اخبار کسب و کارعمومی

اموزش یادگیری زبان انگلیسی کودکان

نکته مهم در آموزش زبان به کودک این است که این کار باید همراه با سرگرمی و همراهی یک بزرگ تر باشد. جلسات آموزشی کوتاه باشند و روزانه یک زمان خاص را به این کار اختصاص دهید. مثلا هر روز ساعت 2 بعد از ظهر همراه با کودک به تماشای یکی از ویدیوهای همین صفحه بنشینید یا آنها را دانلود کنید و در تلویزیون تماشا نمایید. لباس لاک پشت های نینجا رافائل در فروشگاه ها قیمت های مختلفی دارد.

اموزش یادگیری زبان انگلیسی کودکان

موقع پخش آهنگ یا متن ها همراه با کودک خود همان متن یا ترانه یا هر چیزی را زمزمه یا با صدای بلند بخوانید و معنی آن را خیلی آرام برای او توضیح دهید. در کنار این ویدیوها بهتر است از 6 منبع گفته شده دربالا حتما استفاده کنید. مثلا قبل از خواب یکی از داستان های انگلیسی را برایش بخوانید یا روزانه یک کارتون جذاب انگلیسی برایش پخش کنید یا اپلیکیشن روی گوشی نصب کنید و بگذارید هر موقع دوست داشت با گوشی و آن اپلیکیشن بازی کند. یادگیری زبان برای کودکان کاملا ناخودآگاه اتفاق می افتد و خیلی سریع تر از چیزی که فکر کنید. بعد از اینکه کمی کلمه و شعر یادگرفت او را به کلاس آموزشی (آنلاین یا حضوری) بفرستید تا کمی بلد باشد و سرخورده نشود.

تکرار همه موارد یادگیری ضروری ست. اگر یک کلیپ را امروز برایش پخش می کنید، دو سه بار دیگر هم در روزهای آینده پخش کنید تا حفظ شود. آهنگ های بالا را که دانلود کردید در مواقع بیکاری یا در ماشین پخش کنید و همراه با کودک و خودتان زمزمه کنید.

حتما با خنده و سرگرمی کودکان را تشویق به یادگیری کنید. سخت گیری ممنوع است کودکان هم زود خسته می شوند هم زود زده می شوند. کتاب های انگلیسی در خانه بخوانید، کارتون های انگلیسی با فرزندانتان ببینید و آهنگ های انگلیسی گوش کنید. فرزندانتان هر چه بیشتر انگلیسی بشنوند راحت تر آن را یاد می‌گیرند. اصولا ما زبان مادری‌مان را هم به همین شکل یاد گرفته ایم. کسی ما را به مدرسه یا کلاس نبرده است ولی ما راحت صحبت می‌کنیم و به خوبی می‌توانیم ارتباط برقرار کنید. اگر محیط شامل المان‌هایی از زبان انگلیسی باشد، فرزندان به راحتی می‌توانند آن را یاد بگیرند و با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

ابتدا دروس آموزش کلمات کاربردی کودکان

7 درس زیر کلمات توسط آموزشگاه بی نظیر زبان نگار برای کودکان تهیه شده است (این موسسه بهترین آموزشگاه زبان کودکان در ایران است). ابتدا این ویدیوها را برای کودک پخش کنید و بعد هم سراغ بخش بعدی یعنی یادگیری با شعر و ریتم و موسیقی بروید.

۱. برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان یک روال مشخص داشته باشید

داشتن یک روال مشخص برای یادگیری انگلیسی در خانه بسیار مفید است. بهتر است که جلسات کوتاه و منظم باشند. ۱۵ دقیقه برای کودکان کافی است. شما می‌توانید زمان جلسات را به مرور و با بزرگ‌تر شدن کودک‌تان و افزایش ظرفیت تمرکزش، بیشتر کنید. فعالیت‌ها را کوتاه و متنوع انتخاب کنید تا توجه کودکان را جلب کند.

بسیاری از فروشگاه های اسباب بازی، مانند اسباب بازی فروشی های زنجیره ای، لباس پسرانه گربه سیاه را به فروش می رسانند. سعی کنید فعالیت‌هایی مشخص را هر روز در زمانی مشابه تکرار کنید. کودکان وقتی بدانند که قرار است انتظار چه چیز را داشته باشند، احساس راحتی می‌کنند. می‌توانید هر روز بعد از مدرسه یک بازی انگلیسی انجام دهید یا پیش از خواب، یک داستان انگلیسی بخوانید. اگر فضای کافی در منزل دارید، می‌توانید گوشه‌ای را برای زبان انگلیسی تعیین کنید و هر چه مرتبط با انگلیسی است مثل کتاب‌ها، بازی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها یا کاردستی‌هایی که کودک درست کرده است را در آنجا قرار دهید. تکرار بسیار مهم است. بچه‌ها اغلب نیاز دارند کلمات و عبارات را بارها بشنوند تا برای به زبان آوردن‌شان آمادگی پیدا کنند.

