علمی و پزشکیاخبار کسب و کار

از کجا بفهمیم شامپو سبغ اصل است؟

شامپو بدون سولفات امروزه در صنعت محصولات مراقبت از مو رشد چشمگیری داشته‌ است. آیا علت این موضوع را می‌دانید؟ آیا ما واقعاً به شامپو سبغ نیاز داریم یا شامپو بدون سولفات هم می‌تواند مو را به همان اندازه تمیز کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا درباره سولفات، علت وجود آن‌ در محصولات مراقبت از مو و افرادی که نباید از شامپوهای حاوی سولفات استفاده کنند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سولفات (Sulfate) چیست؟

سولفات در واقع کلمه‌ای است که برای توصیف ماده‌ای شیمیایی استفاده می‌شود که با سولفوریک اسید واکنش داده و یک نمک تشکیل می‌دهد. انواع مختلفی از سولفات وجود دارد که از آن‌ها به طور گسترده در صنایع متفاوت استفاده می‌شود. رایج‌ترین نوع سولفات مورد استفاده در صنعت مراقبت از مو، سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لورت سولفات (SLES) است که از وازلین و روغن‌های گیاهی تولید می‌شوند. اگر در حال حاضر از شامپوی بدون سولفات استفاده نمی‌کنید، مطمئناً نام یکی از این ترکیبات را روی بطری شامپوی خود پیدا می‌کنید.

از کجا بفهمیم شامپو سبغ اصل است؟

چرا در شامپو از سولفات استفاده می‌شود؟

بیشتر افراد باور دارند که هرچه کف محصولات بیشتر باشد قدرت تمیزکنندگی آن‌ها نیز بیشتر است. سولفات همان ماده‌ای است که به ژل حمام و شامپو، کف غلیظی می‌دهد. البته این باور صحیح نیست؛ هرچند کف می‌تواند به بهتر پخش شدن شامپو روی سر کمک کند، اما کف بیشتر به معنای پاکیزگی بیشتر نیست.

سولفات در واقع نوعی سورفکتانت قوی است. سورفکتانت ماده‌ای است که هم به چربی و هم به آب متصل می‌شود. در حالی‌که بخشی از این مولکول، ذرات چربی نامطلوب را جذب کرده، بخش دیگر آن به مولکول‌های آب می‌چسبد. بدین ترتیب زمانی که موهایتان را با کفِ حاصل از شامپو می‌شویید، چربی متصل شده به سولفات‌ها همراه با آب شسته و پاک می‌شود.

آیا سولفات خطرناک است؟

وجود سولفات در شامپو ممکن است معایبی را نیز به دنبال داشته باشد. یکی از این معایب این است که سولفات در تمیز کردن، بیش از حد قوی است. در واقع سولفات کمک می‌کند تا علاوه بر آلودگی‌ها، تمام چربی‌های مو نیز پاک شود. این درحالی‌ست که مو برای اینکه سالم بماند، به حفظ مقدار کمی از رطوبت و چربی‌های طبیعی خود نیاز دارد.

سولفات همچنین ممکن است رطوبت مو را بیش از حد از بین ببرد و منجر به خشکی، شکنندگی و ناسالم شدن آن شود. در واقع این ماده، پوست سر را خشک و آن را مستعد تحریک شدن می‌کند. البته اگر از شامپو حاوی سولفات به درستی استفاده کنید، به غیر از خشک کردن مو و کف سر، خطر قابل توجهی سلامت شما را تهدید نمی‌کند.

در مطالعه‌ای مسمومیت احتمالی سدیم لوریل سولفات بررسی شد. محققان به این نتیجه رسیدند که بیشتر دیدگاه‌های منفی افراد درباره سولفات، به نحوه تفسیر آن‌ها از مقالات علمی برمی‌گردد. یکی از رایج‌ترین باورهای غلط درباره سولفات این است که باعث سرطان می‌شود. با این‌حال، هیچ مدرک علمی مشخصی برای تایید احتمال بروز سرطان و یا مشکل مشابه دیگری در اثر وجود سولفات در شامپوها وجود ندارد.

