اخبار کسب و کاراقتصادی

مزایای استفاده از ژورنال‌های معاملاتی

متاسفانه بسیاری از افراد نمی‌دانند به‌کار بردن مهارت‌هایی مانند یادداشت‌ برداری و نوشتن افکار تا چه اندازه در پیشبرد اهداف تاثیرگذار است. برخی نیز از این مهارت‌ها لذت نمی‌برند. اما وقتی سخن از شایستگی‌های حرفه‌ای در بین است، چنین مهارت‌هایی باید به‌صورت عادات همیشگی و کارهای روزمره فرد دربیایند. باید بدانیم معامله‌گر منضبط، معامله‌گری سودآور است. بهره‌مندی از ژورنال معاملاتی می‌تواند اولین گام برای برقراری نظم و انضباط قلمداد شود. با همراه شوید تا در این مطلب ژورنال ترید را بررسی کنیم.

مزایای استفاده از ژورنال‌های معاملاتی

ژورنال معاملاتی چیست؟

به‌طور کلی، یادداشت‌برداری و ژورنال‌نویسی کاری ارزشمند برای رسیدن به اهدافی است که در زندگی دارید. چرا که مدیریت موضوعات یا اهدافی که آن‌ها را سنجش و اندازه‌گیری نمی‌کنید، امری ناممکن خواهد بود. بدون استفاده از ژورنال نویسی انلاین برای ردیابی خرید‌ و فروش خود، این احتمال وجود دارد که بخش‌هایی از تجزیه و تحلیل داده‌ها و برنامه‌های معاملاتی را فراموش کنید. همچنین ممکن است اشتباه مشابهی را بارها و بارها مرتکب شوید. بنابراین نمی‌توانید شاهد بهبود واقعی در عملکرد معاملاتی خودتان باشید.

ژورنال معاملاتی سند یا دفتری است که فرد معاملات خود را در آن ثبت می‌کند. این ژورنال می‌تواند عملکرد معاملاتی شما را نگاه ‌دارد. مهم‌تر از آن با گزارشی که از داده‌های ثبتی می‌دهد به شما کمک خواهد کرد تا معاملات‌تان را تحلیل کنید. همچنین اشتباه‌های احتمالی را بشناسید و از ارتکاب دوباره آن‌ها پیشگیری کنید. ژورنال‌نویسی فرآیندی است که در دنیای تجارت امروز اهمیت زیادی یافته است و بیشتر مشاغل به آن توجه می‌کنند. برای مثال پزشکان روند سلامت و درمان بیماران خود را در ژورنال یادداشت‌ می‌کنند. ورزشکاران حرفه‌ای نیز به تجزیه و تحلیل تمرین‌ها و مسابقات‌شان می‌پردازند تا راه‌هایی برای افزایش مهارت خود در داخل و خارج از زمین ورزشی پیدا کنند.

ژورنال معاملاتی چه کاری انجام می‌دهد؟

نوشتن یک ژورنال معاملاتی فرآیندی طولانی است که تکمیل آن به زمان نیاز دارد. با این حال، نوشتن آن به‌طور منظم کمک می‌کند با این ژورنال و شیوه کار آن بیشتر آشنا شوید. به‌طور کلی، ژورنال‌های معاملاتی به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند تا مهارت‌های خرید‌ و‌ فروش خود را افزایش دهند. نمی‌توان همه معامله‌ها را بر پایه راهبرد معاملاتی یکسانی پیش برد. به‌همین دلیل بسیار توصیه می‌شود که چندین راهبرد معاملاتی داشته باشید تا متناسب با شرایط، آن‌ها را به کار گیرید. نوشتن این راهبردها در یک ژورنال به شما این فرصت را می‌دهد تا در آینده از آن‌ها استفاده کنید و پیشرفت خود را به‌طور موثرتری سرعت ببخشید.

زیرا اگر راهبرد‌های موفق خود را فراموش کنید، نمی‌توانید در زمینه ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری موفق باشید. این ژورنال همچنین شما را از معامله بیش از حد باز می‌دارد. اگر موقعیت‌های خرید‌ و‌ فروش متعددی را به‌طور هم‌زمان باز کنید، ممکن است تمرکز بر معاملات خاص دشوارتر باشد. این امر می‌تواند به از دست رفتن پول و سرمایه شما منجر شود. دانستن تعداد موقعیت‌های باز و تعداد معاملاتی که در طول روز انجام داده‌اید، به شما کمک می‌کند از معامله بیش از حد بپرهیزید. در اینجا نمونه‌ای از محتوای یک ژورنال ترید موثر آورده شده است.

