اخبار کسب و کارعمومی

نحوه استفاده از گهواره برقی در مراقبت از نوزادان

بعد از آغوش مادر، گهواره یکی از جاهایی است که نوزاد در آن قرار می‌گیرد. اما این احتمال وجود دارد که نوزادان در گهواره با خطراتی روبه‌رو باشند و زندگی‌شان تهدید شود. این روزها انواع گهواره از جمله گهواره برقی به بازار آمده و برخی والدین نمی‌دانند آیا استفاده از گهواره برقی برای نوزاد مضر است یا مفید. باید گفت خوشبختانه می‌توان با بررسی کامل از خطراتی که انواع گهواره از جمله گهواره برقی ممکن است برای نوزاد داشته باشد، پیشگیری کرد.

گهواره برای نوزاد مفید است؟

استفاده از گهواره یک ترجیح شخصی است اما بدون شک استفاده از آن مزایایی به همراه دارد. گهواره را می‌توانید در اتاق خواب و کنار تخت خودتان قرار دهید. ضمن اینکه قابل حمل است و به راحتی منتقل می‌شود. بنابراین نوزاد شما می‌تواند روز در هال باشد و شب در اتاق خواب. بیشتر بخوانید: خواب زیاد نوزاد نشانه چیست؟

چه نوع گهواره‌ای برای نوزاد بی‌خطر است؟

شما باید گهواره با آخرین دستورالعمل‌های CPSC انجام دهید. برخی از گهواره‌های استاندارد عبارت است از:

 • گهواره‌های قدیمی و دست دوم ممکن است شکسته شوند یا ممکن است استانداردهای ایمنی فعلی را نداشته باشند بنابراین از استفاده از هر نوع گهواره بالای 10 سال ساخت خودداری کنید.
 • میله دیواره‌های گهواره نباید بیشتر از 5 تا 6 سانتی‌متر فاصله داشته باشند، چون اگر بیشتر از این مقدار باشد ممکن است سر نوزاد در آن گیر کند.
 • گوشه‌های گهواره باید با تشک پر شود و بیشتر از 2.5 سانتی متر فاصله نداشته باشد.
 • سخت افزارهایی مانند پیچ و براکت نیز باید کاملا ایمن باشد و بدون لبه‌های تیز، ناهمواری‌های و سوراخ‌هایی که می‌توانند به کودک شما لطمه بزنند. گهواره چوبی نباید هیچ گونه ترک خوردگی داشته باشد.
 • از یک تشک با اندازه استاندارد برای گهواره استفاده کنید. گهواره‌های بیضی شکل یا گرد به تشک‌هایی احتیاج دارد که به گونه‌ای خاص طراحی شده‌اند.
 • مطمئن شوید تشک در قسمت داخلی گهواره محکم قرار گرفته است. بهتر است بین تشک و گهواره دو انگشت فاصله باشد و بیشتر از این مقدار گهواره را غیراستاندارد می‌کند.

آیا بهتر است نوزاد در گهواره بخوابد؟

مشکلی برای خوابیدن نوزاد در گهواره نیست و تا 6 ماهگی امن‌ترین مکان برای کودک به حساب می‌آید. حتما محدودیت‎های وزن برای گهواره لحاظ کنید. برخی گهواره‌ها 5 کیلوگرم بیشتر وزن را تحمل نمی‌کند گرچه بیشتر آنها می‌توانند تا 10 کیلوگرم را تحمل کنند.

نحوه استفاده از گهواره برقی در مراقبت از نوزادان

گهواره برقی برای نوزاد مضر است؟

واقعیت این است که نوسان متعادل گهواره برقی می‌تواند باعث شود مغز نوزاد به طور یکنواخت تنظیم شود و به سرعت بخوابد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد استفاده از گهواره برقی 2 تا 4 دقیقه کمتر از گهواره دستی برای خواباندن نوزاد زمان می‌برد. کارشناسان تایید کردند که اندازه و سرعت نوسان گهواره دستی پایدار نیست. در طی روند نوسانات، نوزادان به طور مداوم نیاز به تنظیم مجدد مغزی دارند و بنابراین مستعد ابتلا به سرگیجه و برگرداندن شیر هستند. در حالی که گهواره برقی می‌تواند به طور خودکار نوسان پایدار را با توجه به نیاز نوزاد تنظیم کند که این امر برای محافظت از عصبی شدن نوزاد مفید است.

مزایای گهواره برقی برای نوزاد

 • گهواره برقی انرژی و وقت والدین را ذخیره می‌کند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که نوزاد را داخل آن قرار دهند و گهواره را روشن کنند.
 • حرکات خودکار گهواره برقی چرخش از جلو به عقب باعث تسکین و آرامش نوزاد می‌شود. معمولا گهواره برقی در سه موقعیت حرکت می‌کند و اهرم آن به آسانی قابل تنظیم است.

