استان ها

هیچ بیمارستانی در شمال غزه فعالیت نمی‌کند

هیچ بیمارستانی در شمال غزه فعالیت نمی‌کند

به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تیتر نیوز، براساس گزارش دفتر رسانه های دولتی غزه، هیچ بیمارستانی در شمال این باریکه فعالیت نمی کند.

به گفته سازمان ملل متحد، ارتش رژیم صهیونیستی در روز‌های اخیر همزمان با آغاز حمله زمینی جدید خود در شمال غزه، دستور تخلیه و تشدید حملات را صادر کرده و بیش از ۲۰۰ هزار نفر را آواره کرده است.

اردوگاه آوارگان جبالیا شاهد درگیری شدید بین نیرو‌های رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت بوده است. غیرنظامیان آواره می‌گویند که وضعیت روی زمین “فاجعه بار” است، زیرا نیرو‌های اسرائیلی به پناهگاه‌های آنروا شلیک کردند و تعداد زیادی از مردم را به شهادت رسانده اند.

در همین حین، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با همکاری یازده جمعیت ملی صلیب سرخ برای کمک به پاسخگویی به نیاز‌های پزشکی فراوان ناشی از درگیری‌های جاری، یک بیمارستان صحرایی در رفح افتتاح می‌کنند.

هدف این تلاش‌ها، پشتیبانی و کمک به کار‌های انجام شده توسط جمعیت هلال احمر فلسطین در ارائه مراقبت‌های اضطراری است.

این بیمارستان صحرایی در واقع ادامه بیش از ۱۵ سال فعالیت درمانی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در غزه است.

از زمان تشدید درگیری‌ها، تیم‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خدمات جراحی را در بیمارستان اروپایی غزه ارائه می‌کنند و از بیمارستان‌های دیگر از طریق کمک‌های پزشکی حمایت می‌کنند.

اما با وجود تلاش ها، وزارت بهداشت غزه می‌گوید که سیستم بهداشتی این باریکه تنها چند ساعت با فروپاشی فاصله دارد. این در حالی است که رژیم صهیونیستی ورود سوخت به نوار غزه را از طریق گذرگاه‌های کلیدی مسدود کرده است.

ساکنان غزه و رسانه‌ها، اعلام کردند که تانک‌های رژیم صهیونیستی تحت پوشش آتش سنگین از هوا و زمین، به سمت جبالیا در شمال غزه پیشروی کرده‌اند.

در جبالیا، تانک‌ها در تلاش هستند تا به سمت مرکز این اردوگاه، که بزرگ‌ترین اردوگاه از ۸ اردوگاه پناهندگان غزه است، پیشروی کنند.  

ساکنان و پزشکان اردوگاه جبالیا، می‌گویند که شماری در پی حمله‌های هوایی به این اردوگاه شهید و مجروح شده‌اند.

به گفته امدادگران، به دلیل شدت بمباران رژیم صهیونیستی نتوانسته‌اند گروه‌هایی را به برخی از مناطق بمباران‌شده اعزام کنند.

براساس گزارش‌ها، دستکم ۵۰۰ نفر از کارکنان بخش پزشکی و بهداشتی نوار غزه از آغاز تهاجم رژیم صهیونیستی در ۷ اکتبر تاکنون به شهادت رسیده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز پیش از این هشدار داده بود که در صورت توقف جریان ورود سوخت در پی بسته شدن گذرگاه‌های مرزی رفح و کرم ابوسالم، کل سیستم بهداشتی نوار غزه از بین خواهد رفت.

مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در جریان کنفرانس مطبوعاتی در دفتر سازمان ملل در ژنو، اظهار کرد که سازمان بهداشت جهانی پس از حمله زمینی رژیم صهیونیستی به رفح در ۶ می، از برخی مراکز بهداشتی در غزه از جمله بیمارستان ناصر حمایت کرده است.  

هریس، تاکید کرد که این اقدام به‌عنوان بخشی از یک طرح اضطراری با وجود حمله زمینی به رفح در بخش جنوبی نوار غزه اجرا شد.

بحران بخش پزشکی نوار غزه

در حالی که رژیم صهیونیستی هنوز تهاجم زمینی تمام‌عیار به شهر رفح را اجرا نکرده، اما امکانات پزشکی رفح با بحران مواجه شده است.

پزشکان، می‌گویند که پس از آغاز عملیات محدود ارتش رژیم صهیونیستی در حومه شرقی رفح، بیش از یک میلیون نفر که در جنوب شهر غزه پناه گرفته بودند، در خطر محرومیت از مراقبت‌های بهداشتی قرار گرفته‌اند.

بزرگ‌ترین بیمارستان از ۳ بیمارستان نیمه‌فعال شهر، یعنی بیمارستان ابویوسف النجار، روز بعد پس از دریافت دستور تخلیه و درگیری در نزدیکی محل با سرعت تخلیه شد.

بخش دیالیز این بیمارستان تنها بخش فعال دیالیز در غزه بود. این بیمارستان تنها راه نجات برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیه به‌حساب می‌آمد.

پیشروی ارتش رژیم صهیونیستی همچنین دسترسی به بیمارستان اروپایی غزه در خان‌یونس را که بیماران وخیم برای جراحی به آن منتقل می‌شوند، قطع کرده است.

در حالی که بیمارستان اماراتی در رفح هر روز مشغول به دنیا آوردن ده‌ها نوزاد است، بیمارستان تخصصی کویت با وجود کمبود ظرفیت، پرسنل و تجهیزات، با مشکلات اضطراری مقابله می‌کند.

انتهای پیام/