اخبار کسب و کارعمومی

چند بار در سال یخچال‌ها نیاز به سرویس دارند؟

شاید تا به حال برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که آیا میتوانید به مدت طولانی یخچال را از برق بکشید؟ آیا برای از برق کشیدن یخچال به مدت طولانی، استاندارد و روش‌ خاصی وجود دارد و باید کار مهمی را برای این موضوع انجام داد؟ گاهی ممکن است به دلیل‌های مختلفی به مدت طولانی قصد استفاده از یخچال را نداشته باشید و یا مجبور شوید یخچال خود را از برق بکشید. اگر اطلاعات مفیدی درباره یخچال و تمام محصولاتی که از آن استفاده میکنید داشته باشید میتوانید کمک به عملکرد بهتر دستگاه کنید و از خرابی‌های غیر قابل پیش بینی جلوگیری کنید.
چند بار در سال یخچال‌ها نیاز به سرویس دارند؟

علائمی که نشان می‌دهد یخچال شما باید سرویس دوره‌ای شود

تعداد دفعاتی که یخچال‌ها نیاز به سرویس دارند، بستگی به نوع و سن یخچال، شرایط استفاده و میزان مراقبت و نگهداری کاربر دارد. بااین‌حال، به‌طورکلی، یخچال‌ها باید حداقل یک‌بار در سال مورد سرویس و بررسی قرار گیرند.

در هر بار سرویس، متخصص باید قطعات داخلی یخچال را بررسی کرده و نیاز به تعمیر یا تعویض آن‌ها را تشخیص دهد. همچنین، قطعاتی مانند فیلتر آب و قطعات خنک‌کننده باید نیز بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند.

درصورتی‌که در استفاده از یخچال مشکلی وجود دارد، مانند عدم خنک شدن به‌درستی، صدای نامناسب، خروج آب و غیره، بهتر است هر چه سریع‌تر با کارشناسان ما در تماس باشید تا مشکل را بررسی و رفع کنند.

در کل، نگهداری و سرویس دوره‌ای یخچال به‌عنوان یکی از مراقبت‌های مهم برای حفظ عمر و کارایی آن بسیار مهم است.

علائمی که نشان می‌دهد یخچال شما باید سرویس دوره‌ای شود عبارتند از:

  1. عدم خنک شدن به‌درستی: اگر یخچال شما دائماً در دمای مناسب خود، کار نمی‌کند یا در دمای بالاتری کار می‌کند، احتمالاً باید سرویس شود. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی قطعات داخلی یخچال مانند کمپرسور، فن خنک‌کننده، کندانسور و… باشد.
  2. صدای نامناسب: اگر یخچال شما صداهای نامناسبی مانند صدای بلند، صدای زنگ، صدای خرد شدن یا صدای شلیکی از خود بروز می‌دهد، احتمالاً باید سرویس شود.
  3. سرد شدن نامناسب: اگر یخچال شما به‌طور مداوم سرد نمی‌شود و مواد غذایی در داخل آن در دمای مناسب نگهداری نمی‌شوند، این موضوع باید توسط متخصصان بررسی شود.
  4. خروج آب: اگر یخچال شما آبی را در زیر خود منتشر می‌کند، این نشانه‌ای از مشکل داخلی یخچال است که نیاز به سرویس دارد.
  5. بوی نامطبوع: اگر بوی نامطبوعی از یخچال شما می‌آید، این نشانه‌ای از آلودگی داخلی یخچال است که نیاز به تمیز کردن و سرویس دارد.

همان‌طور که گفته شد، در صورت بروز هر یک از این علائم، بهتر است یخچال شما توسط یک متخصص و سرویس­کار بررسی شود. زیرا در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب جدی به دستگاه شما شود.

سؤالات متداول سرویس دوره‌ای و تمیز کردن یخچال‌ها

آیا تمیز کردن یخچال بهبودی در عملکرد آن ایجاد می‌کند؟

بله، مطمئناً تمیز کردن یخچال باعث بهبود در عملکرد آن می­شود. یخچال‌ها به دلیل استفاده روزانه در طی زمان، با آلودگی داخلی و رسوبات مختلف روبرو می‌شوند که می‌تواند اثر آن‌ها روی کارآیی و عمر مفید آن‌ها را داشته باشد.

