اخبار کسب و کارعمومی

6 فاکتور مهم که برای خرید انواع ویدئو پروژکتور خانگی و تجاری باید بدانید

آشنایی با فناوری‌های مختلفِ ویدئو پروژکتورها و مزایا و معایب هر یک

ویدئو پروژکتور شیائومی از چه فناوری استفاده می کند؟ بطور کلی پروژکتورها بر اساس فناوری‌های مختلفی ساخته می‌شوند که در بخش زیر به منظور انتخابی دقیق‌تر شما را با فناوری‌های اصلی در این نوع سیستم‌ها و مزایا و معایب هر یک آشنا می‌کنیم.

6 فاکتور مهم که برای خرید انواع ویدئو پروژکتور خانگی و تجاری باید بدانید

فناوری نمایش DLP

فناوری DLP (پردازش دیجیتال نور) روشی برای ساخت تصویر توسط میلیون‌ها آینه‌ی کوچک است. در این روش هر آینه یک نقطه‌ی نورانی تولید می‌کند که امکان حرکت (که برای چشم انسان نامرئی است) به سمت منبع نور یا فاصله گرفتن از آن را دارند. درنتیجه این جابه‌جایی‌ها طیفی از رنگ‌های متنوع بر روی پرده‌ی نمایش ظاهر می‌شود.

به لطف وجود این ساختار آینه‌ای، تصویر به خوبی بر روی نمایشگر دیده می‌شود و همچون گزینه‌های ال سی دی شاهد جلوه‌ای شبکه مانند در تصاویر نیستیم. به طور کلی پیاده‌سازی فناوری DLP به فضای کمتری نیاز دارد به همین علت هم تولیدکنندگان می‌توانند پروژکتورهای کوچک‌تری به این روش بسازند. جالب است بدانید که منبع نور و بخش اپتیکی این نوع ویدئو پروژکتورها در یک سیستم بسته قرار دارد به همین دلیل هم ذرات گرد و غبار به داخل آن نفوذ نمی‌کنند، بنابراین پروژکتورهای DLP نیاز به تعمیر و نگهداری پایینی دارند!

مزایا:

 • نمایش روان تصاویر (مناسب برای استفاده‌ی خانگی و تجاری)
 • نسبت کنتراست بالا
 • دارای تراشه‌های DMD با عمر طولانی

معایب:

 • در مواردی با افکت رنگین‌کمانی بر روی نمایشگر همراه است!
 • چرخیدن بخشی به نام چرخ رنگ در داخل این نوع پروژکتور با صدای مضاعف همراه است.
 • نمایش رنگ در آن به خوبی پروژکتورهای LCD نیست!

فناوری LCD

با وجود فناوری نمایش LCD (نمایشگر کریستال مایع) نور سفید لامپ پروژکتور به سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی تقسیم می‌شود و از سه پنل LCD منفرد عبور می‌کند؛ به این ترتیب، یک تصویر رنگی قابل تشخیص تشکیل می‌شود. در حالت کلی فناوری LCD برای سینمای خانگی مناسب است و می‌تواند رنگ‌های طبیعی و توالی‌های رنگی را با کیفیت بالا تولید کند، البته با این فناوری سطوح مشکی تصاویر اشباع کمی دارند!

مزایا:

 • ارائه‌ی تصاویری با کیفیت بالا و نمایش رنگ‌های به شکلی مناسب
 • پیکسیلاسیون ظریف
 • ارائه تصاویری روشن‌تر نسبت به پروژکتورهای DLP

معایب:

 • احتمال مشاهده‌ی اثر شبکه‌ای بر روی تصاویر
 • نیاز به تعمیر و نگهداری دوره‌ای (تغییر فیلتر به صورت دوره‌ای لازم است!)

فناوری‌ D-ILA ،LCoS یا SXRD

این فناوری با نام های مختلفی توسط برندهای مختلف شناخته می‌شود. درواقع کمپانی JVC این فناوری را D-ILA، شرکت Canon آن را LCos (کریستال مایع روی سیلیکون) و شرکت سونی آن را SXRD (نمایشگر بازتابنده‌ی سیلیکون X-tal) می‌نامد؛ اما در حالت کلی هر سه فناوری مبتنی بر یک اصل هستند. این فناوری شبیه به فناوری LCD است با این تفاوت که پنل‌های آن به جای عبور نور، آن را منعکس می‌کنند. پروژکتورهایی با فناوری‌ D-ILA ،LCoS یا SXRD مزایای فناوری‌های DLP و LCD را ترکیب و به ببیننده ارائه می‌کنند و بیشتر برای استفاده به عنوان سینمای خانگی کاربردی‌اند.

