اخبار کسب و کارعلمی و پزشکی

شربت بلغم برای لاغری کاربردی دارد؟

بررسی شربت آنتی بلغم (ضد بلغم قوی)

شربت آنتی بلغم فرآورده ای کاملا گیاهی که بر اساس نسخه های طب سنتی برای بهبود مشکلات ناشی از غلبه خلط بلغم به بیماران تجویز می شود.
این شربت گیاهی سردی و رطوبت را از بدن دفع کرده و مشکلاتی مانند سردی دست و پا، افسردگی، بی حالی و پرخوابی، بی انرژی بودن، پر اشتهایی و نفخ، اسپاسم و ورم معده را برطرف می کند.

خلط بلغم چیست؟

بلغم نام یکی از اخلاط چهارگانه در بدن انسان است که موجب سردی و رطوبت در بدن می شود. بلغم در فرآیند آزمایش خون همان ماده شفاف سفید رنگ در جریان خون است که به غدد لنفاوی و سیستم ایمنی مرتبط است.
افزایش بلغم در بدن مشکلاتی مانند ورم دست و پا، غلظت خون، نفخ، اسپاسم و ورم معده، افسردگی، ریزش مو، پر خوابی، چاقی و اضافه وزن را به دنبال دارد و میل به غذا خوردن را در فرد افزایش می دهد. غلبه بلغم خطر ابتلا به کبد چرب را افزایش می دهد و معمولا افرادی که مزاجشان سرد و مرطوب است از مشکل یبوست نیز رنج می برند. همچنین ورم و درد مفاصل، دیابت و بیماری های قلبی در کسانی که مزاجشان بلغمی است، بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود.
افرادی که دچار مشکلات ناشی از غلبه بلغم هستند باید سریعا به پزشک طب سنتی مراجعه کنند تا مزاج آن ها اصلاح شده و به تعادل برسد. برای خرید از عطاری آنلاین گندم کلیک کنید.

خواص شربت آنتی بلغم؛ قوی ترین بلغم زدا

شربت آنتی بلغم با داشتن ترکیبات گیاهی خاص، بطور تخصصی سردی و رطوبت اضافی را از بدن دفع کرده و موجب بهبود مشکلات ناشی از غلبه بلغم می شود. این شربت گیاهی به دلیل اثربخشی بالایی که دارد، توسط پزشکان طب سنتی به بیماران تجویز می شود و درصد بالایی از رضایتمندی را در بین پزشکان و بیماران به خود اختصاص داده است. برای خرید از شفابخش طب کلیک کنید.

شربت آنتی بلغم معمولا برای برطرف کردن مشکلات زیر تجویز می شود:

 • بهبود علائم افسردگی، استرس و اضطراب 
 • بهبود مشکلات گوارشی از جمله نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه و ورم معده و روده
 • کاهش ورم دست و پا
 • کمک به کاهش چربی اطراف شکم
 • کاهش دهنده پرخوری و ریزه خواری
 • کمک به کاهش وزن و لاغری 
 • افزایش دهنده انرژی و نشاط
 • افزایش قوای جسمانی 
 • کاهش پرخوابی و بی حالی و کسالت

درکنار استفاده از شربت بلغم بهتر است در تغذیه خود نیز تغییراتی ایجاد کنید، تا سریع تر به نتیجه برسید. ما بطور کامل تغذیه مناسب برای افراد بلغمی را در مقاله توضیح داده ایم، توصیه می شود حتما آن را مطالعه کنید.

