اخبار کسب و کارعمومی

مدت زمان آب درمانی دیسک کمر

یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به است که ممکن است در هر سنی رخ دهد. درد ناشی از پارگی دیسک کمر در مراحل اولیه با راه‌حل‌های بسیار ساده مانند استراحت، گرمادرمانی، سرمادرمانی، ماساژ و حرکات ورزشی ساده تسکین می‌یابد و به مرور بهتر می‌شود.

آب‌ درمانی یکی از روش‌های درمانی پارگی دیسک کمر است که مورد توجه بسیاری از بیماران قرار داشته و توسط پزشک تجویز می‌گردد. آب‌ درمانی شیوه و روش‌های مخصوص خود را دارد و باید تحت نظارت یک فرد متخصص انجام شود تا نتیجه قابل‌قبولی را به فرد ارائه دهد. در این بخش در مورد آب درمانی برای پارگی دیسک کمر صحبت کرده و اطلاعاتی در مورد این روش درمانی برای کاهش درد کمر در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آب‌‌ درمانی و مزایای آن

آب ‌‌درمانی یک روش توان‌بخشی است که برای دردهای حاد و مزمن و انواع آسیب‌دیدگی‌ها بکار می‌رود. در واقع این نوع درمان جایگزینی برای تمرینات ورزشی محسوب می‌شود که می‌تواند برای تسکین برخی از دردها، تقویت استخوان‌ها و توانمندسازی عضلات مفید باشد. از مزایای این روش می‌توان به  کاهش استرس، بهبود جریان خون، آرام  ‌سازی عضلات پرکار، کاهش فشار در مفاصل دردناک، افزایش گردش خون و  کاهش حساسیت بدن نسبت به درد اشاره کرد.

آب‌‌درمانی از خواص مکانیکی آب و ویژگی شناور بودن بدن، بهره برده و باعث کاهش فشار بر روی مهره‌های ستون فقرات می‎گردد و از این طریق شرایط بیمار را بهبود می‌بخشد. خواصی که در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرد، عبارتند از:

شناور بودن انسان بر روی آب: آب نیروی جاذبه را خنثی می‌کند و باعث شناور شدن انسان می‌شود. در این شرایط وزن وارد شده بر روی اندام‌ها کاهش یافته و ستون فقرات فشار کمتری را متحمل می‌گردد که در نتیجه باعث تعادل اندام‌ها و افزایش قدرت آن‌ها می‎شود. در این شرایط بیمار می‌توان حرکات گسترده‌تری را با اندام‌های خود انجام دهد.

گران ‌روی و ویسکوزیته آب : میزان مقاومت یک مایع در مقابل جاری شدن را ویسکوزیته می‌گویند. این مقاومت به میزان بسیار کم در آب نیز وجود دارد که باعث ایجاد پایداری و استقامت در اندام‌های آسیب‌دیده می‌گردد. علاوه بر این، مقاومت آب میزان آسیب‌دیدگی که در اثر از دست دادن تعادل ایجاد می‌شود را نیز کاهش می‌دهد.

فشار هیدرواستاتیک آب: هیدرواستاتیک به فشاری گفته می‌شود که توسط مایعات در حالت تعادل ایجاد می‌گردد. این فشار بر روی عملکرد قلب و ریه تاثیر مثبتی داشته و باعث  بهبود جریان خون در عضلات می‌شود.

روش‌های مختلف آب‌ درمانی

آب ‌درمانی با توجه به حجم آب، دمای آب و … به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. انواع آب‌درمانی با توجه به حجم آب عبارتند از:

 • آب ‌درمانی عمومی: در این حالت تمامی قسمت‌های بدن انسان در آب قرار می‌گیرد. آب‌درمانی عمومی در استخر یا وان‌های پروانه‌ای شکل انجام می‌شود.
 • آب‌ درمانی موضعی: در این نوع آب‌درمانی تنها بخش آسیب‌دیده وارد آب می‎شود. وان‌های کوچک یا وان‌های گردابی برای این نوع آب‌درمانی مناسب هستند.

