اخبار کسب و کارعمومی

ارتفاع نرده راه پله طبق مقررات ملی ساختمان

در گذشته از نرده راه پله فقط برای زیبایی استفاده می‌شد. ولی امروزه از این نرده ها هم به عنوان زیبایی و هم به عنوان یک محافظ استفاده می‌شود.

ولی برای اینکه زیبایی این نرده ها حفظ شود، باید به یکسری نکاتی توجه کنید؛ مسائلی مثل جنس نرده، شکل نرده و مخصوصا ارتفاع نرده. در این پست ما قصد داریم تا تمامی مواردی که شما باید در ارتفاع نرده راه پله رعایت کنید را با هم بررسی کنیم.

در ادامه با ما همراه باشید.

ارتفاع نرده راه پله باید چقدر باشد؟

خیلی از مردم فکر می‌کنند که زیبایی نرده ها فقط مختص به جنس و شیک بودن آنهاست. مثلا یعنی اینکه اگر یک بخرند، دیگر همه کارها را انجام دادند. ولی اندازه راه پله نه تنها می‌تواند در بحث زیبایی هم تاثیرگذار باشد، بلکه در بحث محافظت هم می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

اینکه ارتفاع نرده راه پله به چه اندازه باشد، بستگی به جنس و نوع نرده شما دارد و باید بدانید که یکسری مقررات ملی برای ارتفاع نرده راه پله وجود دارد که باید طبق همان مقررات انجام شود. سنگ بادبر به عنوان سنگی تلقى مى شود که در هنگام استخراج از معدن به کمک پتک آن را به صورت تقریبی مکعب مستطیل در می آورند

با بررسی این مقررات ما می‌فهمیم که ارتفاع نرده راه پله در داخل و خارج از خانه باید به چه اندازه باشد و همچنین می‌فهمیم که هر نوع نرده، باید چه ارتفاعی رعایت شود.

البته یکسری نکاتی دیگر هم وجود دارد که باید آنها را رعایت کنیم. قاعدتا در هر خانه ای یک سالمند و یا یک کودک حضور دارد؛ همانطور که می‌دانید یکی از الزامات نرده راه پله، بحث تکیه گاه است که اگر این مورد به خوبی رعایت نشود، این راه پله عملا بی‌فایده است.  برای همین ارتفاع این نرده ها باید طوری طراحی شود که جدای از بحث زیبایی، از افتادن این افراد جلوگیری کند.

از طرفی دیگر، ارتفاع نرده راه پله باید بر اساس ابعاد راه پله ها باشد؛ خود ابعاد راه پله ها هم در هر ساختمانی متفاوت است؛ ولی معمولا اندازه استاندارد راه پله ها از ۲۲۰ الی ۳۶۰ سانتی‌متر متغیر است.

با در نظر گرفتن ارتفاع راه پله، باز هم ممکن است که ارتفاع نرده راه پله ها متغیر باشد. یعنی برای راه پله هایی که ارتفاع بیش از ۷۶ سانتی‌متر دارند، معمولا ارتفاع بالای نرده را از ۸۰ سانتی‌متر الی ۱۱۰ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند.