شربت بلغم برای لاغری 

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که آیا شربت بلغم برای لاغری و کاهش وزن موثر است؟ اگر بخواهیم این سوال را بطور کلی پاسخ دهیم باید بگوییم بله می تواند موثر باشد، اما چگونه؟
همانطور که در مقاله به آن اشاره کردیم، غلبه بلغم می تواند اجتماع چربی در اطراف شکم را افزایش دهد و از سوی دیگر با افزایش اشتها و میل به خوردن شیرینی جات، خطر افزایش وزن را در فرد بالا می برد. در نتیجه اصلاح مزاج و دفع بلغم اضافه از بدن تنها راه برای جلوگیری از روند چاقی و اضافه وزن ناشی از خلط بلغم خواهد بود.
به همین دلیل شربت بلغم با مکانیسمی که دارد، مزاج فرد را معتدل کرده و سردی و رطوبت و از همه مهم تر عوارض ناشی از آن را تا حد زیادی کاهش و از بین می برد و به همین دلیل است که می تواند به جلوگیری از چاقی بلغمی کمک کند

ترکیبات شربت آنتی بلغم؛ معجون دفع بلغم 

شربت بلغم برای لاغری کاربردی دارد؟

ترکیبات شربت آنتی بلغم از عصاره گیاهان دارویی با مزاج گرم تشکیل شده است

عوارض شربت آنتی بلغم 

این شربت اگر در مقادیر مشخص و تجویز شده استفاده شود، هیچ گونه عوارض جانبی برای سلامت فرد به دنبال نخواهد داشت

نحوه مصرف شربت آنتی بلغم 

پزشکان طب سنتی توصیه می کنند که افراد با مشکلات مربوط به غلبه بلغم، حداکثر هر 8 ساعت یک قاشق مرباخوری و حداقل هر 24 ساعت یک قاشق مرباخوری از شربت آنتی بلغم میل کنند

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

همه ما آگاهیم که پرهیز از چاقی و رسیدن به وزن متعادل، یکی از مهمترین اقداماتی است که می‌توانیم در جهت سلامت بدن خود انجام دهیم. معمولا هنگامی که اضافه وزن داریم، به دنبال روش‌های مختلف توصیه شده در علم پزشکی و طب سنتی که قسمت مهمی از سبک زندگی ما با آن درآمیخته، هستیم. یکی از سوالاتی که در همین راستا برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا داروی رفع بلغم یا قرص بلغم برای لاغری و کاهش وزن موثر است؟

در این مقاله در مورد تعریف چاقی در طب سنتی، انواع چاقی و تاثیر قرص بلغم برای لاغری و کاهش وزن صحبت خواهیم کرد. پس با این مقاله همراه باشید.

چاقی در طب سنتی چگونه تعریف می‌شود؟

چاقی در طب سنتی بر اساس فاکتوری مثل BMI (شاخص توده‌ی وزنی) محاسبه نمی‌شود و پزشک متخصص طب سنتی براساس پهنی ابرو و لب، عرض شانه، شکل مفاصل و کیفیات این چنینی سلامت وزنی بیمار را می‌سنجد. در طب سنتی تاکید می‌شود که نباید وزن و شکل بدن خود را مدام با دیگران مقایسه کنیم بلکه معیار مقایسه بایستی خود ما و مزاج جبلی ما باشد.

وزنی که برای فرد مناسب درنظر گرفته می‌شود، یا به اصطلاح «وزن صحی»، وزنی است که در آن وزن بیمار سر حوصله و خوشحال است و حال خوب و حس سلامت دارد. براساس آموزه های طب سنتی، وزن اغلب افراد در سنین ۱۶ تا ۲۰ سالگی وزن ایده آل آنهاست، مگر در افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند یا از کودکی اضافه وزن داشته اند. با این تفاسیر، اهمیت حفظ وزن صحی در طب سنتی و پرهیز از چاقی، واضح و روشن است.

انواع چاقی در طب سنتی

چاقی در طب سنتی به دو نوع شحمی و لحمی تقسیم می‌شود. چاقی مضر بیشتر چاقی شحمی است. شحم، به معنای چربی و لحم به معنای گوشت است. چربی طبیعتی سرد و تر و گوشت طبیعتی گرم و تر دارد. سردی و تری زیادی، موجب غلبه‌ی بلغم می‌شود.

