اخبار کسب و کارعمومی

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

معرفی ۲ برای مناطق سردسیر؛ نهال گردو مقاوم به سرما:

مناطق سردسیری که ارتفاعات زیادی دارند به دلیل اینکه شرایط خاصی دارند ، باید مناسب ترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، را شناسایی نمایند تا بتوانند یک سودآوری قابل قبولی را برای خود رقم زنند.

ارتفاعات بالای ۱۰۰۰ متر را میتوان در دسته ی مناطق کوهستانی محسوب می شود و زمستان هایی با اب و هوایی سرد و یخبندان را دارا متصور شد . این مناطق به دلیل اینکه اب و هوایشان قابل پیش بینی نیست و ممکنه است دارای سرمای بهاره و یا سرمای زودرس پاییزه داشته باشد از همین جهت بسیار مهم است نهالی را انتخاب نمود که با اب و هوای محل سازگاری کامل را داشته باشد زیرا سرمای بی موقع میتواند گل های درخت گردو را از بین ببرد .حال ما قصد داریم در ادامه ۲ نهال گردو مقاوم به سرما؛ معرفی کنیم لطفا همراه ما باشید :

دو رقم نهالی را که میتوان به عنوان نهال های مقاوم به سرما معرفی کردو در دو دسته قرار میگیرد .

 1. نهال گردویی که از ارتفاعی حدودا ۱۵۰۰ متر الی ۲۲۰۰ متر قابل کاشت باشد و سرما محصولات آن را از بین نبرد.
 2. نهال گردویی که از ارتفاعی حدودا ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ متر مناسب کاشت می باشد و از انواع بیماری ها مقاوم باشد.

در میان حدود ۳۰ رقم از انواع گردو ، و چندلر مناسب می باشد .حال در ادامه به معرفی ۲ رقم نهال گردوی مناسب می پردازیم.

مناسب ترین نهال گردو برای مناطق سردسیر نهال نهال گردو فرانکت:

نهال گردو فرانکت یکی از نهال گردو مقاوم به سرما؛ می باشد.

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

گردو فرنور یکی از جدیدترین درختان فرانسوی می باشد . این گردو دارای سایز متوسط و کیفیت بالا است .  گردو فرنور یکی از برای مناطق سردسیری؛ و ارتفاعات بیشتر از۱۵۰۰ الی ۲۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا بسیار مناسب و مطلوب می باشد .

گردوی فرنور یکی از جدیدترین درختان تجاری و پوست کاغذی است . شکل این گردو گرد بوده و دارای پوست کاغذی و قابلیت جدا شدن راحت پوست از مغز می باشد . یکی از مشخصات این رقم  رنگ مغز روشن و  مقاومت به کرم سیب  و بینایی بلایت گردو می باشد و همچنین مقاومت بسیار بالا به سرما . شاتون های گردو فرنور اغلب در سرما از بین نمیروند همچنین این رقم به عنوان گرده زا در مناطق کوهستانی  مناسب است . گلدهی نهال فرنور در اواخر فروردین صورت می‌گیرد و معمولاً در هر گل ۳ تا ۶ گردو تولید می کند .

دومین نهال گردوی مناسب مناطق سردسیر نهال گردو چندلر:

گردوی چندلر ،یکی از نهال گردو مقاوم به سرما؛ می باشد .

این رقم یکی از برجسته ترین مورد کشت در کالیفرنیا است یکی از معروفترین و پر کشت ترین نهال گردو در جهان محسوب می شود . به خاطر کیفیت بالای مغز این رقم و شفافیت آن بسیار با ارزش است .برداشت گردوی چندلر از اواسط تا اواخر فصل زراعی می باشد .

دارای مقاومت بسیار بالا به سرما و آفات بوده و از ارتفاعات حدودا ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ متر نسبت به سطح دریا مناسب ترین منطقه ی کاشت این رقم می باشد .در حال حاضر محبوب ترین گردو در ایالات متحده آمریکا همین رقم درخت گردو می باشد .

خرید نهال گردو مقاوم به سرما؛ با ساختار بدنه ای نازک و به شکل بیضی بزرگ که به راحتی از پوسته جدا می شود و درختان این رقم در بهار دیرگل بوده و حدود ۲۵ روز دیر تر از درختان بذری و ژنوتیپ شروع به رشد می نماید .

ویژگی های بارز اگر دو چندلر زودبازه بودن و باردهی در شاخه های جانبی و همچنین گل بودن که باعث می شود در فصل بهارکه اغلب باغات گردوی کشورمان  دچار سرمازدگی می‌شوند این رقم مقاومت خوبی در برابر سرمای بهاره از خود نشان داده است . فاصله کاشت چندلر به ۶×۷ متر بوده که به ازای هر هکتار ۲۰۰ تا ۲۵۰ نهال گردو می باشد.