آب‌ درمانی روش‌های دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

گرما درمانی: گرمادرمانی یکی از روش‎های کاهش درد و التهاب در نقاط آسیب‌دیده است. گرما باعث افزایش جریان خون بدن شده و با باز کردن منافذ پوست، سموم موجود در سیستم گردش خون را از بدن خارج می‌سازد.

ماساژ درمانی: جریان تند آب می‌تواند مانند یک ماساژدهنده عمل کند و از این طریق باعث تحریک بافت‌های بدن و کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمر شود. برای ایجاد جریان متلاطم و قدرتمند آب از دستگاهی با نام واترجت استفاده می‎شود که ماساژ عمقی را به بافت‌های بدن وارد می‎کند.

آب ‌درمانی به همراه تمرینات ورزشی

برای این‌که بتوانید نتیجه بهتری از آب‌درمانی دریافت کنید، توصیه می‎شود حرکات و تمرینات کششی را در آب گرم انجام دهید. قرار گرفتن در آب گرم باعث گرم شدن بدن و آرام شدن عضلات شده و تحرک و انعطاف‌پذیری آن‌ها را بهبود می‌بخشد. از این رو، توصیه می‌شود تا زمانی که در آب گرم قرار دارید یا تازه از آب خارج شده‌اید، حرکات کششی را تحت نظر یک متخصص انجام دهید. برخی از حرکات ورزشی مفید در آب عبارتند از:

گرم کردن بدن: اولین قدم برای انجام ورزش در آب، گرم کردن بدن است. برای انجام این کار در طول استخر راه بروید و لگن و پاهایتان را گرم کنید. این کار حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

حرکت دوچرخه: زمانی که بدنتان گرم شد، شروع به انجام حرکت دوچرخه کنید. برای این کار باید همان‌طور که بر روی دوچرخه رکاب می‌زنید، پاهایتان را در آب حرکت دهید. این تمرین را به مدت ۱۰ دقیقه و به دو سمت جلو و عقب انجام دهید.

تقویت عضلات پاها و لگن: بایستید و یکی از پاهای خود را به صورت افقی نگه دارید و با پای دیگر به آن ضربه بزنید. این کار را ۱۵ تا ۲۰ بار تکرار کنید. ضربه زدن با پا باعث تقویت عضلات پاها و لگن شده و درد ناحیه کمر را آرام می‌سازد.

تقویت عضلات شکمی: برای تحریک عضلات ناحیه شکم و تقویت آن‌ها، ابتدا روی آب دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید. آن‌گاه زانوهای خود را تا کنید و تا قفسه سینه بالا بیاورید. این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید.

تقویت عضلات شکم و لگن: در آب بنشینید و پاهای خود را عمود بر بدن قرار دهید. آن‌گاه پاها را از هم باز کنید و شکلی ۷ مانند به آن بدهید. در مرحله بعد پاها را به سمت عقب هدایت کرده و به هم بچسبانید. این کار را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید.

تقویت بازو و پاها: در این تمرین باید بر روی آب شناور شوید و دست‌ها و پاهای خود را به حالت پارو زدن حرکت دهید.

سرد کردن بدن: پس از انجام حرکات ورزشی بدن خود را سرد کنید. برای این کار می‌توانید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب راه بروید و حرکات کششی انجام دهید. این کار را بلافاصله پس از خارج شدن از آب نیز می‎توانید انجام دهید.

عوارض آب‌ درمانی

آب ‌درمانی برای طیف وسیعی از دردها و ناتوانی‌های حرکتی مفید است  و زیر نظر متخصص و با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. کمردرد، آرتروز ستون فقرات، پارگی دیسک، پوکی استخوان و کشیدگی یا پارگی عضلات، از جمله مواردی هستند که از این روش برای درمان استفاده می‌کنند.

