چگونه نام بانک را از روی شماره شبا تشخیص دهیم

محتوای این مطلب پنهان
7 دریافت شماره کارت با شماره شبا

برای استعلام شماره شبا، دانستن نام صاحب شماره شبا و اطمینان از صحت شماره شبا مقصد حتما این مطلب را در سایت رده بخوانید.

هر کسی برای واریز پول به حسابی دیگر به اطلاعات بانکی صیاد بانک نیاز دارد؛ شماره حساب، شماره کارت و شماره شبا. اما برخلاف شماره حساب و شماره کارت که محدودیت‌هایی برای انجام نقل و انتقال پول در آنها وجود دارد، کاربرد استفاده از شماره شبا این است که به شما اجازه می‌دهد مبلغ جابه‌جایی پول را تا بالاترین مبلغ و سقفی که بانک مرکزی مجوز آن را داده، انتقال دهید. اضافه بر اینها کد 24رقمی شبا بالاترین استاندارد و امنیت را برای انتقال پول به متقاضی می‌دهد و از هر اطلاعات شخصی و بانکی دیگر بی‌نیاز خواهید بود. در صورتی که خدا نکرده شماره‌ای را اشتباه وارد کرده باشید، مبلغ واریز شده به حساب خودتان باز خواهد گشت.

تشخیص بانک شماره شبا

24رقم کد شبا در اصل این مشخصات بانکی هستند؛ دو عدد اول چک دیجیت یا ارقام کنترلی شناسه شبا هستند. 3 عدد بعدی مربوط به کد ثبت شده هر بانک است و بعد هم شماره حساب افراد. برای همین هم هر شماره مختص یک حساب بانکی و منحصر به همان مشتری بانکی است. حالا اگر می‌خواهید بدانید شماره شبا مقصدتان متعلق به کدام بانک است، کافی است دو عدد اول را کنار بگذارید و سه عدد بعدی را با جدول زیر تطبیق بدهید. اعداد سوم تا پنجم متعلق به کد بانک است. پس کافی است­ این اعداد را با جدول زیر مطابقت دهید تا به سادگی متوجه شوید کد شبا مربوط به کدام بانک است.

استعلام شماره شبا

ساده‌ترین راه برای شما، ورود به سایت یا اپلیکیشن رده و تبدیل شماره حساب یا شماره کارت به شبا است. به همین سادگی می‌توانید از اعتبار شبا مقصد مطمئن شوید. با ورود به سایت «رده» و طی کردن مراحل گرفتن شبا از روی شماره کارت یا شماره حساب، امکان گرفتن نام صاحب حساب مقصد را هم دارید تا مطمئن شوید که برای آدم درست پول واریز می‌کنید.

پس اگر قصد استعلام اسم صاحب حساب مقصد را دارید، کافی است به سادگی و بدون پرداخت هیچ پولی این کار را طبق مراحل بالا در سایت رده انجام بدهید. خیلی وقت‌ها پولی به حساب ما آمده است که نمی‌دانیم مبدا پول کجا بوده یا در واقع چه کسی این پول را برایمان واریز کرده است. برای دانستن نام صاحب حساب واریزکننده پول، کافی است شماره حساب پول واریز شده را از قسمت گردش حساب خودتان دربیاورید. برای دانستن نام صاحب حساب تنها باید همان شماره حساب را در بخش دریافت شماره شبا «رده» وارد کنید.

نام بانک از روی شبا

کافی است اعداد 3 تا 5 شماره شبای 24 رقمی خودتان را با جدولی که همین بالا آورده‌ایم و کد بانک‌ها در آن قید شده تطبیق دهید. نام بانک مقصد با انطباق همین عدد سه رقمی و جدول بالا معلوم خواهد شد.

در طی سال های اخیر مخصوصا دو سال اخیر استفاده از شماره شبا بسیار بیشتر و تبدیل به یک عدد پر کاربرد تقریبا در اثر فعالیت های اداری ما شده است.

شماره شبا چیست؟

شماره شبا یا IBAN (International Bank Account Number) نوعی شماره حساب بین المللی است که نشان دهنده شماره حساب شما در یک بانک خاص در کشوری خاص است.

گرچه با توجه به شرایط حاضر نمی توان از شماره شبا در ایران برای نقل و انتقالات مالی بین المللی استفاده کرد٬ اما کاربرد ویژه خود را در داخل کشور دارد و به طور کلی در بخش زیادی از ثبت نام ها و فعالیت های اداری نیاز به در اختیار داشتن شماره شبا خود دارید.

