اخبار کسب و کارعمومی

ایجاد یک برند چگونه میتواند کسب و کار شما را  از رقبا متمایز کند ؟

داشتن برند قدرتمند یکی از مهم‌ترین عوامل برای موفقیت در کسب و کار است. برندینگ یا همان ایجاد تمایز برای یک برند، کاری است که باید برای ساختن برند قدرتمند و تأثیرگذار انجام دهید. از این طریق می توانید برندتان را از دیگر رقبا متمایز و جدا کنید. برای این منظور باید جنبه‌های برتر برند خود را به کار بگیرید که منافع مشتری را چند برابر می کند.

برندسازی می تواند از طریق ویژگی‌های ظاهری محصول یا خدمات، احساسی که برند در مشتری به وجود می آورد، طریقه‌ی ارائه‌ی محصول، قیمت محصول، داستان برند یا تجربه مشتری از برند به وجود آید.از طریق روش‌های زیادی می توانید برند خود را از دیگر رقیبان متمایز کنید.

در واقع باید بهترین راهبردهای تمایز برند را به طریقی توسعه دهید و به کار بگیرید که تأثیر خوبی روی شخصیت برند، ارزش، شیوه‌ی انجام کارها و ویژگی‌های اصلی برندتان داشته باشد.

اگر برند شما به قدر کافی شخصیت ندارد یا توسعه کمی پیدا کرده است، قطعاً سنجش برند یا احیای دوباره آن می‌تواند به شما کمک کند. پس توسعه چهره برند تأثیر خوبی روی برندتان خواهد داشت.باید به شکلی تصمیم بگیرید که به محصولات، خدمات یا اهداف خاصی در کسب و کار شما مربوط است، این تصمیمات سبب می شود جایگاه برند شما محکم‌تر شود و جذابیت بیشتری برای مشتریانتان به ارمغان آید. بدین ترتیب، وفاداری آن‌ها بیشتر خواهد شد و در نهایت می‌توانید درآمد نهایی‌تان را به طور قابل توجهی بالا ببرید.

برای ثبت برند در تهران چه مدارکی مورد نیاز است؟

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا 30 راهکار مؤثر برای ایجاد تمایز برند معرفی کنیم که شما را از رقبایتان جلوتر می برد:

قیمت‌گذاری متفاوت

روی محصولات و خدمات خود به صورت متفاوت از رقبا قیمت گذاری کنید تا برند شما متمایز شود؛ مثلاً می توانید با ارائه قیمت‌های پایین به فروش بیشتری برسید یا همانند استارباکس که با هدف ارائه‌ی کیفیت بالاتر قهوه‌هایش را بسیار گران می فروشد یک برند خاص با قیمت بالا باشید. در واقع، خیلی از راهکارهای تمایز برند می تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک برند ویژه معرفی شوید.

پیدا کردن جایگاه ویژه

محصولات و خدماتی که در پاسخ به یک نیاز خاص عرضه شده‌اند، می توانند سبب تمایز برند شوند. پس بازاریابی ای که برای آن‌ها صورت می گیرد باید این جایگاه ویژه را به نمایش بکشد. برای مثال می‌توان شرکت GoPro را معرفی کرد که دوربین‌های ویدئویی قابل نصب روی بدن را تولید کرده و در اختیار ورزشکاران قرار می دهد. این محصول خاص سبب شده تا GoPro متمایز از رقیبان باشد.

تمرکز کنید

اگر برند شما در برخی موارد بهترین عملکرد را دارد، با تمرکز روی تخصصتان تمایز برند را ایجاد کنید. برای مثال، پیتزا دومینو با تکیه بر توانایی خود در تحویل پیتزا در زیر 30 دقیقه توانسته به این تمایز برند دست یابد.