آب‎‌درمانی یک روش مفید و پرطرفدار درمانی است و مزایای بسیاری برای فرد دارد، اما برای همه افراد مناسب نیست. شرایط بیمار برای استفاده از روش آب‌درمانی بسیار مهم است. بیمارانی که مبتلا به کمردرد هستند باید با کمک و راهنمایی‌های فرد آگاه و متخصص حرکات ورزشی را انجام دهند و اگر دچار مشکلاتی چون تب، نارسایی قلبی شدید، عفونت یا بی‌اختیاری ادرار هستند، از آب‌درمانی اجتناب کنند. در واقع­، افراد باید در نظر داشته باشند که بیماری آن‌ها در آب، تشدید نشود و وضعیت جسمانی‌شان را بدتر نکند. موارد منع آب‌درمانی عبارتند از:

 • افرادی که نسبت به احساس دما دچار اختلال هستند و در دماهای بالا یا پایین با مشکلاتی چون سوختگی یا یخ‌زدگی مواجه می‌شوند.
 • افرادی که دچار بیماری دیابت هستند باید از قرار دادن بدن خود به طور کامل در آب گرم خودداری نمایند. علاوه بر این، انجام تمرینات ورزشی و گرم کردن پا در آب برای آنان مناسب نمی‌باشد.
 • افردی که دچار دیابت یا اسکلروز چندگانه هستند و زنان بارداری که فشار خون غیرطبیعی دارند، نباید به مدت طولانی در آب گرم شناور شوند. استفاده از سونای داغ نیز به این افراد توصیه نمی‌شود.
 • آب سرد برای بیماران مبتلا به رینود (Raynaud) مضر است و باید از آن پرهیز شود.
 • حمام‌ آب سرد برای بیماران مبتلا به تحریک مثانه، سیاتیک، التهاب لگن، روماتیسم در انگشتان پا یا مچ مضر است و باید از آن دوری شود.
 • بانوان باردار و افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند، برای استفاده از سونا باید از پزشک خود مجوز دریافت نمایند.

در این بخش در مورد آب‌درمانی برای پارگی دیسک کمر صحبت کردیم و ضمن معرفی مزایای این روش، شیوه‌های انجام آن را نیز بیان نمودیم. همان‌طور که گفتیم، آب‌درمانی یکی از روش‎‏های تسکین دردهای مربوط به کمر مانند آرتروز، پارگی دیسک کمر، گرفتگی عضلات و … می‌باشد که برای هریک از آن‌ها نیز متفاوت بوده و متناسب با شرایط و وضعیت بیمار تجویز می‌گردد. از این رو، باید با نظارت یک فرد متخصص انجام شود تا آسیبی را به فرد وارد نکند. انجام آب‌درمانی به شیوه درست و در یک مدت مشخص، باعث کاهش شده و معمولا نتیجه قابل‌قبولی را برای فرد بیمار به دنبال دارد.  آب درمانی برای دیسک کمر یکی از روش‌های موثر کاهش درد و تسریع درمان است. بسیاری از افراد مبتلا به دیسک کمر به آب درمانی روی می‌آورند. اما آیا آب درمانی واقعا موثر است؟ باید بگوییم که بله! آب درمانی معمولا در آب گرم انجام می‌شود و یکی از درمان‌های سریع به حساب می‌آید. وقتی بیمار در آب قرار می‌گیرد، دمای آب و تمرینات آهسته موجب افزایش خون رسانی و کاهش درد او می‌شود. در این مقاله از می‌خواهیم در مورد آب درمانی برای دیسک کمر با شما صحبت کنیم. همچنین اطلاعاتی را در مورد نحوه صحیح راه رفتن در آب، بهترین حرکات آب درمانی، مدت زمان آب درمانی برای دیسک کمر و مواردی از این دست به شما بدهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آب درمانی چیست؟

آب درمانی در واقع نوعی فیزیوتراپی است که بر پایه آب انجام می‌شود. متخصصان cdc استفاده از آب را برای درمان بیماری‌های مانند دیسک کمر، ضایعات نخاعی، آرتروز زانو، کاهش وزن و آرتریت پیشنهاد می‌دهند. در آب درمانی از استخرها، تانک‌های فیزیوتراپی، حوضچه‌ها و جکوزی استفاده می‌شود. آب درمانی یک شیوه درمانی مکمل، یکپارچه و جایگزین است و برای استفاده از این روش حتما باید با هیدروتراپیست‌ها مشورت کرد.

