شور حضور مردم آذربایجان شرقی پای صندوق‌های رأی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها: گام‌ها یکی پس از دیگری برداشته شد تا به ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، روز برگزاری مرحله دوم انتخابات رسید و امروز همه مردم جمع شده‌اند تا کار را پای صندوق‌های رأی تمام کنند و چه شایسته آن را به منزل می‌رسانند.

امروز ۲۱ اردیبهشت ماه است، روزی که همه مردم ایران جمع شده‌اند تا حماسه‌ای دیگر خلق کنند.

آذربایجان شرقی و به‌ویژه مردمان شهر تبریز نیز از این قافله عقب نمانده و از همان ساعات اولیه آغاز رأی‌گیری، پای صندوق‌های رأی حاضر شدند.

چیزی تا پایان رأی گیری نمانده و با خنک شدن هوا حوزه‌های انتخابات شلوغ‌تر شده است.

شور حضور مردم آذربایجان شرقی پای صندوق‌های رأی

مشارکت بیشتر مردم در انتخابات، نمایندگان را دلگرم‌تر می‌کند

استاندار آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: هر چه میزان مشارکت بیشتری باشد و نمایندگان با پشتیبانی مردمی بالاتری به مجلس راه یابند، می‌توانند در انجام وظایف قانونی با دلگرمی بیشتر حرکت کنند.

مالک رحمتی اظهار کرد: وظیفه مجلس شورای اسلامی، قانون گذاری و نظارت بر اجرای قوانین است و بسیاری از قوانین توسعه ما از جمله قوانین برنامه توسعه هفتم، قوانین بودجه سالیانه و سایر قوانینی که می‌تواند در رشد، تولید و بالندگی صنعت و اقتصاد کشور نقش آفرینی کند، در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود.

وی با بیان این‌که نمایندگان مجلس، کار بزرگ و با اهمیتی در زمینه ریل گذاری کشور انجام می‌دهند، افزود: اگر مسیر توسعه و پیشرفت کشور در مجلس شورای اسلامی به درستی ریل گذاری شود، مجریان هم می‌توانند در چارچوب قوانین مصوب، کشور را به سمت توسعه و پیشرفت هدایت کنند.

وی گفت: رابطه مستقیمی بین توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور با نقش نمایندگان و مجلس وجود دارد، طوری که اسناد بالادستی مثل برنامه‌های توسعه و اسناد کوتاه مدت مثل برنامه و بودجه سالیانه، مسیر و چارچوب توسعه کشور را مشخص می‌کنند.

رحمتی با اشاره به حضور حماسی مردم در انتخابات دور اول، گفت: امیدواریم مردم در برخی حوزه‌های انتخابیه که انتخابات به دور دوم کشیده است حضور باشکوهی داشته و این کار ناتمام را تمام کنند و منتخبان اصلح را با رأی بالا، حمایت و پشتیبانی مردمی انتخاب کنند تا مجلس قوی شکل بگیرد و ایران قوی که آرزوی همه ملت ایران است، محقق شود.

وی با بیان این‌که از مردم استان خواهشمندیم در ساعات اولیه در پای صندوق‌ها حضور یابند و اخذ رأی را به ساعات پایانی روز موکول نکنند، ادامه داد: مرحله اول و دوم انتخابات، یک هدف دارد و آن هم انتخاب نمایندگان مردم است.

رحمتی اظهار کرد: مرحله اول و دوم از یک اهمیت برخوردار است تا نتیجه حاصل شود و نمایندگان اصلح انتخاب شوند.

شور حضور مردم آذربایجان شرقی پای صندوق‌های رأی

انتخابات الکترونیکی در تبریز بدون مشکل ادامه دارد

رئیس ستاد انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر به شیوه تمام الکترونیکی بدون مشکل در حال برگزاری است.

