اخبار کسب و کارعمومی

بهترین بازیکن اسنوکر جهان

این صحبت که بهترین اسنوکر باز جهان کیست می تواند کاملا سلیقه ای باشد و بازیکنان بسیاری هستند که عناوین بزرگ را بدست آورده اند. قطعا از هر نظر میتوان یک بازیکن را بعنوان بهترین اعلام کرد به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله با اشاره به سخنان بزرگان این ورزش در پایان بیوگرافی بازیکنان نام آشنا را نوشته تا اطلاعات دوست داران این رشته جذاب افزایش یابد.

لازم به ذکر است رونی او سالیوان بعنوان شناخته شده ترین بازیکن این رشته است، حتی اکثر افرادی که هیچ اطلاعاتی از بیلیارد و اسنوکر ندارند نیز نام او را میدانند و مشاهده بازی ها و کلیپ ضربات وی برایشان جذاب است.

بهترین بازیکن اسنوکر جهان کیست؟

در این رابطه در پادکستی به اسم برک که به تحلیل بازی های اسنوکر و هول محور اسنوکر است، جیمی وایت بازیکن بزرگ و اسطوره ای اسنوکر به همراه اندی گلدشتاین و نیل فولد بازیکن قدیمی و تحلیلگر اسنوکر در این باره گفتگو کرده اند.

در این برنامه گلدشتاین مشتاق بود که مناظره را شروع کند اما در همان اول کار جیمی وایت اصرار داشت که مردی وجود دارد که با تمام بازیکنان اسنوکر فرق دارد و جایگاه بالاتری دارد…

“رونی اوسالیوان بعد از آن استیفن هندری و استیو دیویس”

جیمی وایت گفتگو را این چنین اغاز کرد که  سالیوان، هندری و استیو دیویس بهترین بازیکنان در طول تاریخ اسنوکر هستند در این میان اما سالیوان شماره یک است.

بدون شک او هزارمین برک بالای صد خود یا سنچوری را نیز می زند. سالیوان بیشترین ۱۴۷ که بالاترین امتیاز روی میز اسنوکر است را از تمام بازیکنان بیشتر زده و موقعیت هایی که او در بازی می سازد شگفت انگیز است.

از نظر جیمی وایت استیو دیوس کیو اکشن فوق العاده ای دارد یا استیفن هندری توپ ها را عالی میزند ولی سالیوان همه این ها را یک جا ارائه می کند او ادامه داد که سالیوان توپ ها را در کمترین زمان و به بهترین شکل میزند کیوبال یا توپ سفید همان جایی که رونی میخواهد می ایستد و این شگفت انگیز است، من در زندگی همچین پدیده ای ندیده ام! و این دلیل من برای برتری سالیوان است.

الکس هیگینز

او بازیکنی بود که مردم را با اسنوکر آشنا کرد، کسانی که هیچوقت اسنوکر نگاه نکرده بودند با تماشای بازی او به باشگاه ها رفتند و با این ورزش آشنا شدند. الکس هیگینز بازیکن بزرگی بود که باعث شد مردم اسنوکر را بشناسند و سپس در پی بهترین اسنوکر باز جهان باشند.

او مطابق هیچ اصولی بازی نمیکرد اما توپ ها را فوق العاده پاکت میکرد و همیشه هیجان داشت و این را به تماشگران نیز انتقال می داد. الکس اسنوکر را مشهور کرد او نیز از بزرگان تاریخ اسنوکر بود.

بازیکنی از نسل اول اسنوکر حرفه ای، زمانی که اسنوکر توجه مردم انگلیس را جذب کرده بود و پا به تلویزیون و پخش زنده باز کرد اسطوره ای به نام الکس هیگینز در بین علاقه مندان به اسنوکر بسیار محبوب شد. الکس هیگینز به مقام های متعددی دست یافت و چندین سال بعد به دلیل بیماری جان خود را از دست داد.
اما با گذشت بیش از ۵۰ سال از قهرمانی های وی هنوز هم بین اهالی اسنوکر بسیار محبوب است و دیوار نگاره هایی در انگلیس از او به چشم میخورد و عکس او در باشگاه های اسنوکر و بیلیارد دیده می شود. این موضوع گواه بر مردمی بودن این قهرمان نام آشناست.

