استان ها

تاثیراتِ تغییر به نفع مردم با کار و کرامت و جهادِ دو ساله برای ساختنِ هرمزگانِ قوی 

تاثیراتِ تغییر به نفع مردم با کار و کرامت و جهادِ دو ساله برای ساختنِ هرمزگانِ قوی 

به گزارش خبرگزاری تیتر نیوز هرمزگان، ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ روزی بود که مردم ایران با روی دیگری از یکی از صدیق‌ترین خادمین‌شان آشنا شدند، کسی که تا پیش آن همواره به عنوان مسئولی در حوزه قضا شناخته می‌شد با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی جایگاهی را در دست گرفت که از بهمن ماه ۵۷ تا روزی که جان در تن حضرت آیت الله واعظ طبسی بود تغییر نکرده بود. 

رهبر معظم انقلاب بعد از گذشت ۳۷ از حکم امام خمینی(ره) اولین انتخاب خودشان را برای تولیت عزیزترین ملجأ و مضجع شریف در ایران انجام دادند و سیدی ۵۵ ساله تولیت آستان قدس رضوی را که همه ایرانیان آرزوی پابوسیِ آن را دارند بر عهده گرفت.

سید ابراهیم رئیسی، در آستان مقدسی که هیچ کم از یک کشور ندارد ماموریتی سنگین و خطیر بر عهده داشت و قطع به یقین هم موفقیت در همین امر خطیر بود که او را به محبوب قلوب دوستدارانِ ایرانِ اسلامی بدل کرد.

سید ابراهیم رئیسی با استفاده از کادری از جوانان مومن و متخصص در آستان قدس مسیری تحولی را آغاز کرد، توسعه معنوی صحن و سرای علی بن موسی الرضا علیه السلام و رسیدگی به مستضعفین و مجاورین حضرت رضا علیه السلام این سید جلیل القدر را تبدیل به ” سید محرومین ” کرد.

باب خدمت و خادمیاری برای حضرت شمس‌الشموس در دوره تولیت وی باز شد و فرصتی مغتنم برای اعزام زیارت نرفته‌ها به مشهد ایجاد شد و حجم بالایی از زیارت نرفته‌ها با استفاده از امکانات آستان مقدسه به زیارت حضرت رضا علیه السلام مشرف شدند.

آستان قدس رضوی نیز ورود جدی به عرصه محرومیت‌زدایی کرد و خدمات بسیاری به نقاط مختلف کشور ارائه شد.

خدمات آیت الله رئیسی در آستان قدس و افزون شدن محبوبیتش بین مردم موجب شد که در سال منتهی به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کمپین‌هایی برای دعوت از وی جهت ورود به کارزار انتخابات شکل بگیرد.

حضور او در صحنه انتخابات چنان شور و شوقی ایجاد کرده بود و چنان اجتماعات پرشوری برای حمایت از آیت الله رئیسی برگزار می‌شد که خیلی‌ها او را پیروز قاطع انتخابات می‌دانستند و در این دوره تنور انتخابات به حدی داغ شد که مشارکت مردم از انتخابات قبلی نیز فراتر رفت‌.

جامعه با شخصیتی روبرو بود که توانسته بود در برابرِ رئیس جمهورِ مستقر بیش از ۱۵ میلیون رای بیاورد اما بداخلاقی‌های انتخاباتی و تخریب‌های سازمان‌یافته و هماهنگ جریان غربگرا در داخل و خارج از کشور اجازه نداد که سید محرومان به ساختمان ریاست جمهوری برسد.

ماه‌ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری امام جامعه برای سید محبوب و تحول‌گرایش ماموریتی جدید تعریف کرد؛ مبارزه با فساد و مفسدین به ویژه در حوزه اقتصادی وارد فاز جدیدی شده بود و دستگاه عدلیه نیاز به نیرویی تازه نفس برای تحول خواهی داشت که هم از توان علمی و تخصصی بالایی برخوردار باشد و هم مقبولیت خاصی میان مردم داشته باشد بر همین اساس آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان هفتمین رئیس قوه قضائیه منصوب شد و دوره تحول در دستگاه قضایی آغاز شد.

عملکرد مثبت آیت الله رئیسی در دستگاه قضایی به ویژه در مبارزه با مفسدین اقتصادی و ویژه خواران، حمایت از کارگران و دفاع از حقوق بیت‌المال در پرونده‌های خصوصی‌سازی محبوبیت وی را بیش از پیش افزایش داد و همین امر موجب شد که برای انتخابات ریاست جمهوری در دوره سیزدهم این بار نخبگان، اندیشمندان، سیاسیون و … دست به دامان رئیس عدلیه شوند.

