اخبار کسب و کارعمومی

گيربکس بالابر و آنچه که درباره آن بايد بدانيم

گیربکس بالابر را ميتوان پر مصرف ترين نوع گيربکس دانست. تقريباً اکثر فروشگاه ها و مغازه هاي سطح شهر از گيربکس ها به عنوان ابزار قدر در بالابر استفاده می کنند. کالا صنعتي را ميتوان يکی از بزرگترين شرکت های تامين و مشاوره گيربکس صنعتی بالابر در ايران دانست. انتخاب گيربکس بالابر بسيار حساس و مهم است و بسته به نوع کاربرد ميتواند از سايز 63 تا 150 هم استفاده شود. البته برای کارهای سنگين تر، گيربکس های تا سايز 250 نيز ميتوان استفاده کرد.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

علاوه بر بالابر های فروشگاهی، بسياري از بالابر های ساختمانی، برای حمل مصالح، از موتور گيربکس بالابر استفاده مي کنند. بسياری از شرکت ها در اصفهان را ميتوان نام برد که توليد کننده گيربکس های بالابری هستند و در اين بين، شرکت سهند دور اصفهان را ميتوان پيشگام دانست. شرکت های ترنج، شاکرين، ممتاز، کاردان و بسياری از شرکت هایی که توليد کننده گيربکس های حلزونی هستند، اساساً قابليت توليد گيربکس بالابری را دارند.

گيربکس بالابر و آنچه که درباره آن بايد بدانيم

مشخصات بالابر ساختمانی

برای حمل مصالح در ساختمان‌های در حال ساخت از انواع بالابر ساختمانی استفاده می‌شود. دستگاه بالابر ساختمانی، تجهیز بسیار قدرتمند با طراحی تخصصی است که می‌تواند بارهای سنگین وزن و غیرمتعارف عمرانی را به شکل عمودی جابه‌جا کند. این وسیله از کلیدی‌ترین ابزارهای ساختمان سازی است. هماهنگی آن با شرایط عملیات اجرایی در ساخت و ساز‌های عمودی یک اصل مهم است. لذا درک درست مشخصات فنی بالابر ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وقتی اطلاع کامل و کافی از مشخصات فنی بالابر ساختمانی داشته باشید، بهتر و البته فنی‌تر می‌توانید شرایط کار با آن را در نظر گرفته و مسیر عملیات عمرانی خود را برنامه ریزی کنید. در عین حال از همان ابتدا که شرایط کار را می‌دانید، انتخاب درستی از نوع بالابر ساختمانی خواهید داشت. بهترین بالابر ساختمانی، دستگاهی است که با شرایط اجرایی عملیات عمرانی ما کاملاً هماهنگ باشد. این بالابر ساختمانی باید بتواند به شکلی اصولی بر سازه در حال ساخت ما مستقر شده و سنگین‌ترین بار محتمل در طول اجرای عملیات را جابجا کند. برای درک درست از مشخصات فنی بالابر ساختمانی باید خود این دستگاه استراتژیک را به درستی شناخته باشید.

بالابر ساختمانی یا بالابر مصالح، وسیله‌ای است که در اغلب پروژه‌های ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله با حمل مصالح به طبقات بالای ساختمان، کار پرسنل را آسان‌تر می‌کند. با توجه به کاربرد زیاد این دستگاه در پروژه‌ها، اطلاع از مشخصات بالابر ساختمانی منجر به برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای عملیات‌های عمرانی می‌شود.

برای انتخاب بهترین بالابر، باید به جزئیات پروژه خود دقت کنیم. مشخصات بالابر باید به گونه‌ای باشد که بتواند حداکثر ظرفیت بار مشخص شده برای دستگاه را تحمل کند. با توجه به نصب تمام اجزای بالابر بر روی پایه و بدنه آن، این بخش از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه است. به‌طور کلی اجزای یک بالابر شامل موارد زیر هستند.