مهم‌ترین نکات در مورد آب درمانی برای دیسک کمر

آب درمانی به کاهش درد و بهبود سریع‌تر بیماران مبتلا به دیسک کمر کمک می‌کند. انجام حرکات ورزشی در آب به بیماران کمک می‌کند بدون احساس خستگی تمرینات خود را به پایان برسانند. اگر می‌خواهید آب درمانی را شروع کنید، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • باید طوری در استخر قرار بگیرید که آب هم سطح یا بالاتر از ناف شما باشد.
 • در جلسات ابتدایی از فشار آوردن به زانو و کمر خود پرهیز کنید.
 • بهترین زمان آب درمانی در تابستان ۵ روز در هفته و در زمستان ۳ روز در هفته است.
 • بدون کمک یک مربی و تجویز پزشک حرکات ورزشی را انجام ندهید.
 • بعد از خارج شدن از استخر دوش آب سرد نگیرید.

دقت داشته باشید که برای شروع آب درمانی و درمان دیسک کمر لازم است حتما تمام موارد ایمنی را رعایت کنید و از انجام حرکاتی که مورد تایید پزشک نیستند خودداری نمایید.

علت تاثیرگذاری آب درمانی در درمان دیسک کمر

مدت زمان آب درمانی دیسک کمر

انجام تمرینات ورزشی در آب و خشکی تفاوت‌های زیادی با هم دارند. مهم‌ترین تفاوت‌های آب درمانی برای دیسک کمر با تمرین در خشکی به شرح زیر است:

 • آب خاصیت شناوری دارد، بنابراین هنگامی که درآب راه می‌روید یا ورزش می‌کنید، ۹۰ درصد از وزن بدن شما کم می‌شود. یعنی اگر ۱۰۰ کیلو باشید در آب وزنی برابر با ۱۰ کیلوگرم را حمل می‌کنید.
 • آب مانند یک محافظ اطراف شما را در بر می‌گیرد. بنابراین فشاری که به مفاصل و عضلات شما وارد می‌شود به مقدار زیادی کاهش می‌یابد.
 • وزن آب ۹۰۰ بار سنگین‌تر از هوا است. بنابراین یک ساعت تمرین در آب تاثیر بیشتری در تقویت عضلات شما دارد.
 • فشار هیدرواستاتیک آب موجب می‌شود، فشار بیشتری به قفسه سینه و ورید‌های شما وارد شود و از میزان تعریق شما می‌کاهد. همین امر موجب کاهش گرفتگی عضلات در آب می‌شود. حرکت خلاف جهت در آب برای کاهش وزن هم موثر است.

آب در درمان بیماری‌های زیادی موثر است. استفاده از آب گرم برای بهبود بیماری‌های عضلانی و دردهای ستون فقرات به دلیل تاثیراتی که بیان کردیم، سال‌ها است که توسط پزشکان تجویز می‌شود.

وضعیت بدنی من به چه صورت است ؟

باید بدونیم وضعیت تناسب اندام ما به چه شکلی هست ؟ لاغریم ، اضافه وزن داریم یا وزنمون ایده آل هست. برای این که متوجه این قضیه بشیم یک شاخص معروف به اسم داریم. برای حساب کردنش باید قد و وزنمون رو با جنسیت توی فرمول بزاریم از طریق جدول ها ببینیم توی چه شرایطی هستیم، اما اصلا نگران نباشید نیازی به حساب و کتاب کردن نیست. فقط کافی فرم زیر رو پر کنید و تا به صورت اتوماتیک شاخص توده بدنی شما حساب بشه و وضعیت بدنتون رو به شما نشان بده. بعد از پر کردن فرم اگر فکر کردی نیاز به یک برنامه اختصاصی تمرین و تغذیه دارید که با کمترین هزینه براتون طراحی و ارسال بشه کافی روی دکمه درخواست مشاوره کلیک کنی مشخصاتت رو بزنی تا کارشناس های ما تو اولین فرصت ( معمولا 2 روز بعد ) باهاتون تماس بگیرن و برای رسیدن به هدف راهنماییتون کنند. اگر هم عجله دارید برای دریافت برنامه اختصاصی می تونید توی سایت  کنید و سفارش طراحی برنامه تمرین و تغذیه رو از قسمت دریافت برنامه جدید خودتون رو ثبت کنید.

