فرهنگ و هنر

نمایشگاه «چشم بلورین» هنرهای قدمت‌دار ایرانی را به نمایش گذاشته است

نمایشگاه «چشم بلورین» هنرهای قدمت‌دار ایرانی را به نمایش گذاشته است

تیتر نیوز/خراسان رضوی مسئول نمایشگاه گروهی «چشم بلورین» گفت: برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها باعث دیده و شناخته شدن هنرهای قدمت‌دار می‌شود و جدای از هنرمندان، مردم عادی جامعه نسبت به این هنر بیشتر شناخت پیدا می‌کنند.

الهام بیک‌زاده درگفت‌وگو با تیتر نیوز با اشاره به برگزاری نمایشگاه گروهی تذهیب، نگارگری و گل‌ومرغ، اظهار کرد: ششمین دوره نمایشگاه گروهی تذهیب، نگارگری، گل‌ومرغ هنرجویان مکتب هنر رضوی وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی زیر نظر استاد رضا مهدوی در نگارخانه رضوان برگزار شده است.

وی افزود: در این دوره از نمایشگاه ۲۵هنرمند با ۵۴ اثرتذهیب، نگارگری و گل‌ومرغ و به طور خاص اثر استاد مهدوی نیز در نمایشگاه حضور داشت.

مسئول نمایشگاه گروهی «چشم بلورین» درخصوص هنرجویان شرکت‌کننده در نمایشگاه بیان کرد: هنرجویان شرکت‌کننده سطح‌های ابتدایی تا پیشرفته داشتند، با توجه به سختی و زمان‌بر بودن تهیه آثار نمایشگاه گروهی با فاصله زیادی برگزار می‌شود، به همین دلیل سعی می‌کنیم در هر دوره از آثار جدید هنرجویان استفاده کنیم. البته کیفیت بالای آثار نیز یکی لازمه‌های شرکت در نمایشگاه است. این دوره از نمایشگاه از کیفیت بالاتری نسبت به دوره‌های گذشته برخوردار بود.

بیک‌زاده در خصوص انتخاب آثار برای شرکت در نمایشگاه گروهی گفت: آثار راه یافته ابتدا از لحاظ کیفیت توسط استاد مهدوی گزینش می‌شدند، پس ازجمع‌آوری آثار گزینش شده به نگارخانه رضوان تحویل داده می‌شود و بعد از تایید، در جلسات شورای موسسه هنری آفرینش‌های استان قدس رضوی اقدام به برگزاری ‌نمایشگاه می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تقریبا نیمی از آثار حاضر در نمایشگاه نگارگری است و باقی از آثار تذهیب و گل‌ومرغ انتخاب شده است. هم چنین کارگاه‌های آموزشی توسط استاد مهدوی و بنده در این مدت برای هنرجویان برگزار شده است.

مسئول ‌نمایشگاه گروهی «چشم بلورین» با بیان این‌که برگزاری دوره‌های آموزشی نسبت به سال‌های گذشته کم رنگ شده است، بیان کرد: دوره‌های آموزشی تاثیر بسزایی در آموزش هنرجویان دارد که متاسفانه برگزاری این کارگاه‌ها نسبت به سال‌های گذشته و تقریبا از سال ۱۳۹۷ به بعد کم شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته اساتید از دیگر شهرها در این دوره‌های آموزشی شرکت می‌کردند که باعث  تبادل اصطلاحات هنری میان هنرمندان می‌شد.

بیک‌زاده ادامه داد: امروزه اکثر دوره‌ها به صورت داخلی برگزار می‌شود و بیشتر اساتیدی که تمایل دارند دوره‌های آموزشی برگزار کنند از مشهد هستند، این در صورتی است که به همت موسسه هنری آفرینش‌های آستان قدس رضوی، اساتید از شهرهای دیگر دوره‌های آموزشی برگزار می‌کردند.

وی در خصوص هدف برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها اظهار کرد: متاسفانه این هنر که‌ یکی از قدمت‌دارترین هنرهای ایرانی بوده برای بسیاری از افراد ناشناخته است؛ درواقع برگزاری این نمایشگاه‌ها باعث دیده و شناخته شدن هنرهای قدمت‌دار می‌شود و جدای از هنرمندان، مردم عادی جامعه نسبت به این هنر بیشتر شناخت پیدا می‌کنند.

استقبال از نمایشگاه‌های هنری کمتر شده است

مسئول برگزاری نمایشگاه گروهی «چشم‌ بلورین» در خصوص استقبال از نمایشگاه گفت: استقبال در این چند روز برگزاری نمایشگاه خوب بود و علاقه‌مندان زیادی برای بازدید از آثار در نمایشگاه حاضر شدند، اما در واقع استقبال‌ها به آن میزان که انتظار می‌رفت از نمایشگاه‌های هنری استقبال شود، نبود.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.