مزایا:

 • وضوح بالا
 • بدون هیچ‌گونه اثر رنگین‌کمانی یا شبکه‌ای
 • کنتراست بهتر نسبت به فناوری‌های قبلی

مروری بر ویژگی‌های ضروری در ویدئو پروژکتوری باکیفیت

طی یک نگاه کلی بسته به کاربری دستگاه، ویژگی‌های مختلفی به منظور استفاده‌ی بهتر و راحت‌تر از ویدئو پروژکتور وجود دارد که در این بخش این مشخصه‌ها را پوشش می‌دهیم.

 • بزرگنمایی اپتیکال (Optical zoom): این ویژگی به شما کمک می‌کند تا بزرگنمایی دو برابری را برای تجربه‌ی کاربری بهتر در پروژکتورهای سینمای خانگی تجربه کنید. این ویژگی همچنین در حالتی که سیستم را نتوان در فاصله‌ی بهینه‌ای تا پرده‌ی نمایش نصب کرد، گزینه‌ای مفید است.
 • جابهجایی لنزها (Lens shift): با وجود این مشخصه می‌توانید تصویر را به صورت افقی و عمودی بدون هیچ اعوجاجی حرکت دهید. در صورتی که نمی‌توانید پروژکتور را مستقیماً در مقابل پرده‌ی نمایش قرار دهید، این قابلیت کمک‌کننده است.
 • تصحیح کیستون یا ذوزنقه شدن تصویر (Keystone correction): با استفاده از دکمه‌های کیستون می‌توانید تصاویر را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که اعوجاج ذوزنقه‌ای آن جبران و تصحیح شود؛ همچنین این قابلیت به صاف کردن تصویر و برآمدگی‌های آن کمک می‌کند.

پورت‌های ورودی و خروجی ضروری در ویدئو پروژکتور

به طور کلی پورت‌های پروژکتورها را می‌توان به دو دسته‌ی آنالوگ و دیجیتال تقسیم کرد. پورت‌های آنالوگ شامل VGA ،S-video، ویدئو کامپوزیت و ویدئو کامپوننت است که در بین همه‌ی آن‌ها رایج‌ترین مورد استفاده از پورت VGA است. در عین حال پورت‌های دیجیتال امروزی شامل HDMI و DVI می‌شوند و مهم است که در هنگام انتخاب ویدئو پروژکتور، حداقل یکی از آن‌ها وجود داشته باشد.

درواقع تنها تفاوت پورت‌های DVI با HDMI در این است که اولی تنها برای انتقال تصویر مناسب است در حالی که HDMI تصویر و صدا را منتقل می‌کند؛ همچنین پورت DVI معمولاً در پروژکتورهای بزرگ دیده می‌شود. در صورتی که پروژکتور شما از هر دو پورت دیجیتال پشتیبانی می‌کند، بهتر است همیشه از پورت HDMI آن استفاده کنید، چراکه کیفیت تصویر بهتری را به شما ارائه می‌دهد. در صورتی که پروژکتور شما مجهز به هر دو پورت دیجیتال است، توصیه می‌شود که همواره از پورت HDMI استفاده کنید، چراکه کیفیت تصویر بهتری را ارائه می‌دهد.

فاصله‌ی مناسب ویدئو پروژکتور از پرده‌ی نمایش

همانطور که قبلا هم اشاره شد، فاصله‌ی دید مطلوب تا نمایشگر به وضوح پروژکتور بستگی دارد. یک پروژکتور با وضوح ۱۲۸۰×۷۲۰ پیکسل، باید در فاصله‌ی ۱.۸ برابر عرضِ صفحه‌ی نمایشگر (بین مخاطب و صفحه‌ی نمایش) قرار گیرد. اگر پروژکتور شما full HD (1920×1080 پیکسل) باشد، حداقل فاصله‌ی لازم برای نصب آن ۱.۵ برابر عرض نمایشگر است و در صورتی که پروژکتور وضوح ۴K (3840 x 2160 پیکسل) داشته باشد، حداقل فاصله‌ی بین نمایشگر و مخاطب در آن باید حدودا ۱ برابر عرض نمایشگر باشد. درواقع به لطف وضوح بالای این نوع سیستم‌ها، کیفیت تصویر همچنان عالی باقی می‌ماند و با وجود فاصله‌ی کم، هیچ تصویر پیکسل پیکسلی بر روی پرده مشاهده نمی‌شود.

