اخبار کسب و کارعمومی

بایدها و نبایدهای فرزکاری

بررسی نکات ایمنی کار با فرز

به هنگام کار با صفحه سرامیک بر بایست از خطرات سنگ فرز آگاه باشید و به نکات ایمنی کار با فرز توجه کافی داشته باشید ، در ادامه این مطلب به این نکات مهم و معرفی بهترین صفحه سرامیک بر می پردازیم. تا انتها با ما بمانید.

 1. از روشن کردن و کار کردن با دستگاه های فاقد محافظ دیسک برش اکیدا خود داری نمایید .
 2. اگر سنگ فرز شما با فشار باد کار می کند از محکم بودن اتصالات بست ها و شلنگ های دستگاه اطمینان حاصل نمایید،همچنین اگر دستگاه شما با انرژی برق کار می کند نیز باید از محکم بودن سیم برق آن مطمئن شوید !
 3. سنگ فرز خود را متناسب با جنس و کاربرد آن انتخاب کرده و هیچ وقت از سنگ ساب برای برش و برعکس استفاده نکنید .
 4. بهتر است در هنگام عملیات برش تمامی صورت خود را به وسیله ی ماسک بپوشانید ( حتی اگر دستگاه شما مجهز به محافظ دیسک برش باشد )
 5. پس از نصب دیسک برش بر روی خود آن را به مدت یک دقیقه روشن و آزمایش نمایید .
 6. در صورت خرابی دستگاه و تعمیر آن می بایست دستگاه خود را به درستی تست و از صحت عملکرد آن به خوبی مطمئن شوید .
 7. دستگاه فرز خود را پس از هر ۲۰ ساعت کار خاموش کرده و تست کنید ، همچنین این بازرسی را می بایست به صورت هفتگی و مفصل تر انجام دهید !
 8. کار با فرز عملیات بسیار حساسی است ، لذا در هنگام کار به هیچ عنوان با دیگران صحبت نکنید و حواستان را معطوف کار کنید .
 9. قبل از شروع کار از خشک بودن سنگ فرز خود اطمینان حاصل نمایید
 10. به هیچ عنوان سنگ یا دیسک برش را بین شکاف های در حال برش قطعه کار گیر ندهید .
 11. سوراخ وسط دیسک و سنگ برش می بایست متناسب با قطر محور دستگاه فرز انتخاب شود و به هیچ عنوان نباید از سنگ هایی که با سختی بر روی دستگاه نصب شده اند استفاده نمود .
 12. قبل از اتصال دستگاه به برق از خاموش بودن کلید آن اطمینان حاصل نمایید .
 13. به هیچ عنوان کار را نزدیک سنگ نکنید و سنگ را نزدیک قطعه کار کنید، در غیر این صورت ممکن است کار از دست شما در برود و باعث شکسته شدن سنگ شود و نهایتا به شما آسیب برساند .
 14. به هنگام تعویض سنگ در مرحله اول دستگاه را از برق کشیده و یا باد مانده در آن را تخلیه و بعد اقدام به تعویض سنگ کنید .
 15. هرگز قبل از خاموش کردن دستگاه فرز آن را از برق نکشید چرا که ممکن است در نوبت بعدی روشن کردن باعث صدمه رسیدن به شما شود.
 16. هنگام کار با فرز سایر افراد حاضر در محل نیز می بایست از پوشش محافظ ایمنی استفاده کنند
 17. قبل از استفاده دقت داشته باشید که سنگ فرز ترک نداشته و لب پر نشده باشد
 18. توجه کنید که سرعت ماشین نباید بیشتر از آن چیزی باشد که بر روی دستگاه حک شده

بایدها و نبایدهای فرزکاری

خطرات سنگ فرز در زمان استفاده

در زمان استفاده و کار با سنگ فرز خطرات بالقوه ای وجود دارد که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی ممکن است با خطرات جدی مواجه شویم. خطرات سنگ فرز در زمان استفاده به دست ها و چشم ها آسیب می زند و باید از تجهیزات و وسایل ایمنی مانند دستکش ایمنی و عینک استفاده کنیم. فرز و مینی فرز با کمک سرعت بالای چرخش دیسک، کارهای برشی و ساب زنی را انجام می دهند و در صورت قرار گرفتن دست در مسیر دیسک، آسیب جبران ناپذیری وارد خواهد شد. به همین منظور در ادامه به مهم ترین نکات ایمنی در این زمینه اشاره می نماییم.

 • محکم بستن دیسک برش
 • اطمینان از ایمنی دستگاه
 • درست در دست گرفتن سنگ فرز
 • استفاده از وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک و

خطرات کار با مینی فرز

مینی فرز یک ابزار چرخش است که با کمک سرعت بی باری و صفحه دیسک آن می توان انواع متریال ها را برش داد و در مواقعی نیز با تغییر نوع صفحه، کارهای ساب زنی و سنباده کاری را انجام داد. خطرات کار با مینی فرز مانند ابزارهای برشی دیگر همانند سنگ فرز موجب آسیب زدن به دست ها و دیگر قسمت های بدن خواهد شد. در زمان استفاده از مینی فرز باید نکات مهم ایمنی در خصوص دستگاه و ایمنی فردی را راعایت کنیم.