شماره شبا ترکیبی از 24 عدد و دو حرف است که مجموعا 26 رشته یا کاراکتر را شامل می شود. در مثال زیر می خواهیم به اجزا و جزئیات آن بپردازیم:

IR 22 017 0000000034234234234

ساختار شماره شبا :

  1. در مثال بالا عنوان شماره شبا دو حرف ابتدایی یعنی IR نشان دهنده کشور شماره حساب مربوطه است٬ همینطور که قبل اشاره کردیم شماره شبا یک شماره حساب بین المللی است ولی در حال حاضر ایران صرفا در فرآیند های اداری داخلی از آن استفاده می شود.
  2. 2 رقم ابتدایی بعد از حروف خلاصه نام کشور صرفا اعدادی کنترلی می باشد٬ این اعداد بر اساس ترکیبی بر اساس یک فرمول محاسباتی مشخص از 22 عدد بعد از آن به دست می آید و کاربرد آن صرفا جهت اعتبارسنجی و بررسی صحت شماره شبا می باشد.
  3. 3 عدد بعدی که اصولا با 0 شروع می شود بعد از اسم خلاصه کشور نشان دهنده بانکی است که که حساب به آن تعلق دارد که به عنوان مثال در این شماره شبا عدد 017 مربوط به بانک ملی می باشد٬ در ادامه و پایین هم صفحه می توانید شماره عدد تمامی بانک های ایران را مشاهده کنید
  4. 19 عدد بعد از شماره بانک٬ به طور کلی نشان دهنده نوع حساب و شماره حساب می باشد که در بعضی بانک ها بسته به نوع حساب 8 رقم و در بعضی بانک ها تا 18 رقم است !

دلیل استفاده و کاربرد شماره شبا چیست؟

به طور کلی شماره شبا کاربرد های بسیار زیاد و مختلفی دارد, در این صفحه از سایت  سعی داریم شما را با مفهوم شماره شبا بیشتر آشنا کنیم و در ادامه کاربردهای اصلی شماره شبا را به شما توضیح دهیم.

به طور کلی شما برای انجام هر فعالیتی که حوزه مالی ٬ نقل و انتقالی های مربوطه و حتی بعضی از ثبت نام ها در ادارات و سازمان ها نیاز به ارائه یک شماره مربوط به حساب خود دارید که صرفا برای شخص شما باشد و به مرور زمان تغییر نکند٬ شماره حساب شما هیچگاه تغییر نمی کند ولی ممکن است شماره حساب شما در یک بانک با شماره حساب شخص دیگری در یک بانک دیگر یکسان باشد و این منجر به اتفاق متعدد دیگری شود. اما از طرف دیگر شماره کارت نیز نمی تواند گزینه مناسبی باشد٬ زیرا بعد از گذشت چند سال آن شماره منقضی شده و ممکن است دیگر معتبر نباشد٬ از این رو ادارات و سازمان ها از شما برای هر گونه فعالیت های خاص شماره شبا می خواهند!

در پایان همین مقاله می توانید با نمونه استفاده و کاربرد های شماره شبا را بیشتر آشنا شوید.

دریافت شماره شبا

شاید دلیل اصلی که شما به صفحه شبکه استعلام یعنی همین صفحه که در آن هستید وارد شده باشید٬ دریافت شماره شبا خود باشد از این رو در ادامه به شما نحوه دریافت شماره شبا بانک دلخواهتان را آموزش خواهیم داد.

به طور کلی برای به دست آوردن و دریافت شماره شبا شما می بایست از طریق شماره حساب و نوع بانک خود اقدام به دریافت شماره شبا خود بکنید که در صورتی که بخواهید خودتان از طریق فرمول محاسباتی آن اقدام به ساخت و تولید شماره شبا خود کنید عملا محاسبه آن غیرممکن و رسیدن به آن راه بسیار بسیار دشواری است.

سامانه جامع  با هدف آسان سازی و دست یابی راحت به اطلاعاتی که اکثر افراد به آن نیاز دارند از قبیل شماره شبا و … فعالیت خود را از سال 1398 آغاز کرده است.

شما به راحتی و آسان با کمترین کارمزد ممکنه و بدون نیاز به بانک یا ادارت و به دور از صف های طولانی می توانید اکثر نیاز های خود را در سایت شبکه استعلام به آسانی رفع کنید.

در ادامه می خواهیم به شما ساده ترین روش رسیدن به شماره شبا یا حتی شماره حساباتن را به شما عزیزان توضیح دهیم.

