دسته‌بندی شیرآلات بر اساس سایز

همه ی شیرها از یکسری اجزای مهم تشکیل شده اند. اجزای تشکیل دهنده آن ها شامل کلاهک یا همان درپوش صنعتی، بدنه، عملگرا، تریم و پکنیگ می باشد. در این مطلب شما را با اجزاء شیرآلات و تقسیم بندی آنها آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید. بهتر است اگر مطلب آشنایی با پر کاربردترین انواع شیرآلات صنعتی بازرگانی خانی را مطالعه نکرده اید، ابتدا آن را بخوانید.

دسته‌بندی شیرآلات بر اساس سایز
پکینگ: در حقیقت پکینگ نوعی درزگیر رشته ای می باشد که به منظور جلوگیری از نشت و همین طور چکه کردن مایعات در شیرها مورد استفاده قرار می گیرند و به PTFE یا گرافت ها آغشته می باشند تا دارای انعطاف پذیری و مقاومت زیاد شوند. پکینگ های شیرآلات دارای ویژگی هایی قبیل قابل اطمینان بودن، مقرون به صرفه بودن و راحتی در نصب می باشند.

عملگر: عملگر در حقیقت مکانیزمی است برای باز و بسته شدن . نقش مهم عملگرها در بخش عملکرد شیر و کنترل آنها می باشد و دارای مدل های متفاوتی است که عبارتند از: عملگر کنترل الکتریک_هیدرولیک، عملگر کنترل الکتریکی، عملگر کنترل هیدرولیک و پنوماتیک.

یوک شیر (Yoke): در حقیقت یوک قطعه ای با مقاومت زیاد و با استحکام بالا می باشد که نقش میان درپوش و بدنه شیر با عملگر را دارد.

تقسیم بندی شیرآلات صنعتی

توجه داشته باشید که در صنعت، انواع شیرآلات طبق موارد مختلفی مانند نحوه اتصال، سایز، اجزای اپراتوری و عملکرد به مدل های متنوعی تقسیم می شوند. در ادامه با این تقسیم بندی ها بیشتر آشنا خواهید شد.

تقسیم بندی شیرآلات از نظر اپراتوری

شیرآلات از نظر اپراتوری شامل دسته بندی زیر می باشند:
شیرآلات دستی
شیرآلات اتوماتیک

شیرآلات دستی: یکسری شیرآلات وجود دارند که دارای گشتاور زیر ۵۰۰NM می باشند. این موارد را می توان با نیروی دست باز و بسته کرد. شیر پروانه ای و شیر کشویی از جمله شیرآلات دستی می باشند.شیرآلات اتوماتیک: شیرهای اتوماتیک برای باز و بسته شدن به هیچ نیروی انسانی ای نیاز ندارند. این نوع شیرآلات در عوض با فرمان PLC یا توسط کنترل از راه دور باز و بسته می شوند. شیر یک طرفه، شیرآلات با عملگر برقی، پنوماتیک یا هیدرولیکی، شیر اطمنیان از جمله مواردی هستند که در این دسته از شیر ها قرار میگیرند.

تقسیم بندی شیرآلات بر اساس سایز

شیرآلات صنعتی بر اساس سایز به صورت زیر تقسیم می شوند:

تقسیم بندی شیرآلات از نظر نحوه حرکت مکانیکی

دسته بندی شیرآلات از لحاظ حرکت های مکانیکی، به این مسئله بستگی دارد که آیا شیرآلات صنعتی در مسیر افقی مسیر حرکت سیالات را قطع و یا وصل می کنند، یا مسیر عمودی؟
از جمله شیرآلاتی که به شکل افقی مسیر سیالات را قطع و وصل می کنند، شیرهای کروی و شیر های کشویی هستند که به آنها به اصطلاح شیر های خطی نیز می گویند.
از جمله شیرآلاتی که به وسیله ی حرکت عمودی مسیر های سیالات را قطع و وصل می کنند، شیر های شیرها، تجهیزات مکانیکی هستند که فشار و جریان را در یک سیستم یا فرآیند کنترل می کنند. شیرها یکی از مهمترین تجهیزات سیستم های لوله کشی می باشند که انواع مختلفی داشته و هرکدام کاربردها و مزایای خاص خود را دارند.

انواع شیرآلات صنعتی براساس عملکرد

صنعت آب را به انواع زیر می توان تقسیم:

 • شیرهای قطع و وصل
 • شیرهای تنظیم کننده
 • شیرهای ایمنی
 • شیرهای خود عملگر

شیرهای قطع و وصل

همانطور که از نام این شیرآلات مشخص می باشد وظیفه این شیرها قطع و وصل جریان در سیستم های تاسیساتی و پایپینگ می باشد. مزیت اصلی شیرهای قطع و وصل ایجاد حداقل افت فشاردر سیستم است.
شیرهای قطع و وصل مورد استفاده در صنعت آب عبارتند از:

 • شیرهای کشویی
 • شیرهای پروانه ای
 • شیرهای توپی
 • پلاگ ولو

شیرهای کشویی

این شیر بیش تر در محل هایی به کار می رود که جریان سیال به طور کامل باز و بسته می شود. از خواص این شیر، کم بودن افت فشار در طول آن است، لذا در سر راه لوله های طویل معمولا از این شیر استفاده می نمایند.
در این نوع شیرها معمولا اتصال شیر و لوله به وسیله فلنج و پیچ و مهره بوده و برای جلوگیری از نشتی بین فلنج شیر و لوله، واشرآب بندی استفاده می شود.