 • الکتروموتور
 • استراکچرها
 • گیربکس
 • باکت بالابر
 • قرقره
 • کلیدهای کنترل

ابعاد بالابر ساختمانی

 بالابرهای ساختمانی در دو مدل پایه بزرگ و پایه کوچک ساخته می‌شوند. مدل پایه‌ بزرگ برای حمل بارهای سنگین‌ وزن و در بالاترین سطح ساختمان طراحی‌ شده است. عرض پایین، بالا و ارتفاع پایه این دستگاه‌ها به ترتیب 140، 65 و 220 سانتی‌متر است. مطابق با مشخصات بالابر ساختمانی، یک مدل دیگر از بالابرهای ساختمانی با ابعاد کوچک­تر نیز وجود دارند که برای نصب در ارتفاع‌های پایین‎تر مناسب هستند. عرض پایین، بالا و ارتفاع این بالابر به ترتیب 100، 60 و 110 سانتی‌متر است. به‌طور کلی بالابر با ابعاد کوچک­تر قیمت کمتری دارد، اما مدل‌های پایه بزرگ به دلیل استحکام مناسب خود بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وزن بالابر ساختمانی

بالابرهای ساختمانی در وزن‌ها مختلف از جمله 350، 500، 750 و 1000 کیلویی ساخته می‌شوند. این بالابرها در مدل‌های تک­فاز و سه­فاز در بازار موجود هستند. همچنین معمولا هرچه وزن یک بالابر بیشتر باشد، توانایی آن در انتقال مصالح بیشتر است.

ظرفیت بالابر ساختمانی

بالابرهای ساختمانی بر اساس ظرفیت حمل بار به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. در انتخاب ظرفیت دستگاه باید به نکات مختلفی از جمله تعداد کارگران دقت کرد.

ظرفیت 250 کیلوگرم

معروف‌ترین بالابرها، ظرفیتی حدود 250 کیلوگرم و ابعاد کوچک­تری دارند. این مدل بالابر با برق تک­فاز کار می‌کند.

ظرفیت 500 کیلوگرم

این بالابر به منظور حمل مصالح تا حداکثر 500 کیلوگرم به موتور قوی‌تری نیاز دارد و با برق سه فاز کار می‌کند.

ظرفیت 750 و 1000 کیلوگرم

گاهی اوقات پیمانکاران به بالابرهایی با قدرت بیش‌تر نیاز دارند. در این موارد آن‌ها می‌توانند از بالابرهای بزرگتر با ظرفیت 750 و 1000 کیلوگرم استفاده کنند. این بالابرها به مراتب موتورهای قوی‌تری نسبت به مدل‌های قبلی دارند.

ارتفاع بالابر ساختمانی

منظور از ارتفاع در مشخصات بالابر ساختمانی طول مسیری است که باکت حمل مصالح می‎تواند طی کند. طول سیم بکسل در هر دستگاه نیز متناسب با این موضوع در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از بالابر ساختمانی با ارتفاعی بیش از 20 متر غیراصولی و خطرناک است.

بالابر ساختمانی تک فاز و سه فاز

بالابر ساختمانی تک فاز: در این مدل از الکتروموتورهای تکفاز برای تامین قدرت در جابجایی مصالح استفاده شده است. از آنجا که قدرت و توان موتورهای تکفاز محدود است، عموم بالابر ساختمانی های تکفاز در جمع مدل های کوچک با ابعاد ۲۵۰ و یا ۴۰۰ لیتری طراحی می شوند. ساخت بالابر ساختمانی تکفاز بسیار متداول است. زیرا برای فعال کردن آنها تنها به حضور برق تکفاز ۲۲۰ ولت شهری نیاز داریم.

بالابر ساختمانی سه فاز: ماهیت طراحی برق سه فاز در تامین قدرت بالاتر می‌باشد. در مشخصات فنی بالابر ساختمانی برای راه‌اندازی مدل‌های قدرتمند مانند نمونه ‌های ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلویی نیاز به الکتروموتورهای بسیار قدرتمند سه فاز می‌باشد. این مدل‌ها با استفاده از برق سه فاز با سطح ولتاژ استاندارد ۳۸۰ ولت صنعتی کار می‌کنند. غالباً مسیر ساخت بالابر ساختمانی سه فاز چندان متداول نمی باشد و تنها برای حضور در سطح عملیات ‌های بزرگ، آن هم در صورت تامین برق سه فاز کارایی دارند. در ضمن قیمت بالابر ساختمانی سه فاز بسیار بالاتر از قیمت بالابر ساختمانی تکفاز می باشد.