ایجاد تجربه‌ی خرید متفاوت

پیشنهاد می کنیم تجربه‌ی خرید به‌یادماندنی و منحصر به فرد برای مشتریانتان ایجاد کنید و بدین صورت، برند خود را متمایز کنید. خیلی از بچه‌ها حیوانات پارچه‌ای را دوست دارند، حالا تصور کنید این حیوانات دوست داشتنی مقابل چشمشان ساخته شود. کمپانی عروسک سازی Build a Bear با تکیه بر این مسئله به موفقیت رسیده و توانسته نسبت به رقیبان خود تمایز ایجاد کند.

دکوراسیون متفاوت از رقبا

نحوه چینش محصولات می تواند سبب ایجاد تمایز شود. یک برند به‌یادماندنی که مانند آن در صنعت شما وجود نداشته باشد، کمک زیادی به ایجاد تمایز برند می کند؛ مثلاً شرکت جانی کاپ کیک که تولیدکننده پوشاک در آمریکا است، تی شرت های خود را در محیطی همانند قنادی به فروش می رساند. در واقع، نحوه چیدن لباس‌ها و بسته بندی آن‌ها همانند یک قنادی است که یخچال و جعبه‌ی کیک و شیرینی دارد. این شرکت توانسته با این استراتژی به موفقیت برسد و از رقیبان خود پیش بگیرد.

داشتن یک نماد جذاب

نماد می تواند تمایزی برای برند شما ایجاد کند؛ خصوصاً اگر کمی هم جنبه‌ی شوخ طبعی داشته باشد. شرکت بیمه‌ی GEICO در آمریکا از طریق یک مارمولک به عنوان نمادی بی‌ارتباط به بیمه، توانسته مشتریان زیادی را به خود جلب کند، زیرا مردم تصور می کنند این شرکت چیز متفاوتی ارائه می دهد.

اصالت و زادگاه

برندها می توانند به دلیل تفاوت در زادگاهشان، از هم متمایز شوند. خیلی از برندهای بریتانیایی با جذابیت کلاسیک شان معرفی می شوند. برندهای سوئیسی به خاطر دقت و دست ساز بودن شان شناخته می شوند. برندهای آلمانی قابل اعتماد بوده و مهندسی بسیار خوبی دارند.

داشتن نوآوری

نوآوری همان چیزی است که می تواند میان شما و دیگر رقبا تمایز ایجاد کند. این نوع تمایز بیشتر در برندهای فناوری دیده می شود؛ مثلاً شرکت اپل با نوآوری، سادگی محصولات و بهبود کیفیت زندگی به موفقیت رسیده است. البته نوآوری تنها محدود به فناوری نیست و دیگر کسب و کارها نیز می توانند از طریق نوآوری در بسته بندی یا ارائه راه حل‌های متفاوت خود را از رقبا متمایز کنند؛ مثلاً شرکت O’Egg با تولید مایع تخم مرغ و سفیده‌ی تخم مرغ نوآوری خوبی از خود نشان داده است.

فکر برتر تاثیر خیلی زیادی در رشد کسب و کارتان دارد.

تولید محصول جدید

ارائه‌ی محصولی کاملاً جدید می تواند شما را از رقبا متمایز کند، البته تغییر چیزی که می فروشید لازم نیست، بلکه تنها نام آن را تغییر دهید. کمپانی تایسون که به عنوان دومین شرکت بزرگ فرآوری و فروش مرغ و گوشت گوساله در دنیا شناخته می شود، اقدام به فروش مرغ‌هایی با اندازه‌ی کوچک کرد. اگر آن‌ها نام این مرغ‌های کوچک‌تر از اندازه‌ی متوسط را “مرغ مینیاتوری” می گذاشتند، احتمالاً مشتریان زیادی به خود جلب نمی کرد؛ اما آن‌ها نام “جوجه” را انتخاب کردند که باعث استقبال بسیار چشمگیرتری شد.

