اخبار کسب و کارعمومی

استعلام گردش ثبتی ملک

استعلام ثبتی چیست و چه کاربری دارد؟

هر نوع نقل و انتقال و تغییر وضعیت و یا بازداشتی یا هر دستور قضائی دیگر مربوط به هر ملک غیر منقول از زمان ثبت در دفتر املاک اداره ثبت محل در سوابق پرونده ی آن ملک درج و ضبط می شود. با انجام این کار هر زمان که لازم باشد می توان با رجوع به گردش اتفاقات مندرج در پرونده به طور کامل نسبت به سوابق ملک مورد نظر آگاهی لازم را کسب کرد.

همچنین با توجه به گسترش معاملات ملکی و اتفاقات ناخواسته و ناگواری که در جریان خرید یک ملک برای خریدار پیش می آید مانند اینکه سند ملک بازداشت باشد یا متعلق به شخص دیگری غیر از فروشنده باشد، شرایط ایجاب می کند که سابقه ملک به وضوح برای خریدار روشن باشد. در همین راستا در معاملات ملکی شخص خریدار این حق را دارد که به علاوه سند مالکیت تقاضای اعلام وضعیت ثبتی ملک یا همان گردش ثبتی را از فروشنده درخواست کند و فروشنده نیز موظف است با رجوع به یک دفتر اسنادرسمی درخواست استعلام سابقه ثبتی ملک مورد نظر را بنماید.

در همین راستا در معاملات ملکی شخص خریدار این حق را دارد که از خریدار درخواست کند تا به علاوه سند مالکیت (استعلام گردش ثبتی) ملک نیز در اختیار او قرار گیرد، فروشنده نیز موظف است با رجوع به یک دفتر اسنادرسمی درخواست استعلام ثبتی ملک مورد نظر را بنامید.

استعلام گردش ثبتی ملک

اهمیت استعلام سند رسمی

با توجه به موارد بیان شده استعلام ثبتی ملک برای بررسی اعتبار سند ملک و احراز هویت فروشنده صورت می گیرد و دارای مزایای مهمی است که برای انجام معامله ملکی واجب و لازم است از جمله:

  • انجام معامله ملکی با امنیت بالا
  • حصول اطمینان از اینکه مالک ملک مورد نظر دقیقا چه کسی است!
  • بدست آوردن اطلاعات کامل در مورد شرایط ثبتی ملک
  • می توان مطلع شد که ملک مال مشاعی است یا فقط یک مالک دارد.
  • چنانچه ملک وصیغه وامی قرار گرفته باشد یا سند آن رهن بانک یا هر مرجع دیگری باشد با اخذ استعلام ثبتی این موارد روشن می شود.
  • چنانچه ملک موقوفه باشد یا به هر دلیل حقوقی دیگر به صورت کامل یا جزئی قابل نقل و انتقال نباشد و یا دارای شرایط ویژه حقوقی باشد استعلام ثبتی آن را مشخص می کند.( استعلام ثبتی چیست و چه کاربری دارد؟ )

اهمیت استعلام سند ملک

استعلام چیست؟ برای سنجیدن اعتبار ملکی که قرار است معامله شود حتما باید استعلام سابقه ثبتی ملک را بگیرید و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است به دلایل مختلفی مانند ایجاد حس امنیت از انجام معامله، اما یکی از دلایل مهم حصول اطمینان از مالک بودن فروشنده و اعتماد به وی می باشد. همچنین اگر ملک مورد معامله دارای چند مالک باشد یا حتی اگر در گرو بانک باشد و در تضمین وام استفاده شده باشد با استعلام سابقه ثبتی ملک مشخص می شود.

پس بسیار مهم است که برای مشخص شدن گزارش شرایط ثبت شده ملک و شرایط حقوقی خاص آن در صورت وجود از استعلام ثبتی استفاده کنید.

روش تهیه پاسخ استعلام املاک جاری (استعلام ثبت)

در مواقع انجام هر معامله نسبت به املاک جاری، دفاتر اسناد رسمی موظف هستند از قبل جریان ثبتی املاک را از اداره ثبت محلی که ملک در آن واقع شده استعلام نمایند. همینطور برخی از مراجع قضایی یا دستگاه های اجرایی ذیربط در موارد و مواقع ضروری برای استعلام جریان ثبتی املاک جاری مجاز هستند مانند استعلام دادگاه از اداره ثبت.

برای تهیه پاسخ اول باید استعلام را از مراجع ذیصلاح دریافت کنید سپس ثبت در دفتر اندیکاتور به دستور مسئول اداره ثبت و پس از ارسال به بایگانی و ضمیمه شدن در پرونده ارجاع نزد نماینده مربوطه برای اقدام کردن. نماینده ثبت پس از بررسی پرونده پاسخ جریان کامل ملک را تهیه می کند و بعد متصدی مربوطه گواهی عدم بازداشتی را صادر و اگر مرج استعلام کننده ملک دفترخانه اسناد رسمی باشد برای تعیین میزان بدهی ملک، پرونده را به حسابداری ارجاع می دهد.

