رونمایی از یک چارچوب جدید برای ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی

رونمایی از یک چارچوب جدید برای ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی

گوگل از چارچوب منبع باز موسوم به «فایربیس جنکیت» رونمایی کرده که علاقه‌مندان می‌توانند از آن برای ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کنند.

به گزارش تیتر نیوز، به‌روزرسانی‌های گوگل هنوز به پایان نرسیده‌اند.

به نقل از تک‌کرانچ، گوگل روز سه‌شنبه در کنفرانس توسعه‌دهندگان رویداد سالانه I/O، از افزودن یک گزینه جدید به پلتفرم «فایربیس»(Firebase) خود خبر داد که هدف آن آسان‌تر کردن ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در «جاوا اسکریپت»(JavaScript) و «تایپ‌اسکریپت»(TypeScript) برای توسعه‌دهندگان است.

«فایربیس جنکیت»(Firebase Genkit) یک چارچوب منبع باز است که از مجوز «آپاچی ۲.۰»(Apache 2.0) استفاده می‌کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا هوش مصنوعی را به سرعت در اپلیکیشن‌های جدید و موجود ایجاد کنند.

برخی از موارد استفاده جنکیت که این شرکت در روز سه‌شنبه برجسته کرد، بسیاری از موارد استاندارد استفاده از هوش مصنوعی مولد را مانند تولید محتوا و خلاصه‌سازی، ترجمه متن و تولید تصاویر شامل می‌شوند.

«کریس گیل»(Chris Gill) مدیر محصول گوگل و «پیتر فریز»(Peter Friese) حامی توسعه‌دهنده، در اطلاعیه روز سه‌شنبه نوشتند: مدل‌های زبانی بزرگ قوی، ویژگی‌های اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی را در دسترس قرار می‌دهند اما ساخت و اصلاح این ویژگی‌ها فراتر از یک نمونه اولیه دشوار است. بسیاری از ما هنوز در حال کشف چگونگی به‌کارگیری این ویژگی‌ها برای تولید در مقیاس بزرگ هستیم و نحوه عملکرد آنها را درک می‌کنیم تا بتوانیم به سرعت آنها را تکرار کنیم و بهبود ببخشیم. به این موارد، نیاز به تعادل ایمنی و پایداری در طول فرآیند را اضافه کنید تا ببینید که مشکل حتی دشوارتر می‌شود. بیایید با این موضوع روبه‌رو شویم که همه می‌توانند از کمی کمک استفاده کنند.

گروه فایربیس قول داده است که توسعه‌دهندگان بتوانند مستقیما از جنکیت استفاده کنند زیرا روش‌هایی مشابه بقیه زنجیره ابزار فایربیس را به کار می‌برد. با استفاده از جنکیت، آنها می‌توانند ویژگی‌های جدید را به صورت محلی آزمایش کنند و سپس برنامه خود را با کمک پلتفرم‌های بدون سرور گوگل مانند «کلاد فانکشنز فور فایربیس»(Cloud Functions for Firebase) و «گوگل کلاد ران»(Google Cloud Run) به مرحله اجرا برسانند.

از آنجا که جنکیت منبع باز است، توسعه‌دهندگان می‌توانند آن را در صورت نیاز گسترش دهند اما در حال حاضر تعدادی از پروژه‌های منبع باز شخص ثالث را پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که برای مثال، توسعه‌دهندگان علاوه بر مدل‌های «جمینای»(Gemini) خود گوگل می‌توانند به کمک برنامه «اولاما»(Olama) از مدل‌های منبع باز استفاده کنند. همچنین، جنکیت از پایگاه‌های داده‌ مانند «کروم»(Chrome)، «پاینکن»(Pinecone)، «pgvector» سامانه «پستگرس‌کیوال»(PostgreSQL) و «کلاد فایراستور»(Cloud Firestore) پشتیبانی می‌کند.

گروه فایربیس نوشتند: جنکیت به گونه‌ای طراحی شده است که از طریق سیستم پلاگین خود برای همه مدل‌ها، فروشگاه‌های برداری، ارزیابی‌کننده‌ها و سایر مؤلفه‌ها باز باشد.

گوگل خاطرنشان کرد که محیط توسعه‌دهنده یکپارچه مبتنی بر وب گوگل موسوم به «پراجکت آی‌دی‌اکس»(Project IDX) اکنون به طور کلی در دسترس است و از رابط کاربری توسعه‌دهنده جنکیت پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر جنکیت، گروه فایربیس از پایگاه‌های داده SQL نیز پشتیبانی می‌کنند. این پایگاه‌های داده مبتنی بر سرویس جدید «فایربیس دیتا کانکت»(Firebase Data Connect) هستند که خود آن توسط پایگاه داده «Cloud SQL Postgres» پشتیبانی می‌شود.

یک مورد جدید دیگر، «فایربیس اپ هاستینگ»(Firebase App Hosting) است و گوگل آن را به عنوان نسل بعدی میزبانی وب بدون سرور با گوگل توصیف می‌کند که به طور ویژه برای اپلیکیشن‌های وب ارائه‌شده توسط سرور طراحی شده است. فایربیس اپ هاستینگ یک راه حل میزبانی وب بدون سرور است که همه چیز را از ساخت برنامه تا شبکه تحویل محتوا به منظور توزیع محتوا و رندرینگ برای توسعه‌دهندگان مدیریت می‌کند.

انتهای پیام