علمی و پزشکی

پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان در اولویت کاری مراقبین سلامت

پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان در اولویت کاری مراقبین سلامت

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: موضوع پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان جزء اولویت‌های کاری مراقبین سلامت است و حمایت‌های لازم نیز در این زمینه صورت خواهد گرفت.

به گزارش تیتر نیوز، دکتر کوروش اعتماد، در همایش علمی کشوری برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان و روده بزرگ به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان، با اشاره به تجربه موفق در برنامه پویش ملی سلامت و غربالگری فشارخون و دیابت و مشارکت حداکثری مردم بر اهمیت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان تاکید کرد.

وی گفت: موضوع پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان جزء اولویت‌های کاری مراقبین سلامت است.

اعتماد با اشاره به اینکه سرطان یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در کشور است، اظهار داشت: پیشگیری از سرطان می‌تواند از طریق ترویج سبک زندگی سالم، غربالگری و آموزش انجام شود. همچنین تشخیص زودهنگام سرطان می‌تواند به افزایش شانس بقا و بهبودی بیماران کمک کند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در ادامه به تشریح برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پرداخت و تصریح کرد: این برنامه با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور تدوین شده است. این برنامه شامل اقداماتی نظیر غربالگری سرطان پستان و روده بزرگ، آموزش به جامعه و ارتقای کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی است.

اعتماد در ادامه به موضوع سالمندی جمعیت کشور اشاره کرد و گفت: با بالا رفتن سن و سالمندی، احتمال ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع در سال‌های آتی افزایش سرطان را در برخواهد داشت.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی خطاب به مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: دانشگاه های علوم پزشکی باید در زمینه پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان برنامه های مدون و بررسی و رصد لازم را داشته باشند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در ادامه به سلامت کودکان نیز اشاره کرد و گفت: توجه ویژه به سلامت کودکان در راستای جوان شدن جمعیت و سالم بودن جامعه نقش بسزائی دارد و در اولویت سیاست های وزارت بهداشت است.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.