کاربرد چاپ سابلیمیشن پارچه و موارد مصرف آن

چاپ سابلیمیشن چیست؟ یک روش محبوب چاپ دیجیتال است برای چاپ روی اجسام مثل پارچه، بالش، کوسن، فلاسک، لیوان، کاشی و مواد مختلفی که در آن از جوهرهای حساس به حرارت استفاده می‌شود. جوهر استفاده شده تصعید و با سطح پارچه ترکیب می‌شود و بعد از سرد شدن رنگ ثابتی می‌دهد. تصاویر چاپ شده روی پارچه یا اجسام دیگر پاک نمی‌شود. البته برای چاپ با کیفیت و مناسب باید استفاده از پارچه رنگ روشن و سفید استفاده کرد تا نتیجه خوبی داشته باشد.

برای چاپ سابلیمیشن روی بعضی اجسام مانند ساعت، لیوان، ام دی اف و… باید جسم مورد نظر را با ماده مخصوصی آماده کرد تا روی آن چاپ انجام شود.

تکنولوژی چاپ سابلیمیشن

با تکنولوژی چاپ سابلیمیشن که اساس کار آن بر پایه تصعید است، می‌توان طرح‌های دیجیتالی را روی صندلی، پارچه، لباس، ظرف، اسنوبرد و محصولات دیگر چاپ کرد. این روش که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از بهترین روش‌های چاپ به حساب می‌آید، جایگزین چاپگرهای قدیمی و سنتی سیلک اسکرین شده و روشی بسیار سریع و موثر است. تکنولوژی چاپ سابلیمیشن چیست را بیان کردیم و در ادامه به کاربرد و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

کاربردهای چاپ سابلیمیشن

محصولات زیادی علاوه بر پارچه وجود دارند که می‌توان به روش سابلیمیشن روی آن چاپ انجام داد. اکنون می‌خواهیم بدانیم کاربردهای چاپ سابلیمیشن چیست؟

 • این نوع چاپ بر روی اشیا یا محصولات سخت و سفت مثل صفحه کلید برق، قاب موبایل، جاکلیدی، ظروف حیوانات خانگی و… که به راحتی تصعید شدنی می‌باشند، به کار می‌رود.
 • چاپ کتیبه مخمل
 • چاپ سابلیمیشن برای ارائه تصویر و عکس روی کاور موبایل، قاب عکس دیواری و.. کاملا مناسب است.
 • سابلیمیشن روی تابلو اعلانات و راهنماهای قابل استفاده در نمایشگاه‌های موقت کاربرد دارد و برای زمانی است که تایم محدودی در اختیار دارید.
 • اجرای این تکنولوژی چاپ بر روی لباس ورزش و لباس رسمی از جمله تیشرت و پیراهن ورزشی، کیف و کلاه امکان پذیر است و هرروزه موقعیت جدید برای این روش پیش می‌آید.
 • چاپ سابلیمیشن در طرح‌های داخلی و دکوراتورها روی کاشی سرامیک مثل موزه، رستوران، لابی، حمام، آشپزخانه و… استفاده می‌شود.
 • پارچه‌های صد درصد پلی استر برای سابلیمیشن مناسب‌تر هستند. این پارچه‌ها دو نوع می‌باشند، پارچه جنس کشبافت که طبیعی و لخت است که برای لباس، پرچم، بنرهای محیط داخلی، رومیزی و پرده عکاسی استفاده می‌شود و دیگری جنس الیاف بافته که در تابلو اعلانات محوطه خارجی، بنر محوطه خارجی، روکش اثاث‌ها و…. استفاده می‌شود.

دستگاه‌ استفاده شده در چاپ سابلیمیشن

برای این مدل چاپ به دستگاه‌ها و مواد خاصی نیاز داریم. دستگاه‌های استفاده شده در چاپ سابلیمیشن چیست؟ چاپگر و جوهر، نرم افزار، کاغذ انتقال یا کاغذ سابلیمیشن، کاغذ محافظتی، و پرس حرارتی که به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

 • برای چاپ به دستگاهی با کیفیت که به جوهرهای سابلیمیشن مجهز باشد نیاز است.
 • کنترل چاپگر و مدیریت چاپ‌ها نیازمند نرم افزار است که بیشتر برندها نرم افزار ریپ را همراه چاپگر ارائه می‌دهند. نرم افزار ریپ کارهای چاپی را مدیریت می‌کند.
 • کاغذ انتقال که نام دیگر آن کاغذ سابلیمیشن است لازمه ایجاد چاپ‌های با کیفیت بالا می‌باشد. کاغذ انتقال باید جذب جوهر بالایی داشته باشد، سریع خشک شود، حین گرمادهی جوهر آزاد کند، بعد از چاپ صاف بماند و حالت موجی به خود نگیرد.
 • هنگام استفاده از کلندر، برای انتقال بهتر جوهر در فرایند تصعید به کاغذ محافظ نیاز است که آن را تضمین کند و از نمد کلندر در برابر جوهر محافظت کند.
 • بعد از چاپ روی کاغذ، در مرحله بعد گرما و فشار نیاز است که به عهده پرس حرارتی است. دما و زمان مورد نیاز برای انجام تصعید به نوع پارچه و اجسام بستگی دارد. استفاده از این دستگاه و روش زمان کمتری نسبت به روش‌های سنتی می‌برد و باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و همچنین دارای کیفیت بالایی است.

