فرهنگ و هنر

? رأی دیوان بین‌المللی دادگستری بیان‌کننده رفتار‌های متخلفانه آمریکاست

بیانیه وزارت امور خارجه:

? رأی دیوان بین‌المللی دادگستری بیان‌کننده رفتار‌های متخلفانه آمریکاست

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رأی دیوان بین‌المللی دادگستری، سند دیگری بر حقانیت مواضع ایران و بیان‌کننده رفتار‌های متخلفانه دولت ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رأی دیوان بین المللی دادگستری در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، سند دیگری بر حقانیت مواضع جمهوری اسلامی ایران و بیان کننده رفتار‌های متخلفانه دولت ایالات متحده آمریکاست.

در این بیانیه آمده است: دیوان بین المللی دادگستری در رأی امروز خود با رد کلیه دفاعیات و ادعا‌های دولت آمریکا، هیچ یک از دلایل آن دولت را وارد ندانسته است. دیوان در رأی خود با احراز نقض تعهدات بین المللی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا، تصریح نموده است که دولت آمریکا تعهدات مندرج در ماده ۳ (بند ۱)، ماده ۴ (بند‌های ۱ و ۲) و ماده ۱۰ عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین ایران و آمریکا ۲۳ مرداد ماه ۱۳۳۴ (مطابق با ۱۵ اوت ۱۹۹۵) را نقض کرده است و مسئولیت بین المللی دولت آمریکا را احراز کرده است.

این بیانیه می‌افزاید: دیوان بین المللی دادگستری پس از احراز مسئولیت بین المللی دولت آمریکا، آن دولت را ملزم به جبران خسارات نموده است. جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که رأی صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری، نشانگر استواری استدلال‌ها و وثاقت درخواست ایران است.

در ادامه این بیانیه آمده است: در این رأی مهم، دیوان به درستی کلیه دفاعیات واهی آمریکا را رد نموده و با تاکید بر نقض تعهدات از جانب آن، ایران را ذیحق تشخیص داده است که الزام آمریکا به جبران خسارات، خود مهمترین دلیل برحق بودن درخواست جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وزارت امور خارجه در پایان بیانیه‌ تأکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران مطالبه حقوق ملت ایران را جزو وظایف ذاتی خود دانسته و از کلیه ابزار‌ها و طرق دیپلماتیک، حقوقی و قضایی برای مطالبه حقوق مردم شریف ایران و منافع ملی ایرانیان استفاده خواهد نمود.

انتهای پیام/