دریافت شماره شبا با شماره کارت

اصلی ترین خدمتی که شبکه استعلام به شما کاربران ارائه می دهد٬ سرویس تبدیل شماره کارت به شماره شبا می باشد.

شاید برای شما جای تعجب داشته باشد ولی شبکه استعلام از طریق همکاری با مجموعه های بزرگ موفق شده است که با افتاخر آسان ترین شکل ممکنه در ایران از طریق شماره کارت شما٬ به طور همزمان شماره شبا و شماره حساب شما را تولید و به شما تحویل دهد و از طرفی وضعیت فعال یا غیرفعال بودن حساب مربوطه را نیز به شما اطلاع دهد.

شما برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا خود می توانید از بالای همین صفحه بانک مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد از آن به راحتی با وارد کردن شماره کارت خود و طی یک سری مراحل بسیار ساده شماره شبا خود را به دست آورید.

در حال حاضر شبکه استعلام 34 بانک اصلی ایران که به شبکه شتاب متصل هستند را جهت تولید و محاسبه شبا پشتیبانی می کند٬ که نیاز بیش از 90 درصد مردم ایران را پوشش می دهد.

برای دسترسی آسان نیز می توانید حتی کلمه ” دریافت شماره شبا + نام بانک مورد نظر ” را در موتور جستجو گوگل جستجو کرده و متوجه خواهید شد که سایت شبکه استعلام با آدرس  در تمامی کلمات مورد نظر دارای رتبه اول تا سوم را دارا می باشد و به لطف خدا این نشان دهنده اعتبار و اعتماد کاربران عزیز به سایت ماست.

پس از ورود به صفحه بانک مربوط به آسانی فرایند مورد نیاز خود را انجام دهید.

دریافت شماره شبا با شماره حساب

بخش دیگری از خدمات سایت ما تبدیل شماره حساب شما به شماره شبا است که علاوه بر ارائه فوق العاده سریع شماره شبا به شما توسط سامانه هوشمند شبکه استعلام شما می توانید از وضعیت حساب مد نظر خود نیز آگاه باشد.

برای دریافت شماره شبا از طریق شماره حساب کافیست از لیست بانک های فعال بالا بانک مدنظر خود را انتخاب کرده و پس از وارد کردن شماره حساب خود و اطمینان از صاحب حساب و درست بودن آن اقدام به ادامه فرآیند و دریافت شماره شبا خود کنید.

در حال حاضر شما می توانید از طریق 34 بانک فعال ایران من جمعه ملی ٬ ملت ٬‌صادرات ٬ سپه ٬ کشاوری ٬ رفاه و … از طریق شماره حساب خود شماره شبا بانکی خود را محاسبه کرده و از آن استفاده کنید.

دریافت شماره حساب با شماره کارت

در بعضی از موارد پیش می آید که شما نیاز به دریافت شماره حساب خود دارید و صرفا به شماره کارت خود دسترسی دارید و مراجعه به شعبه و ایستادن در صف های طولانی برای شما سخت باشد.

یکی از دیگر خدمت های سایت ما با افتخار تبدیل آسان و سریع شماره کارت به شماره حساب شماست!

بدون نیاز به خارج شدن از خانه به آسانی شماره حساب خود را محاسبه کنید و از خدمات نوین و بانکداری باز شبکه استعلام لذت ببرید.

اما برای این کار می بایست٬ ابتدا از بالای همین صفحه بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از ورود به آن از بخش سه گزینه بالا٬ گزینه کارت به حساب را انتخاب کرده و در ادامه با وارد کردن شماره کارت خود به آسانی شماره حساب خود را پس از طی کردن مراحلی ساده شماره شبا خود را دریافت کنید.

دریافت شماره کارت با شماره شبا

تعدادی از کاربران در حال حاضر هر روز به سایت ما مراجعه می کنند و به دنبالی روشی برای تبدیل شماره شبا به شماره کارت خود هستند.

متاسفانه در حال حاضر سرویس به دست آوردن شماره کارت از طریق شماره حساب مقدور نمی باشد. و ایران سرویس حتی شاید توسط خود بانک نیز در حال حاضر قابل ارائه نباشد.از این رو امیدواریم در آینده ای زود این سرویس فعال شده و بتوانیم آن را به شما کاربران و یاران شبکه استعلام ارائه کنیم.

