ورزشی

سبزتر شدن درختان هشداری برای فعالیت آتش‌فشان‌هاست

تحقیقات علمی نشان داد؛

سبزتر شدن درختان هشداری برای فعالیت آتش‌فشان‌هاست

تحقیقات جدید نشان می‌دهد رابطه مستقیمی بین پوشش گیاهی اطراف قله‌های آتش‌فشانی و فعالیت و فوران آتش‌فشان وجود دارد و می‌توان با رصد پوشش گیاهی اطراف یک آتش‌فشان خیلی به موقع هشدار‌های لازم را صادر کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، پژوهش‌ها نشان می‌دهد تصاویر ماهواره‌ای که سلامت گیاهان را رصد می‌کنند، اطلاعات مهمی در مورد آتشفشان‌های چینه‌ای (Stratovolcano)، در مناطق جنگلی به ما می‌دهند.

یعنی گیاهان سبزتر می‌توانند به طور بالقوه هشداری باشند برای نزدیک شدن زمان فوران آتشفشان و هشدار با استفاده از این روش می‌تواند بسیار قبل‌تر از روش‌های مرسوم‌تر نظارت بر آتشفشان ما را متوجه وقوع فوران کنند.

افزایش انتشار دی‌اکسید کربن اغلب یکی از اولین نشانه‌های ناآرامی‌های آتشفشانی است، اما تشخیص آن با توجه به بستر معمول گاز‌های محیطی دشوار است و اندازه‌گیری مستقیم آن دشوارتر، چرا که بسیاری از آتشفشان‌ها در مناطق غیرقابل دسترس و با پوشش گیاهی متراکم قرار دارند.

برای حل این مشکل، رابرت بوگ (Robert Bogue) از دانشگاه مک گیل (McGill) در کانادا به همراه همکارانش تصمیم گرفت بررسی کند که آیا می‌توان از وضعیت گیاهان به عنوان یک نشان‌گر فعالیت‌های آتشفشانی استفاده کرد یا خیر.

با مطالعه تصاویر ماهواره‌ای (تصاویری که بین سال‌های ۱۹۸۴ تا ۲۰۲۲ گرفته شده بودند) از پارک ملی یلواستون (Yellowstone) در آمریکا، آن‌ها توانستند نشان دهند که گیاهان در مکان‌هایی که فعالیت‌های آتشفشانی در حال افزایش هستند سبزتر شده‌اند (به دلیل دی اکسید کربن اضافی که به رشد گیاهان کمک می‌کند). هنگامی که فعالیت آتشفشانی به اوج خود می‌رسد (به دلیل دی اکسید گوگرد و دمای بالا که گیاهان را می‌کشد) پوشش گیاهی زرد می‌شود.

این دانشمندان نتایج پژوهش خود را در ژورنال علمی «ژئو‌شیمی، ژئوفیزیک، ژئو‌سیستم‌ها» (Geochemistry, Geophysics, Geosystems) منتشر کردند و این یافته‌ها نشان می‌دهند استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای نظارت بر وضعیت گیاهان می‌تواند سال‌ها قبل به ما درباره فعالیت‌های آتشفشانی هشدار دهد.

این تکنیک احتمالاً روی آتشفشان‌های مخروطی شکل گسترده در مناطق جنگلی مانند آتشفشان تال (Taal) در فیلیپین یا کوه اتنا (Etna) در ایتالیا به خوبی کار می‌کند.

کارگروه خبری علوم ورزشی

با تمرکز بر تحقیق و ارائه‌ی اطلاعات به‌روز و دقیق، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به دنبال افزایش دانش و آگاهی ورزشی خوانندگان هستم. از نکات تازه‌ترین تکنیک‌ها تا راهنمایی‌های تمرینی، همراهی با من برای تجربه‌ی یک دنیای ورزشی پویا و هیجان‌انگیز را تجربه کنید.