بررسی انواع مختلف آب درمانی

برای آب درمانی می‌توان از دو روش به شرح زیر استفاده کرد:

 1. قرار گرفتن تمام بدن در آب
 2. قرار دادن عضوی که به درمان نیاز دارد در آب

حالتی که تمام بدن در آب قرار می‌گیرد را آب درمانی عمومی و حالتی که در آن عضو آسیب دیده در آب قرار می‌گیرد را آب درمانی موضعی می‌گویند. برای دیسک کمر باید تمام بدن در آب قرار بگیرد. البته اگر بیمار دارای تب، نارسایی قلبی شدید، بی اختیاری در ادرار و عفونت است نباید از این شیوه درمانی استفاده کند. آب درمانی روش‌های دیگری هم به شرح زیر دارد:

 • گرما درمانی که برای کاهش درد و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ماساژ درمانی که موجب تحریک بافت‌های بدن و کاهش درد می‌شود.

توجه داشته باشید انتخاب نوع آب درمانی به نظر فیزیوتراپ و پزشک بستگی دارد و شما نمی‌توانید خودتان نوع درمان را انتخاب نمایید.

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از آب درمانی بگیرید، بهتر است تمرینات خود را در آب گرم انجام دهید. آب گرم موجب آرامش بدن، گرم شدن، تحرک و انعطاف پذیری می‌شود. برای دست‌یابی به بهترین نتیجه مراحل زیر را به صورت کامل انجام دهید.

مهم‌ترین کار قبل از شروع آب درمانی، آماده کردن بدن است. برای گرم کردن و آماده شدن بدن، باید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در طول استخر راه بروید تا لگن و پاها آماده شوند.

بعد از گرم کردن بدن، به آرامی حرکت دوچرخه را تمرین کنید. دقت داشته باشید که پاهایتان باید در آب حرکت کند، این تمرین را ۱۰ دقیقه و در هر دو سمت جلو و عقب انجام دهید.

در آب بایستید و سپس یکی از پاهایتان را به حالت افقی قرار دهید و به وسیله پای مخالف به آن ضربه بزنید. این حرکت درد کمر را آرام می‌کند.

روی آب دراز بکشید و پاهایتان را صاف نمایید. سپس زانوها را تا قفسه سینه بالا بیاورید. این حرکت به تحریک عضلات شکم و تقویت آن‌ها کمک می‌کند و درد کمر را کاهش می‌دهد.

در آب نشسته و پاها را عمودی قرار دهید. سپس پاها را از هم باز کنید و به سمت عقب به هم بچسبانید. این تمرین با درگیر کردن عضلات مختلف موجب تقویت آن‌ها می‌شود.

تمرینات کششی کمر به افزایش توان‌بخشی افراد کمک می‌کند. این تمرینات موجب تقویت ستون فقرات و کاهش فشار بر دیسک‌ها می‌شود و به این ترتیب شدت درد را کاهش می‌دهد. انجام این تمرینات در آب برای درمان دیسک کمر بسیار مناسب است. برای انجام این تمرین باید بدن را در آب به آرامی در جهات مختلف بکشید.