سدیم لوریل سولفات ممکن است منجر به عوارض جزئی دیگری مانند تحریک چشم و پوست و مسمومیت گوارشی (در صورت بلع یا نوشیدن) شود. با این‌حال احتمال تجربه عارضه جانبی در صورت استفاده از سولفات کم یا تقریباً صفر است.

اگر پوست و موی حساسی دارید و با استفاده از شامپو سولفات دچار عوارض جانبی شده‌اید، شامپو بدون سولفات را امتحان کنید و ببینید علائم شما باقی می‌مانند یا برطرف می‌شوند. انواع مختلفی از شامپوهای فاقد سولفات وجود دارد؛ با این‌حال مهم است به یاد داشته باشید که بسیاری از این محصولات همچنان حاوی ترکیبات شیمیایی شبیه به سولفات هستند. اگر پوست‌ و موی بسیار حساسی دارید، باید از محصولات طبیعی‌ و کاملاً فاقد سولفات استفاده کنید تا دچار عوارض جانبی نشوید.

ممکن است استفاده از شامپو فاقد سولفات در ابتدا متفاوت به نظر بیاید. به طور مثال، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا شامپو کف کند (البته در محصولات برتر، از مواد طبیعی برای ایجاد کف و بهتر پخش شدن شامپو روی موها استفاده می‌شود) و باید از مقدار شامپوی بیشتری برای تمیز کردن کامل موهایتان استفاده کنید. همچنین باید وقت بیشتری را صرف آبکشی موهایتان کنید.

در صورتی که از شامپوی بدون سولفات به شکل صحیح استفاده کنید، اثربخشی آن‌ در تمیز کردن موها به اندازه شامپوهای حاوی سولفات خواهد بود.

شامپو حاوی سولفات برای چه افرادی مفید است؟

تاثیرات سولفات چندان قوی نیست و بیشتر افراد می‌توانند از تاثیرات مثبت شامپوهای حاوی سولفات بهره ببرند. یا دچار هستند، ممکن است به این نتیجه برسند که شامپوی حاوی سولفات، تنها شامپویی‌ست که موی آن‌ها را به طور موثر تمیز می‌کند. همچنین افرادی که از مانند (leave-in conditioner) بهره می‌برند، حتماً نیاز دارند بین دو تا چهار بار در ماه از شامپوی حاوی سولفات برای پاکسازی ساقه مو استفاده کنند.

در صورتی که از محصولات بدون نیاز به آبکشی روی موهایتان استفاده می‌کنید، اگر همیشه موهای خود را فقط با بشویید، به تدریج متوجه کدر و خشن شدن ساقه موهایتان خواهید شد. همچنین ممکن است متوجه شوید محصولاتی که قبلاً برای حالت دادن موهای خود استفاده می‌کردید، دیگر اثرگذاری سابق را ندارند. این مسئله به دلیل تجمع بقایای محصولات مراقبتی مانند نرم‌کننده‌ها و  روی ساقه‌های مو رخ می‌دهد. موفرفری‌ها معمولاً بیشتر از سایرین درگیر این مشکل می‌شوند. زیرا به طور طبیعی خشک‌تر از سایر انواع مو است و نیاز بیشتری به محصولات مراقبتی نیز دارد.

شاید اصطلاح شامپوهای clarifying یا شفاف‌کننده را شنیده باشید، این‌ها همان شامپوهای حاوی سولفات هستند که برای پاک کردن باقی‌مانده‌های محصولات مراقبتی از روی ساقه مو استفاده می‌شوند. پاکسازی دوره‌ای ساقه مو باعث می‌شود.

چه کسانی باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنند؟

با وجود مزایای شامپو سولفات‌دار، برخی افراد نباید از شامپوهای حاوی سولفات استفاده کنند و باید موهایشان را با شامپوهای بدون سولفات بشویند. این افراد عبارتند از:

·        افرادی که پوست حساس یا بیماری پوستی دارند

اگر پوست سر یا موهایتان حساس است، ممکن است در اثر استفاده از شامپوی حاوی سولفات، خشکی شدیدی را تجربه کنید. اگر دچار بیماری‌های پوستی، مانند و پسوریازیس هستید و از شامپوی حاوی سولفات استفاده می‌کنید، ممکن است بعد از استفاده، ، قرمزی و ترک‌های ریزی را تجربه کنید. بنابراین اگر جزو افراد ذکرشده هستید، از شامپوهای فاقد سولفات استفاده کنید.