تصویر از سهیل واحدی اسنوکر باز ایرانی.

جیمی وایت در ادامه این پادکست گفت:

“جان هیگینز” نیز یکی از بازیکنان بزرگ است اخلاق او و همچنین پشتکارش عالی است توپ های حساس را به بهترین شکل میزند و اگر رونی نبود احتمالا می گفتم او بهترین بازیکن تمام ادوار اسنوکر است.

درباره “مارک سلبی: نیز گفت: مارک سلبی یه تاکتیک دان نابغه و بازیکن فوق العاده ای است. او همه چیز را در بازی خود دارد اما در حال حاضر خوب پاکت نمی کند و عناوین زیادی از دست می دهد. جمله جالبی که جیمی وایت درباره مارک سلبی بکار برد این بود: سلبی هماننده فلز سخت است.

وایت در ادامه به “پل هانتر” اشاره کرده و در باره او اینگونه توضیح داد:

پل هانتر سه عنوان مهم را کسب کرد و استاد بازی بود اما بیماری به او اجازه نداد اسنوکر بازی کند و دنیا را ترک کرد. چه کسی می داند شاید اگر امروز بود اسمش جز بهترین بازیکنان تاریخ قرار می گرفت.

وایت سپس از “جاد ترامپ” نام برد و گفت:

او یک عنوان جهانی و مسترز و قهرمانی بریتانیا را کسب کرده، وی در این چند ساله بیش از هر بازیکنی قهرمانی کسب می کند و این تمام نشانه های یک بازیکن بزرگ و ارزشمند است که می خواهد بهترین اسنوکر باز جهان باشد.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا بیوگرافی کوتاهی از زندگی بازیکنان مطرح دنیا نوشته تا طرفدارانشان بیشتر با آنها آشنا شوند:

شما میتوانید نظرات خود را با ما از طریق واتساپ به اشتراک بگذارید تا بتوانیم روز به روز مقالات پربارتری برای شما عزیزان تهیه کنیم.

رونی سالیوان:

متولد 1975 اهل کشور انگلیس است. او که به طور گسترده به عنوان یکی از با استعدادترین و کارآمدترین بازیکنان تاریخ این ورزش شناخته می شود، رکورد بیشترین عناوین رنکینگ در اسنوکر حرفه ای را با 38 عنوان دارد. سالیوان معروف به “موشک” است و توانسته در 5دقیقه و 20 ثانیه به امتیاز 147 برسد. همچنین تا الان 15بار ثبت 147 را در کارنامه خود دارد.

مارک سلبی:

متولد سال 1983 شهر لستر از انگلیس است که چهار بار قهرمان اسنوکر جهان شده و او در چندین موقعیت در رتبه اول جهان قرار گرفت.

سلبی در سن 16 سالگی به جمع حرفه ای ها پیوست. او اولین بازی خود را در کروسیبل در سال 2005 انجام داد و در سال 2007 به اولین فینال قهرمانی جهان رسید. سلبی تنها مردیست که هم در اسنوکر و هم در پاکت بیلیارد قهرمان جهان شده است. به دلیل مهارت بالا و هوش فوق العاده می توان او را کاندید بهترین اسنوکر باز جهان دانست.

جاد ترامپ:

متولد سال 1989 اهل کشور انگلیس است، وی سال 2005 به جمع حرفه ای های جهان پیوسته و تا امروز در کارنامه خود 22عنوان قهرمانی رنکینگ را دارد. ترامپ در سال 2019 موفق به کسب مقام قهرمانی جهان شده است.

