اخبار کسب و کارورزشی

تاثیرات کتونی بسکتبال خوب

تاثیر یک کتونی بسکتبال خوب چیست؟

تاثیرات کتونی بسکتبال خوب

بهبود عملکرد

کفش بسکتبال اورجینال مناسب به شما آمادگی لازم برای انجام انواع حرکات مثل دویدن و پریدن و انجام انواع فعالیت‌های مختلف را می‌دهد و عملکرد شما را بهبود می‌بخشد. شما به کمک کفش‌های مناسب بسکتبال می‌توانید به راحتی حرکت کنید و از ایمنی کفش‌های خود مطمئن باشید. کفش‌های خوب به شما کمک می‌کند تا بهتر بازی کنید و نگرانی کمتری درباره پای خود داشته باشید. این کتونی‌ها کمک می‌کنند که تا سریع‌تر بدوید، بپرید و عملکرد بهتری داشته باشید. شما باید مطمئن باشید که کفشی مناسب با عملکرد و توانایی‌هایتان را انتخاب کرده‌اید.

خطر آسیب‌های احتمالی را کاهش می‌دهد

کفش مناسب بسکتبال در هنگام تمرین و بازی از صدمات پا و مچ پا جلوگیری می‌کند. کفش‌های بسکتبال از ضربات وارده به پای شما در هنگام پریدن و دویدن بر روی زمین سخت بسکتبال جلوگیری می‌کند. در هنگام ورزش بسکتبال شما در حالات و جهت‌های مختلف حرکت می‌کنید که باعث وارد شدن فشار بر روی پا و بدن شما و در برخی موارد باعث پیچ خوردگی مچ پا می‌شود که شایع‌ترین آسیب بین بسکتبالیست‌ها است. درهنگام بازی خطرات بازی عبارت‌اند از مشکلات مربوط پا، جراحات دردناک و کمردرد. کفش بسکتبال خوب از همه این مشکلات جلوگیری و به خوبی از پای شما محافظت می‌کند.

ساختار یک کتونی مناسب چگونه است؟

ساختار کتونی ورزشی بسکتبال به سه قسمت تقسیم می‌شود که عبارت است از: رویه، لایه میانی و زیره کفش. میزان کیفیت و ساختار هر یک از این قسمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد و به طور کلی میزان عملکرد و دوام کفش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر کدام یک از این قسمت‌ها ویژگی‌هایی دارند که شما باید با توجه به انتظارات خود از یک کفش بسکتبال، آنها را مورد بررسی قرار دهید.

رویه کفش

در هنگام بررسی رویه کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که میزان ارتفاع ساق کفش چه اندازه‌ای می‌خواهید باشد؟ اندازه ساق کفش‌های بسکتبال در اندازه‌های متفاوت ساق بلند و ساق متوسط و ساق کوتاه تولید می‌شود که هر یک از این موارد بستگی به استایل بازی بسکتبالیست و توانایی‌های او دارد.

کفش‌های بسکتبال ساق بلند

قسمتی از رویه کفش تا روی مچ پا ادامه یافته و دور مچ پای شما را می‌گیرد تا ایمنی و محافظت از پای شما را افزایش دهد. این پوشش اضافه باعث افزایش وزن کفش می‌شود بنابراین این کفش‌ها برای بازیکنانی که هیکل درشت‌تر و وزن بیشتری نسبت به سایر بازیکنان دارند یا برای بازیکنانی که در جایگاه‌های Center و Forward در زمین بسکتبال بازی می‌کنند و به دنبال کفش‌هایی با پوشش بیشتر و محافظت بیشتر هستند مناسب می‌باشد.

کفش‌های بسکتبال با ساق متوسط

این کفش‌های بسکتبال همانطور که از اسمشان مشخص است، تا حدی از مچ پای بازیکن محافظت می‌کنند ولی در عین حال انعطاف پذیری لازم برای بازی را هم به بازیکن می‌دهند. این کفش‌ها برای بسکتبالیست‌هایی که از استایل بازی و پوزیشن خود مطمئن نیستند مناسب می‌باشد.

کفش‌های ساق کوتاه

این کفش‌ها معمولا برای بازیکنان پرسرعت و چابک مناسب هستند. اما میزان محافظت از مچ پا به دلیل ساق کوتاه کفش کم می‌باشد.