ایمنی کار با ماشین سنگ فرز ثابت

نوعی دیگر از دستگاه های سنگ فرز وجود دارند که به آن ها سنگ فرز ثابت میگویند! شما می‌بایست علاوه بر رعایت نکات ایمنی ذکر شده در بالا که مرتبط با سنگ فرز متحرک می‌باشد نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • برای انجام کار با سنگ فرز ثابت همیشه از نگه دارنده‌های مطمئن و ثابت استفاده نمایید و هیچ وقت از استفاده سنگ و دستکش مناسب غافل نشوید
 • فاصله ما بین تکیه گاه کار و سنگ نباید بیشتر از ۵ میلی‌متر شود

10 نکته مهم ایمنی هنگام کار با دستگاه فرز عنوان مطلبی است که قصد داریم در مجله به آن بپردازیم.

ایمنی سنگ فرز یکی از نکات بسیار مهم در هنگام کار با دستگاه فرز است. یکی از پرکاربردترین وسایل در صنعت به شمار می رود که می توان به کمک آن، بر روی بسیاری از مواد سخت از قبیل فلز، بتن، سرامیک، آسفالت و … عملیات برش را انجام داد. یکی دیگر از مزایای این دستگاه این است که می توان از آن در نقش یک تیزکننده نیز استفاده کرد.

قبل از کار با دستگاه فرز و خطرات کار با مینی فرز لازم است سؤالات زیر را از خودمان بپرسیم:

 • آیا لازم است که از دستگاه فرز استفاده کنیم و یا از ابزار دیگر نیز می توان برای انجام کار مورد نظر استفاده کرد؟
 • آیا مهارت لازم و کافی را برای استفاده و کار کردن با دستگاه فرز داریم؟
 • آیا با خطرات مرتبط با استفاده از این دستگاه آشنایی داریم؟

کار با دستگاه فرز

با توجه به خطرات سنگ فرز در ادامه به برخی از نکات ایمنی کار با سنگ فرز که لازم است رعایت شود، اشاره شده است:

 1. از دیسک (سنگ برش) مناسب استفاده کنید. هر دیسکی برای کار مشخصی طراحی شده است. به همین دلیل، لازم است که دستور العمل های استفاده از هر دیسک را از قبل مطالعه کنید. به عنوان مثال، لازم است هنگامی که دیسک در حال برش کاشی های سرامیکی است، از آب نیز به عنوان روان کننده استفاده کرد. دقت شود که از کار با دستگاه فرزی که محافظ دیسک برش ندارد، جلوگیری شود.
 2. هنگام کار با دستگاه فرز حتماً باید از عینک ایمنی، لباس کار مخصوص، دستکش ایمنی، کلاه ایمنی، شیلد محافظ صورت و … استفاده کرد تا از بدن و صورت خود در برابر اصابت نخاله های ناشی از فرزکاری محافظت کنید. بسته به موادی که با آنها کار می کنید، ممکن است استفاده از محافظ گوش و ماسک گرد و غبار نیز ضروری باشد.
 3. زمانی که می خواهید روی یک شی، عملیات فرزکاری را انجام دهید، اگر شی مورد نظر کوچک باشد، باید آن را روی یک سطح به طور محکم ثابت کرد. اما اگر آن شی بزرگ بود، آن را صاف روی زمین قرار دهید.
 4. باید به این نکته توجه داشته باشید هنگامی که می خواهید دیسک را تعویض کنید، دستگاه حتماً از برق کشیده شده باشد.
 5. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن دقت کنید، این است که از قرار دادن دیسک هایی که به سختی روی دستگاه قرار می گیرند، خودداری کنید. حفره ای که در وسط دیسک قرار دارد، باید متناسب با قطر محور فرز انتخاب شود.
 6. از قرار گرفتن دیسک بر روی دستگاه فرز حتماً مطمئن شوید.
 7. قبل از کشیدن کابل اتصال دستگاه فرز از برق، از خاموش بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. زیرا اگر دستگاه روشن بماند، ممکن است هنگام استفاده دوباره از آن، به شما آسیب وارد شود.
 8. قبل از کار با دستگاه فرز حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. زیرا تولیدکنندگان دستگاه و دستورالعمل ایمنی سنگ فرز همیشه بهترین منابع برای استفاده و القای نکات ایمنی خواهند بود.
 9. قبل از تنظیم، تمیز کردن، تغییر دیسک، تعمیر دستگاه و … باید مطمئن شوید که دستگاه فرز هیچ تماسی با برق (منبع) نداشته باشد.
 10. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است که قبل از استفاده، از سلامت دستگاه فرز از قبیل دسته جانبی دستگاه، کابل متصل کننده به برق، لوازم جانبی، دکمه خاموش و روشن و … مطمئن شوید.

لازم به ذکر است که در صورت خرابی سنگ فرز خود، لازم است تعمیر آن را به متخصصین سپرده و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید. سعی کنید به صورت دوره ای عملکرد دستگاه خود را بررسی کنید و آن را تست نمایید تا بدین ترتیب، خطرات فرزکاری را به حداقل برسانید.

کار با فرز حساس است. بنابراین برای حفظ سلامتی خود، تمام توجه خود را به کار معطوف کرده و تمامی نکات ایمنی برشکاری با سنگ فرز را رعایت نمایید. ناآگاهی از نکات ایمنی می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند.

در این مطلب سعی کردیم کار با دستگاه فرز و نکات ایمنی که هنگام استفاده از دستگاه فرز نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم.

منبع : بکهو