شماره شبا چیست؟

“شماره شبا چیست؟” در زبان فارسی به معنای “شماره شبای حساب بانکی چیست؟” است. شماره شبا، شماره شناسایی بین المللی حساب بانکی است که برای انتقال وجه در داخل و خارج از کشور استفاده می‌شود. شماره شبا شامل دو بخش است، کد کشور و شماره حساب. کد کشور به صورت دو حرفی و شماره حساب با رشته‌ای از اعداد و حروف تشکیل شده است. برای انتقال وجه به صورت الکترونیکی و برخی از خدمات بانکی، شماره شبا به عنوان شناسه حساب بانکی استفاده می‌شود.

شماره شبا به چه دردی می‌خورد؟

شماره شبا یک کد بانکی است که برای انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر استفاده می‌شود. این کد برای اطمینان از اینکه وجه به حساب درست واریز شده باشد و در انتقال وجه هیچ خطایی رخ ندهد، بسیار مهم و ضروری است. همچنین این کد برای انتقال وجه به صورت بین‌المللی نیز استفاده می‌شود. بنابراین شماره شبا برای هر شخص یا سازمانی که درگیر انتقال وجه است، بسیار مهم و حیاتی است.

شماره شبا چگونه تشکیل می‌شود؟

شماره شبا یک کد بانکی موجود در ایران است که برای انتقال وجوه بین بانک‌های مختلف استفاده می‌شود. این کد از ۲۴ رقم تشکیل شده است و شامل ۴ بخش می‌باشد. بخش اول شامل دو حرف است که نشان‌دهنده کد کشور (IR) می‌باشد. بخش دوم شامل دو رقم است که نشان‌دهنده کد شهر محل بانک می‌باشد. بخش سوم شامل ۴ رقم است که نشان‌دهنده کد بانک می‌باشد. و بخش چهارم شامل ۱۴ رقم دیگر است که نشان‌دهنده شماره حساب بانکی می‌باشد. با توجه به این که شماره شبا به صورت خودکار تولید می‌شود، امکان وجود اشتباه در آن به حداقل ممکن می‌رسد.

شماره شبا کدام اطلاعات را در بر می‌گیرد؟

بیانگر این است که شماره شبا به عنوان یک کد بانکی، شامل اطلاعات مختلفی است که مربوط به حساب بانکی فرد می‌باشد. این شامل شماره حساب بانکی، کد شعبه، نام صاحب حساب و مواردی از این قبیل است. از طریق شماره شبا، امکان انجام تراکنش‌های بانکی و انتقال وجه به حساب دیگران وجود دارد. در واقع، شماره شبا به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای حساب بانکی، همه اطلاعات مربوط به آن حساب را در بر می‌گیرد.

 آیا همه بانک‌ها شماره شبا دارند؟

در واقع، بانک‌های بسیاری در سراسر جهان شماره شبا را در اختیار دارند. این شماره یک کد بین المللی است که به منظور شناسایی حساب بانکی در سطح جهانی استفاده می‌شود. با این حال، برخی بانک‌های کوچکتر و محلی ممکن است شماره شبا را نداشته باشند. اما بانک‌های بزرگ و معتبر در اکثر موارد این شماره را دارند و این امر به صورت مرسومی در صنعت بانکداری است.

آیا شماره شبا برای حساب‌های جاری و قرض الحسنه بانکی متفاوت است؟

شماره شبا برای حساب‌های جاری و قرض الحسنه بانکی متفاوت است. هر حساب بانکی دارای شماره شبا منحصر به فرد خود است که برای انتقال وجه به حساب دیگری و یا دریافت وجه از حساب دیگری استفاده می‌شود. بنابراین، شماره شبا حساب جاری با شماره شبا حساب قرض الحسنه بانکی متفاوت خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر درباره شماره شبا بانکی، می‌توانید با بانک خود تماس بگیرید.

آیا شماره شبا برای حساب‌های شخصی و حقوقی متفاوت است؟

آیا شماره شبا برای حساب‌های شخصی و حقوقی متفاوت است؟ شماره شبا برای حساب‌های شخصی و حقوقی متفاوت است. شماره شبا برای حساب شخصی با شماره شبا برای حساب حقوقی تفاوت دارد و از این رو نمی‌توان از یک شماره شبا برای هر دو نوع حساب استفاده کرد. برای انتقال وجه و پرداخت مبالغ به حساب‌های شخصی و حقوقی نیاز است تا شماره شبا متناسب با هر نوع حساب استفاده شود. بنابراین، بیشتر بانک‌ها به صورت جداگانه شماره شبا برای حساب‌های شخصی و حقوقی صادر می‌کنند.