گردوی چندلر از ارقام گردوی پیوندی محسوب می شود که نیاز ۱۰۰% به گرده زا دارد و باید در ازای حدود هر ۲۰ اصله نهال گردو که میکاریم یک درخت برای گرده افشان داشته باشیم که کیفیت باروری باغ  تضمین شود‌ .توصیه می شود از رقم فرانکوت و فرنت یا روند برای گرده افشانی استفاده کنید .توجه داشته باشید که گردو چندلر اولاً باید پیوندی باشد و ثانیاً بهتر است ۵ الی ۱۰ عدد گردوی نوبرانه در سال دوم باردهی ان اغاز شود .

از ویژگی‌های بارز نهال گردو مقاوم به سرما، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دیر بودن و مقاومت بالا به سرما
 • زود بازده بودن ( بازدهی از سال اول )
 • پایه کوتاه بودن گردوی چندلر

مقاومت بسیار بالا نسنهال گردو زمانی سودآور است که متناسب با منطقه کاشت، انتخاب شود. برای مناطق سردسیر محدودیت‌هایی در وجود دارد و باید انواع نهال گردو مقاوم به سرما را انتخاب کرد.
در مناطق سردسیر احتمال تغییرات دمایی در فصول سرد و نیمه سرد، مثل بهار وجود دارد و این تغییرات به نهال آسیب وارد می‌کند. بنابراین بهتر است که در انتخاب نهال گردو سردسیری برای این مناطق نهایت دقت را داشته باشید. بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر و کوهستانی نهالی است که گلدهی آن بعد از سرمازدگی بهاره آغاز شود. در این صورت به گل‌های درخت گردو براثر سرمای دیررس بهار آسیبی وارد نمی‌شود.
❄️در ادامه به معرفی و بررسی مشخصات دو نوع از ارقام نهال گردو برای مناطق سردسیری می‌پردازیم❄️

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر به ترتیب، نهال گردو فرنور پیوندی، نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو کانادایی میباشند، اما در بین این سه نوع نهال هم نهال گردوی فرنور پیوندی در جایگاه اول است.

یکی از دغدغه‌های کشاورزان انتخاب بهترین نژاد گردو برای مناطق سردسیر است، خوشبختانه امروزه که تنوع نژادهای گردو افزایش یافته است انتخاب راحت‌تر شده است. ارتفاعات بالای 1000 متر به عنوان مناطق کوهستانی شناخته می‌شوند و زمستان‌هایی سرد و همراه با یخبندان دارند.

در این مناطق امکان بروز سرمای بهاره و یا سرمای زود هنگام پاییز وجود دارد و به همین جهت باید نهالی را انتخاب کرد که با این شرایط سازگاری کامل را داشته باشد و مشکلی برای رشد آن پیش نیاید. اگر می‌خواهید نهال گردویی را برای مناطق سردسیر بخرید، بهترین گزینه نهال‌هایی هستند که به شرایط سرمایی سخت تطبیق پیدا کرده‌اند. برخی از بهترین انواع نهال گردو برای مناطق سردسیر عبارتند از:

 1) نهال گردو فرنور

نهال گردو سردسیری فرنور برای کاشت در ارتفاعات 1500 تا 2500 متر مناسب است. این نهال گردو فرانسوی برای کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی ایران بهترین انتخاب است. نهال گردو فرنور اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند و معمولاً در هر گل 3 تا 6 گردو تولید می‌کند. گلدهی فرنور بعد از 13 تا 18 روز از بقیه ارقام نهال گردو است.

این نهال سردسیری تا دمای -20 درجه را می‌تواند تحمل کند و در سال اول حداقل هر هفته به آبیاری نیاز دارد. در سال دوم آبیاری نهال به 12 روز یکبار کاهش پیدا می‌کند.
شاتون‌های گردو فرنور اغلب در سرما از بین نمی‌روند و می‌توان از این رقم به عنوان گرده زا برای مناطق کوهستانی نیز استفاده کرد.

