فرهنگ و هنر

نیوشا بریمانی هستم؛ یک پوست کلفت!

نیوشا بریمانی هستم؛ یک پوست کلفت!

نیوشا بریمانی، نوازنده کمانچه و سرپرست گروه «نوشه» می‌گوید که علت تداوم داشتن فعالیت گروه «نوشه» طی ۱۰ سال، سخت‌کوشی و پوست‌کلفتی خودش و بعد همراهی اعضای گروه بوده است.

نیوشا بریمانی، نوازنده کمانچه و سرپرست گروه «نوشه» است. گفته می‌شود که این گروه قریب به یک دهه است که فعالیت مستمر دارد و جزو معدود گروه‌های پاپ بانوان است که فعالیتش ادامه‌دار بوده است.

در همین راستا طی گفت‌وگویی که با بریمانی داشتیم، درباره علت تداوم فعالیت آنها در این سال‌ها پرسیدیم.

او به تیتر نیوز گفت: شاید علت این امر در درجه اول سخت‌کوشی و پوست‌کلفتی خودم و بعد همراهی اعضای گروه باشد. راستش را بخواهید فعالیت در فضاهای زنانه کار آسانی نیست؛ چراکه حفظ یک گروهی که با شرایط عادی کار می‌کند هم بعد از ۱۰ سال کار سختی است و به مدیریت خوب و بی‌حاشیه بودن اعضا نیاز دارد.

این هنرمند ادامه داد: من شانس این را دارم که تمام اعضای گروه «نوشه» فارغ‌التحصیلان موسیقی هستند و همین امر موجب شده که در این سال‌ها چندان تغییری در بین اعضا نداشته باشیم و ۸۰ درصد اعضای گروه بدون تغییر باقی بمانند.

مشکلات سانس ساعت دو بعد از ظهر برای بانوان

در همین راستا از او سوال کردیم که فعالیت گروهی که همگی خانم هستند، چقدر کار را سخت می‌کند؟

بریمانی پاسخ داد: سخت می‌شود؛ زیرا پیشنهادات و موقعیت‌های دیگر خود را از دست می‌دهید. من پیشنهادات همکاری از گروه‌های دیگر، شهرستان‌ها و حتی از سمت‌ ارگان‌های مختلف داشته‌ام؛ منتهی اگر بخواهم با همین گروه کار را پیش ببرم؛ چون خواننده خانم داریم امکان‌پذیر نیست. از طرفی پس از آقای احسان کرمی با خواننده جدیدی کار نکرده‌ام و تمام انرژی خودم را روی کنسرت‌های بانوان گذاشتم و همین امسال تقریبا هر ماه در تالار وحدت کنسرت داشته‌ایم.

او ادامه داد: زمانی که یک گروه بانوان قصد برگزاری کنسرت دارد، ساعتی که برای برگزاری کنسرت در اختیارش می‌گذارند، عمدتا ۲ بعد از ظهر است، درصورتی که پر کردن یک سالن ۷۰۰ نفره در این ساعت به خصوص در فصل گرما کار بسیار سختی است. همچنین باوجود اینکه ساعت ۲ بعد از ظهر به ما نوبت اجرا می‌دهند، اما همان هزینه‌ای را برای اجاره سالن می‌گیرند که یک اجرا برای ساعت ۹ شب پرداخت می‌کند و این دور از انصاف است. خود من زمانی که به کشورهای دیگر برای برگزاری کنسرت می‌روم، کاملا حمایت می‌شوم و حتی دستمزدی برای انجام کار هنری دریافت کرده‌ام.

این نوازنده کمانچه تصریح کرد: امیدوارم ترتیب اثری بدهند که اکنون باحضور آقای الهیاری در بنیاد رودکی شرایط را برای ما تسهیل کنند و گروه‌های بانوان مجبور نشوند، همان هزینه‌ای را که یک گروه برای سانس ساعت ۲۱ پرداخت می‌کند، پرداخت کنند؛ البته که بعضا تخفیف‌هایی لحاظ می‌کنند ولی چندان میسر نیست.