·        افرادی که مو خشک و وز دارند

افرادی که به طور طبیعی موی خشک، فر یا وز دارند، نباید از شامپوهای حاوی سولفات استفاده کنند. سولفات با از بین بردن چربی‌ها و رطوبت طبیعی مو، خشکی و وز آن را زیاد ‌می‌کند. (در مورد پاکسازی موی فر با استفاده از clarifying shampoo در بخش قبل توضیح داده شد.)

·        افرادی که مو دکلره و رنگ‌شده دارند و یا از محصولات شیمیایی مو استفاده می‌کنند

اگر موهایتان را رنگ کرده‌اید یا آن‌ها را به طور مرتب صاف یا فر می‌کنید، از شامپوی حاوی سولفات استفاده نکنید؛ این فرایندهای شیمیایی می‌توانند به موهای رنگ شده شما آسیب بزنند. پیدا کردن روش‌های موثر برای جلوگیری از هرگونه استرس اضافی یا خشکی در مو، می‌تواند به حفظ سلامت آن کمک کند‌. شامپوهای حاوی سولفات همچنین باعث از بین رفتن سریع‌تر رنگ در موهای رنگ شده می‌شوند.

مزایای استفاده از شامپو بدون سولفات

شامپو فری سولفات علاوه بر اینکه طبیعی و بی‌خطر هستند، در مقایسه با شامپوهای معمولی، موهایی درخشان و ابریشمی را به شما هدیه می‌دهند. طبق انجام شده برخی از دیگر فواید شامپوهای بدون سولفات عبارتند از:

1) حفظ چربی‌های طبیعی

یکی از مهم‌ترین فواید شامپوهای بدون سولفات، تمیز کردن مو و در عین حال حفظ درخشندگی طبیعی آن است. البته این موضوع در صورتی امکان‌پذیر است که چربی‌های طبیعی در مو حفظ شوند. شامپوهای فاقد سولفات، تارهای مو را بدون از بین بردن چربی‌های ضروری آن تمیز می‌کنند‌.

2) حفظ موثر رطوبت مو با شامپو بدون سولفات

مو باید مرطوب باشد تا دچار مشکلاتی مانند موخوره و شکنندگی نشود. شامپوهای حاوی سولفات رطوبت تارهای مو را از بین می‌برند و در نتیجه منجر به کدر و وز شدن آن می‌شوند. در عوض، شامپوهای فاقد سولفات به حفظ رطوبت طبیعی مو کمک می‌کنند.

3) کاهش تحریک و التهاب

سولفات نوعی ماده شیمایی خشن است؛ به همین دلیل می‌تواند پوست سر را خشک و تحریک کند. در واقع همین موضوع باعث ایجاد التهاب می‌شود؛ در مقابل، محصولات فاقد سولفات ملایم هستند و با ملایمت و بدون ایجاد چنین مشکلاتی موی شما را تمیز می‌کنند.

4) حفظ رنگ مو از مزایای شامپو بدون سولفات

رنگ کردن مو جزو روتین زندگی بسیاری از افراد، به ویژه خانم‌هاست. هرچند ماندگاری رنگ مو، به نحوه مراقبت شما از مو نیز بستگی دارد. استفاده از یک شامپوی فاقد سولفات خوب، ماندگاری رنگ مو را افزایش می‌دهد. ماندگاری رنگ مو همچنین باعث می‌شود موهای خود را کمتر رنگ کنید، در نتیجه آسیب ناشی از افزایش دفعات رنگ مو نیز کاهش می‌یابد.

