عمومیاخبار کسب و کار

هدف از نصب سینی کابل

هدف از نصب سینی کابل

سینی کابل، واژه‌ای ‌آشنا که در نگه‌داری، مسیردهی و هدایت کابل‌های الکتریکی در ساختمان‌ها و مراکز تجاری، اداری، صنعتی و مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دسته‌بندی‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. کیفیت ساخت هر شرکت بر مبنای متریال و البته هزینه‌ای که بابت فراهم‌کردن مواد اولیه و یا مونتاژ قطعات در نظر گرفته می‌شود متفاوت است. مانند هر محصول دیگری که در حوزه ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در نهایت، ماهیت آن از فلز است. احتمالاً در بازار با رنج‌ها و رده‌های قیمتی متفاوتی از سینی کابل مواجه می‌شوید و این سوال در ذهن شما مطرح می‌شود که هدف از نصب سینی کابل چیست؟ و کدام محصول می‌تواند گزینه بهتری برای حوزه کاربری و استفاده شما باشد.

در حال حاضر و باتوجه‌به تأسیساتی که این روزها در پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد سینی‌های کابل بخشی ضروری و مهم از ساخت‌وسازهای صنعتی به‌حساب می‌آیند. یک سری مشخصه‌ها در بحث خرید و قیمت سینی کابل وجود دارد که باید حتماً آن‌ها را پیش از خرید کنترل کنید.

هدف از نصب سینی کابل

انتخاب سینی کابل بر اساس جنس و نوع آلیاژ

گستره وسیع مشتریانی که مایل به استفاده از سینی کابل هستند باعث شده است که شرکت‌های تولیدکننده به سراغ آلیاژهای مختلفی از فولاد و فلز بروند تا بتوانند سینی کابل را با انعطاف قیمتی بیشتری تهیه کنند. بر همین مبنا می‌توان گفت که جنس هر سینی کابل می‌تواند:

  1. فولاد
  2. استیل
  3. آلومینیوم

باشد. وابسته به این که چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی برای ساخت سینی کابل مهم است که توسط تولید کننده سینی کابل نیز در نظر گرفته میشود ، شما می‌توانید آن را بر حسب نیاز خود بر مبنای هرکدام از آلیاژهای مذکور تهیه کنید. به طور مثال نوع فولادی کیفیت فوق‌العاده بالایی دارد و به روش اکسترود به‌صورت نورد مستقیم و غیرمستقیم ساخته می‌شود. همین‌طور به طبع سینی کابل فولادی مقاومت بالایی در مقابل خوردگی ندارد و به طبع پس از مدتی زنگ می‌زند. در نتیجه اگر قصد استفاده از سینی کابل در محیط مرطوب و نمناک را دارید بهتر است به سراغ گزینه‌های دیگر بروید.

استیل متریالی گران‌تر و البته با مقاومت در مقابل رطوبت، اکسید و زنگ‌زدگی و البته خمش است. به همین منوال فروش بالایی را نیز در بازار تجربه می‌کند. جوشکاری این متریال نیز عموماً آسان خواهد بود و جز کم‌نقص‌ترین گزینه‌های پیش و روی شما خواهد بود.

آلومینیوم گزینه بعدی است که وزن کم‌تری دارد، درصد خوردگی آن پایین است و مقاومت هم بسیار عالی خواهد بود. به همین دلیل می‌توان گفت که در بسیاری از بخش‌های پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جمله مزایای انحصاری که در آلومینیوم وجود دارد و می‌تواند برای آن یک خصیصه ویژه به‌حساب بیاید، عدم جذب فلزات بر مبنای پایه آهن‌ربایی خواهد بود. در واقع آلومینیوم مغناطیسی نیست و این قطعاً مزیت بزرگی است.

هدف از نصب سینی کابل

چرا از سینی کابل استفاده می‌شود؟

سوال کلیدی و مهمی که شاید پیش از هر چیزی باید به آن پرداخت این است که اصلاً چرا از سینی کابل در ساختمان‌ها، کارگاه‌ها، سوله‌ها، ساختمان‌ها و حتی ادارات استفاده می‌شود. به بیان ساده و روتین باید گفت که وقتی حجم کابل‌ها و سیم‌های مورداستفاده در مجاری ورودی و خروجی و سقف یک ساختمان زیاد می‌شود، به طبع تحمل وزن آن ممکن نخواهد بود. در این شرایط به جهت مسیردهی و یا نگه‌داری انواع کابل و سیم از سینی استفاده می‌شود. در واقع این سینی درست مانند یک ظرف عمل می‌کند و کل وزن و مشتقات کابل‌کشی، سیم‌کشی و جریان دهی یک ساختمان را مدیریت می‌کند. حال این مسیر می‌تواند کابل شبکه، کابل‌های فیبر نوری، برق و یا هر چیز دیگری باشد.

ضمن این که کابل‌کشی به این روش هم از نظر ایمنی شرایط بهتری را ایجاب می‌کند و هم باعث می‌شود که در درازمدت و در صورت نیاز بتوان تغییرات لازم را روی پروژه‌های کابل‌کشی و مسیردهی ایجاد کرد. البته که در نهایت سینی کابل مانند یک معبر و جاده است برای هدایت سیم‌هایی که از دستگاه ها به کنتور متصل می شوند. در بسیاری از موارد سینی کابل حتی از آتش سوزی هم جلوگیری می کند و خسارات ناشی از بروز اختلال در عملکرد برق شهری را هم کنترل و مهار می نماید.

هدف از نصب سینی کابل

جمع‌بندی نهایی

قیمت فروش انواع سینی کابل نیز بر اساس نوع ورق و متریال مصرفی، ضخامت، عرض و طول و نوع خمش و ساختار کلی طراحی مشخص می‌گردد. مواردی نظیر: قیمت فولاد، نرخ جهانی بازار آهن، ارز و لوازم تولیدی هم می‌تواند روی هزینه ساخت سینی کابل تأثیر بگذارد.

پیشنهاد می‌کنیم که پیش از خرید سینی کابل در ایران حتماً قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید و هدف خود از خرید سینی کابل را در نظر بگیرید. به سراغ محصولی بروید که بر حسب نیاز شما انتخابی ایده‌آل است. به طبع یکی از اصلی‌ترین خصیصه‌ها در مورد استفاده از سینی‌های کابل، حفظ ایمنی و ارتقا وضعیت مقاومت ساختمان است. در نتیجه حتماً به کیفیت ساخت و ایمنی سینی کابل دقت کنید. بخصوص این که این متریال قرار است در مقابل وزن مسیر های کابل برق و جریان الکتریکی مقاوم و پایدار باشد.

منبع : ای بی سی مگ