 • وقتی اخبار روزانه را می‌خوانید تا از شیوه رفتار بازارها آگاه شوید، رویدادهای قابل توجه و سوگیری‌های معاملاتی یا انتظارات خود را یادداشت ‌کنید.
 • برای اینکه از سوگیری‌های ذهنی اشتباه و خطاهای شناختی در امان بمانید و ایده‌های تجاری مناسبی را پیگیری کنید به تحلیل بنیادی داده‌ها بپردازید. ایده‌های خود‌تان را روی کاغذ بنویسید!
 • برای شناسایی نقاط ورود و خروج از تحلیل تکنیکال و حرکت قیمت کمک بگیرید.
 • برنامه معاملاتی و میزان خطرپذیری مدیریت خود را روی کاغذ بیاورید.
 • ایده‌های خود را به دو دسته تقسیم کنید و آن‌ها را در ژورنال معاملاتی جدا از هم یادداشت کنید. ایده‌هایی که «آماده برای اجرا» هستند و ایده‌هایی که باید در «فهرست پیگیری» قرار بگیرند. چرا که هنوز همه معیارهای یک ایده آماده اجرا را ندارند.
 • سفارش‌ها و معاملات نهایی‌شده را در این ژورنال درج کنید.
 • برنامه معاملاتی و میزان خطرپذیری مدیریت خود را بر اساس تحولات جدید و به‌صورت مستند در نظر بگیرید.
 • پس از پایان معامله، رفتار بازار را زیرنظر بگیرید و بنویسید که چرا معامله شما موفقیت‌آمیز بود یا چرا نامناسب بود.

درنهایت ژورنال خود را به‌طور منظم مرور کنید تا ببینید چه درس‌هایی برای آموختن وجود دارد و چه برای بهبود عملکردتان چه تغییراتی باید صورت گیرد. با استفاده از ژورنال معاملاتی، می‌توانید بر استراتژی معاملات خود نظارت کنید و آن را بهبود بخشید. نگاهی دقیق به معاملاتی که انجام داده‌اید به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید چه چیزی را باید متوقف یا تقویت کنید. بیایید مزایای داشتن یک ژورنال معامله حرفه‌ای را بخوانیم.  کمک به ساخت چارچوب استراتژی معاملاتی ثبت دقیق معاملات، محاسبات و اقدامات به شما کمک می‌کند یادداشت‌های دقیقی داشته باشید.

سپس می‌توانید از این یادداشت‌های دقیق برای ایجاد چارچوبی قوی در استراتژی معاملاتی خود استفاده کنید. این چارچوب می‌تواند موفقیت معاملات شما را تضمین کند و به شما کمک خواهد کرد تا از رفتارهای متناقض بپرهیزید.  کمک به مدیریت احساسات به‌طور کلی معامله‌گران باید نسبت به افزایش مهارت‌های ذهنی و قدرت تمرکز خود حساس باشند و تمرین‌هایی را در این راستا انجام دهند. زیرا موقعیت‌های مختلف بازار هیجانات و احساسات آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در چنین شرایطی ژورنال معاملاتی کمک می‌کند افکارتان را سازمان‌دهی کنید و محرک‌های احساسی را در هر معامله تشخیص دهید و آن را مدیریت و کنترل کنید.

وقتی از راه ژورنال‌نویسی بتوانید نگرش‌های مدیریتی و راهبردی خود را تثبیت کنید، می‌توانید با تکیه بر آن‌ها و نه تحت تاثیر هیجانات احتمالی، تصمیم‌های معاملاتی بهتری بگیرید. علاوه بر این، حرکت بر اساس راهبرد دقیق و مطمئن سبب می‌شود با تمرکز و آگاهی موقعیت‌های مختلف بازار را تحلیل و بررسی کنید. . یادداشت نقاط قوت و ضعف‌ها از آنجایی که در ژورنال معاملاتی محرک‌های احساسی و هیجانی یا هر عامل دیگری را ثبت می‌کنید که باعث شده معامله‌ای را انجام دهید، می‌توانید از این اطلاعات برای اصلاح و تقویت تصمیم‌های بعدی خود کمک بگیرید.