آشنایی با مشخصات فنی اجزای بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی یک وسیله مکانیزه شده برای حمل عمودی بارهای بسیار سنگین وزن می باشد. این وسیله از یک چارچوب فلزی برای استقرار درست در محلی که باید در بالاترین نقطه بنا باشد، برخوردار است. تمام بخش‌های مکانیکی درگیر با حمل بارهای سنگین وزن در این چارچوب فلزی سوار می‌شوند. این چارچوب فلزی از مهمترین بخش ها در تحلیل مشخصات فنی بالابر ساختمانی می‌باشد. و در ادامه با روند بالابر آشنا می‌شویم:

 • هر بالابر ساختمانی از یک موتور الکتریکی برای تامین قدرت در حمل مصالح استفاده می‌کند.
 • یک عدد گیربکس برای هدایت و تبدیل قدرت موتور در امتداد آن نصب شده است.
 • در نهایت تمام حرکت گردشی تبدیل شده در گیربکس برای به چرخش انداختن وینچ یا همان قرقره تنظیم شده است.
 • ماهیت جابجایی مصالح در بالابر کارگاهی از طریق جمع شدن و یا باز شدن سیم بکسل در فضای داخلی وینچ صورت می گیرد.
 • جهت چرخش قرقره یا همان وینچ معیار در حرکت رو به بالا و یا حرکت رو به پایین قلاب در انتهای سیم بکسل می باشد.
 • برای حمل مصالح نیز از قطعاتی مانند باکت و یا قلاب های مخصوص حمل مصالح بزرگ استفاده می‌ شود.

آنچه گفتیم ماهیت کلی و نگاهی ساده در طراحی انواع بالابر است. اما آنچه مشخصه، با توجه به الگوی حمل بار انواع بالابر ساختمانی طراحی شده است. مشخصات فنی بالابر ساختمانی کاملاً وابسته به ظرفیت حمل بار در طراحی انواع از آن تنظیم شده است. در مشخصات فنی هر بالابر ساختمانی عوامل متعددی اعم از میزان قدرت، مقدار ظرفیت، قیمت تمام شده، نوع محیط کار و مکانیزم حمل مصالح تأثیرگذار هستند.

آنچه با عنوان بالابر ساختمانی در سطح کارگاه‌های ساخت و ساز متداول شده است، در واقع ساده‌ترین ایده در پیاده سازی یک نوع بالابر کارگاهی می‌باشد. مکانیزمی که با هدایت یک سیم بکسل در داخل یک قرقره تحت تاثیر قدرت موتورهای الکتریکی طراحی شده است. تقریبا هیچ ایده‌ای را از این ساده‌تر نمی‌توانید در تحلیل مشخصات فنی بالابر ساختمانی مطرح کنید.

انرژی بالابر ساختمانی

تمامی مدل ‌های استاندارد و تعریف شده از بالابر ساختمانی مجهز به موتورهای الکتریکی هستند. این موتورها به شکلی طراحی شده اند تا قابلیت کار کردن در دستگاه بالابر ساختمانی را داشته باشند. لکن اولین قدم در شناخت مشخصات فنی بالابر ساختمانی از درک نحوه تامین انرژی الکتریسیته در این دستگاه آغاز می ‌شود. برای این منظور دو نوع بالابر ساختمانی داریم.

مشخصات موتور بالابر ساختمانی

تمام قدرت هر دستگاه بالابر ساختمانی برای حمل مصالح سنگین وزن عمرانی از طریق الکتروموتورهای تکفاز و یا سه فاز تامین می شود. الکتروموتورهای تکفاز در توانی کمتر، قابلیت کار برای مدل های کوچک مانند نمونه های ۲۵۰ کیلویی را دارند. عمده برندهای اصلی برای تهیه الکتروموتور مناسب به جهت نصب در یک بالابر ساختمانی، محصول کمپانی های موتوژن، زیمنس، الکو و چینی می باشد.

هر چه ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی بالاتر بشود، نیاز به تعریف موتور قویتری داریم. یک الکتروموتور با قدرت ۳ اسب بخار برای طراحی تا کارکرد بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی کفایت می کند. در حالیکه برای طراحی مدل های بزرگتر مانند نمونه های 7۵۰ کیلویی تا یک تنی نیاز به موتور با قدرت 7.5 و ۱۰ کیلووات داریم. در مشخصات فنی بالابر ساختمانی، ایجاد هماهنگی میان قدرت موتور تا ظرفیت حمل بار دستگاه اهمیت بالایی دارد.