ارائه داستان ضعف و شروع به کار برند

خیلی از مشتریان عاشق گوش دادن به داستان‌هایی هستند که شما در آن‌ها ضعیف بوده‌اید و می‌توانند از طریق این داستان‌ها با شما ارتباط برقرار کنند. تعریف شرایط سخت شروع کار برندتان می تواند به شما در ایجاد تمایز کمک کند؛ خصوصاً وقتی رقبای شما اعلام می کنند بهترین و اولین شرکت‌ها بوده‌اند. از جمله این داستان‌ها می توان به داستان آب میوه‌ی ناتوکت که فقط یک مخلوط کن و رؤیایی بزرگ در سر داشت و داستان جف بزوس، مدیرعامل آمازون که هر چیزی در انبار داشته را به فروش گذاشته است، اشاره کرد. ریچارد برنسون، مؤسس برند ویرجین توانست با تعریف این داستان‌ها، رقبای خود را به چالش بکشد و خود را به‌عنوان قهرمان در نظر مشتریان نمایش دهد.

شرکتهای فعال در حوزه هوش مصنوعی قدمهای بسیار خوبی برای خودکارسازی و هوشمند سازی تسکهای تکرارپذیر در صنعت حقوقی برداشته اند. لگال زوم یکی از این شرکتهاست که خدماتی مثل قولنامه ها، اجاره نامه ها، معاملات اعتباری، پتنتها، طرح دعاوی بیمه ای و … را به اصطلاح کامودیتایز کرده است.

سهولت کار

سهولت و راحتی کار می تواند تمایز بسیار خوبی نسبت به رقبا ایجاد کند. محصول یا خدمتی که می تواند زندگی را برای مشتریان آسان‌تر کند، سبب محبوبیت بیشتر شما در مقایسه با رقبا خواهد شد. آمازون مثال خوبی برای ایجاد سهولت کار است، او توانسته از این طریق تمایز ایجاد کند و به موفقیت بسیار چشمگیری برسد.

ارائه خدمات بیشتر به مشتریان

اگر تمام شرایط و محصولات شما و رقبایتان یکی باشد، با ارائه‌ی خدمات عالی و فراتر از انتظار به آن‌ها می توانید به تمایز برند خود کمک کنید. فروشگاه آنلاین زاپوس به دلیل خدمات مشتری بی نظیرش مانند تحویل و تعویض رایگان، به هدف خود رسیده و اکنون قیمت بالایی هم برای کفش‌هایش دارد.

ایجاد یک برند چگونه میتواند کسب و کار شما را  از رقبا متمایز کند ؟

بسته‌بندی شیک و متفاوت

بسته بندی جذاب می تواند سبب ایجاد تمایز شود و یک برند را به موفقیت یا شکست برساند؛ مثلاً کره‌ی ارگانیک ریچل برای محصولات خود از بسته بندی مشکی استفاده کرده و در بین دیگر برندها که بسته بندی زرد یا نقره‌ای دارند به آسانی قابل تشخیص است. پس برای تمایز بین رقبا باید محصولات خود را به گونه‌ای بسته بندی کنید که در بین محصولات رقبا خودنمایی کند.

داستان برند خود را تعریف کنید

هر برند موفقی یک داستان جذاب در پشت پرده دارد. تعریف و توجه به داستان برند سبب ایجاد تمایز می شود و به ارزش و شخصیت برندتان می افزاید.

یک مشکل بزرگ را حل کنید

اگر برند شما بتواند مشکلی را حل کند که همه در آرزوی رفع آن هستند، در این صورت می توانید تمایز برند ایجاد کنید. برای مثال، برند کفش تام به کودکان نیازمند توجه نشان داده و به ازای هر جفت کفشی که به فروش می رساند یک جفت کفش به این کودکان می دهد. این استراتژی سبب ایجاد تمایز در برند کفش تام شده و مشتریان را به مسئولیت اجتماعی در برابر کودکان نیازمند وادار می کند. علاوه بر آن، با ایجاد احساس خوب در مشتری سبب افزایش وفاداری آن‌ها به برند می شود. این مسئله به ایجاد تمایز و فروش بیشتر کفش تام کمک شایانی کرده است.