آیت الله رئیسی حتی تا آخرین لحظات ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نیز حرکتی مبنی بر ورود انجام نداده بود و با قدرت امور دستگاه قضایی را پیش می‌برد اما در دقیقه ۹۰ ثبت نام خود را قطعی کرد و دوباره امید را در دل مردم ایران به ویژه اقشار آسیب پذیر زنده کرد.

مردم از وضعیتی که دولت دوازدهم به تقصیر یا نادانسته در کشور ایجاد کرده بود خسته شده بودند و همین امر نیز موجبات قهر بخشی از مردم جامعه با صندوق رای را مهیا کرده بود اما به هر صورت هفتمین رئیس قوه قضائیه به عنوان هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

موفقیت دولت در بهبود وضعیت استان در حوزه فقر و فلاکت

استان هرمزگان در هر دو دوره‌ای که آیت الله رئیسی به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری حضور داشت، رای بالایی را به وی دادند، حجم بالای محرومیت‌ها در این استان موجب شده بود که هرمزگانی‌ها انتظارات ویژه‌ای از رئیس جمهور دولت سیزدهم داشته باشد.

ریشه‌کن کردن فقر و بیکاری نخستین انتظار مردم هرمزگان از دولت مردمی بود، هرمزگانی‌ها با وجود اینکه بر روی گنج خوابیده بودند و مرکز استان‌شان عنوان‌دار پایتخت اقتصادی کشور بود از اقتصاد شکننده‌ای برخوردار بودند.

در شاخص فقر و فلاکت هرمزگان رتبه نخست کشور بود و در درآمدزایی برای کشور نیز جزو ۵ استان برتر؛ این آمارها با هم نمی‌خواند و مردم انتظار داشتند این نقیصه برطرف شود.

خوشبختانه با تلاش‌هایی که طی ۲ سال و نیمِ گذشته از عمر دولت در استان هرمزگان انجام‌ شد هرمزگان موفق شد جایگاه خود را در این دو شاخص جهنمی ۸ پله ارتقا دهد و خود را از جایگاه فقر و فلاکت فاصله دهد.

بیش از ۱۱ درصد کاهش نرخ بیکاری در هرمزگان رقم خورده است

دومین مطالبه مهمِ مردمِ هرمزگان از دولت منتخبشان پایان دادن به نرخ بالای بیکاری در هرمزگان بود، هرمزگان به لحاظ اشتغال استان فقیری نبود اما در فرصت‌های شغلیِ موجود در استان سهمی برای مردم بومی قرار نداشت.

اسنپ از صنایع برای هرمزگانی‌ها بیشتر شغل ایجاد کرده بود و جوان هرمزگانی را حتی به چند فرسخی صنایع مستقر در استان راه نمی‌دادند.

هرمزگان نرخ بیکاری بالای ۲۰ درصد را در کارنامه داشت و جزو بیکارترین استان‌های کشور بود، تقریبا روزی نبود که دلسوزان استان از وضعیت موجود گلایه نکنند اما با تلاش‌هایی که در دولت سیزدهم انجام شد نرخ بیکاری بیش از ۱۱ درصد در استان کاهش یافت و هم اکنون در آستانه ورود به مدار تک رقمی شدن است‌.

رئیس جمهور در دور نخست سفرش به هرمزگان، حجت را بر تمام مدیران تمام کرد و دستور داد که در استخدامات اولویت با بومی‌ها باشد و همین امر نیز موجب شد که ابتکار عمل به دست استاندار هرمزگان بیافتد که روشی عادلانه برای جذب نیرو طراحی کند.

گرچه ابتداعا مقاومت‌هایی در اجرای دستور صریح رئیس جمهور وجود داشت اما تلاش‌های نماینده عالی دولت و پیگیری‌های ویژه‌اش موجب شد که صنایع ملزم شوند برای جذب نیرو با پیش‌شرط بومی بودن از طریق برگزاری آزمون اقدام کنند.

البته از سوی دیگر با سیاست‌های دولت بیش از ۵۰ هزار فرصت شغلی جدید نیز ایجاد شد و هرمزگان هم در حوزه عمل به تعهدات اشتغال و هم در حوزه ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری استان نخست کشور است.

امروز دیگر کسی در هرمزگان دعوای اشتغال بومی و غیر بومی ندارد و برای همه اثبات شده است که اولویت استخدام‌ها با نیروهای بومی‌ و ماندگار استان است.