آیا شماره شبا برای حساب‌های داخلی و خارجی متفاوت است؟

آیا شماره شبا برای حساب‌های داخلی و خارجی متفاوت است؟ شماره شبا به عنوان یک شناسه بانکی برای انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر استفاده می‌شود. در بعضی از کشورها، شماره شبا برای حساب‌های داخلی و خارجی متفاوت است. در ایران، شماره شبا برای حساب‌های داخلی و خارجی یکسان است و تنها با توجه به نوع ارز حساب، شماره شبا متفاوت می‌شود. به طور کلی، شماره شبا برای هر حساب بانکی تنها یکبار صادر می‌شود و تغییر آن نیاز به اقدامات خاصی دارد.

آیا شماره شبا برای حساب‌های دلاری و ریالی متفاوت است؟

آیا شماره شبا برای حساب‌های دلاری و ریالی متفاوت است؟ شماره شبا برای حساب‌های دلاری و ریالی متفاوت است. برای حساب‌های ریالی شماره شبا از ۲۴ رقم تشکیل شده و با IR آغاز می‌شود، در حالی که برای حساب‌های دلاری شماره شبا از ۲۳ رقم تشکیل شده و با US آغاز می‌شود. بنابراین، برای انتقال پول به حساب‌های دلاری و ریالی، باید شماره شبا مربوط به هر حساب را دقیقاً وارد کنید تا پول به حساب درست منتقل شود.

آیا شماره شبا مخصوص هر شعبه بانکی است؟

شماره شبا یک شماره شناسایی بانکی است که برای انتقال وجه از حساب بانکی یک شخص به حساب بانکی دیگری استفاده می‌شود. این شماره برای هر حساب بانکی یکتاست و شامل 24 رقم است. در ایران، شماره شبا برای هر شعبه بانکی متفاوت نیست و تنها شامل کد بانک و شماره حساب بانکی است. بنابراین، شماره شبا مخصوص هر شعبه بانکی نیست و به شماره حساب بانکی هر شخص بستگی دارد.

آیا شماره شبا در کارت بانکی نوشته شده است؟

این سوال مهمی است که برای اطمینان از صحت و سلامت حساب بانکی خود باید به آن پرداخت. شماره شبا یکی از مهمترین اطلاعات بانکی است که برای انتقال وجوه بین حساب‌های بانکی استفاده می‌شود. اگر شماره شبا در کارت بانکی شما نوشته نشده است، باید به بانک خود مراجعه کرده و اطلاعات کامل حساب خود را از آنها دریافت کنید. همچنین باید به دقت اطلاعات حساب خود را چک کنید تا از هرگونه خطا در انتقال وجوه جلوگیری شود.

آیا برای دریافت شماره شبا نیاز به مراجعه به شعبه بانکی داریم؟

دریافت شماره شبا معمولاً از طریق شبکه های بانکی اینترنتی و یا اپلیکیشن های موبایل بانکی امکان پذیر است و نیازی به مراجعه به شعبه بانکی نیست. البته در صورتی که شخص دسترسی به این امکانات را ندارد، می‌تواند با مراجعه به شعبه بانکی، از کارشناسان بانک درخواست دریافت شماره شبا را دهد.

آیا برای انتقال وجه به خارج از کشور نیاز به شماره شبا است؟

بله، برای انتقال وجه به خارج از کشور اغلب نیاز به شماره شبا دارید. شماره شبا یک شناسه بین‌المللی برای حساب‌های بانکی است که برای انتقال وجه به بیش از ۳۵۰ میلیون حساب بانکی در سراسر جهان استفاده می‌شود. بدون شماره شبا، انتقال وجه به خارج از کشور ممکن نیست و این شماره برای اطمینان از صحت و سلامت تراکنش های مالی استفاده می‌شود. بنابراین، برای انتقال وجه به خارج از کشور، باید این شماره را به درستی وارد کنید و در صورت نیاز از بانک خود درخواست آن را دهید.

آیا شماره شبا برای پرداخت مالیات و عوارض لازم است؟

شماره شبا برای پرداخت مالیات و عوارض ضروری است. این شماره مختص حساب بانکی شخص یا شرکت است که برای پرداخت مالیات و عوارض به آن نیاز دارید. بانک‌های مختلف این شماره را به مشتریانشان اختصاص می‌دهند و می‌توانید از آن برای پرداخت هرگونه بدهی مالیاتی و عوارض استفاده کنید. بنابراین، داشتن شماره شبا برای هر فرد و شرکتی که بدهی مالیاتی و عوارض دارد، ضروری است.