توجه ویژه به احساسات

برند شما باید از طریق ارائه محصول یا خدمات، به تجربه‌ی احساسی مشتریان توجه کرده و خود را متمایز کند. کوکاکولا با معرفی محصولاتش به‌عنوان چیزی که همراه با شادی است جاذبه‌ی احساسی خوبی ایجاد کرده است. این برند خود را خالق شادی می داند. در نتیجه اقدامات کوکاکولا سبب ایجاد راهکارهای برندسازی شده که همیشه با موقعیت‌های شاد همراه است.

شوکه کننده باشید

در ارائه محصولات و خدمات خود شوکه کننده باشید تا بتوانید سبب ایجاد تمایز شوید، البته باید از این راهکار با احتیاط استفاده کنید. احساسی که از طریق کاری شوکه کننده ایجاد می شود باید در مسیری درست قرار گیرد و به کارتان مربوط باشد. برند ایتالیایی بنتون که در زمینه مُد کار می کند، استفاده‌ی زیادی از موارد شوکه کننده داشته تا بتواند خود را در معرض دید بهتری قرار دهد.

تجربه مشتریان را تغییر دهید

با ایجاد تغییر در تجربه‌ی مشتریان می توانید برندتان را متمایز کنید. شرکت GEICO توانست در صنعت بیمه، تجربه‌ی مشتریان را تغییر دهد. در صنعت بیمه معمولاً از راهکارهای جدی استفاده می شود، اما GEICO با استفاده از حیوانات، راهکار جدید و شوخ طبعانه ای ایجاد کرد و توانست از رقبای خود متمایز شود.

شخصی‌سازی کنید

شخصی سازی کردن می تواند سبب تمایز برندتان شود. باید امکانی فراهم کنید تا مشتریان از طریق تجربه‌ی خرید تعاملی، افزایش سطح خدمات و راهکارهای بازاریابی دیجیتالی مانند هدف گیری مجدد و هدف گیری قبلی که محصول مناسب را در زمان مناسب به فرد مناسبی پیشنهاد می دهد، محصولات را از خود بدانند.

توجه به مناسبت‌های خاص

راهکار دیگری که سبب ایجاد تمایز می شود این است که برندتان را با یک مناسبت خاص همراه کنید؛ مثلاً برند کَدبری با عید پاک شناخته می شود، دِبیرز با روز ولنتاین معرفی می شود. کوکاکولا برای جشن کریسمس مرد قرمز بزرگی ساخته و در طول سال در مناسبت‌های شاد شرکت می کند.

به محصولات خود شخصیت دهید

راهکار دیگر برای ایجاد تمایز استفاده از نماد برای برند است. شخصیت دادن به برند شامل ایجاد یک “شخصیت” است که ویژگی‌های برندتان را به نمایش بکشد. سبزیجات Green Giant و شرکت کیبلر این کار را به خوبی انجام داده‌اند و با طراحی یک آدمک برای خود شخصیت سازی کرده‌اند.

داشتن بخشش

امروزه مشتریان به دنبال این هستند که از برندهای کمک کننده به جامعه حمایت کنند. پس می توانید با تکیه بر مسئولیت‌های اجتماعی‌تان برند خود را متمایز کنید و از رقبا جلو بزنید؛ مثلاً شرکت O’Egg از فعالیت‌های مربوط به سرطان سینه در کشور ایرلند حمایت می‌کند و از این طریق توانسته از رقبای خود متمایز شود.

توجه به محیط زیست

مشتریان مدرن نسبت به محیط زیست حساسیت دارند. پس بسته بندی سبز، تولید سبز یا کارهای خیرخواهانه مربوط به محیط زیست می تواند به تمایز برندتان کمک کند.

سنت‌شکنی کردن

می توانید از اصول سنتی در صنعتتان فراتر روید و برندتان را از دیگران متمایز کنید. برای مثال، شرکت پوپیوری که اسپری خوشبو برای سرویس بهداشتی تولید می کند بدون توجه به ملاحظات سنتی، به راحتی درمورد موضوعات مربوط به سرویس بهداشتی صحبت می کند.