شیرهای پروانه ای

شیرهای پروانه ای در زمره شیرهای قطع و وصل محسوب می شوند که قسمت محرک آنها از یک دیسک مدور که دارای حرکت دورانی 90 درجه هستند تشکیل یافته است. در صورتی که شیر کاملا باز باشد این دیسک موازی جریان در خط لوله قرار می گیرد و حداکثر جریان عبوری را ممکن می سازد.
توجه: البته در صنایع دیگر انواع جدیدی از این شیرها ارائه شده که تا حدودی قابلیت کنترل نیز دارند.

مزایای شیرهای پروانه ای

 • آسانی کاربرد
 • نداشتن قطعات لغزنده و کشویی
 • افت فشار کم تر نسبت به شیرهای کشویی
 • قابلیت کنترل
 • ارزانی و سبک بودن وزن نسبت به سایر شیرهای قطع و وصل

انواع شیرهای پروانه ای

شیرهای پروانه ای از نظر فرم بدنه به دو صورت زیر تقسیم بندی می شوند که هر کدا م مزایای مربوط به خود را دارند:

 • شیر پروانه ای ویفری (بدون فلنج)
 • شیر پروانه ای فلنج دار

شیرهای توپی

این شیرها از نوع شیرهای گردان هستند که در آنها دیسک کروی با چرخش 90 درجه باعث قطع و وصل جریان شده و دارای مزایای زیر می باشند:

 • شیرهای توپی به واسطه هم قطر بودن با خط لوله و مستقیم بودن جریان در خط، افت فشار بسیار اندکی تولید می کنند.
 • جریان در داخل شیرتوپی کاملا مستقیم است
 • این شیرها ویژگی آب بندی خوبی دارند.

شیرهای تنظیم کننده

شیرهای کنترل در حالت کلی باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 • عدم وجود قطعات لق در داخل شیر تا از ارتعاش در حالت های کنترل جلوگیری شود.
 • مقطع عبوری که با میزان باز کردن شیر تناسب داشته باشد

انواع شیرهای تنظیم کننده

شیرهای سوزنی

شیرهای سوزنی برای کنترل جریان و همچنین برای مسدود کردن جریان استفاده می شوند. طراحی شیرهای سوزنی و نحوه حرکت مجرابند و دور و نزدیک شدن آن از نشیمنگاه، باعث به حداقل رسیدن سایش نشیمنگاه در زمان باز و بسته شدن شیر می شود و جریان یکنواختی را در اطراف نشیمنگاه به وجود می آورد.
ضعف عمده شیرهای سوزنی عدم دسترسی به قطعات داخل شیر است و برای هرگونه تغییرات و یا خارج کردن اجسام خارجی که ممکن است در داخل شیر گیر کرده باشد باید تمام شیر از خط لوله خارج شود و چون مکانیزم داخل شیر نسبتا پیچیده بوده و دسترسی به آن مستلزم باز کردن تمام قطعات شیر است. نگهداری این شیرها نیز دارای مشکلاتی می باشد.

شیر خود عملگر

شیرهای خود عملگر به شیرهایی گفته می شود که برای کار کردن نیاز به اعمال نیروی خارجی ندارند و بصورت اتوماتیک عمل می کنند. شیر یکطرفه را می توان نمونه ای از شیرهای خود عملگر نامید.

شیرهای یک طرفه

شیرهای یک طرفه در حالت کلی برای جلو گیری از جریان های برگشتی (معکوس) به کار برده می شوند. شیر خودکار، شیر اتوماتیکی است که هنگامی که جریان سیال داخل لوله رو به جلو باشد، باز و زمانی که جریان سیال برمی گردد، بسته می شود. شیرهای یکطرفه دارای یک ورودی و یک خروجی برای جریان می باشند و از آنجایی که این شیرها اجازه می دهند جریان فقط به یک سمت حرکت کند به این شیرها، شیر یکطرفه هم می گویند.
این مدل از شیرآلات، بصورت خودکار و براساس رفتار جریان داخل لوله واکنش نشان داده و نیازی به اعمال نیروی خارجی ندارند به همین علت به آن ها شیرهای خود عملگر نیز می گویند.

شیرهای ایمنی

از انواع شیرهای ایمنی می توان به شیرهای کنترل فشار و شیر اطمینان اشاره نمود.

شیر اطمینان (PSV)

یک شیر اطمینان، شیری است که توسط یک فنر بسته شده و با رسیدن فشار پشت شیر به یک فشار استاتیکی مشخص عمل می کند و به سرعت باز می شود. در شیر اطمینان به محض اینکه فشار عملکردی به فشار نقطه تنظیم برسد، شیر سریعا عمل می کند و تا هنگامی که فشار عملکردی به پایین تر از فشار تنظیمی نرسد، این شیر باز خواهد ماند.

کارشناسان پشتیبانی همواره در فرایند خرید آنلاین شیرآلات صنعتی برای انتخاب مناسب و مقرون به صرفه و مشاوره تخصصی محصولات در کنار شما خواهند بود. همچنین جهت خرید و فروش شیرآلات صنعتی (Valves) به سایت اینرژی مراجعه فرمایید.

برای آگاهی از آخرین لیست قیمت و خرید انواع شیر آلات صنعتی می توانید با شماره تماس 09122805383 در ارتباط باشید