نیل رابرتسون:

متولد 1982 اهل ملبورن استرالیاست. او توانسته سه عنوان قهرمانی مهم همانند: مسابقات قهرمانی جهان در سال 2010، قهرمانی مسترز در سال 2012 و قهرمانی مسابقات بریتانیا را کسب کند. همچنین در سال 2022 قهرمانی مسترز خود را تکرار کرده و علاوه بر عناوین ذکر شده در بالا دو عنوان قهرمانی مسابقات بریتانیا دیگر نیز در کارنامه خود دارد. لازم به کر است رابرتسون 4بار موفق به ثبت برک 147 شده است.

جان هیگینز:

متولد 1975 بوده و اصالتا اسکاتلندی است. وی در سال 1992 به جمع حرفه ای ها پیوسته و تا کنون 2بار قهرمان مسابقات مسترز شده و اسطوره اسنوکر جهان است. هیگینز موفق شده 800 برک بالای 100 را ثبت کند که 12 مورد آن تبدیل به 147 شده است.

شاون مورفی:

متولد 1982 و در سال 1998 موفق به حضور در بین حرفه ای های جهان شده و در سال 2005 مقام قهرمانی دنیا  را کسب کرده است. مورفی ملقب به شعبده باز معروف به زدن توپهای راه دور است. تا امروز 573 بار سنچوری داشته که 6مورد آن به  147 رسیده است.

 

مارک ویلیامز:

متولد 1975 اهل ولز است. سال 1992 به جمع حرفه ای های دنیا پیوسته و بهترین رنکینگ او مقام اولی دنیاست و درحال حاضر نفر هشتم است. وی موفق به ثبت 539 مرتبه امتیاز بالای 100 شده که در نهایت 2مورد آن به 147 ختم شده است.

استیفن لی:

فرد بعدی که باید به او اشاره کنیم کسی چز استیفن لی مشهور نیست. وی بازیکنی محبوب و قهرمان جهان بوده، همچنین دارای عناوین مختلف رنکینگ حرفه ای هاست.

استفین لی به دلیل شرط بندی از طرف انجمن حرفه ای های جهان به مدت 20 سال از حضور در مسابقات اسنوکر دنیا محروم شد.

لازم به ذکر است، انجمن حرفه ای های اسنوکر جهان قوانین و مقررات سخت گیرانه ای برای بازیکنان این رشته اتخاذ کرده و بدون پیش از آن که شکست بخوری، حریفت را شکست بده. این قانون ساده، بازی اسنوکر را به یک جنگ تمام عیار تبدیل کرده است. یک بازی با یک برنده و هزاران استراتژی، دقیقا همان چیزی که از بازی شطرنج انتظار داریم. توپ‌های اسنوکر را جابه‌جا کنید و حریف خود را به دردسر بیندازید وگرنه، حریف‌تان این کار را خواهد کرد.

قهرمانان زیادی در پله‌های رنکینگ اسنوکر جهان، ایستاده‌اند اما برخی از آن‌ها برای همیشه در خاطر علاقه‌مندان به بازی اسنوکر خواهند ماند. قهرمانانی که به چیزی غیر از برد فکر نمی‌کنند و همین باعث می‌شود تا پیروزی آن‌ها پیش از شروع بسیاری از بازی‌ها مشخص باشد. در ادامه‌ به معرفی 8 نفر از لیست قهرمانان اسنوکر جهان می‌پردازیم که هیچکسی به رقابت با آن‌ها تمایلی ندارد.

شماره 8

مارک سلبی، دلقک لستری

مانند بسیاری از افرادی که در رنکینگ قهرمانان اسنوکر جهان حضور دارند؛ در کشور انگلستان متولد شد و حالا با 4 قهرمانی جهانی در رتبه‌ی هشتم لیست قهرمانان اسنوکر جهان قرار دارد. مسیر پرافتخار سلبی از قهرمانی او در مسابقاتی که به افراد زیر 15 سال تعلق داشت، آغاز شد و طولی نکشید تا در سال 2007 به اولین فینال جهانی خود رسید. سال‌های 2014 تا 2017 بدون هیچ‌گونه تردیدی به سلبی تعلق داشت چرا که در طول این 4 سال، موفق به دریافت 3 عنوان قهرمانی جهانی شد.

