اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره افزایش حقوق معلمان

اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره افزایش حقوق معلمان

آفتاب نیوز:

وزیر آموزش و پرورش گفت: حقوق معلمان با اجرای طبقه بندی 26 درصد افزایش یافته در حالی که حقوق معلمان بیش از این است.

رضا مراد صحرایی روز یکشنبه در جلسه عمومی شورای اسلامی شهر گفت: بسته تشویقی برای بازنشستگان و مستمری بگیران در وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ طراحی کرده ایم و اکنون در اختیار دولت است. اگر به تصویب دولت برسد، زمینه ساز حفظ معلم می شود».

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود معلم در شهرستان ها دستورالعمل تبادل معلم را بازنگری کرده ایم، گفت: در یک دهه گذشته سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه کشور روز به روز کاهش یافته است . در سال 1402 بودجه آموزش و پرورش به 12.9 رسید که میانگین آن در منطقه ما 15.5 است.

وی گفت: به طور مستمر با کسری بودجه مواجه هستیم و تلاش کرده ایم تا آن را برطرف کنیم. با همه این مشکلات مطالبات و حقوق ۴۷ معلم را پرداخت کرده ایم. الان ۷۳ کمبود در وزارت آموزش و پرورش داریم. علیرغم همه مشکلات موجود، حق التدریس ماهیانه به معلمان پرداخت می شود و بیش از 25 تسهیلات با هزینه کم از محل منابع مالی وزارت آموزش و پرورش در اختیار معلمان قرار داده ایم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش در ماه 1396 در حالی روی کار آمد که دو سال است شاهد تعطیلی کلاس ها و ناامیدی جامعه هستیم. بازگشایی مدارس و بازگرداندن نوجوانان و جوانان به کلاس های درس تصمیم دشواری بود که ما در آغاز سال 1401 گرفتیم.

وی تاکید کرد: اولیای دم به دلیل جنگ رایج جامعه از این تصمیم نگران بودند اما در نهایت پس از بحث کارشناسان در مهرماه 1401 مدرسه را بازگشایی کردیم.

وی افزود: در حالی که کشور از چهارم شهریور 1401 وارد جنگ تحصیلی شده است و مدارس ما به ویژه دبیرستان های دخترانه در خط مقدم این هجمه قرار داشتند. با ابتکار شورای اسلامی و دولت، قانون رتبه بندی معلمان در مجلس نهایی شد و راهکاری موثر برای جداسازی ردیف های معلمی از معترضان به جایگاه خود بود.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: چالش دیگری که با آن مواجه بودیم اجرای قانون نمره معلمی بود که گاهی برای برخی معلمان کاملاً اشتباه اجرا می شد، نداشتن حقوق مناسب و در اسفند 1301 معلمان از اجرای صحیح نمرات ناراضی بودند. معلم شد و سرانجام در فروردین 1402 وزیر آموزش و پرورش استعفا داد و من در حالی این وزارتخانه را بر عهده گرفتم که با سه موضوع مهم روبرو بودیم.

مراد صحرایی توضیح داد: از سال 1392 تا 1402 وضعیت دانش‌آموزان کشور نشان می‌دهد که تعداد دانش‌آموزان در کشور به بیش از سه میلیون و ششصد هزار نفر رسیده است. از نظر شاغلان این بدان معناست که از یک سو با رشد جمعیت دانشجویی و از سوی دیگر با افزایش تعداد بازنشستگان مواجه هستیم. همچنین در بحث نیروی خدماتی، وزارت آموزش و پرورش با کمبود مواجه است.

وی ادامه داد: برای سال 1403 176 هزار و 731 معلم کمبود داشتیم که در 8 آنلاین 1402 به سازمان کار اعلام کردم. از سال 1392 تا 1394 جذب دانشجو معلمان به صفر رسیده است.

وی افزود: در وزارت آموزش و پرورش وضعیت نیروی انسانی را بررسی کردیم و با همکاری سازمان کارگزینی مجوز استخدام 72 هزار نفر را گرفتیم که جذب نیرو در این زمینه بی سابقه است. با توجه به اینکه امروز در محضر شما هستم نتایج آزمون استخدامی این هفته اعلام می شود. از سوی دیگر دستورالعمل ها و روش های سازمانی را به گونه ای تغییر داده ایم که بر جذب نیروی انسانی تمرکز دارد.