به دغدغه هنرمندان زن اهمیت نمی‌دهند

این هنرمند همچنین درباره برگزاری یک جشنواره موسیقی مختص به بانوان گفت: قبلا جشنواره‌ای به نام «گل یاس» برای بانوان برگزار می‌شد و خوب بود که طی آن به دغدغه‌ها و مشکلات بانوان برای فعالیت در حوزه موسیقی می‌پرداختند. ولی اکنون امکان ندارد که طی سال از هیچ نهاد و ارگان وابسته به وزارت فرهنگ از زنانی که در موسیقی فعالیت می‌کنند دعوت شود تا از مشکلات و دغدغه‌های خود بگویند. درحقیقت ما هیچ حمایت چنداتی دریافت نمی‌کنیم و ای کاش اگر دوست دارند که ما فعالیت کنیم از ما حمایت کنند. م

نحوه انتخاب خواننده این گروه بانوان به چه صورت است؟

گروه «نوشه» با سه خواننده از جمله پریچهر خسروی، پگاه بزرگ و شهناز زمردبخش همکاری دارد که در همین راستا از او درباره نحوه انتخاب خواننده‌های گروه پرسیدیم.

او توضیح داد: در ایران خواننده زن خوب زیاد داریم و خواننده‌های زیادی برایم نمونه کار می‌فرستند ولی گاه چون به سطحی که مورد قبول تالار وحدت است نرسیده‌اند، حذف می‌شوند. در حال حاضر خانم پریچهر خسروی خواننده بسیار توانا و باتکنیکی هستند که با او همکاری دارم.

این نوازنده کمانچه ادامه داد: البته پیش آمده که خواننده‌ای تنها تا ۷۰ درصد مورد رضایت من بوده ولی چون انگیزه و تلاش داشته، با او همکاری کرده‌ام و به مرور شاهد پیشرفتش بوده‌ام.

نیاوران بهتر بود یا وحدت؟

او همچنین درباره اختصاص یک سانس در تالار وحدت به بانوان در این دوره از جشنواره موسیقی فجر گفت: به شخصه تالار وحدت را از همه جا بیشتر دوست دارم؛ چون از کودکی در آن بزرگ شده‌ام. اما دوره‌های گذشته جشنواره، سالنی که به بانوان اختصاص داده می‌شد، در فرهنگسرای نیاوران بود و هر سانس بین دو گروه تقسیم می‌شد. نکته مثبتی که حضور بانوان در فرهنگسرای نیاوران داشت این بود که سانسی که به ما اختصاص داده می‌شد، ۹ شب بود و این امر خود کمک می‌کرد که راحت‌تر بتوانیم فروش بلیت داشته باشیم.

مشکل، هزینه برگزاری کنسرت است

همچنین از او سوال کردیم که وضعیت فعالیت زنان در موسیقی را چگونه می‌بیند؟

او گفت: بسیاری از گروه‌های بانوان کیفیت اجرایی خوبی دارند ولی آنقدر هزینه‌های برگزاری کنسرت بالاست که از پس آن برنمی‌آیند؛ زیرا هر کنسرت هزینه‌ای ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی دارد و برگزارکننده اصلا نمی‌داند برگزاری کنسرت برایش سود مالی خواهد داشت یا خیر؟

بریمانی در پایان درباره برنامه‌های سال آینده گروه «نوشه» گفت: برای ساگرد ۱۰ سالگی گروه قرار است کنسرتی در اردیبهشت ماه از آلبوم «نیوش» به ساخته خودم که در ژانر فیوژن و جز است با همین گروه داشته باشیم. همچنین قصد دارم سال آینده گروه بین‌المللی که با آنها همکاری دارم را به ایران دعوت کنم.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.