آیا شماره شبا برای دریافت حقوق و دستمزد لازم است؟

شماره شبا یا شماره حساب بانکی برای دریافت حقوق و دستمزد از طریق حساب بانکی لازم است. این شماره به عنوان یک شناسه بانکی در سیستم بانکی کشور استفاده می‌شود و امکان انتقال پول به حساب شما را فراهم می‌کند. بنابراین، در صورتی که می‌خواهید حقوق و دستمزد خود را دریافت کنید، باید شماره شبا را از کارفرمای خود دریافت کرده و در بانک خود ثبت کنید. همچنین، با استفاده از شماره شبا، می‌توانید اقدام به پرداخت قبض‌های خود نیز کنید.

آیا شماره شبا برای دریافت کمک‌های نقدی از دولت لازم است؟

شماره شبا یا شماره حساب بانکی برای دریافت کمک‌های نقدی از دولت لازم است. این شماره برای انتقال وجوه واریزی به حساب بانکی متقاضی کمک‌های نقدی از دولت استفاده می‌شود. بنابراین، در صورتی که فردی بخواهد از کمک‌های نقدی دولت بهره‌مند شود، باید شماره شبا خود را به دقت و به درستی به اداره مربوطه اعلام کند.

آیا شماره شبا برای خرید آنلاین لازم است؟

آیا شماره شبا برای خرید آنلاین لازم است؟ این موضوع به نوع خرید و سیاست های هر فروشگاه بستگی دارد. برخی از فروشگاه های آنلاین شماره شبا را برای خرید کالاهایی که بیش از حد مشخصی هستند، مثلا یک میلیون تومان، از خریداران خواستار می کنند. همچنین، برخی فروشگاه ها برای اعتبارسنجی و تأیید هویت خریداران از شماره شبا استفاده می کنند. بنابراین، بهتر است پیش از خرید از یک فروشگاه آنلاین، شرایط و نیازهای آن را به دقت مطالعه کنید.

آیا شماره شبا برای دریافت کارت عضویت در سایت‌های پرداخت آنلاین لازم است؟

از آنجایی که بسیاری از سایت‌های پرداخت آنلاین از درگاه‌های بانکی برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند، اغلب در فرآیند ثبت نام و دریافت کارت عضویت، شماره شبا به عنوان یکی از اطلاعات مورد نیاز قرار می‌گیرد. بنابراین، شماره شبا برای دریافت کارت عضویت در بسیاری از سایت‌های پرداخت آنلاین لازم است. به هر حال، همه سایت‌های پرداخت آنلاین به یک شکل عمل نمی‌کنند و ممکن است برخی از آن‌ها برای ثبت نام نیاز به شماره شبا نداشته باشند. لذا قبل از ثبت نام در سایت‌های پرداخت آنلاین، بهتر است شرایط و مقررات آن‌ها را به دقت مطالعه کرده و در صورت نیاز اطلاعات مورد نیاز را آماده کنید.

نحوه عملکرد شبا در اروپا به چه صورت است ؟

تعدادی شبا مختلف در اروپا وجود دارد و ممکن است تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای کسب وکار شما بهتر است، دشوار باشد. در جدول زیر مروری بر رایج ترین شبا ها در اروپا و همچنین برخی از مزایای آن ها آورده شده است.

SEPA استاندارد اروپایی برای انتقال پول بین بانک ها با استفاده از تراکنش های الکترونیکی ساده است.با SEPA، شما به راحتی می توانید پول را از طریق کارت بدهی یا اعتباری، بانکداری آنلاین، یا با ارسال یک انتقال سیمی ارسال و دریافت کنید.

SEPA چیست؟

SEPA یک سیستم پرداخت اروپایی است که امکان ارسال پول بین بانک های اروپا را بدون نیاز به واسطه فراهم می کند.این کار ارسال و دریافت پول را برای کسب وکارها سریع تر و آسان تر می کند که می تواند در زمان و پول آن ها صرفه جویی کند.

SEPA چگونه کار می کند؟

بانک های درگیر در SEPA یک حساب خانه پاک سازی خودکار (ACH)با دفتر مرکزی بانک مربوطه خود ایجاد کردند.زمانی که مشتری می خواهد پرداخت انجام دهد، تاجر مستقیما با بانک خود تماس می گیرد و درخواست خدمات انتقال وجه (FTS)می کند.سپس ACH تراکنش را براساس سوابق خود تایید می کند، دریافت پول توسط بانک دریافت کننده را تایید می کند و یورو را از یک حساب به حساب دیگر منتقل می کند.