تثبیت موقعیت دستگاه و تصویر

یک پروژکتور LCD باید موازی با لبه‌ی پایین پرده‌ی نمایش قرار گیرد یا در صورت نصب بر روی سقف، باید موازی با لبه‌ی بالای پرده باشد. پروژکتورهای DLP اغلب از حالت «off set» استفاده می‌کنند به این معنی که تصویر کمی بالاتر از پرده قرار می‌گیرد، بنابراین این مدل دستگاه باید کمی زیر لبه‌ی پایین پرده قرار گیرد یا اگر در سقف نصب شده است، باید کمی بالاتر از لبه بالایی پرده باشد. البته اصلاحات جزئی را می‌توان با استفاده از تصحیح کیستون انجام داد.

در پایان لازم به تاکید است که در هنگام انتخاب و خرید پروژکتور باید به هزینه‌های تعویض لامپ دستگاه توجه کنید؛ چراکه قیمت یک لامپ می‌تواند بین ۱۰۰ هزار تومان الی ۱ میلیون تومان متغیر باشد. به طور کلی عمر لامپ‌های پروژکتور بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ساعت است. این درحالیست که پروژکتورهای موبایل، به دلیل طراحی متفاوتی که دارند، عمر لامپشان هم به شکل قابل توجهی کوتاه‌تر (تقریباً ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت) است.

محبوب‌ترین مدل‌های ویدئو پروژکتور در بازار ایران

پس از آشنایی کامل با تمام جزئیات و مشخصه‌های مهم در زمان خرید این نوع دستگاه وقت آن است تا نگاهی به محبوب‌ترین مدل‌های ویدئو پروژکتور در بازار ایران با استناد به سایت جامع دیجی‌کالا بیاندازیم.

پروژکتور شیائومی مدل mi laser projector 150

پروژکتور شیائومی مدل mi laser projector 150 ویدئو پروژکتوری لیزری با منبع نور ALPD 3.0 است که توسط شرکت خوش‌نام شیائومی ساخته شده است. این محصول از تکنولوژی پردازش نور دیجیتال (DLP) استفاده می‌کند و همراه با اسپیکرهای داخلی گزینه‌ای محبوب در بین رقبای خود به حساب می‌آید.

از جمله مشخصه‌ها و قابلیت‌های این کالای مناسب برای استفاده‌ی خانگی امکان اتصال دستگاه بر روی سقف و زمین، پشتیبانی از تمام فرمت‌های عمومی، قابلیت اتصال به وای فای، رزولوشن نمایشگر Full HD (1080×۱۹۲۰ پیکسل)، شدت روشنایی ۵۰۰۰ ANSI lumens، قابلیت نمایش سه بعدی تصاویر، سایز ۱.۵ اینچی نمایشگر و کنتراست ۳۰۰۰:۱ است؛ بنابراین Mi laser projector می‌تواند انتخابی کامل باشد که تمام نیازهای شما را برطرف می‌کند.

ویدئو پروژکتور اپسون مدل EB-E10

ویدئو پروژکتور اپسون مدل EB-E10 محصولی با قیمت منصفانه، قابل اتصال بر روی زمین و وضوح تصویر XGA (1024×768 پیکسل) است که تا به امروز بخش عظیمی از بازار را به دست آورده است. این محصول خانگی با نسبت تصویر ۳ :۴، شدت روشنایی ۳۶۰۰ ANSI lumens، زوم دستی و ورودی میکروفن کالایی به‌صرفه محسوب می‌شود و می‌تواند تا سالیان سال در کنار شما و خانواده‌ی شما باشد.

لازم به ذکر است که این نوع ویدئو پروژکتور کنتراستی ۱۵۰۰۰:۱ دارد و لامپ آن می‌تواند تا ۶۰۰۰ ساعت شما را همراهی کند ولی از نظر پورت‌ها چنان غنی نیست و سازندگان آن تنها به یک پورت HDMI بسنده کرده‌اند!

