حاشیه‌های برگزاری دعای عرفه حجاج در عرفات+ فیلم

حاشیه‌های برگزاری دعای عرفه حجاج در عرفات+ فیلم

هزاران نفر از عاشقان و دلدادگان به آقا ابا عبدالله الحسین با حضور در صحرای عرفات به قرائت دعای پر رمز و راز عرفه در هوای بسیار گرم پرداختند.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم قرائت دعای پرفیض عرفات سال ۱۴۰۳ با حضور بیشمار زائران ایرانی در صحرای عرفات برگزار شد. 

در ابتدا حاج مهدی سلحشور زیارت آل یاسین را قرائت کرد و حاج امیر عارف فراز‌های دعای روحبخش عرفه را در عرفات طنین انداز کرد و در فراز‌های دیگر سید محمود علوی مرثیه سرایی کرد و بخش دوم دعا را حجت الاسلام میرزا محمدی خواند.

حاشیه‌های برگزاری دعای عرفه حجاج در عرفات+ فیلم

این مراسم در دمای حدود ۴۵ درجه سانتی گراد برگزار شد و فشردگی جمعیت بدلیل حضور گسترده زائران بود که علاقه‌مند بودند در این سفر معنوی فراز‌های دعای عرفه را در فضایی معنوی زمزمه کنند.

همچنین پنکه‌هایی هم برای جابجایی هوا در میان جمعیت تبعیه شده بود و به دلیل استقبال گسترده افراد بسیاری به صورت‌ایستاده در مدخل خیمه بعثه به فراز‌های دعای عرفه گوش جان سپردند و محدوده ویژه‌ای هم که با نوار از جمعیت جدا شده بود کنار رفت و عاشقان فراوانی در نزدیکی میز مداحان جاگیر شدند.

حاشیه‌های برگزاری دعای عرفه حجاج در عرفات+ فیلم

هنگام خواندن روضه حضرت عباس (ع) توسط حاج امیر عارف صدای ناله و گریه زائران بیت الله الحرام تمام فضا را آکنده از غم و اندوه کرد و اشک ردی از خودش بر صورت زائران به یادگار گذاشت.

با توجه به محدودیت‌های موجود در حج امسال، امکانات صوتی لازم برای استفاده زائران مستقر در چادر‌های اطراف محل برگزاری مراسم نیز توسط کارگزاران حج فراهم شده بود. در این مراسم پر فیض جمعی از اسوه‌های ایثار و شهادت دوران هشت سال دفاع مقدس هم حضور داشتند.

حاشیه‌های برگزاری دعای عرفه حجاج در عرفات+ فیلم

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، نمایندگان بیوت مراجع عظام، سفیر ایران در ریاض و سرکنسول کشورمان در جده و رئیس جمعیت هلال احمر حضور داشتند.

علاوه بر این در قسمت‌های مختلف خیمه بعثه در عرفات فراز‌هایی از دعای عرفه به شکل پوستر نصب شده بود. همچنین تعداد دیگری از زائران با تلفن‌های هوشمند و تبلت به قرائت دعای عرفه پرداختند.

حاشیه‌های برگزاری دعای عرفه حجاج در عرفات+ فیلم

زائران ایرانی در میان قرائت فراز‌های دعای پر رمز و راز عرفه برای مردم مظلوه غزه دعا کردند. بخشی از مرثیه خوانی سید محمود علوی به زبان آذری انجام شد.

پایان بخش دعای عرفه حج ۱۴۰۳ با دعای نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برای عاقبت بخیری جوانان و والدین و آزادی ملت فلسطین همراه بود.