رئیس رصتا: اتحادیه نقش چاقو را ندارد/ سیاسی نیستیم

رئیس اتحادیه رسانه های صوت و تصویر فراگیر ایران(رصتا) تاکید کرد: این اتحادیه می کوشد در زمینه آشپزی که در حوزه فرهنگ اتفاق می افتد، صرفا در تنظیم ادویه های غذا کمک کند نه اینکه چاقو باشد.

به گزارش تیتر نیوز، نشست خبری اتحادیه رسانه های صوت و تصویر فراگیر ایران(رصتا) عصر امروز سه شنبه، 22 خرداد ماه برگزار شد.

مهدی شاملو رئیس اتحادیه، امیر رضاخانیان خزانه دار، آرش دارابیان دبیر و سیدرامین موسوی و فرزاد آذری پور اعضای شورای مرکزی از حاضران در این نشست بودند.

در ابتدای این جلسه مهدی شاملو با اشاره به اینکه در تمام کسب و کارها اتحادیه ها نقش مهمی در پیشبرد امور آن کسب و کار دارند اظهار کرد: رسانه های صوت و تصویر فراگیر در دسته کسب و کارهای نوظهور قرار می گیرند و تاکنون اتحادیه تخصصی نداشتند. از سال گذشته به دنبال تشکیل این مجمع بودیم که خدا را شکر این اتحادیه از هفته قبل ثبت حقوقی شد و کارخود را آغاز کرد. 

وابستگی سیاسی نداریم

وی افزود: این اتحادیه متعلق به بخش خصوصی بوده و بر اساس موضوع مصوبه 520 شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است؛ بنابراین یک پشتوانه قانونی دارد. «اتحادیه» وابستگی سیاسی ندارد و به هیچ جناح سیاسی وابسته نیست، کاملا صنفی و غیردولتی است. مقاصد آن نیز غیرسیاسی و غیرتجاری و غیرانتفاعی است و هدفش صرفا کارهای صنفی است.

رئیس رصتا: اتحادیه نقش چاقو را ندارد/ سیاسی نیستیم

شاملو با بیان اینکه این صنعت رو به رشد است و به خانه های مردم راه پیدا کرده، آن را از موضوعات جدی حوزه فرهنگ دانست و تاکید کرد: تا به حال تشکل های ما در این عرصه محدود به محدوده جغرافیایی خاص و یا «انجمن وی او دی» بود که آقای محمدمهدی عسگرپور مسئولش هستند و دایره فعالیتشان به استان تهران محدود می شود.

رئیس رصتا ادامه داد: در همین راستا، پنج مجمع عمومی در استان های خراسان (رضوی، شمالی و جنوبی با محوریت مشهد) گیلان، قم، اصفهان و تهران تشکیل و برگزار و انتخابات این مجامع هم انجام شد. به این ترتیب موضوعات رسانه های صوت و تصویر فراگیر را خارج از پایتخت هم دنبال می کنیم.

وی همچنین درباره اهداف تشکیل این اتحادیه توضیح داد: همچون هر اتحادیه صنفی، ما یکسری فعالیت های تشکیلاتی برای تامین منافع اعضا داریم. علاوه بر این، فعالیت در مسیر هویت یابی رسانه های فراگیر صوت و تصویر، ایجاد نظام حرفه ای رسانه های صوت و تصویر و تلاش برای تامین منافع کاربران و فعالان این عرصه نیز از دیگر اهداف تشکیل این اتحادیه است.

شاملو گفت: سال گذشته با ابتکار «ساترا» مجمع عمومی «رصتا» تشکیل شد که به دنبال تامین منافع عمومی بخش خصوصی و مخاطبان بود. در همین قالب توانستیم مشورت های خوبی را به پلتفرم ها، دستگاه های ناظر و صداوسیما بدهیم اما برای تقویت کار صنفی و تامین منافع بخش خصوصی، نیاز به تشکل جدید داشتیم.

وی اظهار کرد: هدف دیگر تشکیل این اتحادیه، توانمندسازی رسانه های فراگیر صوت و تصویر است. ما نزدیک بیش از 450 رسانه فراگیر با سطوح مختلف فعالیت داریم. بسیاری از سرمایه گذاران برای ورود به این صنعت تمایل نشان می دهند و همه دنبال جایی هستند که برای ورود یا گسترش فعالیت در صنعت ـ هنر پیچیده ای مثل کسب و کارهای صوت و تصویر مشورت بگیرند.