ویدئو پروژکتور ونبو مدل T2 Max

ویدئو پروژکتور ونبو مدل T2 Max محصولی قابل‌حمل، کم‌صدا و دارای تنظیم زوم دستی است که یکی از پرفروش‌‌ترین مدل‌ها به حساب می‌آید، چراکه با وجود قیمت پایینی که دارد، امکانات زیادی را به مصرف‌کننده ارائه می‌کند. البته نگهداری از این وسیله نیاز به دقت و توجه زیادی دارد، هر چند که با وجود فناوری خاصی می‌تواند تأثیر گردوغبار در مسیر نوری را از بین ببرد.

این کالای کوچک به منظور پخش صدا، مجهز به دو بلندگو ۳ وات است که در سمت چپ و راست دستگاه قرار گرفته‌اند. همچنین مشخصه‌هایی دیگری همچون لامپ LED با طول عمر ۲۰،۰۰۰ ساعت، قابلیت پخش آنلاین فیلم، رَم ۱۴G، فنِ خنک‌سازی دستگاه، قابلیت اتصال به وای فای، قابلیت نمایش سه بعدی تصاویر، نسبت تصویر ۹: ۱۶، کنتراست ۱:۲۰۰۰۰ و وزن ۰.۹ گرمی را پوشش می‌دهد.

درواقع طی یک نگاه کلی می‌توان ادعا کرد که T2 Max با وجود تنوع پورت‌های مختلف از همه نظر محصولی عالی به شمار می‌رود، چراکه علاوه بر تمام امکانات و قابلیت‌های شمرده شده، به راحتی به گوشی هوشمند یا کنسول ps4 هم متصل می‌شود.

مینی ویدئو پروژکتور ونبو مدل XS01 Mini

مینی ویدئو پروژکتور ونبو مدل XS01 Mini کالایی پیشرفته‌ و مقرون‌به‌صرفه است که از ویژگی‌هایی همچون رزولوشن ۴۸۰ پیکسل، شدت روشنایی ۲۰۰ آنسی لومن، نسبت تصویر ۹ :۱۶، قابلیت اتصال به پورت HDMI و پورت USB و بلندگوی ۳ واتی برخوردار است. این نوع ویدئو پروژکتور خوش قیمت همراه با ریموت کنترل به بازار عرضه شده است و همراه با لنز LED می‌توان تا حد قابل‌توجهی (نسبت به قیمت کالا) نیازهای شما را برطرف کند.

در کنار این مشخصات لازم به تاکید است که ابعاد این دستگاه ۱۶.۵×۱۲۲×۸۶ میلی‌متر است و تنها ۶۱۶ گرم وزن دارد؛ همچنین این پروژکتور با هدف کاربری کودکان ساخته شده است، به همین دلیل بدنه‌ی آن به رنگ زرد روشن و همراه با ۴ پایه‌ی لاستیکی کوچک است.

ویدئو پروژکتور اوپتوما مدل UHD35

ویدئو پروژکتور اوپتوما مدل UHD35 محصولی ایده‌ئال برای بازی‌های آنلاین است، چراکه اولین مشخصه‌ی آن یعنی کیفیت نمایش ۴K می‌تواند شما را برای چنین کاری متقاعد کند. UHD35 قابلیت نمایش تصاویر تا حداکثر ۳۰۰ اینچ (همراه با جزئیات باورنکردنی‌) با تاخیر ورودی بسیار کم و در حد ۴.۲ میلی‌ثانیه دارد. همچنین از جمله مشخصات ویدئو پروژکتور اوپتوما مدل UHD35، می‌توان به مواردی همچون نسبت تصویر ۹: ۱۶، شدت روشنایی ۳۶۰۰ ANSI lumens، کنتراست ۱:۱۰۰۰۰۰۰ و قابلیت Mute اشاره کرد.

ویدئو پروژکتور قابل‌حمل نبولا مدل Apollo

اگر به دنبال دستگاهی هستید که سالیان سال در کنار شما باشد، به راحتی حمل شود، اسپیکرهایی با بلندی صدای مطلوب داشته باشد و در عین حال قابلیت کارکرد در حالت پروژکتور و اسپیکر بلوتوثی OTA هم داشته باشد، مسلما ویدئو پروژکتور نبولا مدل Apollo می‌تواند انتخابی صحیح باشد. این دستگاه دارای مشخصه‌هایی همچون پردازنده‌ی Quad Core، حافظه‌ی ۸ گیگ، کیفیت تصاویر ۸۵۴×۴۸۰، زوم دستی، شدت روشنایی ۲۰۰ انسی لومر، نسبت تصویر ۹ :۱۶ و بلنگوی ۶ وات است و به طور کلی یک اسپیکر و پروژکتور کامل و خوش‌ساخت به شمار می‌رود.

