علمی و پزشکی

آغاز تولید آرد غنی شده با ویتامین دی در کشور برای جبران کمبود ریزمغزی‌ها در مردم

آغاز تولید آرد غنی شده با ویتامین دی در کشور برای جبران کمبود ریزمغزی‌ها در مردم

به دنبال مصوبه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و دستور ریاست جمهوری مبنی بر تولید نان سالم و کامل به‌عنوان قوت غالب مردم ، طی مراسمی با حضور معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو ، تولید آرد غنی شده با ویتامین دی در کشور آغاز شد.

به گزارش تیتر نیوز، دکتر سیدحیدر محمدی در حاشیه حضور در کارخانه آرد تابان، گفت: عوامل مختلفی برای ارتقای ارزش غذایی و سلامت تغذیه مردم وجود دارد که یکی از آن‌ها غنی سازی مواد غذایی با ویتامین‌های ضروری مورد نیاز جامعه جهت رفع کمبود این مواد در بدن است.

وی افزود: تحقیقات زیادی برای احصای شاخص‌های ضروری تغذیه ای انجام شده و یکی از مواردی که مطالعات طی سال‌های اخیر نشان داده کمبود ویتامین دی، آهن و اسید فولیک در مردم بوده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برای جبران کمبود ریزمغزی‌ها با همکاری صنایع آردسازی، تولید آرد کامل آغاز شده است، گفت: این آرد برای تولید و پخت نان‌کامل به نانوایی‌ها عرضه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کمبود ویتامین D یکی از  مشکلات سلامت جامعه است که پس از بررسی‌ مسیرهای مختلف برای جبران آن، دو راهکار مطرح شد که ارائه مکمل‌های تغذیه‌ای به مردم و غنی‌سازی نان با ویتامین دی بود، بنابراین باتوجه به اینکه امکان رساندن این ویتامین به گستره بیشتری از جمعیت از طریق نان( به‌عنوان قوت غالب) عملیاتی بود، غنی شدن نان با ویتامین دی از طریق غنی‌سازی آرد در دستور کار قرار گرفته است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، به گفته دکتر محمدی تولید آرد غنی شده با ویتامین دی به صورت پایلوت در یکی از استان‌ها با هدف جبران کمبود ویتامین دی در مردم اجرا شد و پس از تکمیل مسیر پایلوت به صورت سراسری در کشور اجرا خواهد شد.
پیش از این نیز تولید آرد کامل به منظور تولید و پخت نان کامل (حاوی سبوس بیشتر با ارزش تغذیه ای بالاتر) در برخی از استانهای کشور آغاز شده که تداوم آن نیاز به فرهنگ سازی و حمایت مردم را دارد.
انتهای پیام

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.