همچنین روش کار در چاپ سابلیمیشن بدین صورت است که ابتدا تصویر دلخواه خود را روی کاغذ مخصوص، با پرینتر و جوهر سابلیمیشن چاپ کرده و روی سطح وسیله مورد نظر قرار داده و سپس آن را در مجاورت با گرما و حرارت قرار می‌دهیم. وجود یک لایه پوشش مخصوص روی شی باعث جلوگیری از پاک شدن تصویر چاپ شده می‌شود.

مثلا برای چاپ روی یک ماگ یا لیوان عکس را روی کاغذ مخصوص چاپ کرده و روی لوان نسوز می‌چسبانیم و آن را در قالب پرس مخصوص گذاشته و بعد از چند دقیقه عکس روی لیوان چاپ می‌شود.

مزایای چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن روی پارچه و اجسام که یک سبک جدید محسوب می‌شود و جزو روش‌های پرطرفدار می‌باشد و بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مزایای چاپ سابلیمیشن چیست؟ این چاپ مزایای بسیار زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رنگ‌های دائمی و زیبا ایجاد می‌کند
 • ماندگاری بالایی دارد
 • با ثبات است
 • هزینه قابل قبولی دارد
 • محدودیتی در رنگ و طرح ندارد
 • از وضوح بالایی برخوردار است
 • تصاویر چاپ شده بعد از شستشو کمرنگ نمی‌شود و نمی‌پرد
 • همچنین تصاویر چاپ شده از روی اجسام سخت نیز کنده یا خراشیده نمی‌شوند و دوام بالایی دارند

مزایای دیگر این روش عبارتند از: سهولت استفاده، هزینه کمتر، سرمایه گذاری کمتر، انعطاف پذیری بالا، ضایعات کمتر، خرابی پایین، مصرف برق پایین و هزینه نمونه گیری بسیار پایین.

نکات استفاده از چاپ سابلیمیشن

هنگام استفاده از روش چاپ سابلیمیشن برای جلوگیری از ایجاد مشکل و انجام کار با کیفیت بالا باید به یک سری نکات توجه نمود تا نتیجه نهایی مطلوبی به دست آورد. نکات استفاده از چاپ سابلیمیشن چیست؟

 • هنگام فشار دادن کاغذ انتقال ممکن است سایه به وجود آید و نتیجه نهایی تار و محو شود که برای جلوگیری از این مشکل باید مطمئن شد که جوهر خشک شده است.
 • برای تطابق رنگ‌ها باید چاپگر و طرح هردو در حالت یکسانی باشند تا رنگ‌های یکسانی بدهد.
 • برای جلوگیری و رفع مشکل رگه رگه شدن بهتر است از جنس پارچه باکیفیت خوب استفاده کرد. در واقع این چاپ فقط روی پارچه‌هایی که از پلی استر هستند و یا ترکیبی از پلی استر است، مناسب می‌باشد.
 • کاغذ انتقال نباید رطوبتی جذب کند و باید در جای خشک نگهداری شود تا مشکلی در مورد رطوبت در چاپ پیش نیاید.

بازار کار چاپ سابلیمیشن

در این مطلب درباره اینکه چاپ سابلیمیشن چیست توضیح دادیم که یک روش سریع و اقتصادی برای چاپ روی پارچه است. در حال حاضر که صنعت پوشاک تمایل زیادی به این روش چاپ دارد، فرصت بسیار خوبی برای این خدمات و شغل است و فرصت‌های جدید و مهیجی را ایجاد می‌کند.

بازار کار چاپ سابلیمیشن و راه اندازی این کسب و کار دارای مزایایی است، از جمله سرعت آماده شدن محصول بالا است، نیازی به انبار کردن جنس نیست، ریسک کمتری نسبت به سایر کسب و کارها دارد و می‌توان با سرمایه کم فعالیت خود را در این زمینه شروع کرد. علاوه بر آن با توجه به چند سال اخیر و پیش بینی‌ها، چاپ سابلیمیشن از رشد بالایی برخوردار است.

در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه چاپ روی پارچه با استفاده از روش سابلیمیشن تنها کافیست چاپ سارنگ را در گوگل جستجو نمایید.