با این کار خواهید دانست کدام تصمیمات به بهترین نتایج منجر می‌شوند و چه تصمیماتی نتایج دلخواه‌تان را در پی نداشته‌اند. بنابراین داشتن ژورنال خرید‌ و‌ فروش به شما کمک می‌کند نسبت به خطاهای خود آگاه باشید و راهبرد معاملاتی سودمندی را در پیش بگیرید. ایجاد و تنظیم برنامه رشد با سنجش جنبه‌های مهم معامله‌های خود، می‌توانید اهدافی را تعیین کنید که نتایج بهتری برایتان به ارمغان خواهد آورد. این اهداف می‌توانند افزایش نرخ برد، کاهش میانگین خطر در هر معامله، ماندن در هر معامله بدون توجه به شرایط بازار یا حتی کاهش نرخ اشتباه شما باشد.

عناصر مهم ژورنال معاملاتی موثر

در ادامه به موارد مهمی اشاره می‌کنیم که در ژورنال گنجانده می‌شود. ژورنال شما می‌تواند دفتری باشد که داده‌هایتان را با خودکار در آن می‌نویسید. همچنین می‌توانید در صفحات مجازی مانند گوگل‌شیت یا در یک سند word این کار را بکنید. همچنین می‌توانید برخی از مولفه‌ها و اطلاعات مهم زیر را برای بررسی دقیق‌تر عملکرد خود به ژورنال اضافه کنید. به هر حال باید ژورنال را با سبک و روش ویژه و مورد علاقه خودتان ایجاد کنید. در ادامه به برخی از مولفه‌های کلیدی و عناصر مهم ژورنال معاملاتی اشاره می‌کنیم:

 • تاریخ و زمان معاملات
 • روش اجرای معامله‌ها و نوع سفارش‌ها
 • جفت ارز معاملاتی (برای مثال BTC/USD، LTC/USD و غیره)
 • بازه زمانی و طول معامله
 • اندازه معامله و محدودیت سرمایه
 • هدف معاملاتی بلندمدت یا کوتاه‌مدت
 • نقطه ورود و خروج از معاملات
 • منطق ورود و خروج از معاملات
 • حد ضرر و سود (استاپ لاس و تیک پرافیت)
 • نتایج تجاری (سود یا زیان)
 • بررسی نسبت سود یا ضرر
 • اهداف معاملاتی شما
 • فلسفه معاملاتی
 • نقاط قوت و ضعف در هر معامله
 • افکار شما درباره هر معامله
 • جنبه‌هایی که نیاز به تعدیل یا تقویت دارند

نکته اصلی این است که ژورنال باید با سبک معاملاتی شما تناسب داشته باشد و اطلاعات مهمی را پوشش دهد که برای بهبود عملکردتان به آن‌ها نیاز دارید. مزایا و معایب ژورنال معاملاتی استفاده از ژورنال معاملاتی مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • شناسایی الگوها و توسعه راهبرد‌های معاملاتی که می‌تواند به شما کمک کند به معامله‌گری موفق‌تر تبدیل شوید.
 • تثبیت رشد شما به‌عنوان سرمایه‌گذار موفق ارزهای دیجیتال. این کار را با ثبت عملکرد معاملاتی گذشته و سوابق مورد نیاز شما صورت می‌گیرد.
 • نشان‌دادن و مشخص‌کردن نقاط قوت و ضعف
 • کمک به شما برای جلوگیری از انجام معاملات بی‌برنامه یا احساسی

در حالی که به تمامی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بسیار توصیه می‌شودکه از ژورنال ترید استفاده کنند. اما دو نکته منفی هم در این زمینه وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از موثرترین و بهترین بسترهای ساخت ژورنال‌های تجاری هزینه دارد.
 • اگر روش تجزیه و تحلیل ژورنال خرید‌ و‌ فروش را ندانید، استفاده از آن بی‌فایده است.

جمع‌ بندی

همان‌طور که در فرآیند معامله از هر مرحله عبور می‌کنید، باید مشاهدات و افکار خود را یادداشت کنید. آن‌هم به‌گونه‌ای که انگار زندگی شما به این کار بستگی دارد. زیرا پولی که سرمایه تجاری شما محسوب می‌شود، نشان‌دهنده انرژی و زمانی است که در طول زندگی خود صرف کرده‌اید و ممکن است ناآگاهانه آن را در معرض خطر قرار ‌دهید. بنابراین باید تهیه ژورنال ترید را مانند یک پزشک یا ورزشکار حرفه‌ای جدی بگیرید. در پایان یادآور می‌شویم که این مقاله تنها جنبه آموزشی دارد و توصیه به سرمایه‌گذاری در هیچ کوین خاصی نیست. شما باید با انجام تحقیقات شخصی، تهیه ژورنال معاملاتی و پذیرش مسئولیت صددرصدی به سرمایه‌گذاری اقدام کنید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.