با تمیز کردن و نگهداری منظم یخچال، می‌توانید عمر مفید آن را افزایش داده و همچنین عملکرد بهتری را از آن بخواهید. به‌عنوان‌مثال، تمیز کردن قطعات داخلی یخچال و بخش‌هایی مانند فیلتر آب، فن خنک‌کننده و پنل‌های داخلی می‌تواند به ‌از بین بردن رطوبت و رسوبات کمک کند و عملکرد بهتری در خنک کردن و نگهداری مواد غذایی به دست آورد و با تمیز کردن و از بین بردن رسوبات و آلودگی‌های داخلی یخچال، می‌توانید از ایجاد بوی ناخوشایند و آلودگی مواد غذایی در داخل یخچال جلوگیری کنید.

در کل، تمیز کردن و نگهداری منظم یخچال به‌عنوان یکی از مراقبت‌های مهم برای حفظ عمر و کارایی آن بسیار مهم است.

اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از یخچال را ندارید و میخواهید آن را خاموش کنید، آنچه مسلم است تخلیه مواد غذایی داخل یخچال و فریزر میباشد.  توجه کنید نیاز است که داخل یخچال را نیز تمیز کنید تا دستگاه شما بو نگیرد و داخل آن کاملا تمیز بماند.
اما اگر قصد دارید یخچال را از برق نکشید و مدت عدم استفاده شما از دستگاه طولانی نیست، حتما محتویات داخل یخچال، مثل مواد غذایی که زودتر خراب، فاسد و یا کپک میزنند مثل لبنیات، میوه و … را از یخچال خارج کنید. مواد غذایی مثل ترشی، مربا و … که دیرتر از سایر مواد غذایی خراب میشوند دیگر برای آن‌ها نیازی به تخلیه وجود ندارد.
قسمت فریزر یخچال را نیز میتوانید تخلیه نکنید، چون عمر ماندگاری مواد غذایی داخل این قسمت از یخچال بیشتر است.

تاثیر تمیز کردن یخچال در صورت عدم استفاده طولانی مدت از یخچال

یکی از تاثیرات تمیز کردن داخل یخچال برای زمانی که قرار نیست از آن استفاده کنید این است که یخچال شما دچار بوی بد، خرابی محتویات و لکه های مواد غذایی باقی مانده در یخچال نمیشود. پس برای تمیز کردن یخچال میتوانید به مقاله آموزش تمیز کردن یخچال نیز مراجعه کنید. برای تمیز کردن داخل یخچال راهنماهای زیادی هم به صورت ویدئو و هم به صورت در مقاله در قسمت دانستنی‌های سایت برای شما بیان کرده‌ایم.
تمیز کردن پشت یخچال، لوله‌های پشت یخچال فریزر، برای کمک به جریان مناسب هوا، با سرویس دوره ای و رسیدگی به یخچال را فراموش نکنید که یکی از مهم ترین عوامل خرابی وسایل برقی، خاک گرفتن آن‌ها می‌باشد. بنابراین حتما نیاز است که هر چند وقت یک بار یخچال خود را تمیز و سرویس نمایید.

با عدم استفاده طولانی مدت از یخچال از ایجاد بوی بد در یخچال جلوگیری کنید

گاهی اوقات غذاهای چند روز مانده در گوشه‌ای از یخچال به مدت زیادی بی استفاده جا میماند و ممکن است بوی نامطبوعی ایجاد کند. اما گاهی اوقات با از بین بردن بوی نامطبوع با انجام راهکارهایی می‌توانید از شر این بوی نامطبوع یخچال خلاص شوید. در ویدئو چگونه بوی بد یخچال را از بین ببریم میتوانید روش اینکار را به درستی یاد بگیرید.
شیرینی های موجود در فروشگاه برای اینکه خراب نشوند نیاز به دمای خاصی دارند تا در دمای معین یخچال سالم بمانند و از فاسد شدن دور باشند به همین ترتیب نگهداری از شیرینی ها در این یخچال اهمیت بالایی دارد. یخچال قنادی و یخچال شیرینی فروشی از جمله مهمترین وسایل و تجهیزاتی است که صاحبان مغازه در مرحله اول باید آن را خریداری و در مغازه قرار بدهند.

بهترین محل نگهداری یخچال در صورت عدم استفاده طولانی از آن کجاست؟

درصورتیکه قصد دارید یخچال را به طور کلی جمع آوری کنید و مدتی از آن استفاده نکنید یا اگر تمایل دارید که بهترین محل نگهداری از یخچال را بدانید، باید به چند مورد به خوبی دقت کنید :
  • یخچال حتما در سطح صاف قرار گیرد
  • یخچال در معرض نور شدید خورشید نباشد
  • دستگاه را در محیطی که مرطوب است قرار ندهید