راه رفتن در آب موجب فعال شدن هسته در بدن و ستون فقرات می‌شود. هسته بخشی است که از مهره‌ها پشتیبانی کرده و فشار عضلات کمر را کاهش می‌دهد. برای انجام این تمرین باید به سمت جلو و عقب راه بروید و بهتر است یک هیدروتون را برای حفظ موقعیت مناسب لگن در دست خود نگه دارید.

تمرین اسکوات یکی از تمرینات کاربردی برای درمان دیسک کمر است. این تمرین را باید زیر نظر هیدروتراپیست و در استخر انجام دهید. بهتر است مقابل یک دیوار بایستید یا یک پشتیبان داشته باشید. انجام این تمرین در آب فشار کمی به ستون فقرات وارد می‌کند و برای کاهش درد بسیار موثر است.

برای این تمرین باید در قسمت عمیق استخر بایستید و یک توپ طبی را نگه دارید و تا کنار شانه‌هایتان بالا بیاورید. سپس به آرامی آن را تا نیم تنه خود پایین آورده و این تمرین را در جهات مختلف انجام دهید.

بعد از آب درمانی هم مانند تمام تمرینات دیگر، باید حتما بدن خود را سرد کنید. برای این کار لازم است ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب راه بروید. توجه داشته باشید که حرکات و تمرینات درمانی را زیر نظر پزشک و مربی متخصص انجام دهید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

آب درمانی برای دیسک کمر یکی از روش‌های موثر است. بیشتر پزشکان این روش درمانی را به بیماران خود توصیه می‌کنند. با انجام این درمان علاوه بر کاهش درد و بهبود دیسک کمر، عضلات هم تقویت می‌شوند. به خاطر داشته باشید

 

آب درمانی برای بیماری‌ های دیسک کمر یک روش درمانی مکمل در بیماری‌هایی همانند پارگی دیسک کمر و فتق دیسک کمر است. عوامل متعددی از جمله افزایش وزن، فعالیت بدنی شدید، افزایش سن، سیگار کشیدن، ناهنجاری‌های آناتومی و کمبودهای تغذیه‌ای، منجر به دیسک کمر می‌شود. یکی از مزایای آب درمانی در مبتلایان به کمردرد، کاهش تحمل وزن بدن است و این عامل باعث بازشدن گرفتگی عضلانی می‌شود، درنتیجه اسپاسم‌های عضلانی ناشی از دیسک کمر کاهش پیدا می‌کند. در ادامه توضیح می‌دهیم آب درمانی دیسک کمر چیست؟

آب درمانی دیسک کمر چیست و چگونه انجام می شود؟

شیوه‌های رایج آب درمانی برای پارگی دیسک کمر و فتق به دو صورت است؛ یا کل بدن در آب قرار می‌گیرد که آن را هیدروتراپی دیسک کمر عمومی یا جنرال می‌نامند یا فقط همان بخش مورد نیاز درمان در داخل آب قرار می‌گیرد و به آن هیدروتراپی موضعی می‌گویند. حرکات آب درمانی برای دیسک کمر عبارتند از:

راه رفتن در استخر

از بخش کم عمق شروع کنید. مهم نیست چقدر عمق آب کم است، نقطه آغازتان از همان بخش باشد. سپس آرام آرام به بخش عمیق‌تر بروید؛ تا جایی که آب به قفسه سینه شما برسد. آب رفتن در آب به همین صورت است، همانند اینکه روی زمین راه می‌روید.

 • راه رفتن برای کمردرد واقعا مفید است، امام ممکن است به سرعت خسته شوید یا احساس ناخوشایندی داشته باشید. اما راه رفتن در آب به شما این امکان را می‌دهد به مدت طولانی‌تری و به راحتی ورزش کنید.
 • به سمت جلو، عقب و پهلو راه بروید تا موجب تسکین کمردردتان شود.

زانو را تا قفسه سینه بالا بیاورید

برای این تمرین کنار استخر بایستید. با دست راستتان دیوار را بگیرد تا تعادل‌تان را از دست ندهید. سپس پای راستتان را نزدیک دیوار نگه دارید و پای چپ را از زانو خم کنید. تا جای ممکن آن را بالا بیاورید. هدف نهایی شما باید نزدیک کردن پای چپتان به قفسه سینه باشد. این تمرین را برای هر پا ۵ بار تکرار کنید.