نمایندگان قانونی ما در جلسات و شوراهای ارشاد و ساترا حضور دارند

شاملو خاطرنشان کرد: از این پس نمایندگان قانونی این اتحادیه در شوراها و مراجع قانونی حاضر خواهند شد. جلسات و شوراهای مختلفی در وزارت ارشاد و ساترا وجود دارد که اتحادیه ما در آن ها نماینده خواهند داشت. قرار است سیاست ها و تصمیمات واحدی در تولید و توزیع محصولات برای کاهش هزینه ها انجام شود.

رئیس شورای مرکزی رصتا گفت: ما در جهت نهادینه شدن گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه تلاش می کنیم و عهده دار نمایندگی اعضا در کلیه سازمان ها و مراجع جهت حل مسائل هستیم. سهامداران این اتحادیه، رسانه های صوت و تصویر فراگیر هستند و کمک می کنند که مسائل خارج از نزاع های رسانه ای حل شود.

سخنگویی برای پیگیری موضوعات خواهیم داشت

وی درباره تسهیل گری در موضوعات قضایی سریال هایی نظیر «حشاشین» و «افعی تهران»، خاطرنشان کرد: در جریان خیلی موضوعات مجموعه ها بودیم و حتما ما هم درگیر حمایت بودیم، اما اعلام نکردیم ولی چون از الان به بعد محمل قانونی داریم می توانیم اعلام کنیم که پیگیر چه موضوعاتی هستیم چون در تمامی این جلسات نماینده شورا حضور داشت و در جریان موضوعات هستیم و نسبت به چنین موضوعاتی اطلاع رسانی خواهیم کرد و شخصی را به عنوان سخنگو مشخص می کنیم.

رئیس رصتا: اتحادیه نقش چاقو را ندارد/ سیاسی نیستیم

حوزه سرگرمی در کشور ما به فرهنگ نزدیک است

آرش دارابیان، دبیر اتحادیه در ادامه گفت: کارکرد اتحادیه و سندیکا توسعه منافع مشترک اعضا و مذاکره و رایزنی با دولت برای تصویب قوانینی برای منافع عمومی و اعضا است. ما هم در رصتا به دنبال تامین همین منافع و کمک به دولت برای تنظیم قوانین هستیم. 

وی اظهار کرد: ما در حوزه سرگرمی کار می کنیم اما در کشور ما حوزه اینترتیمنت به فرهنگ می رسد و ما همزمان با ایجاد سرگرمی باید موازی با فرهنگ حرکت کنیم و این کار ما را سخت و حساس کرده است. امیدواریم با کمک 450 رسانه ای که تا الان در اتحادیه رصتا  ثبت شده اند، بتوانیم سر و سامانی به این کسب و کارها بدهیم.

امیر رضاخانیان، عضو شورای مرکزی و خزانه دار اتحادیه هم در سخنانی به لزوم جذب سرمایه گذار در تولید محتوا اشاره کرد و گفت: گاهی می بینیم یک اثر با 10، 15 دوبله متفاوت به بازار می آید. ما تلاش خواهیم کرد از هزینه اضافی در این زمینیه جلوگیری کنیم.

سیدرامین موسوی، عضو شورای مرکزی اتحادیه رسانه های صوت و تصویر فراگیر نیز در صحبت های کوتاهی عنوان کرد: رقابت در این حوزه بسیار مهم است و این فضای رقابتی  نیاز به قانون گذاری درست دارد. ما اکنون حدود 800 سایت قانونی دانلود داریم که بخش عمده فعالیت های آنان در این اتحادیه قابل تدوین است. تمرکز ما روی روش های مختلف فروش و عرضه محصولات در کسب و کاری به نام رسانه های صوت و تصویر  است. باید برندینگ در این زمینه صورت بگیرد تا این رسانه ها برای مخاطبان شناخته شوند.

تلاش برای حل مشکلات هنرمندان با بخشهای حاکمیتی

فرزاد آذری پور یکی دیگر از اعضای شورای مرکزی این اتحادیه هم گفت: یکی از مواردی که پیگیری خواهیم کرد، ارتباط بین فعالان این حوزه با سازمان هایی مثل تامین اجتماعی و سازمان مالیات است. امیدواریم بتوانیم برای اعضایی که کسب و کارهای نوپا را راه اندازی کرده اند، تسهیلات مالی فراهم کنیم.

