تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند

تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در مشهد/ آسیب دیدگان سیل در مهمان سرا حرم مطهر اسکان یافته اند

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت مناطق سیل زده خراسان رضوی را تشریح کرد و زیرساخت های حرم امام رضا (ع) را مناسب دانست.

حسین ظفری در گفت وگو با تیتر نیوز رضوی با اشاره به آخرین وضعیت مناطق سیل زده استان خراسان بیان کرد: امروز و دیروز در مجموع 10 استان درگیر سیل شدند اما بر اساس اخطار سازمان هواشناسی کشور سایر استان ها نیز دچار سیل خواهند شد. بعد از ظهر تا فردا باشد تعداد استان های متاثر از باران های شدید و سیل در حال افزایش است.

وی افزود: به نظر می رسد این سامانه بارشی تا پایان هفته جاری در کشورمان فعال شود. سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش باران در استان های شمال غرب کشور هشدار داد.

تدابیر امنیتی کافی در مشهد اتخاذ شد

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به بارندگی های روز گذشته در خراسان رضوی گفت: روز گذشته بار دیگر بارندگی شدید در استان خراسان رضوی رخ داد. مشهد نیز شاهد بارش شدید باران بود که خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد.

ظفری گفت: در مجموع شهرهای مشهد، تربت جام، طیب، سبزوار، خواف، داورزین، فراخ، چینار، شیندیز، فریمان، فیروزه، نیشابور، درز و کلات زیر بارندگی شدید از ششم اردیبهشت ماه قرار گرفتند.

وی افزود: بارندگی روز گذشته نیز بسیار شدید بود که به دلیل آن تنها در 30 دقیقه 25 میلی متر باران بارید که در این مدت رقم بسیار بالایی است. یعنی در مدت زمان بسیار کوتاهی حجم زیادی آب وارد شهر شد.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه اگر اقدامات پیشگیرانه دیروز در مشهد انجام نمی شد، گفت: ما با شرایط بسیار سختی روبرو بودیم. وی ادامه داد: اقدامات همکاران ما در تمامی دستگاه های ذیربط و اجرای موقت برخی اصلاحات شهری باعث شد در بارندگی های اخیر سطح آب به دو متر برسد. اما دیروز سطح کل آب کمتر از 20 سانتی متر بود و به این ترتیب از وقوع فاجعه جلوگیری شد.

ظفری گفت: به گفته کارشناسان دویست سال بود که مشهد این همه بارندگی نداشت و این میزان بارندگی واقعا بی سابقه بود.

رضوی با نگاهی به میزان بارندگی در استان سیستان و بلوچستان و خراسان افزود: در استان سیستان و بلوچستان 250 میلی متر باران در 48 ساعت و 25 میلی متر باران در نیم ساعت در مشهد باریده است. در جنوب کشور باران می بارد.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: اگر میزان بارندگی در این مدت کمتر باشد؛ بیشتر آب جذب زمین می شد اما اکنون شاهد هستیم که چندین روز بارندگی شدید در این مناطق داریم به طوری که زمین اشباع شده و آب زیادی در جریان است. بارندگی روز گذشته بار دیگر به کشاورزی و زیرساخت ها خساراتی وارد کرد اما خوشبختانه تلفات جانی نداشت.

وی گفت: راه های روستای شوردی ولسوالی سرخرود همچنان بسته است. وی افزود: راه زمینی تعدادی از روستاها مسدود شده است که امروز بازگشایی می شود.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: شبکه برق این استان پایدار است اما آب برخی از روستاها خشک شده و با تانکر آبرسانی می شود.

وضعیت زیرساختی حرم مطهر امام رضا (ع) مناسب است

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت زیرساخت های حرم امام رضا (علیه السلام) چگونه است؟ وی گفت: وضعیت زیربنایی حرم امام رضا علیه السلام مناسب است زیرا سازه های آن نوساز است و مشکلی ندارد. همچنین در آن دسته از مراکزی که در حین ساخت و ساز از قوانین پیروی می کردند و در واقع نوساز هستند. مشکلی نیست.

ظفری گفت: محله سیدی شهر مشهد یکی از قدیمی ترین محله های شهر با سازه های آسیب دیده است. علاوه بر این، سازه های این منطقه نیز بسیار بدیع هستند که به دلیل آن آسیب های زیادی دیده است. 140 خانه در این محله بر اثر سیل آسیب دیدند و زنان و کودکان ساکن در این منطقه به مهمانسرای حرم شریف منتقل شدند و تا زمان عادی شدن وضعیت تحت مداوا قرار خواهند گرفت.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: انشالله پس از این بارندگی ها اقدامات لازم برای ارتقای مهندسی شهرسازی این منطقه انجام و در صورت نیاز جابه جا می شود.

انتهای پیام