اخبار کسب و کارعمومی

اهمیت روغن موتور

به گفته کارشناسان خودرو، روغن موتور به دلیل خاصیت خود به‌‌عنوان یک عامل خنک‌کننده و پخش‌کننده حرارت نیز عمل می‌کند. برای مثال حرارت نقاطی مانند کف پیستون‌ها که بر اثر احتراق بسیار داغ می‌شوند، به واسطه پاشیده شدن روغن به این قطعه خنک می‌شود، اما هر کدام از این خاصیت‌ها در صورتی وجود خواهد داشت که روغن موتور مرغوب در موتور خودروی شما وجود داشته باشد، زیرا کم بودن یا زیاد بودن روغن موتور می‌تواند باعث ایجاد لغزندگی بیش از حد، ایجاد اصطکاک بیشتر و یا خرابی موتور شود.

اهمیت روغن موتور

 

اما روغنی که بیش از حد در داخل موتور کار کند، به دلیل حرکت در موتور و گرمایی که تحمل می‌کند، بخش زیادی از مواد اصلی خود را از دست می‌دهد و از دست رفتن این مواد باعث می‌شود که اصطکاک بین قطعات موتور افزایش پیدا کند و در نتیجه موتور بیشتر گرم شود. این گرم شدن بیش از حد باعث می‌شود یک سری از قطعات اصلی موتور مانند پیستون، یاتاقان، بلبرینگ‌ها، کاسه نمدها و برخی قطعات دیگر آسیب جدی ببینند؛ بنابراین به نظر می‌رسد توصیه کارشناسان برای توجه ویژه به روغن موتور خودرو به جا باشد.

کدام روغن موتور برای خودرو مناسب است؟

اگر می‌خواهید بدانید کدام روغن موتور برای خودرو شما مناسب است، بهتر است نگاهی به در موتور خودرو بیندازید؛ زیرا شرکت سازنده خودرو شما داخل در موتور روغن سازگار با خودرو را معرفی کرده است. مراجعه به دفترچه خودرو هم راه مناسبی برای آگاهی از روغن موتور مناسب برای خودرو شما است. لوازم یدکی هیوندای قطعاتی هستند که برای تعمیر یا تعویض قطعات فرسوده یا آسیب دیده در خودروهای هیوندای استفاده می شوند. آنها می توانند شامل موارد مختلفی از جمله قطعات موتور، قطعات بدنه، قطعات داخلی و لوازم جانبی باشند.

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو کدام است؟

یک کارشناس خودرو زمان مناسب تعویض روغن موتور را بین 5‌هزار تا 10‌هزار کیلومتر می‌داند. داود اسماعیلی در این رابطه می‌گوید: حتی اگر بهترین برند روغن موتور را هم برای خودرو خود استفاده کرده‌اید، حتما بعد از 10 هزار کیلومتر آن را تعویض کنید، آن هم 10 هزار تای جاده. به عقیده اسماعیلی از آنجا که در شهرهای بزرگی مانند تهران بار ترافیک بسیار زیاد است و خودروها بیش از اینکه راه بروند پشت چراغ قرمز یا در ترافیک بی حرکت در حال کار کردن هستند، زمان تعویض روغن موتور 5 هزار کیلومتر است زیرا این 5 هزار تایی که یک خودرو در چنین شهری کار کرده است با احتساب توقف‌هایی که داشته عملا به اندازه 10 هزارتای جاده خواهد بود.

اما توصیه دیگر کارشناسان خودرو این است که هنگامی که می‌خواهید روغن را تخلیه کنید، بهتر است به مکانیک بگویید روغن را در ظرفی شفاف بریزد تا به محتویات درون موتورخودروی خود بیشتر آگاه شوید. ممکن است در روغن موتور شما ناخالصی‌هایی مانند براده‌های قطعاتی از موتور وجود داشته باشد که این خود نشانه‌ای است از اینکه موتور خودرو شما به رسیدگی‌های بیشتری نیاز دارد. این ظرف شفاف حتی می‌تواند حباب‌های آب را نیز به شما نشان دهد حباب‌هایی که احتمالا به علت قاطی شدن آب با روغن در روغن موتور به صورت کف سفیدرنگ دیده می‌شوند.

از روغن‌های تصفیه شده استفاده نکنید

تصفیه روغن کاری است که از قدیم انجام می‌شود. در این روش افرادی که شغلشان تعویض روغن خودرو است با عبور دادن روغن‌های مصرف شده از صافی‌ها و فیلترها و انجام دادن برخی عملیات‌های شیمیایی این روغن مصرف شده را تقریبا به حالت اولیه خود، یعنی قبل از سوختگی در می‌آورند؛ اما این روغن هیچ گاه خواص اولیه خود را باز نمی‌یابد و در عملکرد موتور هم خیلی تاثیرگذار نخواهد بود. این روغن‌های تصفیه شده معمولا نتیجه ترکیب چند روغن مختلف با یکدیگر هستند و از نظر علمی برای خودروهایی که دور موتور بالا دارند اصلا مناسب نیستند. این روغن‌ها معمولا برای خودروهای سنگین استفاده می‌شوند؛ زیرا حجم روغنی که باید در آنها استفاده شود زیاد است و از طرفی دور موتورشان هم کم است.