دولت سیزدهم و التیامِ دردهای قشمِ رنجورِ از تبعیض‌ها

از دیگر زخم‌های کهنه مردم هرمزگان، که درد آن را در دور اول سفر رياست جمهوری فریاد زدند، بحث تبدیل شدن مناطق آزاد به حیات خلوت برخی سیاسیون و صاحبان نفوذ بود، مردم هرمزگان و بومیان جزیره در توسعه و اداره بزرگترین جزیره خلیج‌فارس هیچ نقشی نداشتند و جزیره پشت قباله عده‌ای خاص قرار گرفته بود.

امتیازات جزیره‌ای که از برخی کشورهای منطقه نیز بزرگتر است نصیب افرادی خاص می‌شد و قشم محدود به مرکز شهر شده بود و شرق و غرب جزیره با توسعه‌ای نامتوازن و عمقی از محرومیت‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد.

مردم قشم تشنه‌ی عدالت و آب بودند و روی کار آمدن دولت سیزدهم موجب شد که دولت را از جنس خود ببینند و سفره دلشان باز شود.

یکی از اولین اقدامات مثبت دولت سیزدهم در شهرستان قشم تسری‌دادن منطقه آزاد به بخش‌های دیگرِ جزیره بود و بر همین اساس با موافقت شورای عالی مناطق آزاد کل جزیره قشم تبدیل به منطقه آزاد شد تا سازمان منطقه آزاد ملزم باشد که خدمات خود را در سایر مناطق نیز ارائه کند.

دیگر گام مثبتی که در این جزیره برداشته شد واگذاری زمین به اهالی جزیره به ویژه جوانان بود، برای اولین بار سازمان منطقه آزاد زمین‌هایی که تا پیش از آن فقط با شرایط خاصی برای افرادی خاص واگذار می‌شد برای مردم نیز واگذار کرد و در نخستین گام‌ها ۲۸۰ هکتار زمین به جوانان بومی جزیره واگذار شد.

حل مشکل آب شرب جزیره قشم نیز دیگر اولویتی بود که در دولت سیزدهم دنبال شد، دولت برای پایدار سازیِ وضعیت آب شرب در قشم یک آبشیرین‌کن ۴ هزار مترمکعبی در غرب جزیره – روستای باسعیدو احداث کرد و برای حل مشکل آب لافت و درگهان نیز با خرید آب از آبشیرین‌کن‌ قشم مولد و احداث خط لوله در جهت حل مشکل آب این مناطق گام برداشت.

احداث آبشیرین‌کن دیگری نیز در روستای سلخ برای رفع نیاز آبی شهر طبل و روستاهای پیرامونی در دستورکار گرفت تا ان‌شاالله در همین دولت جشن پایان تشنگی جزیره قشم نیز در آینده‌ای نه چندان دور برگزار شود.

از افتتاح ۵ آبشیرین‌کن تا آبرسانی به ۱۵۶ روستا، ۵ شهر و مصوبه‌ی جدید و گوارای سفر رئیس جمهور

از قشم که بگذریم به طور کلی در سفر دور دوم هیات دولت به استان ۵ آبشیرین‌کن جدید به بهره‌برداری رسید و ۲ آبشیرین‌کن افزایش ظرفیت‌داده شده وارد مدار شد همچنین عملیات آبرسانی به ۱۵۶ روستا و ۵ شهر نیز افتتاح شد.

البته محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور در جمع‌بندی مصوبات دور دوم سفر خبر خوشی نیز به مردم هرمزگان مبنی بر اینکه ۳۰ درصد ظرفیت تولید آب شیرین‌کن های انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به روستاهای دارای تنش آبی هرمزگان اختصاص یافت که می‌تواند بخش عمده آب آشامیدنی مناطق کم بهره از منابع آب را حل و فصل کند.

ناگفته نماند که از ابتدای دولت سیزدهم تا قبل از سفر رياست جمهور به هرمزگان آبرسانی به ۲۳۱ روستا و ۶ شهر با جمعیت تحت پوشش ۲۶۳ هزار و ۹۸۴ نفر نیز برگ سبزی در کارنامه دولت در هرمزگان بوده است.

بازشدن قفل معیشت بومی‌ها در دریا

برای یک ساحل‌نشین بدون شک دریا به اندازه‌ی آسمان مهم و مقدس است؛ زندگیِ ساحل‌نشینان همواره با دریا گره خورده است و ساحل‌نشینان هرمزگانی نیز ار این قاعده مستثنی نیستند‌.

دریا محل صید است و بازرگانی اما وقتی به کسی که در کنار دریا زاده شده است و اجدادش همه یا صیاد بودند و یا ناخدا و جاشو، جوازِ کار ندهی یعنی حکم مرگ او را امضا کرده‌ای!

