اجتماعیاخبار کسب و کار

کت و شلوار چگونه به ما کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

 ۸ راه افزایش اعتماد به‌ نفس با انتخاب لباس مناسب

فکر می‌کنید راز داشتن اعتمادبه‌نفس چیست؟ یک حس درونی است و یا از بیرون به شما منتقل می‌شود؟ به یک نگرش مثبت درباره‌ی خودتان و یا داشتن ثروت بستگی دارد؟ همه‌ی این حدس و گمان‌ها و نظریات قدیمی را نگه دارید؛ اما آنچه که سطح اعتماد به‌ نفس واقعی شما را تعیین می‌کند، چیزی است که در هر موقعیت به تن دارید. شاید فکر کنید پوشاک ممکن است تأثیرگذار باشد اما تعیین‌کننده نیست. ما به شما می‌گوییم که مطالعات محققان اجتماعی نشان می‌دهد لباس بیش از آنچه فکر می‌کنید بر تصور شما از خودتان تأثیرگذار است، آن‌چنان‌که ممکن است قدرت بدنی خود را نیز اشتباه تخمین بزنید! این مقاله را بخوانید تا بدانید برای افزایش اعتمادبه‌نفس خود، چطور لباس‌های‎‌تان را انتخاب کنید.

 

کت و شلوار چگونه به ما کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

مقاله پیشنهادی: اهمیت خرید کاور لباس

تحقیقات چه می‌گوید؟

پروفسور «کارن پاین» از دانشگاه هرتفوردشایر دراین‌باره می‌گوید: لباس‌های خاص در شرایط مختلف می‌تواند به افرادی که آن را به تن دارند، اعتمادبه‌نفس بیشتری بدهد. او در کتابی که با همین موضوع منتشر کرده، مدعی است که لباس بر فرآیندهای ذهنی یک شخص تأثیرگذار است و بیش از طرف مقابل، احساسات خود فرد را تغییر می‌دهد. پوشیدن لباس‌های مختلف افکار و فرآیندهای ذهنی مختلف ایجاد می‌کند، حال به این فکر کنید که با انتخاب‌های گوناگون بتوانید خلق‌وخو و افکار خود را تغییر دهید!

پاین در یکی از کلاس‌های خود در دانشگاه از دانشجویان خود درباره‌ی تی‌شرت‌هایی که عکس شخصیت‌های قهرمان را دارند، پرسید و در کمال تعجب متوجه شد که این تی‌شرت‌ها نه‌تنها اعتماد به نفس دانشجویان را افزایش می‌دهد بلکه باعث می‌شود احساس کنند که ازنظر فیزیکی نیز قوی‌تر هستند! او در یکی دیگر از مطالعاتش تفاوت لباس شنا و پوشیدن ژاکت در زنان را بررسی کرد. نتیجه‌ی جالب این تحقیق نشان داد که پوشیدن ژاکت سفید بر چابکی مغز آنان و حل‌کردن یک مسأله‌ی ریاضی تأثیر دارد! او مدعی است که ۹۰ درصد افراد از تأثیر آنچه می‌پوشند غافل هستند و میزان کاهش و یا افزایش شادی و اعتمادبه‌نفس خود را درنظر نمی‌گیرند.

۷ نکته برای انتخاب درست لباس و افزایش اعتمادبه‌نفس

پوشیدنِ با اطمینان، خیلی مهم‌تر از پوشیدن آخرین مُد است! شما اول احساس می‌کنید، بعد می‌پوشید؛ شاید تغییر راه پوشیدن، بهترین راه تغییر احساس شما باشد؛ پس نکات جادویی زیر را در نظر داشته باشید تا راه شخصی خودتان را برای افزایش اعتمادبه‌نفس و شادی پیدا کنید.

به موقعیت فکر کنید

 وقتی دربرابر کمد خود برای انتخاب یک لباس ایستاده‌اید، موقعیت را بیشتر در نظر داشته باشید. آنچه که می‌پوشید به‌میزان بسیار زیادی به مراسمی که باید در آن شرکت کنید، بستگی دارد. به یک جلسه‌ کاری می‌روید، قصد خرید دارید، با دوستان خود به یک مراسم آیینی یا مذهبی می‌روید، فرقی نمی‌کند درهرصورت شما باید درخور موقعیتی که در آن قرار می‌گیرید، لباس بپوشید. به‌طورخاص در این موقعیت‌ها، به ترتیب، انتخاب لباس رسمی، لباس راحت و اسپرت و لباس پوشیده بهترین انتخاب است.