تراب محمدی افزود: از زمان شروع اخذ رأی در حوزه انتخابیه فوق تاکنون هیچ مشکل مهم و تأثیرگذار در شعب رأی گیری به وجود نیامده است و تمام مراحل انتخابات با حضور عوامل اجرایی، بازرسی و نظارت به درستی و وفق مقررات در حال انجام است.

وی اظهار کرد: تاکنون با بسیج امکانات و اقدامات و تمهیدات لازم و کافی در هیچیک از شعب اخذ رأی قطعی سامانه نداشته‌ایم و اخذ رأی از مردم بدون مشکل ادامه دارد.

محمدی از تمدید ساعات اخذ رأی در هر سه حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو، میانه و شبستر خبر داد و گفت: بر این اساس اخذ رأی از مردم تا ساعت ۲۰ ادامه دارد و کسانی که تا این زمان در شعب حاضر باشند، مسئولان موظف به اخذ رأی از آنها هستند.

شور حضور مردم آذربایجان شرقی پای صندوق‌های رأی

نتایج انتخابات حوزه تبریز تا ساعت ۲۴ امشب اعلام می‌شود

فرماندار شهرستان تبریز نیز گفت: نتایج مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو حداکثر تا ساعت ۲۴ امشب اعلام می‌شود.

یونس فاتح اظهار کرد: با توجه به الکترونیکی شدن تمام مراحل انتخابات در این حوزه از احراز هویت تا رأی گیری، تلاشمان این است که تا قبل از ساعت ۲۴ شب نتایج این حوزه و اسامی چهار نامزد منتخب مردم را اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه انتخابات در این حوزه بدون مشکل و حواشی در حال جریان است، ادامه داد: مجریان و ناظران از ساعت ۶ صبح امروز در شعب حاضر شده‌اند و ۷۶۰ صندوق رأی آماده رأی گیری از مردم شهرستان تبریز هستند.

فاتح افزود: یک میلیون و ۱۹۵ هزار و ۱۳۵ نفر در شهر تبریز و یک میلیون و ۳۵۸ هزار و ۱۰۸ نفر در شهرستان تبریز، ۱۱۸ هزار و ۴۳۶ نفر در اسکو و ۸۴ هزار و ۹۰۵ نفر در آذرشهر واجد شرایط رأی دادن هستند.

وی به برگزاری تمام الکترونیک انتخابات دور دوم در حوزه انتخابیه تبریز، اشاره کرد و گفت: به اندازه کافی صندوق الکترونیکی در نظر گرفته شده و برای شعبی که در دور نخست بالای یک هزار رأی داشتند چهار صندوق، برای شعب بین ۶۰۰ تا یکهزار رأی سه صندوق و برای شعبی که زیر ۶۰۰ رأی داشتند ۲ صندوق در نظر گرفته‌ایم که یکی از صندوق‌ها به صورت پشتیبان خواهد بود.

فاتح با اعلام اینکه در این مرحله رأی دهندگان با پنج مدرک شناسایی شامل شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه و پایان خدمت می‌توانند اقدام به رأی دهی کنند، گفت: در دور نخست ۸۸ درصد رأی دهندگان در تبریز با کارت ملی، هشت درصد با شناسنامه و بقیه با سایر مدارک رأی دادند.

آذربایجان شرقی ۱۹ کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد که سرنوشت ۶ کرسی در حوزه‌های انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو، میانه و شبستر به دور دوم کشیده شده است.

مرحله دوم دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز آغاز شده است.

روح الله متفکر آزاد با کسب ۱۰۹ هزار و ۸۹۹ رأی معادل ۲۷.۳۶ درصد آرا و مسعود پزشکیان با ۹۵ هزار و ۹۹۳ رأی معادل ۲۳.۹ درصد آرا در دور اول از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو به مجلس دوازدهم راه یافتند.

علی جعفری آذر، جواد عبادی، علیرضا منادی، رضا صدیقی، علی آجودان زاده، محمدحسین فرهنگی، محمدرضا میرتاج الدینی و علیرضا نوین در دور دوم انتخابات رقابت نفس گیری با هم خواهند داشت.