آیا SEPH برای استفاده از SEPA لازم است؟

خیر – اگرچه بسیاری از بانک های شرکت کننده در SEPA آن را به عنوان بخشی از قرارداد عضویت خود نیاز دارند.با این حال، استثناهایی وجود دارد – اغلب بانک های کوچک تر که ممکن است هنوز ACH نداشته باشند یا به دلیل هزینه های مربوط به راه اندازی آن شرکت نکنند.

آیا می توانم از کارت بدهی یا اعتباری خود با SEPA ها استفاده کنم؟

بله – شما فقط به شماره حساب بانکی خود نیاز خواهید داشت، نه شماره کارت اعتباری یا شماره پین کارت دبیت مانند زمانی که از خدمات بانکداری سنتی استفاده می کنید.

پس چرا باید به جای روش های سنتی بانکداری به استفاده از SEPA روی بیاورم؟

دلایل متعددی وجود دارد: سرعت – به لطف سرعت پردازش خودکار در شبکه هر موسسه مالی، تراکنش ها از طریق SEP پردازش می شوند.

SWIFT یک شبکه بین المللی است که برای انتقال اطلاعات مالی بین بانک ها استفاده می شود.این سیستم در اصل در سال ۱۹۶۹ به عنوان راهی برای جلوگیری از مسدود شدن نقل و انتقالات بانکی در زمان جنگ ایجاد شد.امروزه از آن برای انجام سریع و موثر پرداخت های جهانی استفاده می شود.

هر دو شبا مزایا و معایب خاص خود را دارند – برای مثال، SEPA ممکن است راحت تر از SWIFT باشد اگر شما تنها یک حساب با یک بانک داشته باشید (در مقابل چندین حساب با بانک های مختلف)

چگونه نام بانک را از روی شماره شبا تشخیص دهیم

اما زمانی که تقاضای بالایی برای این سیستم وجود داشته باشد، SWIFT می تواند سریع تر باشد.در نهایت، مهم است که یک شبا انتخاب کنید که نیازهای شما را باتوجه به موقعیت مکانی و وضعیت بانکی شما برآورده کند.

شماره حساب بانکی بین المللی ایالات متحده آمریکا یک شماره ۹ رقمی منحصر به فرد است که توسط بانک ها و دیگر موسسات مالی برای شناسایی حساب های بانکی و روابط تجاری استفاده می شود. همچنین به عنوان کد سویفت، کد SWIFT، کد BIC یا شماره حساب تجاری شناخته می شود.

نحوه عملکرد شبا در آمریکا به چه صورت است ؟

دو نوع شبا وجود دارد: شبا عملیاتی و شبا مالکیت سودمند.

شبا عملیاتی چیست؟

یک شماره حساب عملیاتی یک شماره حساب بانکی است که به بانک ها و دیگر موسسات مالی اجازه می دهد یکدیگر را شناسایی کنند.شبا می تواند برای پرداخت های بین المللی مانند ارسال پول از یک کشور به کشور دیگر استفاده شود.وقتی پرداخت انجام می دهید، بانک شما وجوه شما را به بانک دریافت کننده شبا می فرستد.

مالکیت مفید شبا چیست؟

مالکیت سودمند شبا یک استاندارد شناخته شده بین المللی برای شناسایی مالک سودمند یک حساب مالی است.هدف شبا بهبود شفافیت و قابلیت ردیابی در سیستم مالی از طریق ارائه یک شناسه واحد برای حساب هایی است که می توانند برای اهداف مالیاتی، دادخواهی یا سایر اقدامات قانونی مورد استفاده قرار گیرند.

مالک سودمند کسی است که یا مالک است یا بر دارایی مانند یک کسب وکار، دارایی، اوراق بهادار و غیره کنترل دارد.به منظور شناسایی صاحب حساب با یک بانک یا موسسه مالی دیگر، باید نام و آدرس خود را در قالب شبا وارد کنید.سپس این اطلاعات با شماره حساب موجود در فایل آن موسسه در ارتباط خواهد بود.

مزایای داشتن شبا متعدد است:

– به موسسات اجازه می دهد تا راحت تر تراکنش ها را ردیابی کنند و فعالیت های مشکوک مربوط به حساب های خاص را پیدا کنند.

– رعایت مقررات مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم را آسان تر می کند.

– تسهیل نقل و انتقالات بین بانک های کشورهای مختلف بدون نیاز به تبدیل چندگانه به ارزه ای محلی.