ویدئو پروژکتور اپسون مدل EB-E01

ویدئو پروژکتور اپسون مدل EB-E01، محصولی باکیفیت برای نصب بر روی سقف و زمین است که با ویژگی‌هایی همچون کیفیت استاندارد ۷۶۸×۱۰۲۴ پیکسل، کنتراست ۱۵۰۰۰: ۱، شدت روشنایی ۳۳۰۰ انسی لومر، زوم دستی، طول عمر لامپ ۶۰۰۰ ساعت، نسبت تصویر ۳: ۴، تصحیح زاویه‌ی ۳۰ درجه و لنز اپتیکی همراه شده است؛ البته با وجود قابلیت ECO طول عمر لامپ این نوع سیستم بیش‌تر هم خواهد شد! در عین حال متاسفانه داغ شدن سریع این پروژکتور از جمله نقاط ضعف این محصول است.

مینی ویدئو پروژکتور وانکیو مدل Leisure 3W

ویدئو پروژکتور Leisure 3W یکی از محصولات برند Vankyo است که در عین داشتن ابعاد کوچک، قابلیت‌های قابل‌توجهی را به کاربران ارائه می‌دهد. این دستگاه می‌تواند از تصاویری با رزولوشن Full HD پشتیبانی کند و در عین حال از قابلیت کار در حالت بدون سیم هم برخوردار است. پروژکتور وانکیو مدل Leisure 3W به واسطه‌ی درگاه‌های متنوعی که دارد امکان اتصال به بسیاری از وسایل مانند انواع گیرنده‌های تلویزیونی و کامپیوترهای شخصی را فراهم می‌کند.

این دستگاه قابلیت نصب روی زمین یا سقف را دارد و به یک ریموت کنترل کوچک مجهز است. به طور کلی بخشی از ویژگی‌های این کالا شامل وضوح و رزولوشن Full HD (1080× ۱۹۲۰ پیکسل)، کنتراست ۲۰۰۰:۱، شدت روشنایی ۳۶۰۰ انسی لومن، دو بلندگوی ۲ ولت و قابلیت نمایش فرمت‌های مختلف برای تصاویر ورودی می‌شود و می‌تواند انتخابی متناسب با بودجه و نیاز شما تلقی شود.

مینی ویدئو پروژکتور مدل ۱۱۱۵

مینی ویدئو پروژکتور مدل ۱۱۱۵، محصولی با رابط‌های چندگانه و پشتیبانی از کیفیت Full HD است که امکان ارائه‌ی ۱.۶۷ میلیون رنگ را با جزئیات واضح دارد. این وسیله‌ی خانگی مجهز به فناوری تصویربرداری LCD، روشنایی ۴۰۰ انسی لومن، منبع نور LED، عملکرد راحت و دو بلندگوی استریو با کیفیت بالا است و می‌تواند تجربه‌ای مشابه با سینمای خانگی را برای شما فراهم کند. وزن این کالا تنها ۴۶۰ گرم است و به منظور بازی، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، برگزاری مهمانی، مطالعه و… گزینه‌ای جذاب به شمار می‌رود.

ویدئو پروژکتور یونیک مدل UC68

اگر به دنبال ویدئو پروژکتوری ارزان قیمت با کیفیت Full HD هستید، ویدئو پروژکتور یونیک مدل UC68 می‌تواند گزینه‌ای شایان توجه باشد. این کالای دیجیتال دارای مشخصه‌هایی از جمله شدت روشنایی ۱۸۰۰ انسی لومن، کنتراست ۸۰۰ :۱، کیفیت تصویر WVGA (800×۴۸۰ پیکسل)، قابلیت اتصال به وای فای و لنز دستی است و همراه با منبع LED با ۱۰۰۰۰ ساعت عمر در حالت اکو، برای بسیاری از کاربران انتخابی مناسب است.

 • بررسی مینی ویدیو پروژکتور امپلاتون YG-230؛ کم‌صدا و کوچک اما محدود
 • بررسی مینی ویدیو پروژکتور ویوسونیک M1+_G2؛ قدرتمند و انعطاف‌پذیر
 • ۱۰ ویدئو پروژکتور محبوب و پرفروش در دیجی‌ کالا (تیر ۱۴۰۱)

منبع: پارس شیائومی مرکز فروش محصولات شیائومی