استان ها

بازداشت محکوم مالی فراری هنگام خروج غیرقانونی از کشور

بازداشت محکوم مالی فراری هنگام خروج غیرقانونی از کشور

به گزارش خبرگزاری تیتر نیوز هرمزگان، مجتبی قهرمانی رییس کل دادگستری هرمزگان امروز عنوان داشت: فرد مذکور دارای محکومیت های قطعی به میزان تقریبی ۳۰۰ میلیارد ریال در شعب اجرای احکام مدنی بندرعباس است و همچنین برای او در دادسرای بندرعباس قرار وثیقه چهارصد میلیارد ریالی صادر شده بود. 

به گفته وی، این محکوم مالی قصد داشت با استفاده از گذرنامه جعلی از طریق ترکیه به یکی از کشورهای اروپایی بگریزد که با انجام اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی و همکاری مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، هنگام خروج از مرزهای غربی کشور دستگیر و با صدور قرار تأمین کیفری روانه زندان شد. 

این محکوم متواری در سال های اخیر اقدام به انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت مسکن با افراد بسیاری کرده است که با توجه به عدم انجام تعهدات دارای شاکیان متعدد می باشد.

قهرمانی اضافه کرد: در حال حاضر اموالی از این محکوم مالی شناسایی شده که در مرحله تحقیق و بررسی قرار دارد و در صورت نداشتن معارض و مانع قانونی، حقوق شکات از محل آن‌ها استیفاء خواهد شد.

این محکوم علاوه بر ۳۰ فقره محکومیت قطعی مذکور، چندین پرونده مالی دیگر نیز دارد که در حال رسیدگی است و همچنین در خصوص اتهام استفاده از سند مجعول و خروج غیر قانونی او از کشور نیز پرونده قضایی تشکیل شده و تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در پایان با اشاره به تلاش های دستگاه قضایی استان در ردیابی، شناسایی و دستگیری محکومان متواری و همچنین انعکاس تحت تعقیب بودن آنان به مرزها و مبادی ورود و خروج از کشور، خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده، از تمامی ظرفیت‌های قانونی از جمله اتصال سامانه استعلامات و بانک اطلاعاتی محکومان متواری به سامانه های قضایی و ثبت احوال و فراجا برای شناسایی محل اسکان و اختفای محکومان متواری بهره می‌بریم.