 2) نهال گردو کانادایی ارغوان

نهال گردو کانادایی در مناطق 0 تا 2500 متر کاشته می‌شود. این نهال گردو سردسیری در مناطق کوهستانی و سردسیر پرورش می‌یابد. نهال گردو مقاوم به سرمای کانادایی، برای گلدهی و به بار نشستن، نیازمند گذراندن یک دوره ی سرمایی در حدود 600 الی 800 ساعت دمای 5 تا 10 درجه ی سانتی گراد در طول فصل‌های پاییز و زمستان است.
این رقم برخلاف چندلر و فرنور زودخزان است یعنی سرمای پاییزی آسیبی به آن نخواهد زد و برای مناطق با سرمای بسیار سخت زمستان مقاوم است.

نهال گردو سردسیری کانادایی دیرگل بوده و از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند و به همین علت از سرمای بهاره در امان است. این نهال سردسیری تا دمای -20 درجه را تحمل می‌کند.

قیمت نهال گردو مقاوم به سرما

قیمت نهال‌های گردو ما بین 150 الی 250 تومان می‌باشد که بسته به نوع و مدل آن قیمت ها متفاوت می باشد. جهت آگهی قیمت های روز با ما در تماس باشید.

خصوصیات نهال گردو برای مناطق سردسیر

نهال گردو مقاوم به سرما دیرگل است و از اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند. از آنجایی که این نهال‌ها دیر گلده هستند، در برابر سرمای بهاره که باعث سرمازدگی درختان و ریزش گل‌ها می‌شود، مقاوم هستند.
نهال گردو سردسیری برای مناطق کوهستانی که زمستان‌های سردی را دارند مناسب است و تا دمای -20 را می‌توانند تحمل کنند.

مشخصات نهال گردو سردسیری

از ویژگی‌های بارز نهال گردو مقاوم به سرما، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

❄️دیرگل بودن و مقاومت بالا به سرما
❄️زود بازده بودن (بازدهی از سال اول)
❄️نیمه پایه کوتاه بودن
❄️مقاومت بسیار بالا نسبت به سرما تا دمای -20 درجه سانتی گراد
❄️باردهی جانبی
❄️یکدست بودن محصولات
❄️مناسب برای مناطق معتدل و سردسیری
❄️مناسب برای کاشت در مناطقی تا ارتفاع 2500 متر

نحوه خرید نهال گردو برای مناطق سردسیر

 • نهال سردسیری باید همراه با شناسنامه باشد.
 • نهال سردسیری باید دارای گواهی بهداشت و قرنطینه باشد.
 • از صحت و سلامت نهال ارسالی مطمئن باشید.
 • نهال گردو سردسیری باید به سلامت به دست شما برسد.
 • نهال گردو باید در زمان مناسب ارسال شود.
 • مشاوره رایگان و آموزش‌های لازم داده شود.

نهالستان ارغوان نهال با 30 سال سابقه کاری، با اطمینان ضمانت انواع نهال‌ها را می‌کند و نهال سالم، اصیل و استاندارد برای کلیه مشتریان در سراسر کشور و کشورهای همسایه ارسال می‌کند. ادعا می‌کنیم ‌اولین شرکت ترانزیت داخلی و خارجی نهال تحویل در محل هستیم.

مناطق سردسیری که ارتفاع بالایی دارند با توجه به شرایط خاص موجود، نیاز به نهال گردو متفاوتی برای کاشت دارند. دو رقم نهال گردو برای مناطق سردسیر طی تجربه بهترین سازگاری را با مناطق سردسیر و کوهستانی داشته، عبارتند از: نهال گردوی فرنور که برای ارتفاعات 1500 تا 2500 متر مناسب است و سرما محصولات آن را از بین نمی‌برد و نهال گردو سردسیری کانادایی که برای ارتفاعات 0 تا 2500 متر مناسب است و مقاوم به سرما است. مجموعه نهالستان ارغوان نهال با بیش از چندین سال سابقه کاری بهترین ارقام نهال گردو سردسیری را متناسب با شرایط و اقلیم شما به فروش می رساند. جهت مشاوره رایگان و آگهی از قیمت ها تماس بگیرید.

Visits: 179

 • بت به سرما
 • باردهی جانبی

یبیشتر نقاط کشور به خصوص مناطق غربی و شمال غربی به علت قرارگیری در منطقه ای کوهستانی دارای آب وهوای بسیار سرد هستند. آب وهوای بسیار سرد باعث سوختن جوانه های درختان شده و بیشتر درختان میوه قادر به رشد در این مناطق نیستند. از این رو باغداران در مناطق سرد باید یک رقم نهال با مقاومت سرمایی بالاتر و دیرگل بیابند. تا جوانه های گل در اوایل بهار در اثر سرما نسوزند. در این بخش قصد داریم تا 4 نهال مقاوم در برابر سرما را به صورت کامل معرفی نماییم.