برخی از انواع گهواره برقی آهنگ‌های آرامش بخش نیز پخش می‎کنند که به روند خواب آرام نوزاد کمک می‌کند. دکمه‌های تنظیم شونده گهواره را می‌توانید امتحان کنید تا بهترین حالت گهواره برقی نوزادان

گهواره یا تاب برقی چیست و چه مزایا، کاربرد و معایبی دارد؟

گهواره وسیله ای که از دیر باز برای خواباندن و آرام کردن نوزادان از آن استفاده میشود. خرید هر وسیله ای در سیسمونی بنا به دیدگاه شما از بچه داری و نوع نگهداری شما از کودک بستگی دارد. البته مساله مالی و اقتصادی هم حائز اهمیت است. گهواره برقی هم از این قاعده مستثنی نیست و مشتریان خاص خودش را دارد.

یکی از وسایلی که مادران برای خواباندن نوزادان به آن احتیاج دارند گهواره است. یکی از انواع پرطرفدار این گهواره ها، گهواره برقی یا تاب برقی است. گهواره ها از جهت امکانات ، جنس و کیفیت با یکدیگر متفاوت میباشند. در ادامه به ویژگی های انواع گهواره ها و گهواره برقی می پردازیم.

انواع گهواره

برای اینکه بتوانیم مقایسه بهتری از گهواره داشته باشیم و بتوانیم انتخاب درستی در هنگام خرید گهواره انجام دهیم بهتر است ابتدا با انواع گهواره ها آشنا شویم.

 • گهواره سنتی نوزاد:

گهواره های سنتی گهواره های رایج در قدیم بودند که از پارچه ، چوب ، فلز ساخته میشدند و به اصطلاح به آنها ننو نوزاد میگفتند که امروزه بنابر استاندارد نبودن و پیشرفته شدن وسایل سیسمونی از رده خارج شده اند. البته در بعضی نقاط هنوز کاربری سابق را دارند.

 • گهواره معمولی نوزاد:

گهواره معمولی نوزاد در دو نوع ثابت و متحرک ساخته میشود. گهواره های متحرک در این نوع ، دارای چرخ است و جابه جایی آنها راحتر می باشند. جنس این گهواره ها از چوب و فلز ساخته میشود.

 • گهواره چند منظوره نوزاد:

گهواره های چند منظوره از چوب و فلز ساخته میشود. از مزایای گهواره های چند منظوره می توان به قابلیت تبدیل شدن به تخت کنار مادر ، موزیکال بودن ، قابلیت ثابت و متحرک شدن ، قابلیت تنظیم ارتفاع و قابل حمل بودن آنها اشاره کرد.

 • گهواره تختخواب شو:

این گهواره ها از جنس چوبی تا فلزی ساخته میشوند و از امکانات آنها تبدیل به تختخواب شدن است. این گهواره ها ساختاری سخت و محکم دارند.

 • گهواره های مسافرتی :

خانواده هایی که مدام در مسافرت هستند بهترین گزینه برای نگه داشتن نوزادشان این نوع گهواره  میباشد. این گهواره ها سبک و فضای کمکی را اشغال میکنند .

 • گهواره برقی:

گهواره های برقی از جدیدترین نوع گهواره ها هستند. این گهواره ها با برق وباتری حرکت میکنند و دیگر نیاز نیست که شما برای اینکه کودکتان بخواب برود گهواره را تکان دهید. کافی است که کودک را در گهواره بگذارید و سرعت آن را تنظیم کنید. حرکات موزون گهواره های برقی تداعی کننده آغوش مادر برای کودک شما است.

گهواره های برقی میتوانند در سه جهت حرکت کنند. همچنین اهرم به کار رفته در آن به راحتی قابل تنظیم است از این رو میتواند آرامش بیشتری را برای نوزاد شما  تامین کند. از مزایای دیگر گهواره این است که  با تنظیم  زاویه قرار گرفتن نوزاد در گهواره ، از رفلاکس نوزاد جلوگیری میشود و نوزادانی که از بدو تولد دچار کولیک نوزادی هستند در این گهواره ها راحت تر بخواب میروند. حرکت گهواره برقی کودکان قابل تنظیم است

ویژگی های مهم گهواره برقی

– فلش خور بودن برای پخش موزیک

– ضد آنتی رفلاکس و کولیک بودن

– کنترل از راه دور

– قابلیت جدا شدن از گهواره

– داشتن تایمر

– امکان تکان خوردن به جهات مختلف

– قابلیت کار با برق و باتری

– داشتن بلوتوث

– امکان نوزاد

– قابلیت تنظیم سرعت حرکت

نکات مهم هنگام خرید گهواره برقی

لازم به یادآوری است که خوابیدن نوزاد تا 6 ماهگی در گهواره هیچگونه خطری برای او ندارد. اما زمانی که کودک شروع به غلت خوردن و جنب و جوش می کند باید مراقبت بیشتری در هنگام استفاده از گهواره نوزاد بعمل بیاورید. در هنگام خرید گهواره برقی بهتر است به نکات زیر توجه نمایید.