در محیط کار نیز این موقعیت‌شناسی ضروری است. برخی از محیط‌های کاری مانند  بانک‌ها و یا مؤسسات حقوقی، خشک و رسمی هستند، به‌همین‌دلیل به لباس‌های رسمی با خط اتوی مشخص، بدون برش‌های اضافه نیاز دارند. اما در برخی دیگر از محیط‌های کاری مانند حوزه‌ی تبلیغات و یا روابط عمومی شما در پوشیدن لباس آزادتر هستید و بهترین انتخاب‌ها برای شما استفاده از لباس‌های کمتر رسمی و راحت است.

در مراسم اجتماعی مانند یک ناهار دوستانه نیز می‌توانید یک دامن و یا شلوار جین با بلوز یقه اسکی بپوشید. به یاد داشته باشید که کراوات سیاه به معنی مراسم رسمی و کراوات سفید به معنی مراسم فوق‌العاده رسمی است. در چنین رویدادهایی خانم‌ها نیز باید دامن بلند و یا پیراهن به تن داشته باشند. در موقعیت‌های مختلف باید به اکسسوری‌های همراه خود نیز بیشتر دقت کنید. قاعدتاً یک انگشتر جواهر مناسب موقعیت خرید و یک کوله‌پشتی رنگی مناسب یک جلسه‌ی رسمی نیست.

مخاطب خود را بشناسید

 مخاطبان شما افرادی هستند که در مراسم مختلف با آنها مراوده دارید. آنها می‌توانند مشتریان شما، رئیس‌تان، همکاران و یا هم‌سن‌وسالان‌تان باشند. لباسی در قالب و متناسب نقشی که خودتان دارید بپوشید. به‌عنوان‌مثال هیچ‌کس انتظار ندارد بانکدارها در دیدارهای خود شلوار جین و تی‌شرت به تن داشته باشند؛ کشاورزان لباس رسمی بپوشند؛ مکانیک‌ها تمیز باشند و یا تمیز‌کننده‌ها لباس‌هایی با پارچه‌های ظریف به تن کنند.

اگر خارج از نقشی که دارید لباس بپوشید، صلاحیت شما زیر سؤال می‌رود. درحالی‌که تناسب با نقش به‌وضوح سطح اعتمادبه‌نفس شما را بالا خواهد برد. به عنوان مثال اگر در یک محیط که خالق آثار هنری است کار می‌کنید، همه از شما انتظار دارند که لباس شما نیز همین رنگ‌وبو را داشته باشد. گاهی این انتخاب تحت تأثیر فردی است که او را ملاقات می‌کنید. اگر می‌دانید که رئیس و همکاران شما ممکن است در یک قرار کاری خارج از ساعت اداری و رسمی، لباس غیررسمی به تن کنند، شما نیز کت و شلوار، کت و دامن و مانتوهای برش‌دار را فراموش کنید.

 سبک شخصی خودتان را داشته باشید

 سبک شخصی شما محدود به لباس نیست بلکه در هر کاری که می‌کنید نمایان می‌شود. به‌طورخاص در مورد پوشاک سبک شخصی شما در جنس پارچه‌هایی که انتخاب می‌کنید، الگوها، زیورآلات و کیف‌های دستی شما نمایان است. به این فکر کنید که در این موارد ترجیح می‌دهید چه انتخاب‌هایی داشته باشید. اگر از سبک خود مطمئن هستید آن را با اعتماد به نفس کامل بیان کنید. قاعدتا آنچه شما می‌پسندید باید در قالب چهار نوع «کلاسیک»، «رمانتیک»، «اسپرت» و «دراماتیک» بگنجد.

کلاسیک‌ها معمولاً ظاهری آراسته و سنتی دارند و لباس‌هایی می‌پوشند که در قید مد نیستند و همیشگی هستند. رمانتیک‌ها معمولاً نگاهی نرم و زنانه دارند و بلوز و دامن را به پوشیدن شلوار ترجیح می‌دهند. سبک اسپرت نیز معمولاً به لباس‌های راحت و پارچه‌های نخی متمایل است. اما دراماتیک‌ها دوست دارند آخرین مد لباس را به تن داشته باشند.

از تأثیر رنگ‌ها غافل نشوید

 رنگ جادویی است که هیجان را وارد دنیای ما کرده است. اگر آن را درست انتخاب کنید پوست شما را درخشان و چهره‎‌تان را جذاب می‌کند و اگر اشتباه انتخاب کرده باشید، خسته و یکنواخت به نظر می‌رسید. برای کشف مناسب‌ترین رنگ برای خودتان، روبه‌روی آینه بایستید و گزینه‌های مختلف را آزمایش کنید. اگر همیشه رنگ مناسب خود را به تن داشته باشید این بازخورد را از دیگران دریافت خواهید کرد که هر روز بهتر و بهتر می‌شوید و این چیزی جز افزایش اعتمادبه‌نفس نخواهد بود.