سالیان طول و درازی بود که سهمِ مالکان اصلی دریا در جیب دیگران بود. 

به صیاد هرمزگانی‌ مجوز صید نمی‌دادند و به عنوان صیاد غیر مجاز با او برخورد می‌کردند تا مجورِ جارو کردنِ دریا و بلعیدن نعمت‌‌های آن را به نورچشمی‌ها و حتی خارجی‌ها بدهند.

مسئله‌ای که در جریان دریابست ورود به موقع آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس دستگاه قضا جلوی زیاده‌خواهی‌ها و ویژه‌خواری‌ها در دریا را گرفت.

رئیس سابق دستگاه قضا با اقدامی که در دولت سیزدهم انجام داد دوباره جان را به کالبد صیادان بومی بازگرداند و همه صیادان جنوب کشور را از بلاتکلیفیِ حدود ۳۵ ساله نجات داد.

طرح ساماندهی صیادان در دولت سیزدهم با اهتمام بخش‌های مختلف دولت انجام شد و حق صیادانِ هرمزگان برای برداشت از مواهب دریا به رسمیت شناخته شد.

صدور ۱۲ هزار مجوز صیادی برای صیادان بومی

در سفر دور دوم رئیس جمهور به استان هرمزگان جشنِ اعطای ۱۲ هزار مجوز صیادی به صیادان با حضور آیت الله رئیسی برگزار شد و رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از وزرای جهادکشاورزی و اقتصاد برای تسهیل در صدور بیش از ۱۲ هزار مجوز صیادی برای اهالی منطقه، صدور این مجوزها را باعث آرامش و خوشحالی صیادان و خانواده‌های آنان دانست و با بیان اینکه خوشحالی مردم خوشحالی دولت است، افزود: مسئولان از خود مردم و صیادان برای رونق بیش از پیش صیادی کمک بگیرند چرا که این مردم،‌ مردمی پرکار و کم‌توقع هستند و هیچ کس بیشتر از آنان برای رونق و پیشرفت کار انگیزه ندارد.

فعالسازی رویه‌های گمرکی در بنادر هرمزگان، افزایش شمار بنادرِ مرز رسمی در شرق و غرب هرمزگان، توجه به ته لنجی و پیله‌وری از دیگر گام‌های بزرگ دولت برای حمایت از ساحل‌نشینان بومی بود.

نهضت احیای واحدهای تولیدی و بازگشت ۶۱۰ واحد تولیدی به چرخه کار و تلاش

یکی از نقصان‌هایی که در دولت پیشین بر پیکره جامعه وارد شد، بی‌توجهی به تولید بود، بر اثر سیاست‌های غلط دولت و از طرفی دیگر اجرای غلط سیاست‌های اصل ۴۴ صنعت و تولید در کشور به خاک سیاه نشست و واحدهای زیادی تعطیل و کارگران بسیاری از کار بیکار شدند، هرمزگان هم از این قاعده مستثنی نبود آلمینیوم المهدی هرمزگان و هرمزآل قربانیِ تخلفات دولتی‌ها در خصوصی‌سازی شدند اما عزم راسخِ نمایندگان استان و همراهی دستگاه قضایی وقت که آیت الله رئیسی در صدرش بود دوباره امید را به این شرکت‌ها بازگرداند.

در سفر دوم رئیس‌جمهور به استان هرمزگان نیز روزنه امید به ۶۱۰ واحد تولیدیِ هرمزگان که بنا به هر دلیلی تعطیل شده بودند باز‌گشت و به قول رئیس جمهور استان هرمزگان توانست رتبه نخست را در احیای واحدهای راکد تولیدی کسب کند.

هرمزگان سوگولیِ ایران در توسعه زیرساخت‌های آموزشی

مهدی دوستی روزی که به عنوان استاندار در هرمزگان آغاز به کار کرد آب و آموزش را دو اولویت اصلی خود معرفی کرد، دوستی به وعده خود صادق بود و با اجرای طرح‌های کیفیت‌بخشی آموزشی سطح آموزش‌ها را ارتقا داد تا دانش‌آموزان هرمزگانی بتوانند با دانش‌آموزان سایر استان‌ها رقابتی معقولانه‌تر نسبت به گذشته داشته باشند.

تاریخ‌سازیِ هرمزگانی‌ها در کنکور نتیجه‌ی توجه راستینِ عالی‌ترین مقام دولتی استان بود، حق دارند مدیران دستگاه‌های اجرایی که به آموزش و پرورش حسودی کنند، واقعا آموزش و پرورش سوگولی استاندار است و محدودیتی در تخصیص اعتبار برای آن وجود ندارد.