وی اظهار کرد: گاهی هم  هنرمندان در این فضا  با بخش های حاکمیتی مثل ساترا مشکلاتی  پیدا می کنند که اتحادیه حتما برای حل آن و تسهیل رابطه «ساترا» از یک سو و صاحبان آثار از سوی دیگر برنامه ریزی خواهد کرد.

قانون مالکیت مصنفین و مولفین نیاز به بازتعریف دارد

در ادامه، مهدی شاملو در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره موضع اتحادیه در قبال رعایت قوانین مربوط به کپی رایت آثار ارائه شده در پلتفرم ها نیز گفت: در خصوص حق مالکیت معنوی و هنری، ما قانون مالکیت مصنفین و مولفین را داریم که آخرین ویرایش آن مربوط به سال 1367 است و حتما نیاز به بررسی و بازتعریف دارد. ما در اتحادیه سازوکار و ظرفیت داوری در این حوزه را درنظر گرفته ایم؛ چون فکر می کنم اساسا بخش دولتی نمی تواند در این فضا به عنوان «داور» اثرگذاری لازم را داشته باشد.

رئیس رصتا افزود: در اساسنامه اتحادیه که مبتنی بر مصوبه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی است، آمده که کارشناسان معرفی شده از سوی اتحادیه در اختلافات پیش آمده در محافل قضایی حضور خواهند داشت. ما در این یک سال در بسیاری از موارد پیگیر مسائل پیش آمده برای محصولات و سریال ها بودیم اما چون رسما ثبت نشده بودیم امکان اعلام موضع رسمی و اطلاع رسانی نداشتیم اما اکنون می توانیم به صورت رسمی نظر فنی و کارشناسی را از سوی بخش خصوصی بدهیم.

او اظهار کرد: ما به عنوان فعالان رسانه های صوت و تصویر فراگیر، نت های یک ساز و سازهای یک ارکستر بودیم و هستیم و نمی خواهیم که بار اضافه ای باشیم بلکه به دنبال حل موضوعات احتمالی و جلو رفتن کارها با کمترین انرژی و هزینه هستیم. کسب و کارهای صوت و تصویر فضای پیچیده ای دارد و فراهم کردن بسترها برای پلتفرم های جدید یکی از کارکردهای این اتحادیه است. ما به طور جدی دنبال افزایش تعداد این پلتفرم ها هستیم چرا که انحصار را عامل رکود و عقب ماندگی می دانیم.

رئیس رصتا: اتحادیه نقش چاقو را ندارد/ سیاسی نیستیم

اتحادیه اصلا نقش چاقو را ندارد

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که از او درباره میزان برش چاقوی اتحادیه پرسیده بود نیز گفت: این بستگی به آن کیکی دارد که ما می خواهیم برش بزنیم! البته این بیشتر از باب مزاح بود؛ چراکه اتحادیه اصولاً نقش چاقو را ندارد بلکه در آشپزخانه تولید محصولات فرهنگی، کارکرد ادویه ها و چاشنی ها را ایفا می کند که به خوشمزه شدن این غذا و لذت مخاطبان کمک می کند.

رئیس شورای مرکزی اتحادیه رسانه های صوت و تصویر فراگیر ایران (رصتا) همچنین در پاسخ به پرسش یکی دیگر از خبرنگاران که از مهم ترین برنامه های پیش روی این اتحادیه پرسیده بود گفت: برنامه های متنوعی در کمیته ها و کارگروه ها در حال بررسی است اما مهم ترین برنامه ما برگزاری انتخابات شورای راهبری اتحادیه است . سال گذشته دوستان ما در مجموعه «ساترا» بانی این انتخابات بودند اما امسال ما باید آن را برگزار کنیم.

امیر رضاخانیان، عضو شورای مرکزی و خزانه دار اتحادیه رصتا در پایان این نشست گفت: ما خیلی دنبال رسانه ای کردن تصمیمات نبودیم، چون همان گونه که اشاره شد یک مجموعه رسمی و ثبت شده نبودیم و فقط می توانستیم مشورت بدهیم. آقای مهندس مقیسه مدیرعامل محترم مجموعه ساترا خیلی به ما کمک کردند و نظرشان نسبت به تشکیل این اتحادیه بسیار مثبت بود. ان شاءالله در آینده بیش از گذشته و تاجایی که در توانمان هست به این فضا کمک می کنیم و موضع مشخص خواهیم داشت.

انتهای پیام