شماره 7

نیل رابرتسون، ماشینی از ملبورن

کارنامه‌ی رابرتسون همانند رنگ موهایش درخشان است. دقت ضربات او و وسواسی که به نمایش می‌گذارد، در هیچ قهرمان دیگری سابقه ندارد. او به گونه‌ای ضربه می‌زند که گویا آخرین مرتبه‌ای است که چوب را به دست می‌گیرد.

نیل رابرتسون در کشور استرالیا به دنیا آمده است. او تنها کسی در رنکینگ اسنوکر جهان به شمار می‌رود که موفق به دریافت سه‌گانه‌ی ارزشمند اسنوکر شده است و ملیتی غیرانگلیسی دارد. اگر به دنبال‌کردن مسابقات اسنوکر علاقه داشته باشید؛ به‌سختی سالی را به یاد می‌آورید که نیل رابرتسون حداقل یک عنوان معتبر را دریافت نکرده باشد.

شماره 6

جود ترامپ، آقای تخریبگر

جود ترامپ، یکی دیگر از افرادی است که در لیست قهرمانان اسنوکر جهان حضور دارد و در کشور انگلستان متولد شده است. برای ستایش او کافی‌ست بدانید که جود ترامپ، تنها فردی است که در یک فصل، بیشتر از یک میلیون یورو از جوایز اسنوکر به دست آورده است. در سال 2017-2018 جود ترامپ موفق شد تا 8 عنوان قهرمانی را به دست بیاورد؛ تعدادی که برای بسیاری از بازیکنان اسنوکر، سال‌ها طول می‌کشد. از دیگر موفقیت‌های او باید به 6 ماکزیمم بریک، اشاره کنیم که جود ترامپ در طول کارنامه‌ی کاریش در مقابل رقیبان انجام داده است.

شماره 5

مارک ویلیامز، ماشین توپ جا کن ولزی

وقتی راجع به مارک ویلیامز صحبت می‌کنیم باید بدانیم که او یک بازیکن معمولی نیست. مارک ویلیامز یک شعبده‌باز است که با مهره‌های اسنوکر جادو می‌کند. او از انتخاب راه سخت نمی‌ترسد چرا که تنها فردی است که می‌تواند پای ضربات باورنکردنی را به واقعیت بکشاند.

او موفق شده است که در بیشتر از 40 فینال مختلف و معتبر رقابت کند و 3 بار در صدر رنکینگ جهانی اسنوکر ایستاده است. مارک ویلیامز را به عنوان اولین فرد چپ دستی می‌شناسند که قهرمان جهانی کسب کرده است. با وجود این که اولین قهرمانی او به سال 2000 برمی‌گردد؛ مارک ویلیامز همچنان به افتخار آفرینی ادامه می‌دهد و افسانه‌ای است که هرگز از دیدن او سیر نخواهید شد. قیمت میز بیلیارد و اسنوکر در بهترین مجموعه تولیدی میز بیلیارد ایران به صورت حرفه ای در خدمت شما عزیزان هستیم.بیلیارد یکی از پرطرفدارترین ورزش هایی است که هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انجام می شود. بازی بیلیارد نیاز به تمرکز زیادی دارد و برای افرادی که می خواهند حافظه خود را تقویت کنند ورزش خوبی محسوب می شود. وسایل اولیه برای بازی میز بیلیارد، بیلیارد و شار می باشد که در انواع مختلف در بازار یافت می شود

