هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها

هشدار هواشناسی درباره رگبار باران و طغیان رودخانه‌ها

آفتاب نیوز:

سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه ای نارنجی از شدت فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری شدید محلی با احتمال بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و غبار و در روز جمعه در نقاطی بارش تگرگ خبر داد اول در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی شرقی و تهران، البرز، مازندران و روز شنبه دوم تیرماه، آذربایجان شرقی، اردبیل، در شمال آذربایجان غربی. کوه ها و ارتفاعات شمال غرب تهران، البرز، مازندران و سمنان دور از انتظار است.

این شرایط جوی روز یکشنبه 12 تیرماه نیمه جنوبی اردبیل، شمال آذربایجان غربی، شرق آذربایجان شرقی، کوه ها و ارتفاعات سمنان را در بر می گیرد.

خطرات ناشی از این شرایط جوی شامل روان آب، طغیان کانال، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، کاهش دید، احتمال لغزندگی جاده ها و ریزش سنگ ها به ویژه در جاده ها و مسیرهای کوهستانی، رویدادهای بارشی، احتمال خسارت های موقت می باشد. ساختار و نشان دهنده احتمال آسیب به محصولات کشاورزی است.

توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در سفر به ویژه بین شهرها، عدم چادر زدن در حاشیه و خاکریز رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های طبیعت گردی به ویژه در بعدازظهرها در کوهستان از فعالیت های کوهنوردی، چرای حیوانات و تردد عشایری اجتناب شود. در حاشیه رودخانه ها و ارتفاعات، تقویت سازه های موقت، اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از زهکشی مسیل ها و آب و آسیب به بخش کشاورزی، تامین معابر و سایر دستگاه های اجرایی، برگ و پرهیز از سم پاشی. باغ ها و مزارع.

همچنین سازمان هواشناسی از تشدید شیب فشار و وزش باد شدید و طوفان گرد و غبار در شمال سیستان و بلوچستان در روز جمعه اول مهرماه و در روزهای شنبه و یکشنبه در معرض خطر طوفان گرد و غبار خبر داد. دوم و سوم آنلاین ماه در شمال سیستان و بلوچستان خراسان شرقی دور نیست.

از جمله خطرات این شرایط آب و هوایی در خطر طوفان گرد و غبار می توان به کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال آسیب دیدن تجهیزات شهری و شهری از جمله بنرها، تابلوهای تبلیغاتی، پل هوایی و سازه های موقت از بالا احتمال سقوط اجسام از بالا اشاره کرد. و امکان قطع درختان وجود ندارد.

توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از کویر نوردی، عدم حرکت با گلایدر، هواپیماهای سبک و هلیکوپتر، اطمینان از استحکام سازه های موقت، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های ساختمانی، پارک و عبور وسایل نقلیه از حاشیه ساختمان ها و درختان نامناسب. وی توصیه کرد درب اتاق های پرورش را با سمپاشی یا فولاد در باغات و مزارع و استفاده از مایع ضد باد برای باغ و حفاظ گیاهان بسته نگه دارند.

همچنین سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه‌ای زرد، تداوم فعالیت سامانه بارشی همراه با ناپایداری محلی، رگبار، رعد و برق، وزش باد نسبتاً شدید تا موقتی همراه با خطر گرد و غبار و احتمال بارش تگرگ را اعلام کرده است استان های تر خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، نیمه شمالی آذربایجان، استان های گیلان، مازندران، گلستان، شمال زنجان، کوه های استان سمنان و قزوین. آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی شمالی و نیمه شمالی سمنان دور از دسترس نیستند.

این وضعیت آب و هوایی یکشنبه 12 تیرماه در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، البرز، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و سیمنان، در ارتفاعات تهران و غیره دوشنبه چهارم تیرماه. استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، قزوین، البرز، زنجان، تهران و سمنان.

از جمله اثرات مخاطره آمیز می توان به احتمال آبگرفتگی موضعی معابر، احتمال ریزش آب، رعد و برق، احتمال بارش به ویژه در جاده ها و گردنه های کوهستانی، احتمال آسیب دیدن سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی اشاره کرد. باد نسبتا شدید، در مناطق مستعد گرد و غبار، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال آسیب به تجهیزات شهری و شهری از جمله بنرها، تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها و سازه های موقت، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و احتمال شکستن بوته ها و درختان قدیمی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی توصیه می کند در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها چادر نزنید و در فعالیت های طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر احتیاط کنید و از فعالیت های کوه نوردی به ویژه در ساعات بعدازظهر خودداری کنید در کناره های رودخانه قدم می زند تقویت سازه های موقت در رودخانه ها و ارتفاعات، افتتاح پل ها، مسیل ها و سدها و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از آسیب به بخش کشاورزی، پرهیز از سمپاشی در باغ ها و مزارع، تقویت موقت ساختمان ها، احتیاط. وی توصیه کرد درب سالن‌های پرورش اطراف ساختمان‌های نیمه‌ساز و درختان کهنسال در محل‌های تردد و پارکینگ بسته شود و در باغ‌ها و مزارع از سموم یا اسپری‌های فولادی استفاده نشود و از محافظ بذر استفاده شود.

علاوه بر این سازمان هواشناسی به افزایش سطح فشار اشاره کرد و گفت: جمعه اول تیرماه وزش باد نسبتاً شدید و شدید در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، یزد و شمال خواهد بود. مناطق اصفهان، جنوب و شرق سیمنان، قزوین، جنوب استان تهران و البرز، زنجان، شنبه دوم تیرماه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، سمنان، یزد، نیمه شمالی. اصفهان، کردستان، ایلام، قم، خراسان جنوبی و شرقی رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان در 12 تیرماه، یزد، شمال و شرق اصفهان، سمنان، قم و دوشنبه 13 تیرماه در سیستان و بلوچستان در خراسان جنوبی، خراسان جنوبی رضوی، سمنان، شمال و شرق اصفهان، کرمانشاه، کردستان، زنجان قم دور از انتظار نیستند.

تاثیر این خطر بر خطر گرد و غبار، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال آسیب دیدن تجهیزات شهری و شهری مانند سقوط بنرها، تابلوهای تبلیغاتی، پل هوایی و سازه های موقت، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و احتمال قطع درختان و بوته های قدیمی

توصیه سازمان هواشناسی نسبت به کویر نوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، عدم حرکت با گلایدر و بالگرد، مقاوم‌سازی سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های ساختمانی، ناقص بودن پارکینگ در کنار ساختمان‌ها و درختان کهنسال و عدم رعایت نکات بهداشتی سم یا محلول پاشی در باغ ها و مزارع و استفاده از محافظ بذر، بستن دروازه های پرورش.