مسئول حسابداری پس از بررسی پرونده بقایای ثبتی و حقوق دولتی را تعیین کرده و آن را در پاسخ استعلام ثبت می نماید. در آخر نیز پاسخ استعلام توسط مسئول اداره امضا و از دفتر اندیکاتور به مرجع استعلام کننده ارسال می شود.

منظور از استعلام وضعیت ثبتی املاک چیست؟ و چه فایده ای دارد؟

به موجب ماده ۱ قانون ثبت اسناد و املاک، در محل هر شهرستان یک اداره ثبت اسناد و املاک تشکیل می گردد.. مطابق با قانون مزبور در مورد هر کدام از املاکی که در قلمروی ایران وجود دارند، می بایست فرایند ثبت ملک تکمیل گردد. در این نوشتار به بررسی مهمترین نکات حقوقی در رابطه با پیگیری وضعیت ثبتی املاک خواهیم پرداخت.

نخستین گام برای استعلام غیر حضوری، ورود به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور

مرجع اصلی در خصوص ثبت املاک جاری و ثبت شده، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد. این سازمان، یکی از قدیمی ترین ادارات دولتی است و ماموریت حمایت و تثبیت حقوق مالکیت قانونی و مشروع اشخاص کشور را بر دوش دارد. این سازمان نقش تعیین کننده ای در روابط و مناسبت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در خصوص استقرار مالکیت ایفا می کند.

علاوه بر این سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که برخی از آنها عبارت از موارد زیر است:

  • مستند سازی و تثبیت انواع مالکیت
  • ثبت شرکت ها و موسسات تجاری و غیر تجاری
  • تنظیم وقایع حقوقی مثل ازدواج و طلاق یا اسناد رسمی
  • ثبت اختراعات، نام و نشانه های تجاری

دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، از جمله نهادهای تخصصی می باشند که تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک فعالیت می کنند.

پیگیری وضعیت ثبتی املاک با استفاده از کد ملی

منظور اصلی از پیگیری وضعیت ثبتی املاک، این است که افراد اطلاع یابند که آیا در حال حاضر ملکی به نام آن ها ثبت شده یا خیر. افرادی که می خواهند از ثبت ملک به نامشان مطمئن شوند، می توانند به سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمایند. سپس با استفاده از یکی از شیوه هایی که در ادامه ذکر می شود، نسبت به استعلام وضعیت ثبتی اقدام نمایند.

افراد تنها می توانند در مورد املاکی که به نام خود آنها است، استعلام ثبتی دریافت نمایند. بنابراین غیر از خود شخص و نماینده قانونی او، کسی نمی تواند در مورد املاکی که به نام شخص ثبت شده، استعلام دریافت کند. در واقع هیچ کس حق ندارد در مورد دارایی های شخص دیگر، از سازمان اسناد استعلام دریافت کند. در درگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک، می توان با استفاده از کد ملی یا شماره پلاک ثبتی نسبت به پیگیری وضعیت ثبتی املاک اقدام نمود.

از نظر اداری برای انجام گستره وسیعی از اقدامات در رابطه با ملک از جمله نقل و انتقال آن، در دسترس داشتن و استعلام سند مالکیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این امکان را فراهم آورده است که به صورت اینترنتی و غیر حضوری تنها با مراجعه به درگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام ثبتی املاک ثبت شده را دریافت کرد. در ادامه این نوشتار نحوه اخذ استعلام وضعیت ثبتی از طریق سامانه ثبت اسناد و املاک را بررسی خواهیم کرد.

شیوه ثبت نام سند ملک و پیگیری آن در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

نخستین گام برای ثبت سند ملک، تهیه نقشه ملک می باشد. در واقع برای ثبت سند ملک، لزوماً می بایست نقشه ملک یا مختصات جغرافیایی آن در دسترس باشد. برای ثبت سند ملک نیز می بایست به سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه شود. شایان توجه است که ثبت سند ملک یا استعلام ملک در سامانه مزبور مستلزم پرداخت هزینه به صورت اینترنی از طریق کارت های اعتباری می باشد. در نتیجه پیش از ورود به سامانه سازمان اسناد، باید کارت اعتباری بانکی به همراه داشت.

درخواست پیگیری وضعیت ثبتی املاک

از نظر حقوقی مالکیت بسیاری از املاک متعلق به افرادی می باشد که نام آنها در دفاتر ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان مالک قید نشده است. مثلاً ممکن است خریدار یک زمین مسکونی به موجب تنظیم سند بنچاقی را مالک شود، لیکن ثبت نام او در دفاتر مخصوص به عنوان مالک زمین، مستلزم ارائه درخواست به سازمان ثبت اسناد و املاک و رعایت سایر شرایط قانونی صورت می پذیرد.

منبع:

تهران من

تهران جواز

شهرداری تهران