تمرین برای عضلات لگن

به سمت دیوار استخر بایستید و با دستانتان آن را نگه دارید. پشتتان باید کاملا صاف باشد و در این حالت پای راستتان را بلند کنید و صاف روی لبه استخر قرار دهید. پای چپتان باید روی زمین استخر باقی بماند. توجه کنید مچ پایتان نباید بچرخد، تنها پایتان را بدون هیچ‌گونه چرخشی تا جای ممکن بلند کنید. این کار را ۸ تا ۱۰ مرتبه یا تا جایی که خسته شوید تکرار کنید و سپس همین تمرین را برای پای دیگر تکرار کنید.

 • وقتی پایتان را بالا می‌آورید، بازدم انجام دهید و وقتی پا را پایین می‌برید، دم داشته باشید.

روی آب شناور شوید

روبروی استخر بایستید و با دستهایتان لبه استخر را نگه دارید. به آرامی پشت بدنتان را به سمت عقب بکشید و پاهایتان صاف و کشیده باشد.

 • قبل از اینکه پاهایتان را پایین بیاورید، چند ثانیه در این حالت بمانید.
 • این تمرین را ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.
 • مطمئن شوید هنگام تمرین کمر شما صاف است و فشار اضافی وارد نمی‌شود.

تمرین حفظ تعادل در آب

این یک ورزش مهم برای سلامتی کمر است. تلاش کنید وقتی در استخر هستید، روی یک پای خود بایستید. ممکن است ورزش سختی به نظر برسد، اما تلاش کنید چشمانتان را ببندید و به آرامی بایستید. تا جایی که می‌توانید در همین حالت باقی بمانید و برای هر پا، این تمرین را چهار، پنج یا تعداد دفعات بیشتری تکرار کنید. سپس همین تمرین را برای پای دیگر تکرار کنید.

تمرین دوچرخه برای تقویت شکم

حرکت دوچرخه در استخر می‌تواند موجب تقویت عضلات شکم شود و به بهبود کمردرد کمک کند. آرنج خود را روی لبه استخر قرار دهید و پشت به استخر بایستید. باید در قسمتی از استخر باشید که بتوانید به راحتی بدون خوردن پاهایتان به زمین حرکت دوچرخه را انجام دهید.

 • در حالیکه پاهایتان جلوتر از بالا تنه شما هستند، به آرامی آن‌ها را بچرخانید. فکر کنید سوار دوچرخه هستید.  به عبارت دیگر، یک زانویتان را بالا بیاورید و پایتان را با حرکت دایره‌ای به سمت جلو بچرخانید و به سمت عقب حرکت کنید. همزمان پای دیگرتان باید در سمت دیگر دایره‌ای باشد که می‌سازید.

تلاش کنید هردو پایتان را بلند کنید

دوباره پشت به استخر بایستید و آرنج‌تان را لبه استخر برای محافظت از خودتان تکیه دهید. سپس همزمان هردو پایتان را بلند کنید و سپس دوباره آن‌ها را به سمت عقب برگردانید. این تکرین برای قفسه سینه خوب است.

انجام حرکات زانو

انجام این حرکت روی عضلات شکم‌تان کار می‌کند. در قسمتی از استخر که آب به بالای قفسه سینه‌تان می‌رسد، بایستید. سپس زانوهایتان را به داخل قفسه سینه باهمدیگه خم کنید.

 • برای اینکه حرکت سخت‌تر شود، به سمت بالا پرش داشته باشید و سریع‌تر زانوهایتان را به سمت قفسه سینه بیاورید.