همه جلسات شورای آموزش و پرورش با حضور شخص استاندار برگزار می‌شود و او هم برای معلمان و هم برای دانش‌آموزان وقت گذاشته است.

در حوزه زیرساخت‌ نیز با تلاش‌های دولت و ۸۰۰ کلاس درس در قالب ۲۰۰ مدرسه و ۳۶۱ کلاس درس هوشمندسازی شده ساخته شده است، اصلا عجیب نیست که امروز ۱۰۰۰ مدرسه در کل کشور افتتاح شود و ۲۰۰ مدرسه از آن یعنی ۲۰ درصد کل مدارس جدید التاسیس متعلق به هرمزگان باشد‌ و اصلا عجیب نیست که وزیر آموزش و پرورش در شورای اداری استان اعلام کند امروز سرانه فضای آموزشی بشاگرد به حدود هفت مترمربع رسیده است درحالی که متوسط سرانه فضای آموزشی در کشور پنج متر و ۲۲ سانتی‌متر است و ما تیتر کنیم ؛ ” سرانه فضای آموزشی بشاگرد از کشور پیشی گرفته است” آموزش و پرورش سوگولی استاندار هرمزگان است چرا که قرار است خروجی‌های آن هرمزگانِ قوی را بسازند و توسعه آموزشی سوگولی جمهوری اسلامی چرا که با نسلی متخصص و متعهد ایران قوی ساخته خواهد شد.

البته ناگفته نماند که هرمزگان با توسعه آموزش‌های مهارت محور توانسته است اهداف برنامه پنج ساله ششم توسعه را تحقق‌ ببخشد و بیش از ۵۰ درصد دانش‌آموزان خود را به سمت آموزش‌های مهارت محور سوق دهد.

پررنگ‌تر شدن امضای دولت پای آرزوهای مردم

حرف برای گفتن زیاد است و دستان پر دولت سیزدهم با کار و کرامت سوژه‌های مثبت زیادی را برای نوشتن مهیا کرده است، اما خب از آن‌جایی که نان، آب و مسکن سه ضروریت اصلی است و نان از کار بیرون می‌آید هرمزگان که پیش‌تر به عملکرد استان در اشتغال عمل کرده‌ایم به عنوان حسن‌ختام از ۱۴ هزار خانواری می‌گوییم که شب اول حضور رئیس جمهور در دور دوم سفر به هرمزگان تبدیل به یکی از شیرین‌ترین شب‌های زندگی‌شان شد، ۱۴ هزار خانواده هرمزگانی کلید خانه‌های خود را تحویل گرفتند تا برای همیشه از خانه به دوشی و مصائب مستاجر بودن خلاصی یابند.

دولت سیزدهم به صدق در گفتار شناخته می‌شود و قطعا آن‌هایی که الان در خانه‌های نوسازشان نشسته‌اند این صدق را بیش از هر کس دیگری درک می‌کنند.

۶۶ هزار واحد نهضت ملی مسکن تعهد و تکلیف دولت برای احداث در استان هرمزگان است که از این بین ۲۰ هزار واحد مسکونی تاکنون تحویل مردم شریف استان شده است و به امید خدا جشن خانه‌دار شدن بقیه متقاضیان نیز در مناسبت‌های آتی برگزار خواهد شد تا امضای دولت پای آرزوهای مردم پررنگ‌تر شود.

به قول مهدی دوستی این کارنامه استان هرمزگان در سطح کشور است؛ رتبه اول رشد اقتصادی، رتبه اول ایجاد شغل، رتبه اول سرمایه‌گذاری صنعتی، رتبه اول ارزیابی وزارت کشور، رتبه اول مولدسازی، رتبه اول احیای کارخانجات تولیدی، رتبه اول امنیت سرمایه‌گذاری و رتبه اول مازاد درآمد به نسبت برنامه، رتبه اول کاهش نرخ بیکاری، رتبه اول حوزه آمورش و پرورش، رتبه اول توسعه آموزش‌های مهارت محور و امیدواریم با ۱۶۰ مصوبه جدیدی که برای دور دوم سفر توسط هیات دولت تصویب شد و ۱۵۵ هزار میلیارد ریالی که به استان تخصیص داده خواهد شد شاهد تداوم رتبه‌های نخست هرمزگان باشیم و کام مردم استان روز به روز شیرین‌تر شود.

گزارش علی ستاری

 

 

انتهای پیام/