 • ابعاد گهواره: ابعاد خرید گهواره به فضایی بستگی دارد که میخواهید گهواره در آنجا قرار گیرد پس پیشنهاد ما به شما خرید گهواره های برقی سبک برای نوزادتان است، زیرا جابه جایی اش برای شما آسانتر است.
 • بررسی حرکات گهواره: گهواره برقی باید بدون صدا باشد و حرکات نرم و روانی  داشته باشد پس در هنگام خرید از فروشنده تقاضا کنید که گهواره را برای شما روشن کند تا بتوانید مقدار صدا را بررسی کنید.
 • گارانتی: وسایل برقی  باید داری گارانتی معتبر باشند زیرا کالایی که دارای گارانتی باشد از کیفیتی بهتری برای تهیه آنها استفاده شده است و همچنین در صورت بروز مشکل میتوان به نمایندگی مراجعه کنید.

مزایای گهواره برقی نسبت به انواع دیگر گهواره

– گهواره های برقی با داشتن نوسانات یکنواخت باعث  زودتر به خواب رفتن نوزاد میشود.تحقیقات انجام شده نشان میدهد که خوابیدن نوزاد در گهواره های برقی 2 تا 4 دقیقه زودتر از گهواره های معمولی است.

– گهواره های دستی به دلیل اینکه حرکت درآنها تنظیم نیست و گاهی سریع و گاهی تند است نوزاد شما را عصبی میکند ولی گهواره های برقی به دلیل داشتن تنظیمات یکسان خواب راحتتری را برای نوزاد شما فراهم میکند.

– گهواره های دستی به علت یکسان نبودن حرکات باعث سرگیجه و برگرداندن شیر نوزاد میشوند. ولی گهواره  برقی حرکات منظم و آرامی را دارند و از رفلاکس نوزاد جلوگیری میکند.

– والدین با داشتن گهواره برقی وقت و زمان بیشتری برای استراحت کردن دارند ولی در گهواره های دستی باید مدام در حال تکان دادن گهواره باشند.

استانداردهای یک گهواره برقی

– طراحی گهواره باید به صورتی باشد که به هیچ عنوان گوشه های خالی تشک بیشتر از 5 سانتیمتر نشود.

– شکل و تشک گهواره برقی را هنگام خرید بررسی کنید اگر شکل گهواره بیضی و یا گرد است باید تشک هم ،به همان شکل تهیه گردد.

– اگر شما قصد خرید گهواره برقی قدیمی و دست دو را دارید ممکن است اشکالاتی از دید شما پنهان بماند و برای نوزاد شما خطر آفرین باشد پس هنگام خرید گهواره دست دوم از تمام زوایا، گهواره را مورد بررسی قرار دهید.

نکات کلی خرید در مورد انواع گهواره

– کیفیت جنس

جنس گهواره نوزاد شما با توجه به سلیقه شما انتخاب میشود پس هنگام خرید از کیفیت جنس مرغوب آگاهی لازم را داشته باشید زیرا اگر جای خواب کودک شما راحت نباشد استخوان بندی کودک شما به درستی شکل نخواهد گرفت و موجب آسیب رسیدن به بدن نوزاد میشود.

– امنیت گهواره

کودکان در دوران نوزادی تحرک زیادی ندارند ولی با وارد شدن به سن 4 تا 6 ماهگی به محیط کنجکاو شده و جنب و جوش آنها بیشتر میشود که در صورت امن نبودن گهواره خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. پس سعی کنید کودک خود را به مدت زیادی در گهواره نگذارید و هر نیم ساعت یکبار به نوزادتان سر بزنید و همیشه گهواره را روی یک تشک بزرگ قرار دهید که در صورت افتادن نوزاد از گهواره دچار آسیب زیادی نشود.

– اندازه استاندارد

اندازه گهواره نوزاد باید استاندارد باشد بطوریکه نه زیاد کوچک باشد که مانع جابه جایی  نوزاد در آن شود و نه انقدر بزرگ باشد که در آن زیاد غلت بخورد. یک گهواره استاندارد باید معمولا 95 سانتی متر طول و 48 الی 56 سانتی متر عرض داشته باشد.

 – ارتفاع مناسب

ارتفاع مناسب برای گهواره های معمولی 77 سانتی متر و برای گهواره های سایبان دار 145 سانتی متر میباشد.

– ظرفیت وزنی

ظرفیت وزنی در گهواره ها بنا به جنس و مدل آنها متفاوت است ولی یک گهواره مناسب باید تحمل وزن 9 تا 15 کیلو گرم را بتواند تحمل نماید.