دیپلماسی عمومی بدون صادرات فرهنگی، دچار نقص خواهد بود

دیپلماسی عمومی بدون صادرات فرهنگی، دچار نقص خواهد بود

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی پور در حاشیه  بازدید از سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور در غرفه موسسه فرهنگی و انتشارات بین المللی الهدی از این ناشربه عنوان انتشاراتی موفق با ارائه وچاپ آثار فاخرو نفیس و منحصربفرد اعم از کتاب و نشریات در عرصه بین‌المللی یاد کرد و گفت: انتشارات الهدی باید در صادرات فرهنگی و ارتقا و رشد تولیدات کتاب و نشریات را همواره سرلوحه امور وقدامات خود قرار دهد.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با تاکید بر اینکه دیپلماسی عمومی بدون صادرات فرهنگی، دچار نقص خواهد بود، ادامه داد: امروز می بینیم که سبک زندگی آمریکایی و گسترش آن در دنیا، مرهون صادرات فرهنگی آنجاست.

 

به گفته وی در واقع سبک زندگی، ارزش ها و هنجارها در دنیا، با صادرات فرهنگی دچار تغییر می شود.

 

حجت الاسلام ایمانی پور دربخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: در اینجا لازم است که بگویم راه جدیدی در عرصه دیپلماسی فرهنگی با صادرات محصولات فرهنگی، باز شده است.

 

به گفته وی، با اینکه برخی ها صادرات فرهنگی را با صادرات فرش یکسان می دانند، اما این مرحله را پشت سر می گذاریم و مصمم هستیم که کار را به نتیجه قابل قبول برسانیم.

 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه بر اهمیت فرهنگسازی در حوزه صنایع فرهنگی و صادرات آن، تاکید کرد و گفت: لازم است این موضوع در جامعه، تبیین شود که گر چه فرش و صادرات آن، برای کشور ما حائز اهمیت است اما منظور ما از صادرات فرهنگی، صدور خدمات، خلاقیت ها و ایده های جدید فرهنگی در قالب فعالیت های هنری به دیگر کشورها است.

 

رییس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور، با اشاره به اینکه تجربه کشورهای مختلف دنیا نشان داده است که کار فرهنگی برای پیشبرد فعالیت های بین المللی، به صرفه ترین مسیر است، تصریح کرد: علاوه بر این، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای کشور و به دنبال آن، توسعه فرهنگ، دستاوردهای دیگری است که صادرات فرهنگی به همراه خواهد داشت. در واقع، یکی از راه های اثرگذار توسعه فرهنگ، اقتصادی کردن آن است.

 

 وی در ادامه، با بیان اینکه اقتصاد و صادرات فرهنگی را باید در کشور جدی بگیریم، افزود: گر چه در این زمینه، بدفهمی هایی وجود دارد، اما باید مقاومت کرد و کار مهم را در کشور انجام داد. این کار با کمک رسانه ها و فعالان حوزه فرهنگ، انجام شدنی است. 

 

ایمانی پور همچنین با بیان اینکه موضوع صادرات فرهنگی، جزو سیاست های کلی کشور است و ما نیز در این عرصه، تلاش می کنیم که سهم خود را به خوبی ایفا کنیم، تصریح کرد:البته، موانعی همچون گردش مالی در حوزه صادرات فرهنگی و انتقال پول به کشور و همچنین موارد دیگری همچون کیفیت بسته بندی و ارائه محصولات فرهنگی وجود دارد که همه این مسائل، قابل رفع است.

 

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ایجاد رقابت در عرصه صادرات فرهنگی را یکی از راه های توسعه در این مسیر دانست و گفت: انتشارات بین المللی الهدی باید به عنوان یک ویژند(برند) انتشارات الهدی در جهت حفظ و ارتقای تراز بین المللی کتابها ونشریات تولیدی و چاپی خود تلاش کند.

 

به گفته وی خوشبختانه تاکنون اقدامات و تولیدات ارزشمند و فاخری از سوی این انتشارات اعم از کتاب و نشریات تولید و چاپ شده و انجام گرفته و بعضا ترجمه های بسیار خوبی صورت گرفته که مورد اقبال دیگر کشورها و مسئولان قرار گرفته و این راه به عنوان نهضت ترجمه که همواره مورد تاکید نیز بوده و هست ادامه باید یابد.

 

وی ارائه ۳۲ عنوان کتاب جدید با عناوین مختلف در این نمایشگاه را از سوی انتشارات الهدی کاری باارزش و قابل تقدیر دانست و خواستار ادامه مسیر و چاپ و تولیدات آثار اعم ازترجمه کتاب به زبانهای مختلف که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست و همچنین چاپ نشریات به مناسبت های گوناگون مانند سالهای گذشته به مناسبت شهادت و شخصیت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی، دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، روز قدس، نوروز، ۲۲بهمن و… مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.