بهترین بازیکن اسنوکر جهان

شماره 4

استیو دیویس، رباتی از رامفورد

استیو دیویس نیز جزو قهرمانی است که ملیتی انگلیسی دارد. بدونِ تردید می‌توانیم بگوییم که دهه 80 میلادی به او تعلق دارد، چرا که در طول 9 سال به 8 فینال راه پیدا کرد و موفق شد تا 6 عدد از آن‌ها را با پیروزی پشت سر بگذارد. استیو دیویس برای 7 فصل متوالی در رتبه‌ی یک رنکینگ اسنوکر جهان باقی ماند. او را به عنوان اولین نفری می‌شناسیم که سه‌گانه‌ی معتبر اسنوکر را دریافت کرده است.

شماره 3

جان هیگینز، جادوگری از ویشاو

جان هیگینز را مدیون کشور اسکاتلند هستیم. بازیکنی که از هیچ رقابتی نمی‌ترسد و به قهرمانی عادت دارد. مطمئن باشید که هیچ کسی جان هیگینز را برای رقابت انتخاب نمی‌کند چرا که 12 ماکزیمم بریک را در کارنامه‌ی خود ثبت کرده است و شاید هرگز فرصت بازی را به رقیبش ندهد. از جمله افتخارات او می‌توانیم به 4 عنوان قهرمانی جهان اشاره کنیم. افتخارات بسیار زیاد جان هیگینز باعث شد تا در رتبه‌ی سوم رنکینگ اسنوکر جهان قرار بگیرد.

شماره 2

استیفن هندری، مرد یخی

به‌ دست‌گرفتن چوب بیلیارد توسط استیفن هندری شاید ترسناک‌ترین لحظاتی باشد که رقیب‌های او در زندگی خود تجربه کرده‌اند. 7 قهرمانی جهان در طول 10 سال باعث می‌شود تا دهه 90 میلادی را به اسم او بزنیم. این استیفن هندری بود که از سال 1990 تا 1998 در صدر رنکینگ اسنوکر جهان ایستاده بود. این بازیکن در اسکاتلند به دنیا آمد و به عنوان جوان‌ترین قهرمان رقابت‌های آماتوری شناخته می‌شود چرا که در زمان فتح این عنوان، تنها 15 سال داشته است.

شماره 1

رونی سالیوان، پرافتخارترین بازیکن اسنوکر

“تلاش بی وقفه برای رسیدن به کمال مشکل من در طول این سال ها بوده است.”

رونی سالیوان

رونی سالیوان، سزاوار مدحی بلند بالاست. او فردی است که اعتقاد به معجزه را در جدیدترین نسل علاقمندان به بازی اسنوکر برانگیخته است. رونی سالیوان بزرگ، مانند بسیاری از قهرمانان اسنوکر در کشور انگلستان متولد شد و حالا همانند استیفن هندری به عنوان برنده‌ی 7 عنوان جهانی شناخته می‌شود. 15 عدد ماکزیمم بریک، 21 عدد سه‌گانه‌‌ی معتبر اسنوکر و ده‌ها جایزه‌ی دیگر باعث شده است تا او را به عنوان یک جایزه بگیر تمام عیار بشناسیم.

بالاترین رتبه در رنکینگ جهانی اسنوکر، کوچک‌ترین چیزی است که باید به سالیوان تقدیم کرد. اگرچه زندگی رونی سالیوان با موانعی مانند افسردگی، مواد مخدر، الکل و اشتباهات اخلاقی همراه بوده است اما نباید فراموش کرد که همه‌ی ما، درخشان‌ترین لحظات بیلیارد را در تصرف این بازیکن می‌بینیم. رونی سالیوان سرپاست و همین کافی است تا تمامی قهرمانان اسنوکر را از رقابت بترساند.

تردید با فرد خاطی برخورد میکند.

شما همراهان عزیز سایت ایران بی سی اس می توانید این مقاله مفید و کاربردی در مورد بهترین بازیکنان اسنوکر جهان را با کلیک روی دانلود کنید و با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.