شاید تنها حسن این روغن‌ها قیمت ارزان تر آنها باشد، اما بد نیست بدانید که قیمت این روغن‌ها تنها کمی از روغن‌های استاندارد کمپانی‌های مطرح ارزان‌تر است و از طرفی کارایی و تاثیر روغن‌های مرغوب را هم ندارند. یکی دیگر از عوارضی که روغن‌های غیر‌استاندارد برای قطعات خودرو شما دارد، این است که این گونه روغن‌ها جرمی راروغن موتور از دو بخش اصلی مثل روغن های پایه و مواد افزودنی دیگر درست شده است.البته روغن های پایه ۷۰ تا ۹۰ درصد کل روغن را تشکیل می‌دهد که از گازهای طبیعی و یا  نفت خام درست می شوند، در صورتی که مواد افزودنی ۱۰ تا ۳۰ درصد مواد باقیمانده را تشکیل می‌دهند. روغن موتور یا روغن انجین نقش‌های بسیاری  برای کارکرد درست موتور در طول زمان ایفا می‌نماید که در این مقاله مهمترین آنها ذکر شده‌اند:

نقش اصلی روغن موتور در اتومبیل چیست؟

انجین اویل در اتومبیل نقش های زیاد و گوناگونی را ایفا می‌نماید، که در اینجا به بعضی از مهمترین وظایف و کاربرد آنها  اشاره می‌نمایم.

روانکاری کردن با روغن موتور

نقش مهم روغن انجین روانکاری قطعات موتوری می‌باشد که در اصطکاک دائمی می‌باشند. از این رو اصطکاک را که باعث  زیاد شدن سایش و همچنین موجب پارگی قطعات موتور می شود را کم می‌کند.

خنک کنندگی

انرژی بخاطر  احتراق نابود می‌شود و اصطکاک بین قطعات مکانیکی موجب زیاد شدن دمای موتور می‌گردد. روانکاری قسمتی که به وسیله روغن موتور ارائه می‌گردد به آزاد نمودن گرما از راه مدار روانکاری کمک می‌نماید. این روان کننده موجب می‌شود که مایع خنک کننده را تکمیل نماید که تنها بخش‌های خاصی از موتور را خنک می‌نماید.

تمیز کنندگی

تمیز کنندگی در صورتی که کمتر شناخته شده است، دارای قدرت پاک کنندگی بالاست. روغن انجین مهمترین ویژگی آن میباشد. رسوبات میکروسکوپی در موتور اتومبیل جمع می‌شوند و در صورت تعلیق باقی  خواهند ماند. آنها قادرند که از  گرد و غبار یا بقایای احتراق تشکیل گردند. بنابراین بدون روغن موتور یا انجین، باقیمانده آن موجب مسدود گشتن موتور و کم شدن عملکرد آن می‌گردد. جریان روغن اتومبیل بصورت همیشگی این ناخالصی ها را به فیلتر روغن خواهد برد و در آنجا حبس می‌کند.

حفاظت در مقابل خوردگی

احتراق سوخت موجب می‌شود که اسید خورنده‌ای تولید کند که قادر است به قطعات فلزی موتور اتومبیل آسیب بزند. بنابراین با اضافه کردن افزودنی‌های مجاز  به روغن های موتور جدید، این خورندگی کند خواهد شد. با این حال، با سپری شدن زمان و در تماس بودن با اکسیژن، روغن انجین امکان دارد اکسید شود و دیگر نقش بازدارنده خوردگی خود را ایفا نماید. به همین خاطر روغن اتومبیل بایستی بصورت مرتب تعویض گردد.

آب بندی

روغن ماشین همینطور آب بندی موتور و بصورت خاص‌تر آب بندی پیستون ها و سیلندرها را زیاد می‌کند. یک لایه محافظ میان بخش‌های گوناگون رسوب می‌نماید و هر فاصله‌ای که امکان دارد ایجاد شود را خواهد بست.

وظیفه روغن موتور در اتومبیل چیست؟

برای اینکه روغن انجین یا موتور کاملا تمام وظایف خودش را اجرا نماید، سطح روغن بایستی کاملا بررسی گردد تا روغن در زمان مناسب تعویض گردد. روغنی که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است دیگر نقش خودش را به خوبی را ایفا نمی کند که این حالت برای وضعیت کلی موتور و قطعات آن بسیار مضرر و خطرناک می‌باشد.

جمع بندی

روغن موتورهای اصلی و باکیفیت  را می‌توان در جستجو نمایید و میتوانید بهترین روغن موتور‌ها را تهیه نمایید. اگر تمایل دارید بیشتر در مورد این محصولات بدانید، مقاله را مطالعه فرمایید.

بر روی قطعات و داخل منافذ ظریف عبور روغن از خود به جا می‌گذارند که به مرور باعث مسدود شدن این منافذ و کانال‌ها می‌شوند و در نهایت باعث می‌شوند که برخی قطعات به صورت استاندارد روغن کاری نشوند که این موضوع آسیب جدی به قطعات داخل موتور وارد می‌کند.به این ترتیب توصیه کارشناسان این است که اگر برای تعویض روغن به یک مغازه تعویض روغنی می‌روید روغن‌های استانداردی را انتخاب کنید که توسط کمپانی‌های مطرح تولید شده‌اند.