چاقی در طب سنتی به دو نوع شحمی و لحمی تقسیم می‌شود.

چاقی شحمی یا چاقی ناشی از غلبه بلغم

افرادی که مبتلا به غلبه ی بلغم یا اصافه وزن شحمی هستند، معمولا چاق‌اند و با اندامی وارفته، یا افراد لاغر اندامی هستند که شکم بزرگی دارند. چاقی شحمی ناشی از تجمع چربی در نواحی شکم، ران و باسن است. چربی در مردها معمولا پراکنده و در زن‌ها، بیشتر متمرکز در شکم و باسن است.

البته تشخیص مزاج و سوء مزاج ها به این راحتی نیست و غلبه ی بلغم، علائم بسیاری دارد و بهتر است تشخیص مزاج یا سوءمزاج شما توسط پزشک متخصص طب سنتی انجام گیرد. با اینحال، اگر چاقی شما ناشی از غلبه بلغم یا شحمی باشد، اولین قدم، اصلاح سبک زندگی (سته الضروریه در طب سنتی) است.

درمان چاقی ناشی از غلبه بلغم

برای درمان چاقی بلغمی، نکات گسترده و بسیاری را برای اصلاح سبک زندگی باید رعایت بکنید از جمله اینکه بایستی:

 • خواب خود را تنظیم و کم کنید
 • ورزش و خوراک مناسب با طبع خود داشته باشید
 • دفع استفراغات شما (ادرار، عرق، مدفوع) در حالت تعادل باشد
 • ارواح نفسانی شما (حالات عاطفی) در حالت تعادل باشد

همچنین لازم است از مصرف موادی که سردی معده را تشدید می کند پرهیز کنید. اجتناب از مصرف غذاهای سرد و تر که موجب افزایش رطوبت و بزرگ شدن معده می‌شوند، ضروری است و مصرف گرمیجات مناسب توصیه می‌شود. در این راستا، در نسخ طب سنتی، دوای بلغم (داروی رفع بلغم) نیز تجویز می‌شود که با داشتن گرمیجات مفید، در رفع سردی و رطوبت معده بسیار موثر است.

قرص بلغم برای لاغری در حالت غلبه بلغم

از جمله‌ی ترکیباتی که در کتب طب سنتی به آن اشاره شده است، ترکیبی است که به عنوان دوای دفع بلغم یا داروی رفع بلغم شناخته می‌شود. برای تهیه‌ی دوای دفع بلغم، مصطکی، زنیان، آویشن و سیاهدانه با نسبت‌ها و تکنیک‌های خاصی در عسل خمیر شده و بسته به مورد مصرف، مقادیر مشخصی استفاده می‌شوند.

شرکت داروسازی نیاک، قرص دوای بلغم را بر اساس نسخ طب سنتی تولید کرده است.

با توجه به اینکه در دنیای امروز، تهیه‌ی داروها به شکل سنتی، مشکل‌زا و سخت خواهد بود، برخی شرکتهای داروسازی از جمله شرکت داروسازی نیاک به تولید ذکر شده در نسخ طب سنتی به شکل قرص اقدام کرده‌اند.

آیا قرص بلغم برای لاغری موثر است؟

توجه داشته باشید که غلبه‌ی بلغم در هر عضوی از بدن، می‌تواند منجر به ایجاد علائم گوناگونی شود و یکی از این علائم، تجمع چربی در بدن است. بنابراین با اینکه قرص دوای بلغم اختصاصا برای لاغری و کاهش وزن تولید نشده است، اما براساس مفاهیم طب سنتی می‌تواند با کمک به دفع بلغم اضافی، در درمان چاقی شحمی، موثر باشد.