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از طریق سرویس های آنلاین مانند BICnet یا از طریق ایمیل تیم پشتیبانی مشتریان بانک خود را راه اندازی کنید.

  • شماره حساب های بانکی

نام بانک : ملی

نوع حساب : جاری

شعبه : بورس

کد شعبه : ۶۹۵

شماره حساب : ۰۱۰۶۳۵۴۷۹۶۰۰۹

: شماره شبا

IR۸۷۰۱۷۰۰۰۰۰۰۰۱۰۶۳۵۴۷۹۶۰۰۹

نام بانک : تجارت

نوع حساب : جاری

شعبه : کار

کد شعبه : ۱۱۰

شماره حساب : ۰۱۵۶۳۵۳۰۰۰

: شماره شبا

IR۱۸۰۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۵۶۳۵۳۰۰۰

نام بانک : صادرات

نوع حساب : جاری سپهر

شعبه : حافظ

کد شعبه : ۱۹۸۶

شماره حساب : ۰۱۰۱۴۱۶۲۹۷۰۰۷

: شماره شبا

IR۲۵۰۱۹۰۰۰۰۰۰۰۱۰۱۴۱۶۲۹۷۰۰۷

نام بانک : پارسیان

نوع حساب : جاری

شعبه : حافظ

کد شعبه : ۱۰۳۹/۵

شماره حساب : ۰۱۰۰۱۱۹۴۶۳۰۰۱

: شماره شبا

IR۲۷۰۵۴۰۱۰۳۹۰۲۱۱۰۱۱۹۴۶۳۰۰۱

نام بانک : ملت

نوع حساب : جام

شعبه : وصال شیرازی

کد شعبه : ۶۳۰۹۹

شماره حساب : ۹۶۵۴۴۰۰۵۶۶

: شماره شبا

IR۶۶۰۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۹۶۵۴۴۰۰۵۶۶

نام بانک : سامان

نوع حساب : جاری

شعبه : بورس

کد شعبه : ۸۴۹

شماره حساب : ۱-۹۹۸۸۹۹-۴۰-۸۴۹

: شماره شبا

IR۰۸۰۵۶۰۰۸۴۹۰۴۰۰۰۹۹۸۸۹۹۰۰۱

نام بانک : آینده

نوع حساب : جاری

شعبه : اکباتان فاز 1

کد شعبه : ۲۶۰

شماره حساب : ۰۱۰۰۳۵۷۰۷۷۰۰۸

: شماره شبا

IR۴۸۰۶۲۰۰۰۰۰۰۰۱۰۰۳۵۷۰۷۷۰۰۸

نام بانک : شهر

نوع حساب : جاری

شعبه : سعادت آباد

کد شعبه : ۲۳۴

شماره حساب : ۱۰۰۸۴۲۵۴۱۳۶۸

: شماره شبا

IR۳۷۰۶۱۰۰۰۰۰۰۰۱۰۰۸۴۲۵۴۱۳۶۸

نام بانک : پاسارگارد

نوع حساب : جاری

شعبه : بورس اوراق بهادار

کد شعبه : ۴۱۵

شماره حساب : ۱-۱۲۲۷۹۸۹۲-۱۱۰-۴۱۵

: شماره شبا

IR۰۵۰۵۷۰۰۴۱۵۱۱۰۱۲۲۷۹۸۹۲۰۰۱

نام بانک : کارآفرین

نوع حساب : جاری

شعبه : جمهوری

کد شعبه : ۰۰۱۹۵

شماره حساب : ۰۱۰۱۱۰۸۱۳۵۶۰۴

: شماره شبا

IR۷۲۰۵۳۰۰۰۰۰۰۰۱۰۱۱۰۸۱۳۵۶۰۴

نام بانک : بانک عملیاتی بورس انرژی (جهت معاملات بورس انرژی)

نوع حساب : جاری

شعبه : بورس

کد شعبه : ۶۹۵

شماره حساب : ۰۱۰۲۶۱۲۴۹۹۰۰۲

: شماره شبا

IR۷۹۰۱۷۰۰۰۰۰۰۰۱۰۲۶۱۲۴۹۹۰۰۲

نام بانک : ایران زمین

نوع حساب : جاری

شعبه : سیدجمال الدین اسدآبادی

کد شعبه : ۱۰۲

شماره حساب : ۱۰۲۱۱۱۶۲۰۴۷۸۱

: شماره شبا

IR۰۵۰۶۹۰۰۱۰۲۰۱۱۰۱۶۲۰۴۷۸۰۰۱