پس از اینکه شما تصمیم خود را در مورد اندازه ساق کفش بسکتبال گرفتید، اکنون نوبت آن رسیده که درمورد نوع رویه و جنس رویه تصمیم‌گیری نمایید. رویه‌های نرم معمولا از جنس پارچه‌های بافتنی هستند. این نوع پارچه‌ها انعطاف‌پذیر، راحت و تنفس‌پذیر هستند و به علت وزن سبکشان سرعت حرکت و جابه جایی بازیکن را افزایش می‌دهند. این نوع رویه‌ها معمولا بر روی کفش‌های ساق کوتاه دیده می‌شوند. رویه‌های سخت‌تر که معمولا از جنس پلاستیک و مواد مصنوعی هستند، میزان دوام بالاتری دارند و به خوبی از پا محافظت می‌کنند. ولی به علت اینکه سنگین‌تر هستند میزان سرعت و چابکی بازیکنان را کاهش می‌دهند. این نوع رویه‌ها برای بازیکنان قدرتی مناسب هستند.

لایه میانی کفش

راحتی و نرمی کفش‌ بسکتبال اصل به لایه میانی کفش مربوط می‌شود. این قسمت یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که بیشترین تاثیر را بر روی عملکرد کفش می‌گذارد. بیشتر لایه‌های میانی کفش‌های بسکتبال از فوم‌های EVA، فوم‌های EVA فشرده، فوم‌های PU و یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شوند. فوم‌های EVA و فوم‌های فشرده شده EVA معمولا بسیار سبک هستند درحالی که لایه میانیPU بسیار بادوام‌تر است. بسیاری از بسکتبالیست‌ها به دنبال مواد سخت‌تری برای زیره کفش هستند زیرا این زیره‌ها میزان استحکامشان بیشتر است.

زیره کفش

زیره کفش بسکتبال قسمتی از کفش بسکتبال است که با زمین برخورد مستقیم دارد و معمولا از لاستیک و یا مواد مصنوعی با دوام ساخته می‌شود. برای انتخاب کفش بسکتبال مناسب، به دنبال کفشی با زیره تخت و پهن باشید که نقش و طرح‌های روی زیره ایمنی کفش را تضمین کند و از سر خوردن کفش جلوگیری کند. برای مثال در زمان بازی هنگامی که عرق بدن بازیکنان بر روی زمین ریخته می‌شود و زمین لیز می‌شود کفش باید به گونه‌ای باشد که سر نخورد و ایمنی بازیکن را تامین کند.

همچنین زیره برخی از کفش‌های بسکتبال با توجه به مکان بازی که در داخل سالن و یا خارج سالن است، ساختار متفاوتی می‌تواند داشته باشد. ولی تقریبا زیره بیشتر کفش‌های بسکتبال برای بازی در داخل سالن ساخته می‌شوند. اگر در محیط‌های خارج از سالن بازی می‌کنید باید به دنبال زیره‌هایی با دوام بیشتر باشید. برای مثال آسفالت باعث از بین رفتن زیره‌ برخی کفش‌ها می‌شود.

آیا کفش های بسکتبال برای دویدن خوب هستند؟

اگر بسکتبال بازی می‌کنید، به احتمال زیاد یک جفت کفش بسکتبال دارید. بازی رو تموم کردی و الان میخوای بری بدوی؟ در حالی که به کفش‌های بسکتبال روی پای خود نگاه می‌کنید، یک ایده در ذهن شما ظاهر می‌شود: اگر با این کفش ها بدوید چه؟ خب، این ایده‌ی بدی نیست. اما آیا آن کفش‌های بسکتبال برای دویدن خوب هستند؟

کفش های بسکتبال برای دویدن مناسب هستند. اما نباید به عنوان جایگزینی برای کفش‌های دویدن استفاده شوند. دویدن روی بتن یا گل با دویدن روی زمین بسکتبال متفاوت است. بنابراین، اگر از کفش های بسکتبال برای دویدن در مسافت‌های طولانی، مانند بیش از چند کیلومتراستفاده شود، در نهایت به پاهای شما آسیب می‌رساند. بنابراین، اگر یک دونده جدی هستید، کفش های دویدن بهتر از کفش‌های بسکتبال هستند. چه در جاده‌های آسفالتی یا بتنی یا حتی گل‌آلود باشید، کفش‌های دویدن آن‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند مسافت‌های طولانی را طی کنید.

تفاوت کفش بسکتبال در مقابل کفش دویدن چیست؟

کفش‌های دویدن و بسکتبال از نظر کیفیت، سبک، دوام و … متفاوت هستند و در مقابل کفش‌های بسکتبال دارای کفی نرم‌تر و وزن‌تر هستند. از سوی دیگر، کفش‌های مخصوص دویدن، چسبندگی بهتری دارند که برای فضای باز مناسب است. شاید خیلی ها فکر کنند که هیچ تفاوتی بین کفش های ورزشی و دویدن وجود ندارد. به هر حال، این چنین نیست. درست مانند سایر کفش های ورزشی، کفش های بسکتبال نیز دارای مشخصاتی هستند که آنها را از کفش های دویدن متمایز می کند.