ارتفاع استاندارد نرده راه پله طبق مقررات ملی ساختمان باید چقدر باشد؟

  • طبق استاندارد ملی، ارتفاع نرده ها باید از ۷۵ الی ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. این عدد مربوط به بخش‌هایی از خانه است که احتمال خطر بیشتر است. مثل تراس یا راه پله و …
  • ارتفاع نرده راه پله در بخش‌هایی از خانه مثل انبار، بین ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر است.
  • ارتفاع نرده در مکانهای عمومی مثل بیمارستان، ۱۵ الی ۱۷ سانتی‌متر است. البته جنس نرده در این مکانها به دلیل تردد زیاد، بسیار مهم است.
  • ارتفاع نرده راه پله از پله ها باید ۸۰ سانتی‌متر باشد.
  • فاصله المان‌هایی که در نرده ها نصب شدند، باید بیشتر از ۱۱ سانتی‌متر باشد. این اندازه به خاطر حفظ سلامتی کودکان اعلام شده که مبادا سر خودشان را در بین این المان‌ها ببرند تا خطر ساز نشود.
  • گفتیم که ارتفاع راه پله، مربوط به خود پله ها هم می‌شود. در ساخت ساختمان مسکونی، اندازه پله ها باید بین ۱۲ الی ۲۰ سانتی‌متر باشد. چون باید طوری طراحی شود که افراد در هر سن و اندازه، بتوانند راحت و بدون هیچ مشکلی عبور کنند.
  • اندازه استاندارد برای ارتفاع نرده راه پله استیل، کمتر از ۸۵ سانتی‌متر است.
  • اگر در خانه سالمند حضور دارد، باید نرده ها ۹۰ سانتی‌متر و اگر کودک حضور دارد، باید ۷۵ سانتی‌متر باشد.
  • در تراس از نرده ها، بیشتر به عنوان جان پناه استفاده می‌شود و برای همین، همیشه ارتفاع نرده های تراس از بقیه مکانها بیشتر است.
  • ارتفاع نرده راه پله فرفوژه از ۷۵ سانتی‌متر الی ۱۱۰ سانتی‌متر متغیر است.

ارتفاع نرده راه پله طبق مقررات ملی ساختمان

ارتفاع استاندارد نرده شیشه ای چقدر است؟

امروزه در ساخت ویلاها و ساختمان‌های مدرن، از نرده های شیشه ای استفاده می‌شود که می‌تواند به دلیل زیبایی و ویژگی‌های خاصی که دارد باشد.

ولی این زیبایی‌ها وقتی انجام می‌شود که تمامی نکات آن به خوبی انجام شود. یکی از این نکات مربوط به ارتفاع استاندارد این نرده های شیشه ای است.

نرده های شیشه ای که در بازار وجود دارند، معمولا ارتفاعی بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر دارند. حالا اینکه شما چه بخواهید نرده های شیشه ای را با چه ارتفاعی بخرید، بستگی به مسائل مختلفی مثل محل ، شرایط محیطی و … دارد.

اصلی‌ترین عاملی که در ارتفاع نرده شیشه ای نقش دارد، مربوط به مکان نصب آنهاست. مثلا بعضی از نرده شیشه ای به عنوان جان پناه و در پشت بام خانه خودشان استفاده می‌کنند که در این موقعیت، ارتفاع نرده راه پله باید ۱۲۰ سانتی متر باشد.

البته بعضی از نرده ها هستند که در پشت بام، باید از ارتفاع کمتر از ۱۲۰ سانتی‌متر استفاده شود که این کاملا غیر عقلانی است. چون هدف اصلی شما از استفاده نرده راه پله (از هر نوع) در پشت بام، باید به عنوان جان پناه باشد.

قیمت نرده شیشه ای چقدر است؟

همانطوری که می‌دانید، نرده شیشه ای در انواع و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که هر بخش از ساختمان نیازمند نرده شیشه ای مخصوص به خودش است.

یکی از نکاتی که می‌تواند تاثیر مستقیم بر قیمت نرده ها بگذارد، همین بحث ارتفاع نرده هاست؛ مثلا همانطور که گفتیم، ارتفاع نرده شیشه ای پشت بام با ارتفاع نرده شیشه ای استخر فرق می‌کند. به نظر شما این تفاوت‌ها نمی‌تواند بر روی قیمت تاثیرگذار باشد؟

البته مسائل دیگری مثل متراژ پنل شیشه ای، تعداد و … هم بر روی قیمت تاثیرگذار هستند. برای همین نمی‌شود قیمت دقیقی را اعلام کرد. برای همین بهتر است برای استعلام قیمت، با یک متخصص تماس بگیرید.  اگر قصد استعلام را دارید، می‌توانید با تیم ما تماس بگیرید.

جمع بندی

ارتفاع نرده راه پله بر اساس استاندارد ملی تعیین می‌شود که برای هر مکان، متفاوت است. رعایت نکردن این استاندارد ملی در مرحله اول خلاف قوانین است و در مرحله دوم می‌تواند باعث به خطر انداختن امنیت افراد آن خانه یا ساختمان شود.

اگر شما استاندارد ملی را رعایت نکنید، ممکن است در زمان گرفتن برگه پایان ساختمان به مشکل بخورید.