ترکیبات دوای بلغم با رفع سستی و سردی معده و با گرم کردن معده و تقویت هاضمه، مانع از تجمع بلغم می‌شوند. با این همه، قرص دوای بلغم برای رفع تمام انواع چاقی موثر نخواهد بود. قرص دوای بلغم درصورتی می‌تواند موجب کاهش وزن و چربی سوزی شود که چاقی ناشی از غلبه‌ی بلغم باشد و در کنار مصرف دوای بلغم، تمام نکات تغذیه‌ای دیگر رعایت شده و سته ضروریه طبق راهنمایی‌های پزشک متخصص طب سنتی اصلاح شده باشد.

همچنین در موارد چاقی مفرط، قرص دوای بلغم به تنهایی کارآمد نخواهد بود و لازم است دواهای لاغری دیگری قبل یا به همراه دوای بلغم استفاده شوند.

با اینحال دوای بلغم با دفع بلغم اضافی می‌تواند به حفظ تعادل مزاجی و جلوگیری از تجمع چربی ناشی از زیادی بلغم، کمک بکند.

برای کاهش وزن می‌توانید علاوه بر قرص دوای بلغم، از یک نیز استفاده کنید. (برای کسب اطلاع بیشتر مقاله مربوطه را مطالعه کنید.)

جمع بندی

همانطور که در این مقاله مجله سلامت مفید طب خواندید، سوال در رابطه با موثر بودن قرص بلغم برای لاغری و کاهش وزن را می‌توانیم این گونه پاسخ دهیم که اگر چاقی بر اثر غلبه بلغم یا همان چاقی شحمی باشد، قرص بلغم می‌تواند با کمک به دفع غلبه بلغم برای رفع چاقی موثر باشد. بنابراین در کنار اصلاح سبک زندگی و رعایت سته ضروریه توصیه شده در طب سنتی، می‌توانید از این داروی مفید استفاده کنید و اثربخشی آن را در سلامت بدن خود مشاهده کنید.

برای خرید قرص بلغم نیاک که به قوی‌ترین داروی ضد بلغم نیز مشهور است، به سایت یا مفیدطب مراجعه کنید و با ثبت سفارش خود در زمانی بسیار کوتاه، خرید اینترنتی آسانی داشته باشید. همچنین انواع گیاهی در داروخانه آنلاین مفیدطب موجود است که می‌توانید پس از مشاهده و انتخاب، محصولات مورد نظرتان را سفارش دهید.

سوالات متداول

داروی بلغم زدا برای لاغری مفید است؟

داروی بلغم زدا فقط درصورتی می‌تواند موجب لاغری و چربی‌سوزی شود که چاقی ناشی از غلبه‌ی بلغم باشد و در کنار مصرف داروی بلغم‌ زدا، تمام نکات تغذیه‌ای رعایت شده و سبک زندگی اصلاح شود.

طریقه مصرف قرص بلغم برای لاغری چگونه است؟

برای مصرف قرص بلغم می‌بایست طبق توصیه پزشک یا دستور نوشته شده در بروشور محصول عمل کنید. نحوه مصرف قرص بلغم نیاک ۲ تا ۳ قرص صبح ناشتا و ۲ تا ۳ قرص قبل از خواب شب است.

قرص بلغم برای لاغری شکم نیز موثر است؟

چاقی ناشی از غلبه بلغم در نواحی شکم، ران و باسن ایجاد می‌شود، به همین دلیل مصرف قرص بلغم در کنار رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی می‌تواند بلغم را کاهش داده و در نتیجه باعث لاغری شکم شود.

مصرف قرص بلغم نیاک برای لاغری توصیه می‌شود؟

قرص بلغم نیاک محبوب‌ترین داروی ضد بلغم است. مصرف این قرص در کنار تغییر سبک زندگی و اصلاح رژیم غذایی می‌تواند به لاغری کمک کند، البته درصورتیکه چاقی ناشی از غلبه بلغم باشد.

توجهمقالات مرتبط با پزشکی و سلامت داروخانه مفید طب از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید