اخبار کسب و کارعمومی

هواساز چیست و چگونه کار می کند؟

محتوای این مطلب پنهان
1 هواساز ساختمانی چیست ؟

دستگاه هواساز ، دستگاهی برای فیلتر نمودن ، تنظیم دما ، تنظیم رطوبت ، کنترل سرعت ، جهت و توزیع هوای ورودی به ساختمان ، آپارتمان ، سوله صنعتی و یا هر نوع ساختمان دیگری است و به همین خاطر از نظر کاربرد به انواع هواساز ساختمانی (آپارتمانی یا همان هواساز خانگی) و نیز هواساز صنعتی دسته بندی می شود. سیستم هواساز به همراه دستگاه های سرمایشی مانند چیلر ، دستگاه های گرمایشی مانند بویلر و یا دستگاه های سرمایشی گرمایشی مانند GHP , VRF و غیره مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هواساز دستگاه تولید کننده حرارت و برودت نیست بلکه فقط دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم است. به این مفهوم که آب در چیلر سرد و در بویلر گرم شده و با پمپ به کویل های (لوله های مسی فین دار) هواساز پمپاژ می شود. سپس مطابق شکل زیر با استفاده از یک فن ، هوای تازه از اطراف کویل ها (لوله های مسی فین دار) دمیده شده و در اثر برخورد هوا با سطح سرد یا داغ کویل ها، هوا خنک یا گرم می شود. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها ⇐

هواساز ساختمانی چیست ؟

همانطور که گفته شد هواسازها به دو دسته کلی هواساز ساختمانی (آپارتمانی) و صنعتی تقسیم بندی می شوند. از هواساز ساختمانی می توان در اماکن مختلف مسکونی ، اداری ، تجاری ، آموزشی و غیره استفاده نمود. از نظر ساختاری بین این دستگاه ها تفاوتی وجود ندارد و فقط ابعاد آنها ، نوع فیلترهای به کار رفته ، مجهز بودن یا نبودن به تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن و نیز درصد هوای برگشتی به دستگاه ها متفاوت است. برای مثال یک هواساز صنعتی که در محیطی آلوده کار می کند بهتر است که به فیلترهای مخصوص جذب کننده آلاینده ها مجهز شود و یا اینکه در یک هواساز خانگی (آپارتمانی) مسئله تنظیم و کنترل رطوبت نیز اهمیت پیدا می کند.

به مدل های کوچکتر هواساز ساختمانی ، دستگاه هواساز خانگی گفته می شود و معمولا برای این مدل های با ابعاد کوچک ، سیستم رطوبت زنی و رطوبت زدایی در نظر گرفته نمی شود (در صورت نیاز یا درخواست مشتری سیستم تنظیم رطوبت به طور خاص افزوده می شود). معمولا جریان آب گرم درون کویل های آن از طریق پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه و جریان آب سرد درون کویل های آن از طریق دستگاه مینی چیلر آپارتمانی تامین می شود.

هواساز صنعتی چیست ؟

دستگاه هواساز صنعتی مخصوص ، ، سالن های بزرگ تولیدی ، ورزشی و … ساخته می شود. با توجه به بزرگ بودن فضای سوله ها ، افزایش مقدار گردش هوا (سیرکولاسیون هوا) و نیز استفاده از فیلترهای متفاوت مطرح می شود تا هم در مصرف انرژی با سیرکولاسیون هوا صرفه جویی شود و هم از ورود یا انتقال آلاینده های صنعتی جلوگیری شود ولی در کل کارکرد آن شبیه نوع ساختمانی است.

اجزای اصلی سیستم هواساز خانگی (ساختمانی) و صنعتی

۱ . فن سانتریفیوژ یا محوری

۲ . کویل های آب سرد و گرم یا کویل مبرد DX یا همان اواپراتور (معمولا کویل ها از لوله مسی به همراه فین های آلومینیومی جهت افزایش نرخ انتقال حرارت ساخته می شوند.)

۳ . فیلترهای قابل شستشو ، هپا و اولپا از جنس بوروسیلیکات ، فیلتر کربن فعال و … با قدرت جذب ذرات معلق ۰٫۳ تا ۱۲ میکرون (متناسب با نیاز)

۴ . قسمت رطوبت زن و رطوبت گیر

۵ . محفظه اختلاط کننده هوای تازه و هوای برگشتی (محفظه ای که اجازه می دهد تا مقدار مشخصی هوای تازه از بیرون وارد و با هوای برگشتی از داخل ساختمان مخلوط شود.)

۶ . لرزه گیر ها (جهت جلوگیری از ایجاد لرزش در سیستم هواساز ساختمانی و صنعتی)

۷ . تجهیزات و قطعات کنترل کننده الکتریکی و مکانیکی شامل ترموستات یا سنسور جهت تنظیم دما ، تنظیم کننده رطوبت ، تجهیزات کنترل کننده سرعت حرکت هوا و …

۸ . کانال تغذیه هوا به داخل ساختمان

در تصویر زیر کارکرد دستگاه در حالت سرمایشی نشان داده شده است.

مزایا و معایب دستگاه هواساز

همانطور که گفته شد ، این دستگاه ، دستگاهی است که پس از سرد ، گرم و نیز فیلتر کردن و تنظیم رطوبت هوا ، هوا را با کانال کشی در سرتاسر ساختمان توزیع می کند و مزایا و معایب آن در نقطه مقابل سیستم های بدون کانال از جمله فن کویل ها قرار دارد. یعنی اینکه در سیستم فن کویل ، به ازای هر اتاق یا قسمت از ساختمان یک فن کویل در نظر گرفته شده و همه فن کویل ها با لوله کشی آب سرد و گرم به چیلر و بویلر متصل می شوند و دیگر از کانال کشی استفاده نمی شود. ولی هواساز برتری که نسبت به فن کویل ها دارد این است که می توان حجم بالایی از هوای تازه را به درون ساختمان تزریق کرد که از این نظر به انواع معمولی و فول فرش (full fresh) تقسیم بندی می شوند. منظور از فول فرش این است که صد در صد هوای عبوری از داخل دستگاه هواساز ، از بیرون (هوای آزاد) تامین شده و هیچ درصدی از هوای داخل ساختمان مجددا وارد دستگاه نمی شود.

مهمترین مزایا و معایب هواساز در مقایسه با فن کویل ها عبارتند از :

۱ . این دستگاه توانایی این را دارد که مقدار زیادی هوای تازه وارد ساختمان کند تا اکسیژن مورد نیاز همواره تامین شود.

۲ . اگر در پروژه ای نیاز باشد که رطوبت نیز همانند دما به دقت تحت کنترل درآید ، با افزودن تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن و تعریف سیستم کنترلی در آن می توان به خوبی این کار را انجام داد. (هر چند اگر هم این تجهیزات نصب نشود ، کویل های آب سرد در روزهای گرم سال به خوبی رطوبت هوا را گرفته و کاهش می دهند. درست مثل دستگاه کولر گازی که در فصل تابستان این کار را انجام می دهد)

۳ . بهترین دستگاه برای پاکسازی هوا از هر نوع آلایندگی است.

۴ . از جمله معایب این دستگاه این است که نمی توان به تنهایی از آن در سرمایش یا گرمایش ساختمان هایی استفاده کرد که باید هر قسمت و هر اتاق به طور مجزا و مستقل تهویه شود. مثلا یک ساختمان مسکونی یا اداری را در نظر بگیرید که بخواهیم دمای هوا در هر اتاق توسط کاربر همان اتاق و بدون اینکه تاثیری بر عملکرد سایر اتاق ها داشته باشد ، تنظیم شود که در این صورت فقط باید از فن کویل ها استفاده کرد. چونکه هواساز کل هوا را با یک دمای مشخص و با کانال در همه اتاق ها پخش می کند. نکته اینکه در بسیاری از ساختمان ها و سوله ها از سیستم هواساز و فن کویل به صورت ترکیبی استفاده می شود. یعنی چیلر و بویلر هم به فن کویل ها متصل هستند و هم به یک هواساز تا هم از مزایای هواساز استفاده شود و هم از مزایای سیستم فن کویل. برای مثال در شکل زیر مشاهده می کنید که چطور برای حالت سرمایش ، لوله آب سرد چیلر به هواساز و تعداد زیادی فن کویل متصل شده است. برای حالت گرمایش هم بویلر موتورخانه را با لوله کشی آبگرم به هواساز و فن کویل ها وصل می کنیم.

مطالعه بیشتر ⇐

کاربرد هواساز :

کاربرد دستگاه هواساز در سیستم تهویه یک ساختمان یا سوله معمولا در یکی از شرایط زیر ضرورت پیدا می کند :

۱ . در هر نوع کاربری که به ورود هوای تازه به طور دائمی نیاز داشته باشیم.

۲ . در هر نوع کاربری که رفت و آمد در آن زیاد بوده و باید اکسیژن به میزان کافی تامین شود.

۳ . در هر نوع کاربری که بخواهیم با کانال ، هوا را توزیع کنیم.

۴ . در جاهایی که باید هوا به خوبی و متناسب با نیاز فیلتر شود.

۵ . و کاربرد هواساز در جاهایی که باید رطوبت هوا کامل تحت کنترل باشد و بتوان مقدار آن را مدیریت کرد.

انواع دستگاه هواساز :

انواع هواساز را می توان به روش های مختلف و در دسته بندی های متفاوت قرار داد که عمده ترین آنها عبارتند از :

۱ . وجود یا عدم وجود مکانیزم بازیافت حرارت اتلافی (هیت ریکاوری) در راستای کاهش مصرف انرژی

۲ . طراحی شدن یا نشدن انواع دستگاه هواساز به شکل بهداشتی (هایژنیک) جهت کاربرد در محیط های بهداشتی مثل بیمارستان ها

۳ . طراحی به صورت غیر فول فرش (No Full Fresh) یا فول فرش (Full Fresh) با تعبیه یا عدم تعبیه دریچه بازگشت هوا و محفظه مخلوط کننده

قیمت :

قیمت هواساز که معمولا بر اساس کمیت دبی حجمی با واحد CFM (مخفف Cubic Feet per Minute یا همان فوت مکعب بر دقیقه) بیان می شود معمولا یک قیمت پایه دارد که با افزوده شدن تجهیزاتی مثل رطوبت گیر و رطوبت زن و فیلترهای خاص به آن ، این قیمت افزایش پیدا می کند. با توجه به اینکه هر دستگاهی باید متناسب با نیازهای هر مکان به طور خاص طراحی و ساخته شود ، نمی توان قیمت دقیقی برای محصولات برآورد کرد و تنها پس از تعیین دبی و مشخصات فنی دستگاه ، قیمت مشخص می گردد. در تصویر زیر نمونه ای از هواساز در حالت تولید در کارخانه شرکت ما (صنایع برودتی ماخ) را مشاهده می کنید.

برخی از مهمترین خصوصیات دستگاه های ساخته شده در شرکت ما

۱ . ساخت شاسی دستگاه از مقاطع ناودانی استاندارد با پوشش رنگ اپوکسی

۳ . ساخت بدنه بیرونی و جداره داخلی از ورق گالوانیزه مرغوب HOT DIP با ضخامت های ۱٫۳ و ۰٫۷ میلی متر

۴ . اتصالات مجموعه از جنس پلی آمید تقویت شده مقاوم در برابر گرما و نور مستقیم آفتاب

۶ . مجهز به کویل های دو ردیفه گرمایشی (آب گرم) و کویل های چهار ردیفه سرمایشی (آب سرد) از جنس مس و فین های آلومینیومی

۸ . در صورت نیاز مجهز نمودن دستگاه به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری با کنترلر اتوماتیک جهت تنظیم رطوبت هوای ورودی به ساختمان

۹ . مجهز نمودن دستگاه به انواع فیلترها (با توجه به نیاز)

۱۰ . استفاده از فن های سانتریفیوژ نوع فوروارد (برای انواع هواساز معمولی) و بکوارد (برای انواع هایژنیک) با بالانس دینامیکی و استاتیکی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هواسازهای شرکت ما و انتخاب دستگاه مناسب برای ساختمان خود به صفحه کاتالوگ مراجعه کنید. ⇐

تولید و فروش

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع هواساز، چیلر، مینی چیلر، فن کویل، ایرواشر و … در طرح ها و ظرفیت های گوناگون است. کلیه محصولات ما متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. برای شناخت بیشتر انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت هواسازها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

هواسازهای مستقل آپارتمانی و صنعتی

منظور از هواساز مستقل آپارتمانی یا صنعتی این است که واحد تولید کننده سرمایش و گرمایش به همراه واحد توزیع کننده (هواساز) همگی در یک مجموعه و کنار یکدیگر جاسازی و ساخته می شوند. انواع مختلفی از هواساز مستقل آپارتمانی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از پکیج یونیت یا همان روف تاپ پکیج ، دستگاه سرمایشی گرمایشی زنت و غیره که با مراجعه به متن های زیر می توانید با ویژگی های آنها آشنا شوید.

هواساز چیست و چگونه کار می کند؟

مطالعه بیشتر ⇓

چرا با افزایش سیرکولاسیون هوا ، مصرف برق هواساز کاهش می یابد ؟

سیرکولاسیون هوا یعنی بازگرداندن مجدد درصدی از هوای داخل ساختمان به دستگاه هواساز که این هوای سیرکوله چون از قبل در هواساز سرد یا گرم شده ، هنوز اندکی سرد (در فصل تابستان) یا اندکی گرم (در فصل زمستان) است و بنابرین وقتی دوباره از بین کویل های سرد یا گرم هواساز عبور می کند ، به انرژی کمتری برای سرد شدن یا گرم شدن نیاز دارد.

چه پارامترهایی بر قیمت دستگاه هواساز اثر می گذارند ؟

مهمترین عوامل عبارتند از نوع و برند فن دستگاه ، تعداد کویل ها ، نوع و جنس فیلترها ، هایژنیک (بهداشتی) یا معمولی بودن دستگاه ، فول فرش بودن (تمام هوا بودن) یا نبودن آن ، داشتن یا نداشتن تجهیزات تنظیم کننده رطوبت

هواسازها بر اساس چه چیزی به انواع مختلف دسته بندی می شوند ؟

معمولا بر اساس نیاز یا عدم نیاز به هوای برگشتی از ساختمان (اگر کل هوای ورودی به دستگاه از هوای تازه بیرون تامین شود و هیچ هوایی به دستگاه برگردانده نشود به آن فول فرش Full Fresh گفته می شود) و بر اساس نوع کاربری بهداشتی (یا هایژنیک که مخصوص بیمارستان ها ، داروسازی ها و صنایع حساس است) یا معمولی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)  هواساز دستگاهی است که برای ایجاد و حفظ درجه حرارت بهینه در یک فضای داخلی استفاده می شود. اغلب مردم فکر می کنند که تهویه مطبوع با ایجاد هوای سرد کار می کند. با این حال، این کاملا درست نیست. در این راهنما، به بررسی طرز کار دستگاه هواساز و همچنین کارهایی که تک تک اجزا در این سیستم انجام می دهند، خواهیم پرداخت.

ما در این مقاله به سوالاتی از قبیل این که کارکرد دستگاه هواساز چگونه است؟ اجزای این دستگاه چیست و این که عملکرد چه مزایایی به دنبال دارد، پاسخ خواهیم داد.

 طرز کار دستگاه هواساز چگونه است؟

دستگاه هواساز با حذف هوای گرم از داخل خانه و پمپاژ آن به بیرون کار می کند، در حالی که هوای خنک را به داخل اتاق باز می گرداند و دما را کاهش می دهد. وقتی مایع تبدیل به گاز می شود، گرما را جذب می کند و اصولاً عملکرد آن ها اینگونه است. هواساز ها بسیار شبیه به یخچال شما عمل می کنند، به این ترتیب که گرما در داخل سیستم جذب شده و سپس از اتاق خارج می شود.

طریقه کارکرد دستگاه هواساز به این صورت است که:

 • ابتدا هوای گرم اتاق به داخل سیستم کشیده می شود.
 • این هوا روی لوله ‌های اواپراتور سرد جریان دارد و هوا را خنک می ‌کند در حالی که یک رطوبت ‌گیر رطوبت اضافی را از بین می ‌برد.
 • در همین حال، مایع خنک ‌کننده که از طریق لوله‌ های  جریان می‌ یابد، گرمای هوای عبوری را جذب کرده و تبخیر می کند و این مایع، از مایع خنک به گاز گرم تبدیل می‌ شود.
 • این هوای گرم به بیرون پمپ می شود در حالی که مایع خنک کننده از طریق یک واحد کمپرسور و یک کندانسور جریان می یابد که آن را دوباره به مایع خنک تبدیل می کند.
 • سپس هوای سرد مجدداً به داخل اتاق می چرخد ​​و در آنجا با هوای موجود مخلوط می شود و دما و رطوبت را کاهش می دهد. همانطور که متوجه شدید طرز کار دستگاه هواساز بدون قطعات اصلی آن ممکن نیست.

در داخل یک هواساز، تعدادی اجزای مختلف وجود دارد که وضعیت، فشار و دمای مبرد را دستکاری می ‌کنند و به این صورت شیوه کار دستگاه هواساز با قطعات مجزا آسان می شود.جهت مشاهده ویدیو هواساز کلیک کنید.

اجزای هوا ساز چه کار می کنند؟

 هواساز به یک مایع خنک کننده نیاز دارد که از طریق کویل ها پمپ می شود تا هوا خنک شود. طرز کار دستگاه هواساز با سه جزء کلیدی محقق می شود‌‌.

اواپراتور هواساز

در بررسی طرز کار هواساز به توضیح مختصری از مهم ترین قطعه آن یعنی اواپراتور می رسیم. هوای گرم از داخل خانه شما به داخل کشیده شده و از یک شیر انبساط عبور می کند که جریان را تنظیم می کند. سپس روی کویل اواپراتور سرد دمیده می شود که گرمای هوا را جذب می کند.

همانطور که مبرد داخل کویل ها گرما را جذب می کند، دوباره به گاز تبدیل شده و به سمت کمپرسور حرکت می کند و به این صورت نحوه عملکرد هواساز محقق می شود.

کمپرسور هواساز

کمپرسور در یک سیستم تهویه مطبوع به عنوان یک پمپ عمل می کند و حجم گاز را کاهش می دهد و فشار و دمای آن را برای فرآیند تراکم افزایش می دهد.

کندانسور هواساز

کندانسور هواساز، گرمای جمع‌ آوری‌ شده از داخل اتاق توسط مبرد را می‌ گیرد و به شکل بخار آن را به بیرون پمپ می ‌کند، هوای بیرون گرما را جذب کرده و حالت را از گاز به مایع تبدیل می‌ کند. هنگامی که گرما به بیرون منتقل شد، مبرد سرد به داخل اواپراتور باز می گردد تا این فرآیند را تکرار کند.

 نتیجه طرز کار دستگاه هواساز چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که نحوه کار دستگاه هواساز به این صورت است که گرما را دریافت و سرما تولید می کند. این یک تصور غلط رایج است که وظیفه هواساز فقط کاهش دمای هوا در یک فضا می باشد. هواساز ها خیلی بیشتر از این ها کارایی دارند. این دستگاه ها همچنین دارای تعدادی از مزایای سلامتی نیز هستند.

اگر می خواهید در جهت آشنایی با طرز کار دستگاه هواساز اقدام به دریافت مشاوره فرمایید، می توانید مشاوران مجرب داتیس کار را انتخاب کنید. قطعا این کارشناسان حرفه ای به شرح طرز کار هواساز به صورت تخصصی و یا با زبان ساده خواهند پرداخت. این مجموعه در زمینه و سایر قطعات فعالیت دارد.

هواساز صنعتی چیست؟

شاید برای شما نیز سؤال پیش آمده باشد که هواساز صنعتی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ در جواب این سؤال باید بگوییم که این هواساز یک دستگاه مجهز به فیلتر های تصفیه هوا است. این دستگاه صنعتی در مکان های بزرگ مانند سوله های صنعتی و کارگاه های بزرگ تولیدی به علت بزرگ بودن فضا و نیاز به گردش هوای بیشتر کاربرد زیادی دارد.

این دستگاه به تنهایی کارایی ندارد بلکه همراه با سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا دستگاه هواساز صنعتی سرما و گرما تولید نمی کند بلکه تنها توزیع کننده سرما و گرما است و باید همراه با یک دستگاه تولید کننده سرما و گرما از آن استفاده شود. به عبارت دیگر آب بعد از سرد شدن یا گرم شدن در چیلر سرد و بویلر گرم توسط پمپ ها به سمت کویل های هوا پمپاژ می شوند.

کویل ها لوله های مسی فین داری هستند که آب بعد از فیلتر شدن به سمت آنها پمپاژ می شود. فرآیند فیلتر کردن آب به این دلیل است که ذرات معلق در آب تصفیه شوند تا از رسوب شدن ذرات بر روی کویل ها جلوگیری شود. بدین ترتیب با فیلتر کردن آب  بر طول عمر مفید کویل هواساز صنعتی افزوده می شود.

کاربرد انواع سیستم هواساز صنعتی

از انواع سیستم هواساز صنعتی در سالن های ورزشی و سوله های صنعتی و دیگر مکان های صنعتی بزرگ مانند گلخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز مربوط به پرورش قارچ و سبزیجات استفاده می شود. هواساز صنعتی سالن قارچ یکی از انواع پر کاربرد دستگاه هواساز است که عملکرد فوق العاده ای در پرورش قارچ ها ارائه می دهد.

این دستگاه با تامین هوای مورد نیاز سالن پرورش قارچ به طور چشمگیری گردش هوای سالن را افزایش می دهد. همچنین باید توجه داشته باشید که قیمت دستگاه هواساز صنعتی در مقایسه با کاربرد موثری که دارد بسیار مناسب است.

اجزای اصلی هواساز صنعتی

همانطور که اشاره شد هواساز صنعتی به تنهایی کارایی ندارد و همراه با دستگاه سرمایشی ( چیلر) و دستگاه گرمایشی (بویلر) یا دستگاه های سرمایشی و گرمایشی در مکان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مکان های مورد استفاده از این هواساز می توان به: سوله های صنعتی، مکان های بزرگ تولیدی، انبار های مجهز و بزرگ نگهداری کالا ها، سالن های ورزشی، کارخانه های تولید پلاستیک و کاغذ اشاره کرد.

 دستگاه هواساز صنعتی همانند سایر هواساز ها از اجزای خاصی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند از:

 1. دریچه ورود هوا
 2. فیلتر ها
 3. کویل های آب سرد و گرم
 4. فن
 5. کانال تغذیه هوا
 6. قطعات مکانیکی و الکتریکی (ترموستات، سنسور تنظیم دما یا تنظیم رطوبت، قطعات کنترل سرعت و هوا )
 7. لرزه گیر ها
 8. قطعات مربوط به تنظیم دما و رطوبت
 9. محفظه های مربوط به اختلاط هوای تازه و هوای برگشتی از داخل ساختمان

کارایی سیستم هواساز صنعتی به این صورت است که دستگاه پس از انجام فرآیند سرد یا گرم کردن هوا، هوای موجود در دستگاه را فیلتر می کند تا از رسوب شدن ذرات معلق بر روی کویل ها جلوگیری کند. سپس با توجه به قطعات موجود برای تنظیم دما و رطوبت، دما و رطوبت آب بررسی و کنترل می شود. در آخرین مرحله هوای تولید شده توسط دستگاه با استفاده از فن به سمت لوله های ساختمانی هدایت می شود. بدین ترتیب هوا از طریق سیستم لوله کشی در فضای سر تا سر ساختمان توزیع می شود.

انواع هواساز صنعتی

در ابتدا هواساز به یک شکل در بازار موجود بود و این هواساز موجود نیز به صورت وارداتی در مصارف متعدد مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت زمان صنعت و فناوری توسعه پیدا کرد و همزمان با این رشد و ترقی صنعت مربوط به دستگاه های هواساز نیز دچار تغییر و تحول شد.

 طراحان صنعتی توانستند با به‌کارگیری تکنیک های ایده آل هوا انواع هواساز صنعتی را در طیف گسترده ای از ابعاد متنوع طراحی کنند. طولی نکشید که دستگاه هواساز با رعایت استانداردهای جهانی تولید و وارد بازار شد.

مزایای سلامتی هواساز

 • دستگاه های هواساز خانگی حاوی فیلتری هستند که ذرات و مواد حساسیت زا مانند گرده و گرد و غبار را از گردش در هوا حذف می کند و به تمیز کردن هوایی که در اتاق تنفس می کنید کمک می کند. به طور مشابه، آن ها همچنین به عنوان رطوبت گیر عملمی کنند . این  این دلیل است که دستگاه های تهویه هوا رطوبت را از هوای داخل اتاق می گیرند و آن را کاهش می دهند.
 • هنگامی که دما افزایش می یابد، بیشتر در معرض خطر گرمازدگی هستید. با نصب یک سیستم هواساز خانگی، خطر گرمازدگیو سایر بیماری های مرتبط با گرما را کاهش خواهید داد.
 • با کمال تعجب، هواساز به کاهش خطر کم آبیکمک می کند . دمای پایین‌ تر در اتاق به این معنی است که کمتر عرق می ‌کنید. هنگامی که عرق می کنید، در واقع آب زیادی از بدن خود از دست می دهید. البته حفظ آب بدن بسیار مهم است، اما یک سیستم هواساز به مبارزه با کم آبی احتمالی کمک می کند.
 • هوای تمیزتر هواساز به این معنی است که احتمال حملات آسم درمبتلایان به این بیماری کاهش می یابد.

همچنین راه های بسیار دیگری وجود دارد که تهویه مطبوع می تواند مفید باشد:

 • نحوه عملکرد دستگاه هواساز با فیلتر ها به حذف حشرات از محیط کمک می کند. به دلیل فیلترهای تهویه مطبوع در هواساز حشرات کمتری در خانه شما وجود خواهد داشت. این فیلترها همچنین از پخش شدن کک روی خز حیوانات خانگی شما جلوگیری می کند و به طور کلی خانه شما را تمیزتر نگه می دارد.
 • طرز کار دستگاه هواساز و نیاز مراکز مختلف به تهویه مطبوع لزوم این دستگاه ها را در صنایع مختلف ایجاب می کند. وجود هواساز در کارخانه ها، گلخانه ها و مراکز تولیدی می تواند به حفظ دمای محیط و سالم ماندن مواد اولیه منجر شود‌.

خرید اینترنتی سیستم هواساز صنعتی

خرید اینترنتی یک روش ایمن و  مقرون به صرفه برای خرید دستگاه هواساز است. مشتریان عزیز می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجموعه داتیس کار ارتباط برقرار کنند. مشاوران اطلاعات مهمی در مورد کارایی دستگاه، گارانتی و قیمت هواساز صنعتی در اختیار مشتریان احتمالی قرار خواهند داد‌. در صورت رضایت مشتریان می توانند به صورت عمده و خرده این دستگاه صنعتی را خریداری کنند. همچنین آنها می توانند برای نصب دستگاه هواساز و نیز از مهندسین متخصص نیز کدستگاه هواساز چگونه کار می کند ؟