5) بی‌خطر برای محیط زیست

طرز استفاده از شامپو سبغ اصل :

استفاده از شامپو یا سر شوی سبغ با روش استفاده از دیگر شامپوها کمی متفاوت است، طرز استفاده را در زیر مطالعه نمایید و پیشنهاد میکنیم به همین روش از آن استفاده کنید. قبل از استفاده هم اگر پیشنهاد میشود تست حساسیت پوستی انجام دهید تا اگر حساسیتی نسبت به آن دارید مشخص گردد و از آن استفاده نکنید. طرز استفاده در هردو مدل برای موهای معمولی و چرب یکسان است و تفاوتی بین روش استفاده از آنها ندارد.

قبل از اینکه درب قوطی را باز کنید، آن را تکان دهید تا مواد موجود در آن که ته نشین شده است با هم ترکیب گردد. در زمان استحمام ابتدا موهایتان را با دیگر شامپوها و یا با همین شامپو سرشوی سبغ بشویید تا چربی و آلودگی یا مواد آرایشی که بر روی موهایتان زدید شستشه شود. سپس مجدد مقداری از سبغ را بر روی موها ریخته و حدود 5 دقیقه روی موهایتان بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا ریشه و ساقه مو تغذیه گردد و در نهایت با آب بشویید.

نکته مهم: هم خانم ها و هم آقایان در حین استفاده دقت نمایید که کف ایجاد شده از شامپو سبغ زیاد به قسمت پیشانی یا پشت گردن نرسد، چراکه پس از چندبار استفاده میتواند باعث تقویت و رشد موهای این نواحی گردد. همچنین استفاده از شامپو سبغ اصل باعث تحریک پیاز مو میشود و ممکن است باعث ایجاد خارش در سر گردد. خانم ها به دلیل اینکه حجم موهای آنها نسبت به آقایان بیشتر است، در حین استفاده میتوانند حجم و مقدار بیشتری از شامپو را به موهای خود بزنند.

خرید بهترین شامپوی ضد ریزش مو، تاثیرات و کارایی شامپو سبغ :

  • درمان ریزش مو : یکی از مهمترین خواص و تاثیرات شامپو سبغ که به شهرت آن کمک کردن جلوگیری و کاهش ریزش موها است
  • دفع شوره سر : شوره یا پوسته پوست شدن سر یکی از مشکلاتی است که هم خانم ها و هم آقایان به صورت موقتی یا فصلی و گاها دائمی با آن روبرو هستند. این شامپو یکی از دفع کننده های طبیعی شوره به حساب می آید.
  • ضد موخوره : موخوره در اثر عوامل مختلفی از قبیل استاده زیاد از شامپو رنگ و یا مواد آرایشی برای موها و یا استفاده از سشوار زیاد ایجاد میشود که با سبغ به راحتی میتوان جلوی موخوره را گرفت.
  • دفع چربی موها : چربی به طور معمول در همه افراد وجود دارد، در برخی به دلایل ژنتیکی چربی موها بیشتر است که میتوان با کمک شامپو سبغ اقدام به دفع چربی های زیاد مو کرد.
  • ضد شپش و قارچ : از دیگر آلودگی های مرتبط با مو این دو مورد است که سرشوی سبغ به خوبی آنها را از بین میبرد.
  • تقویت کننده موها : این شامپو باعث تقویت ساقه و ریشه مو شده و باعث جلوگیری از ریزش و همچنین باعث زیبایی طبیعی موها میشود.
  • پرپشت کننده و رویش مجدد موها : این شامپ به دلیل ویتامین های موجود در آن به رشد موها کمک کرده و منجر به پرپشت شدن مو میشود و دیگر نیاز به استفاده از موادی چون پودر مو برای پرپشت کردن مصنوعی موها نیست.
  • پیشگیری از سفیدی مو : سفید شدن موها در سنین مختلفی ایجاد میشود، بهتر است به موقع اقدام به جلوگیری و پیشگیری از سفید شدن موها با خرید شامپو سبغ اصل کنید

با توجه به ویژگی های بالا، میتوان هر انتظاری که از یک شامپوی خوب وجود دارد را در شامپو سبغ یافت، اگر به دنبال یک شامپوی عالی هستید، پیشنهاد میکنیم این سرشوی طبیعی را تست کنید.