تعریف مجدد استفاده از محصول

اگر محصول شما می تواند بیش از یک کار انجام دهد، استفاده‌ی جایگزین سبب تمایز برندتان خواهد شد؛ مثلاً شرکت Arm & Hammer فقط یک تولیدکننده‌ی جوش شیرین بود، اما در طی زمان ایده‌ی خود را توسعه داد و از آن برای تولید خوشبوکننده هوا با کاربردهای بیشتر استفاده کرد.

سبب سادگی زندگی مشتریان شوید

در دنیای پرمشغله و پیچیده امروز، سادگی یکی از ویژگی‌های ارزشمند است. برندتان را به عنوان ارائه دهنده یک محصول ساده معرفی کنید تا از رقبا متمایز شوید. برند مِتُد به عنوان تولیدکننده مواد شوینده، این راهکار را در پیش گرفت و با ارائه‌ی تمیزکننده‌های طبیعی، ساده و غیر سمی، از رقیبان خود جلوتر رفت. جالب است سادگی این برند در شعار آن‌ها نیز به چشم می‌خورد: “مردم علیه آلودگی”.

ارائه‌ی کیفیت بالاتر

برندهای قدرتمند با تکیه بر محصولات باکیفیتشان می توانند قیمت بالایی برای تولیدات خود در نظر بگیرند. فراهم کردن برندهای تجملاتی در بازارها سبب ایجاد تمایز می شود.

محدود کردن دسترسی

شاید تصور کنید محدود کردن دسترسی می تواند مانعی برای سودآوری باشد، اما این کار می تواند با ایجاد تمایز به افزایش فروش محصولات با قیمت بیشتر کمک کند. وقتی مشتریان ببینند تمام افراد نمی توانند این محصول خاص را داشته باشند، تقاضا و ارزش آن محصول افزایش پیدا می کند. بستنی بن اند جری با محدود کردن تولیدات خود در برخی طعم‌ها و از رده خارج کردن طعم‌ها بعد از یک بازه زمانی مشخص، این استراتژی را به کار گرفته و توانسته از رقبای خود پیشی بگیرد.

ایجاد دسته‌بندی جدید

شما می توانید برند خود را با توسعه‌ی یک دسته بندی جدید متمایز کنید. شرکت ملی گوشت خوک در آمریکا توانست با تکیه بر شعار “گوشت خوک، نوعی گوشت سفید” از این روش بهره ببرد. این شعار توانست نظر افرادی که به گوشت قرمز علاقه دارند اما مرغ دوست ندارند را به خود جلب کند.

توجه به نیاز مشتریان

یک راهکار مؤثر برای ایجاد تمایز برند و جذب مشتریان بیشتر تشخیص نیازهایی است که تا به حال برآورده نشده‌اند. پس می توانید با تغییر در محصولاتتان به این نیازها پاسخ دهید. در کشور آمریکا، یک بنگاه اجاره‌ی خودرو با ارائه خودروهای لیزینگ در زمانی که هیچ یک از رقبا این کار را انجام نمی دادند، به بزرگ‌ترین اجاره دهنده‌ی خودرو در آمریکا تبدیل شد و توانست مزیت رقابتی به دست آورد.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید روش های مختلفی برای متمایز کردن برند شما نزد رقبا وجود دارد که متناسب با نوع کسب و کار و جایگاه فعلی آن می بایست بهترین روش ها و تدابیر لازم را برای داشتن برندی متفاوت در نظر گرفت.

اگر قصد شروع برندسازی را دارید این عوامل می توانند در توسعه نحوه برندینگ نقش راهنما و هدایت گر را ایفا کنند. اما اگر قبلا نام تجاری داشته اید که به درستی رشد نکرده و یا رشد آن متوقف شده است، پیاده سازی و اجرای یک کمپین بازسازی برند را در نظر داشته باشید.

در این میان کافی است استراتژی برند فعلی خود را بررسی کرده و و با توجه به آن از استانداردهای مورد نظر خود برای بازسازی برند و متمایز نمودن آن بین سایر برندها استفاده نمایید.