ساخت

کفش‌های بسکتبال و کفش‌ های دویدن اهداف مختلفی را انجام می‌دهند. اولی برای زمین‌های سرپوشیده استفاده می‌شود در حالی که دومی با گل و لای و خاک دنیای روستایی مقابله می‌کند. از آنجایی که آنها کاربردهای مختلفی دارند، تنها قابل درک است که ویژگی های داخلی آنها نیز متفاوت است.

کفش‌های بسکتبال دارای کفی نرم‌تر و سبک‌تر هستند. آنها برای دویدن در داخل خانه عالی هستند. به دلیل داشتن کفی ساده، اغلب در پریدن یا دویدن سریع در زمین راحتی را فراهم می‌کنند. کیفیت ساخت کفش‌های بسکتبال با توجه به برندها و مدل‌ها متفاوت است. از سوی دیگر، کفش‌های مخصوص دویدن، کفی ناهموار دارند. کفی کفش های دویدن اغلب قابل زدودن هستند. بنابراین به راحتی از گل و لای پاک می شوند. زیره میانی این کفش به جذب شوک فرود هنگام دویدن کمک می‌کند و کشش مورد نیاز برای دویدن را آماده می‌کند.

استایل

شکل ظاهری کفش‌های بسکتبال و کفش دویدن چیزهای زیادی در مورد عملکرد آنها می‌گوید. در جایی که کفش‌های بسکتبال بسته به ترجیح، عمدتاً دارای بدون ساق، نیم ساق یا ساق بلند هستند، کفش‌های دویدن می‌توانند بدون ساق یا ساق بلند باشند.

کفش‌های بسکتبال ساق بلند اغلب ترجیح داده می‌شوند زیرا احتمال آسیب دیدگی را کاهش می‌دهند. از طرف دیگر، کفش های بدون ساق، آزادی حرکت بیشتری را فراهم می‌کنند. اما این سبک‌ها فقط در زمین بسکتبال مفید هستند.

ویژگی منحصر به فرد کفش های بسکتبال باعث می‌شود که برای دویدن مناسب نباشند. اگر هنگام دویدن از کفش‌های بسکتبال ساق بلند استفاده می‌کنید، سرعت لازم را نخواهید داشت. ساق کوتاه‌ها باز هم در درازمدت به پاهای شما آسیب می‌زنند.

وزن

وزن احتمالاً مهم‌ترین مسئله برای درک اینکه چرا نمی‌توانید با کفش‌های بسکتبال خود بدوید، باشد. کفش های بسکتبال معمولاً سنگین تر از کفش‌های دویدن هستند. بنابراین، گرفتن سرعت یا داشتن نیروی ضربه مناسب از زمین دشوار است. کفش‌های بسکتبال برای سطوح داخلی، نرم و صیقلی ساخته شده‌اند. زیره‌ی میانی این کفش‌ها سنگین‌تر است که می‌تواند هنگام پریدن سریع در زمین بسکتبال از شما در برابر آسیب‌ها محافظت کند. برای دویدن به کفش هایی نیاز دارید که برای مسافت های طولانی راحت باشند. کفش‌های مخصوص دویدن معمولا سبک‌تر و راحت‌تر هستند. آنها به محافظت از مچ پا در حین دویدن کمک می‌کنن.

ماندگاری

کفش‌های بسکتبال به طور کلی دوام کمتری نسبت به کفش های دویدن دارند. آنها نمی‌توانند فشار اضافی ناشی از دویدن روی سطوح مختلف را تحمل کنند. بنابراین، آنها در زمان کوتاه‌تری شروع به از دست دادن درخشش خود می‌کنند، جایی که پوشیدن کفش‌های دویدن طولانی‌تر طول می‌کشد.

کفش‌های مخصوص دویدن برای سهولت دویدن در انواع جاده‌ها ساخته شده‌اند. جاده‌های خشک در تابستان، خیس و گل‌آلود در جاده‌های موسمی یا برفی زمستان، کفش‌های دویدن شما می‌توانند همه آن‌ها را ببرند. ساختار جامد و وزن سبک تر آنها به شما کمک می‌کند تا برای مدت طولانی گام بردارید.

در همین حال، اگر بیش از چند هفته با کفش‌های بسکتبال به دویدن ادامه دهید، شروع به از بین رفتن می‌کنند. آنها قادر به ایجاد نیروی ضربه بر انواع سطوح مختلف نیستند. بنابراین، آنها نیز سنگین هستند و شانس بیشتری برای زودتر خراب شدن از کفش‌های دویدن دارند.