کشف علت تغییرات ژنی در بیماران مبتلا به آلزایمر

کشف علت تغییرات ژنی در بیماران مبتلا به آلزایمر

دانشمندان آمریکایی در مطالعه‌ای جدید دریافتند که بیماری آلزایمر تغییراتی در سیستم ایمنی ایجاد می‌کند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از ساینس دیلی دانشمندان آمریکایی در مطالعه‌ای جدید دریافتند که آلزایمرسیستم ایمنی را تغییرمی‌دهد.

بنا بر این گزارش، تغییرات در سیستم ایمنی ناشی از رفتار بیماران یا محیط آنان بوده و بر نحوه عملکرد ژن‌های آنها تأثیر گذاشته است. بسیاری از ژن‌های تغییریافته در سیستم ایمنی همان ژن‌هایی هستند که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند. علت این تغییرات می‌تواند عفونت ویروسی قبلی، آلاینده‌های محیطی یا سایر عوامل و رفتار‌های سبک زندگی باشد.

این مطالعه توسط دانشمندان دانشکده پزشکی نورث‌وسترن (Northwestern) در آمریکا انجام شد و نتایج آن در مجله تخصصی نورون (Neuron) به چاپ رسید. دیوید گیت (David Gate) محقق ارشد این مطالعه گفت: «بر اساس این یافته‌ها ممکن است در آینده پاسخ ایمنی محیطی را نیز در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر دخیل بدانیم.»

تحقیقات قبلی نشان داد بسیاری از ژن‌های جهش‌یافته که خطر ابتلا به آلزایمر را در افراد افزایش می‌دهند، در سیستم ایمنی بدن قرار دارند و، چون آلزایمر یک بیماری مغزی است دانشمندان از ابتدا سیستم ایمنی مرکزی مغز را مورد مطالعه قرار دادند و بنابر این تا حد زیادی سیستم ایمنی خون را که به عنوان سیستم ایمنی محیطی نیز شناخته می‌شود نادیده گرفته‌اند.

گیت و همکارانش تصمیم گرفتند سیستم ایمنی خون را مطالعه کنند و کشف کردند آن دسته از سلول‌های ایمنی که در بیماران مبتلا به آلزایمر تغییرات ژنتیکی پیدا می‌کنند که با کروماتین (رشته‌های رنگی درون سلول) مشخص می‌شوند. این مطالعه نشان داد که گیرنده‌ای به نام CXCR۳ روی سلول‌های T (سلول‌های ایمنی) قرار می‌گیرد و مانند یک آنتن عمل می‌کند و به این سلول‌ها اجازه می‌دهد وارد مغز شوند.

در این پژوهش علمی همچنین تغییرات ژنتیکی در مونوسیت‌ها (پروتئین‌های التهابی در گلبول‌های سفید خون) نیز کشف شد. گیت گفت: در مجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهد که عملکرد سیستم ایمنی در بیماران آلزایمر به طور قابل توجهی تغییر می‌کند. مراحل بعدی این تحقیق، شامل مطالعات پیش‌بالینی با استفاده از سیستم‌های کشت آزمایشگاهی و مدل‌های حیوانی خواهد بود.