سالانه ۲.۳ میلیون زن در جهان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند

سالانه ۲.۳ میلیون زن در جهان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند

آفتاب‌‌نیوز :

متخصصان در عین حال تاکید می کنند پیشرفت در درمان سرطان سینه باعث بهبود مراقبت و کیفیت زندگی زنان می شود.

روند درمان سرطان سینه ممکن است شامل درمان های شخصی یا جراحی باشد.

دکتر «سارا مک لافلین»، انکولوژیست جراحی سینه در مایو کلینیک می گوید: فقط دو گزینه جراحی وجود دارد: لامپکتومی و ماستکتومی.

لامپکتومی بافت سرطانی و حاشیه اطراف بافت طبیعی عضو مربوطه را از بین می برد. در روش ماستکتومی نیز کل سینه برداشته می شود. دکتر مک لافلین توضیح می دهد که دهه ها تحقیق میزان زنده ماندن مشابهی برای بیمارانی که یکی از این جراحی‌ها را تجربه کرده‌اند، نشان داده است.

با این حال نوآوری ها در زمینه جراحی، مراقبت و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. برخی از بیماران دیگر نیازی به برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل ندارند.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، به گفته این متخصص، این مهم است که با تیم مراقبت های بهداشتی خود همکاری کنید تا تعیین کنند کدام درمان برای شما بهترین نتیجه را می‌دهد. ملاحظات ممکن است شامل مرحله سرطان، ترجیحات شخصی و سلامت کلی شما باشد.

طبق داده‌های مطالعه‌ای که در ۴ آوریل سال جاری میلادی (۲۰۲۴) به‌روزرسانی و به صورت آنلاین در «CA: مجله سرطان برای پزشکان» منتشر شد، در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۰ میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان در جهان ثبت شده است.

همچنین طبق داده‌ها در ۲۰۲۲ میلادی ۹.۷ میلیون مرگ ناشی از سرطان نیز در جهان به ثبت رسید.

دکتر «فردی بری» از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در لیون فرانسه و همکارانش آمار جهانی سرطان سال ۲۰۲۲ را بر اساس کل جهان ارائه می کنند.

این تخمین‌ها نشان می‌دهد که از هر پنج مرد یا زن، یک نفر در طول زندگی به سرطان مبتلا می‌شود و از هر ۹ مرد، یک نفر و از هر ۱۲ زن، یک نفر بر اثر سرطان می‌میرند.

بنابر این یافته‌ها در سال ۲۰۲۲، سرطان ریه شایع ترین سرطان تشخیص داده شده بود که مسئول نزدیک به ۲.۵ میلیون مورد جدید ابتلا (۱۲.۴ درصد سرطان ها در سراسر جهان) بود و پس از آن سرطان های سینه، کولورکتوم، پروستات و معده قرار داشتند.

همچنین سرطان ریه با حدود ۱.۸ میلیون مرگ (۱۸.۷ درصد) و پس از آن سرطان های روده بزرگ، کبد، سینه و معده بیشترین تلفات را داشته‌اند.

در زنان و مردان، شایع ترین سرطان ها سرطان سینه و ریه (هم برای موارد ابتلا و هم برای تلفات) بوده است. همچنین در سراسر مناطق جهان، نرخ بروز از چهار برابر تا پنج برابر برای مردان و زنان متفاوت است.