۲. با کودک بازی کنید

کودکان وقتی در حال تفریح هستند به طور طبیعی یاد می‌گیرند. فلش کارت شیوه‌ی بسیار خوبی برای آموزش و تکرار کلمات است و بازی‌های بی‌شمار و متنوعی وجود دارد که شما می‌توانید با فلش کارت انجام دهید.
بازی‌های دیگری هم وجود دارد که شما می‌توانید با کودک‌تان انجام دهید تا به وی کمک کنید که انگلیسی را تمرین کند.

  • بازی‌های هیجان‌انگیز: مثل پانتومیم، آقا گرگه ساعت چنده؟
  • بازی‌های فکری: مار و پله و سایر بازی‌های سنتی؛
  • بازی با کلمات؛
  • بازی‌های آنلاین.

۳. از هر موقعیتی برای آموزش استفاده کنید

مزیت آموزش انگلیسی در خانه این است که شما می‌توانید از موقعیت‌های روزمره و اشیای واقعی در داخل خانه برای تمرین و یادگیری به شکل طبیعی و در یک محیط واقعی استفاده کنید. مثلا:
وقتی کودک‌تان در حال لباس پوشیدن است یا در حال جدا کردن لباس‌ها برای شستن هستید، درباره‌ی لباس‌ها صحبت کنید؛ مثلا (Let’s put on your blue socks, It’s Dad’s T-shirt)
وقتی به کودک‌تان در مرتب کردن اتاقش کمک می‌کنید، کلمات را برای اسباب‌بازی‌ها و لوازم دیگر به کار ببرید؛ مثلا (?Let’s put your teddy bear on the bed!, Where is the blue car)
در حین آشپزی یا خرید، کلمات مرتبط با غذا را آموزش دهید یا زمانی که در سوپرمارکت هستید، فهرستی به کودک‌تان بدهید تا چیزهای مختلف را پیدا کند (براساس سن کودک از تصاویر یا کلمات استفاده کنید). در هنگام سامان دادن به وسایلی که خریده‌اید، مجددا کلمات را به کار ببرید.

۴. برای کودک‌تان کتاب‌ داستان بخوانید

کودکان عاشق کتاب‌هایی با رنگ‌های روشن و تصاویر جذاب هستند. با هم به تصاویر نگاه کنید و در حالی‌که به هر تصویر اشاره می‌کنید، کلمات را به زبان بیاورید. بعدا می‌توانید از کودک‌تان بخواهید تا چیزهای مختلف در کتاب را به شما نشان دهد، مثلا «?Where is the cat». بعد از مدتی آنها را تشویق کنید که کلمات را در پاسخ به سؤال «?what is that» به زبان بیاورند. گوش دادن به داستان‌، به کودک کمک می‌کند تا به اصوات و آهنگ کلمات در زبان انگلیسی عادت کند.
داستان‌های کارتونی بسیاری در اینترنت وجود دارند که راهی فوق‌العاده برای افزایش مهارت شنیدن و خواندن در کودکان هستند. کودکان بزرگ‌تر نیز می‌توانند برای آزمودن میزان درک انگلیسی‌شان، برنامه‌های تکمیلی و پیشرفته‌تر را دانلود کنند.

5. دستور زبان را هم به کودک‌تان آموزش دهید

برای کودکان کوچک‌تر نیازی نیست که قوانین دستور زبان به شکل دقیق آموزش داده شود، بلکه آنها با شنیدن و استفاده از ساختارهای دستور زبانی مختلف در موقعیت‌ها، به آن عادت می‌کنند. مثلا استفاده از «have got» زمانی که در مورد ظاهر یک نفر صحبت می‌کنید یا «must/mustn’t» وقتی که در مورد قوانین مدرسه حرف می‌زنید. شنیدن دستور زبانی که در موقعیتی مشخص به کار می‌رود از سنین پایین، به کودک شما کمک می‌کند تا از آن به طور طبیعی و به درستی در سنین بالاتر استفاده کند.
برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید از تمرینات دستور زبان استفاده کنید. در اینترنت ویدئوها، آزمون‌ها و بازی‌هایی وجود دارد که به کودکان کمک می‌کند به شیوه‌ای تفریحی و به راحتی دستور زبان را یاد بگیرند.
کاری بسیار مفید برای فرزندان بزرگ‌تر این است که به خواهر و برادر یا سایر اعضای خانواده آموزش دهند. توضیح چگونگی استفاده از دستور زبان به یک نفر دیگر، به شما کمک می‌کند تا خودتان به خوبی آن را یاد بگیرید. لباس دختر کفشدوزکی بچه گانه را می توان از فروشگاه های مختلف، مانند فروشگاه های اسباب بازی، فروشگاه های لباس بچه گانه و فروشگاه های آنلاین خریداری کرد.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.