نظر سردار سلیمانی درباره جلیلی/ سیاسیون چه نگاهی به این نامزد و رویکرد او دارند؟

رسول سلیمی: سعید جلیلی را با توصیف سرسختی او در برابر گفتگو و اقناع بر سر منافع ملی می شناسند. مصطفی پورمحمدی در جریان دومین مناظره ریاست جمهوری با خطاب قرار دادن جلیلی گفت «همین آقای جلیلی، نسبت به تحریم که مواضعش معلوم است. یادم است در شورای عالی امنیت ملی در ۹۵، من مفصل صحبت کردم درباره مشکلات FATF؛ ایشان پایان جلسه گفت اگر تو مسول باشی ما قبول داریم ولی بقیه آقایان را قبول نداریم. ما باید اصل موضوع را حل کنیم!»

این در حالی است که قبلا نیز نقل های تایید شده ای از نظر سردار سلیمانی نسبت به ریاست جمهوری سعید جلیلی منتشر شده بود. مجتبی ذوالنوری اولین نماینده مجلسی بود که از این ماجرا پرده برداشت. او در فایل صوتی گفته بود «اگر سعید جلیلی رئیس جمهور بشود من یک روز در قدس نمی مانم و استعفا خواهم کرد. کار قفل میشه با وجود ایشون»

فعالان اصولگرا نیز این نقل را تایید کردند. محمد مهاجری آبان۱۴۰۲ در کانال تلگرامی خود نوشت: «جلیلی قطعا ناکارآمد است و او حتی سابقه اداره یک مغازه را هم نداشته و هیچ‌کار اجرایی نکرده. از طرفی یک نگاه کاملا منحصر را در سیاست خارجی رهبری می‌کند. از حاج قاسم سلیمانی نقل است که اگر جلیلی رییس جمهور شود از نیروی قدس سپاه می‌روم.»

اما حالا نقل قول سومی از سوی یکی از مقامات عالی کشور، نظر سردار سلیمانی درباره سعید جلیلی را تایید کرده است. محمدجواد ظریف در حسینیه چهل تن کاشان گفته «دوستان خودتان در جبهه پایداری گفتند سردار سلیمانی گفت اگر جلیلی رییس جمهور شود من یک روز نمی مانم، آقای قالیباف اخیرا گفت که سوپر انقلابی ها شهید سلیمانی را هم قبول نداشتند حالا چه کسی دروغگو است؟ دوستان من با خون شهدا بازی نکنید شهدا با صداقت رفتند، کجایید ای شهیدان خدایی؟ آنها برای خدا کار کردند و ما تا پایان عمر وامدار شهدا و ایثارگران هستیم فقط بدانید که پزشکیان به شما قول داد که اجازه نخواهم داد استقلالی که ثمره خون شهداست پایمال شود»

نظر سردار سلیمانی درباره جلیلی/ سیاسیون چه نگاهی به به این نامزد دارند؟

به گفته ی برخی از تحلیلگران، سبک مذاکره ی انعطاف ناپذیر جلیلی دلیلی اصلی است که مذاکرات بین المللی بر سر برنامه هسته ای به نتابج بهتری دست پیدا نکرده است. او حتی پیش از تصدی مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی هم، چنین منش و رفتاری داشته است. او حتی به احمدی نژاد در نگارش نامه ی ۱۸ صفحه ای به جرج بوش کمک کرده بود. نامه ای که چون بدون هماهنگی رهبرانقلاب ارسال شده بود از سوی امریکایی ها نادیده گرفته شد و بی پاسخ ماند.

محمدجواد ظریف هم در توصیف چگونگی مذاکره جلیلی با مقامات امریکایی می گوید «آقای جلیلی آیا شما با آمریکایی ها مذاکره نکردید؟ آیا شما به جای اینکه در برابر همپای خود بنشینید در برابر معاون وزیر خارجه آمریکا ننشستید؟ آیا بد بود که من شان کشور را چنان بالا بردم که وزیر خارجه آمریکا به ملاقات من آمد؟ آیا بد بود هر بار مذاکره می کردند یک تحریم جدید و یک بیچارگی جدید بر مملکت تحمیل می کردند، ما هر بار مذاکره کردیم یک تحریم را برداشتیم آیا گناه کردیم؟ آقایان با چه رویی در برابر این مردم می ایستند؟ و دروغ می گویند؟ به مذاکره رفتن و دست خالی برگشتن خوب است؟ آیا شعار دادن و جیب مردم را خالی کردن خوب است؟»

ناظران سیاسی یکی از دلایل عدم اقبال عمومی به سعید جلیلی را عملکرد او به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ارزیابی می کنند. در میان تمام نامزدهای سال۹۲ او تنها کسی بود که مسئولیت جدی کشوری داشت و مردم در دولت نهم و دهم (دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد) عملکرد او را مشاهده کرده بودند. مردم جلیلی و سیاست‌های او در مسئله هسته‌ای را عامل بدبختی‌های کشور می‌دانستند. بسیاری از مردم ایران سرسختی‌ها و انعطاف ناپذیر بودن او در مذاکرات هسته‌ای را عامل تحریم‌های کشور می‌دانستند همان گونه که ولایتی هم در مناظره ها به آن اشاره کرده بود. تحریم‌هایی که کشور را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده بود. به عقیده جلیلی و دوستانش فقط کافی بود سانتریفیوژها بچرخند و نچرخیدن اقتصاد کشور چندان اهمیت نداشت. آنها رسیدن به فناوری هسته‌ای به هر وسیله‌ای را در دستور کار قرار داده بودند و همین باعث شد تا مردم دیگر به آنها اعتماد نکنند.

از این رو به نظر می رسد نظر سردار سلیمانی درباره عدم پذیرش جلیلی به عنوان رئیس جمهور، حکایت از اجماع حاکمیت و مردم در عدم پیروی از رویکردی در سیاست خارجی دارد که قبلا آزموده شده و از بن بست و تحریم استقبال می کند.

311213