در فرآیند انتخاب رنگ و لباس به سردی و گرمی و حس و حالی که می‌تواند در شما و مخاطب‌تان به‌وجود بیاورد دقت کنید. آبی تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش و رنگ قرمز، هیجان‌انگیز و پرانرژی است. دانستن اثر روانی رنگ‌ها و نشان نمادین آنها به شما این اجازه را می‌دهد که بر مخاطب خود تأثیر بیشتری بگذارید. وقتی که با اطمینان لباس می‌پوشید به مخاطب خود نشان می‌دهید که بهترین انتخاب را داشته‌اید. این باعث خواهد شد که در هر موقعیتی احساس راحتی، کامل‌بودن و جذابیت داشته باشید.

ویژگی‌های مثبت بدن خود را بشناسید

 معمولاً به این فکر می‌کنید که چطور با پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند، قد کوتاه خود را پنهان کنید، ساق پای چاق خود را با شلوار بپوشانید و با پوشیدن لباس‌های آستین‌بلند از جلب توجه بازوهای لاغرتان جلوگیری کنید. واقعیت این است که این بدترین روش ممکن است! درست است که آنچه می‌پوشید باید با ویژگی‌های بدن شما همخوانی داشته باشد، اما شما ویژگی‌های مثبتی نیز دارید. این سؤال‌ها را از خود بپرسید: کدام بخش بدنم را بیشتر دوست دارم؟ چه فیگوری به من می‌آید؟ چطور می‌توانم ویژگی‌های مثبت بدنم را نشان دهم؟

شما باید روی بخش‌هایی که دوست دارید تمرکز کنید. اگر پاهای زیبایی دارید ابتدا به این فکر کنید که با پوشیدن چه لباسی در مهمانی می‌توانید این ویژگی را نشان دهید. انرژی خود را بر روی پنهان کردن بخش‌هایی که دوست ندارید و یا با آن تعارف دارید نگذارید.

 همانی را بپوشید که احساس می‌کنید!

گاهی احساس درونی و غریزه‌ی شما بهترین راه برای خلق سبک شخصی و روش خاص پوشیدن است. ممکن است گاهی اشتباه کنید ولی همیشه هم اینطور نیست. اگر احساس نخستین شما می‌گوید که در یک مهمانی به لباس راحت‌تری نیاز دارید، خود را به پوشیدن یک پیراهن که اتفاقا زیبایی‌های شما را بیشتر نشان می‌دهد، نکنید. گاهی اعتمادبه‌نفس شما در همین نکته نهفته است؛ در اینکه همانی را بپوشید که احساس می‌کنید. گاهی به صورت طبیعی به سراغ همان لباسی می‌روید که شما را کامل‌تر می‌کند پس با این احساس مقابله نکنید.

در مواقعی که احساس خاصی نسبت به موقعیت، مخاطبان، ویژگی‌های مثبت و منفی بدن‌تان و رنگ‌ها ندارید، این مورد بهترین انتخاب شماست. به غریزه‌ی خود احترام بگذارید.

به آنچه دیگران می‌پوشند توجه کنید

شاید صحبت‌کردن، شیوه‌ی برخورد، طرز لباس‌پوشیدن و درکل شخصیت برخی افراد بر روی شما تأثیر مثبت بگذارد و یا بر عکس از پوشش، برخورد و شخصیت برخی دیگر اصلاً لذت نبرید و یا احساس خاصی در مورد آنها نداشته باشید. به این دقت کنید که افراد هر دو گروه چطور لباس می‌پوشند. شاید نکات قابل توجه و جالبی پیدا کنید. اینکه آنها چه چیزهایی در خود کشف کرده‌اند یا نه، چه چیزهایی برای‌شان کم‌اهمیت و پراهمیت است، در هر موقعیت بر اساس چه الگویی لباس می‌پوشند و ده‌ها مورد دیگر می‌تواند به شما در انتخاب یک سبک درست و مناسب کمک کند.

پارچه‌ی مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید

از اینکه دیگران بفهمند شما به پارچه‌های گل‌گلی، چهارخانه و یا با رنگ‌های تند علاقه دارید، نترسید. شاید در لباس‌های رسمی و موقعیت‌هایی که چنین پوششی را می‌طلبند محدود باشید اما در اکثر موقعیت‌ها چنین نیست.

شما می‌توانید پارچه‌ی مورد علاقه‌تان و یا ترکیبی از چند نوع مختلف را در موقعیت‌های گوناگون و با سبک و ترکیب متفاوت بپوشید.

مطمئن باشید این انتخاب پارچه‌ی جسورانه تبدیل به مارک شما در پوشش خواهد شد!