روش های آب درمانی دیسک کمر در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

یکی از روش‌ های آب درمانی دیسک کمر استفاده از آب گرم است. استخرهای آب درمانی معمولا دمایی بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد دارند و گرم هستند. وقتی در این آب قرار می‌گیرید، جریان خون شما بهبود پیدا می‌کند و باعث افزایش دامنه حرکتی شما می‌شود. همچنین خاصیت عضلانی بیشتری ایجاد می‌کند و می‌تواند برای درمان گرفتگی عضلات، سفتی یا اسپاسم، مفید باشد.

مزایای آب درمانی دیسک کمر

متخصصان بسیاری معتقد هستند که آب درمانی برای بهبود دیسک کمر مفید است. همچنین توصیه می‌کنند افرادی که از دیسک کمر رنج می‌برند، باید ورزش‌های سبک را انتخاب کنند تا فشار روی مهره‌های ستون فقرات یا سایر مفاصل افزایش پیدا نکند. آب یک راه عالی برای ورزش کردن بدون ایجاد استرس بر ناحیه کمر است.

طبق مطالعات، ورزش‌هایی که در آب، ساق، شکم و عضلات گلوتئال را تقویت می‌کنند یا عضلات لگن، پشت و ساق پا را کشش می‌دهند، به بهبود کمردرد کمک می‌کنند. همچنین پیاده‌روی و شنا در آب هم مفید است. آب دارای خاصیت شناوری بوده و فشار کمتری به پشت و مفاصل وارد می‌کند. اصطکاک آب باعث ایجاد مقاومت ملایم از طریق حرکات می‌شود که می‌تواند به تقویت عضلات اطراف مفاصل و پشت کمک کند. همیشه قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشکان مشورت کنید تا از مزایای آب درمانی دیسک کمر بهره‌مند شوید، مخصوصا اگر فکر می‌کنید انجام تمرینات باعث تشدید آسیب به کمرتان می‌شود.

عوارض و خطرات آب درمانی دیسک کمر

انواع آب درمانی دیسک کمر باید زیر نظر پزشک و با تجویز او صورت گرفته باشد و برای همه افراد مناسب نیست. برای آنکه با عوامل منفی آب درمانی برای دیسک کمر مواجه نشوید، لازم است بدانید که چه کسانی نباید این روش درمانی را استفاده کنند. افراد با مشکلات نارسایی قلبی، بی‌اختیاری ادرار و دیگر مشکلات نباید از آب درمانی برای درمان دیسک کمر استفاده کنند. خطرات آب درمانی دیسک کمر برای افراد زیر زیاد است:

 • افراد حساس به دما
 • مبتلایان به دیابت
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به بیماری‌های روماتیسم در انگشتان پا یا مچ پا، دارای التهاب لگن و سیاتیک نباید در آب سرد قرار بگیرند.

مدت زمان آب درمانی دیسک کمر در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

مدت زمان آب درمانی دیسک کمر برای هر فرد متفاوت است. پزشک شما را معاینه می‌کند و باتوجه به مشکل شما، سن، شرایط و شدت بیماری بهترین روش را انتخاب می‌کند. بنابراین نمی‌توان گفت فردی با ۱۰ جلسه بهبود پیدا می‌کند یا اگر ۲۰ جلسه مراجعه کند، درمان می‌شود.توصیه میشود اگر پزشک معالج شما  بجز آب درمانی، را نیز پیشنهاد داده است حتما اهمیت دهید و در صورت امکان شرایط جلسات فیزیوتراپی را نیز تکمیل کنید.

هزینه آب درمانی دیسک کمر در کلینیک ارتوپدی پزشک اول

هزینه آب درمانی دیسک کمر، باتوجه به نوع تجویز پزشک متفاوت است. شما اول باید به پزشک مراجعه کنید تابرمبنای مشکل شما چگونگی انجام آب درمانی دیسک کمر و تعداد جلسات مورد نیاز مشخص شود. جهت دریافت مشاوره، می‌توانید با کلینیک ارتوپدی پزشک اول تماس بگیرید. مشاوران متخصص ما در این کلینیک آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ضمن اینکه می‌توانید از راهنمایی آن‌ها در مورد آب درمانی دیسک کمر استفاده کنید.