از طرفی گیربکس به کار رفته در این دستگاه باید با مشخصه های توان تولید شده الکتروموتورها همخوانی داشته باشد. در بهترین بالابر ساختمانی ها شاهد ایجاد یک تعادل مناسب میان ظرفیت کار گیربکس و قدرت الکتروموتور هستیم. برای انتخاب الکتروموتور مناسب در هر بالابر ساختمانی لازم است تا سه معیار کلی را در نظر بگیریم.

 • توان یا قدرت الکتروموتور که از مدل ‌های ۲ الی ۱۰ کیلووات متغیر است.
 • سرعت یا تعداد دوران شفت الکتروموتور که در انواع ۱۴۰۰ و ۳۰۰۰ دور در دقیقه طراحی شده است.
 • نوع تکفاز و یا سه فاز بودن الکتروموتورموتور بالابر ساختمانی

گیربکس بالابر ساختمانی

برای کنترل سرعت بالای کارکرد موتور در بالابر ساختمانی و تبدیل قدرت، از گیربکس استفاده می شود. گیربکس طراحی شده برای بالابر ساختمانی از مدل های حلزونی شکل است. این گیربکس ها به شکلی طراحی شده اند تا در صورت از کار افتادن موتور حالت قفل شوندگی داشته باشند. گیربکس vf86 نمونه بسیار رایج و کاملاً مناسب برای نصب شدن بر بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی می باشد.

لکن هر چه ظرفیت حمل بار و متعاقب آن، قدرت الکتروموتور بالابر ساختمانی افزایش پیدا می کند، نیاز به حضور گیربکسی با طراحی قدرتمندتری داریم. به عنوان نمونه از گیربکس با سایز ۱۵۰ برای طراحی بالابر ساختمانی های یک تنی استفاده می شود. گیربکس از طریق یک تسمه با موتور الکتریکی در ارتباط است و در عین حال این قطعه تاثیر مستقیم بر قیمت بالابر ساختمانی دارد.

قرقره بالابر ساختمانی

ماهیت کار در هر بالابر ساختمانی متکی بر حمل عمودی مصالح از طریق یک سیم بکسل می باشد. لذا باید قطعه‌ ای فنی برای جمع آوری و یا باز کردن سیم بکسل تعریف شده باشد. این قطعه با نام وینچ شناخته می شود. از آنجا که ظاهری شبیه به یک قرقره بزرگ جثه دارد، از آن با عنوان قرقره بالابر ساختمانی هم یاد می کنند.

قرقره در امتداد محور گیربکس قرار دارد و تحت تاثیر حرکت شفت گیربکس در جهت ساعتگرد و یا پاد ساعتگرد می ‌چرخد. نوع چرخش موتور و چرخش گیربکس، تعریف نوع حرکت در وینچ می باشد. به این ترتیب بسته به نوع حرکت، سیم بکسل از دور وینچ باز شده و یا به دور آن جمع آوری خواهد شد. به این ترتیب حرکت بالا رونده و یا پایین رونده در انتهای سیم بکسل صورت خواهد گرفت. در مشخصات فنی بالابر ساختمانی، ابعاد و ظرفیت قرقره از اهمیت بالایی برخوردار است. انواع وینچ با ظرفیت های ۲۰، ۳۵ و یا ۴۰ متری طراحی شده ‌اند. طول سیم بکسل پیچیده شده بر حول وینچ، معرف قابلیت حمل و نقل مصالح در یک بالابر ساختمانی می باشد.

سیم بکسل بالابر ساختمانی

سیم بکسل یک طناب فولادین است که به حالتی منعطف طراحی شده تا با جمع آوری حول قرقره، قابلیت حمل عمودی مصالح را تامین نماید. استحکام بالا در کنار انعطاف مناسب از مهمترین مشخصه های فنی سیم بکسل برای هر بالابر ساختمانی است. لذا در مشخصات فنی بالابر ساختمانی های کوچک، شاهد استفاده از سیم بکسل سایز ۸ از نوع تابیده شده هستیم. برای مدل های ۷۵۰ و یا یک تنی باید از سیم بکسل قطر ۱۰ استفاده کنیم. سیم بکسل باید از نوع تابیده شده باشد. سیم بکسل های نتاب، قابلیت انعطاف کافی برای جمع شدن بر وینچ را ندارند.