پاسخ به این سوال که هواساز چگونه کار می کند ساده است زیرا این دستگاه ساختار ساده ای دارد. هواساز دستگاهی است که از تعدادی کویل حاوی آب سرد و گرم (در برخی هواسازها ، کویل حاوی مبرد به صورت مستقیم dx)، فن ، تعدادی فیلتر ، رطوبت زن ، کانال ها و محفظه های تامین و توزیع هوای سرد و گرم تشکیل شده است. طرز کار هواساز و چیلر و غیره به این صورت است که آب سرد در دستگاه هایی مانند چیلر یا مینی چیلر و آب گرم در بویلر یا پکیج به وجود آمده و از طریق لوله کشی به هواساز تهویه منتقل می شود. در هواساز تهویه ، یک فن بزرگ یا چند فن کوچک قرار دارد که هوا را از روی (اطراف) کویل ها دمیده و هوا را پس از سرد یا گرم کردن در ساختمان توزیع می کند. در فصل گرم که آب سرد در کویل ها جاری است، به آن هواساز سرمایشی و در فصل سرد که آب گرم در کویل ها جریان دارد، به آن هواساز گرمایشی گفته می شود.

برای اینکه بدانید که دقیقا هواساز چگونه کار می کند کافی است که اجزا و نحوه ارتباط سیستم در شکل زیر را با دقت بررسی کنید.

در برخی مدل ها از هواساز با کویل dx (به جای کویل آب سرد) استفاده می شود. منظور از dx این است که چیلر به صورت مستقیم (بدون سیال واسطه آب) به کویل حاوی مبرد هواساز متصل می شود که در این صورت به کویل ، اواپراتور نیز گفته می شود. در واقع در اتصال dx یا همان مستقیم به جای اینکه چیلر ، آب را سرد کند و به هواساز بفرستد، مبرد (گاز فریون) چیلر مستقیما به کویل هواساز انتقال داده می شود تا مبرد مستقیما با جاری شدن در کویل بتواند دمای هوای اطراف کویل (هوایی که توسط فن به حرکت در می آید) را کاهش دهد. طرز کار هواساز در این حالت نیز مشابه کویل آب سرد است.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها در متن ⇐

هواساز و تصفیه هوا (فیلتراسیون)

تنظیم رطوبت در دستگاه هواساز تهویه

در فصل گرم سال که هواساز تهویه در حالت سرمایش کار می کند، بخار آب موجود در هوا با گذر از سطح کویل آن و برخورد با سطح سرد فلزی کویل، به آب مایع تبدیل شده و بعد از چکیدن و جمع شدن در محفظه زیرین هواساز، از یک مجرا خارج می شود. بدین ترتیب رطوبت هوا گرفته می شود. دقیقا مشابه یک کولر گازی ولی در ابعادی بسیار بزرگتر. اگر بنا بر این باشد که رطوبت هوا افزایش نیز یابد، باید در مسیر عبور هوا از هواساز تهویه از وسایل رطوب زنی مانند افشانک های تزریق کننده آب در هوا استفاده و رطوبت (بخار آب) موجود در هوا را افزایش داد. طرز کار هواساز با و بدون رطوبت زن تفاوتی چندانی با هم ندارد و فقط اگر استفاده از رطوبت زن ضرورت داشته باشد مقداری به طول دستگاه اضافه شده و تجهیزات آن بر روی دستگاه نصب می شود.

طرز کار هواساز از نظر نحوه تامین هوا

طرز کار هواساز به نحوه تامین هوا نیز وابسته است. معمولا هواسازها در بیرون از ساختمان نصب می شوند که عمل تامین هوا را به سه شکل انجام می دهند که با توجه به نوع کاربری یکی از آنها انتخاب می شود.

۱ . تامین صد در صد هوا به صورت تازه از بیرون و ارسال آن به داخل ساختمان (فول فرش Full Fresh)

۲ . گردش صد در صدی هوای داخل (سیرکوله کردن) و عدم تامین هوای تازه از بیرون

۳ . تامین بخشی از هوا از بیرون و بخشی نیز از هوای برگشتی داخل ساختمان و ترکیب آن دو در محفظه اختلاط (Mixing box)

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انوای هواسازها و انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده در صنعت تهویه مطبوع مانند چیلر ، مینی چیلر ، روف تاپ پکیج و ..‌. است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و متناسب با نیازهای مشتری و به طور خاص برای هر پروژه طراحی و ساخته می شوند و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.