اخبار کسب و کارعلمی و پزشکی

ویتامین ث و چربی سوزی

تحقیقات بسیاری در زمینه تأثیر ویتأمین‌ها بر روی لاغری انجام شده است. بدن ما در طول روز برای تأمین انرژی و ترمیم بافت‌ها به یکسری از ویتأمین‌ها نیاز دارد. ویتأمین ها نقش مهمی در چربی سوزی و افزایش متابولیسم بدن دارند. برخی از ویتأمین‌ها، به ویتأمین‌های چربی سوز معروف هستند و بیشتر برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن استفاده می‌شود.

برای چربی سوزی و عضله سازی این مقدار ویتامین سی مصرف کنید/ بهترین زمان مصرف ویتامین سی

ویتامین‌ها ترکیباتی هستند که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به نوعی برای سوخت سلولی ضروری هستند. بطور مثال ویتامین گروه B کربوهیدرات‌ها را در بدن تبدیل به انرژی می‌کند و یکی از علت‌های مؤثر در چاقی می‌تواند کمبود این ویتأمین در بدن هم باشد. قیمت شکم بند لاغری زنانه با توجه به کارایی آن مناسب است.

ویتامین‌ها به تنهایی نمی‌توانند باعث کاهش وزن بشوند بلکه متابولیسم بدن را کنترل می‌کنند. قرص‌های ویتامین چربی سوز دارای ویژگی‌هایی هستند که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. ویتامین‌ها جذب چربی را در بدن کاهش می‌دهند.
 2. کاهش‌دهنده اشتها هستند.
 3. باعث ایجاد حس سیری در بدن می‌شوند.
 4. باعث می‌شوند کالری بیشتری مصرف کنید.

در ادامه مطلب نیز بیشتر در مورد ویتامین‌هایی که باعث لاغری می‌شوند توضیح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

بهترین ویتامین‌ های چربی سوز کدامند؟

متابولیسم یا سوخت وساز یک فرآیندی است که بین غذا و مواد مغذی در بدن اتفاق می‌افتد تا انرژی لازم تأمین شود. متابولیسم بالا کالری بیشتری را می‌سوزاند و کاهش وزن سریعتر اتفاق می‌افتد. دسته‌ای دیگر از ویتامین‌ها هم هستند که به حفظ متابولیسم بدن کمک می‌کنند. انواع بهترین ویتامین برای کاهش وزن که باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شوند شامل موارد زیر می‌باشند.

این دسته از ویتأمین‌ها برای سوخت وساز بدن بسیار حائز اهمیت هستند. از ویتامین گروه B برای کنترل اشتها و تقویت سیستم عصبی استفاده می‌کنند و کمبود این ویتامین باعث ایجاد مشکلات بسیاری در بدن می‌شود. بطورمثال:

 • ویتامین  B1: باعث تجزیه موادمغذی می‌شود.
 • ویتامین  B2: روی غده تیروئید تأثیر گذاشته وباعث بالارفتن متابولیسم بدن می‌شود.
 • ویتامین  B3: باعث سوخت وساز کربوهیدرات، چربی‌ها و پروتئین‌ها در بدن شده و از خستگی مفرط و عدم تمرکز جلوگیری می‌کند.
 •  ویتامین  B5: باعث آزاد شدن انرژی ناشی از مصرف چربی‌ها می‌شود.
 •  ویتامین  B6:   روی تولید هورمون تیروئید تأثیر می‌گذارد که در فرآیند سوخت و ساز مؤثر است.
 •  ویتامین  B7: باعث ترمیم بافت‌های بدن می‌شود.
 •  ویتامین  B9:  یا اسید فولیک که از کم خونی جلوگیری می‌کند.
 • ویتامین  B12: یکی از ویتامین‌های کمیاب که در منابع غذایی گیاهی وجود ندارند و باید از طرق دیگر جذب شود.

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چطور ویتامین سی می‌تواند در دسته ویتامین های چربی سوز قرار بگیرد؟ و یکی از چربی سوزی باشد.  اغلب ما در دوران سرماخوردگی بیشتر از این ویتامین استفاده می‌کنیم. مصرف این ویتامین همراه با ورزش به افزایش سوخت و ساز بدن بسیار کمک می‌کند و تا 30 درصد چربی سوزی را افزایش می‌دهد.

کاهش یا افزایش این ویتامین در بدن موجب تغییرات وزن و چربی سوزی می‌شود پس امکان وجود دارد .اکثرافرادی که دچار کمبود ویتامین دی هستند دچار چاقی مزمن می‌شوند. استفاده از ویتامین برای لاغری در کنار رعایت تغذیه و ورزش می‌تواند باعث تناسب اندام شود و به عنوان مکملی برای لاغری مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر تغذیه اصولی و درستی داشته باشید می‌توانید این ویتامین‌ها را از غذا‌های سالم جذب کنید. ویتامین دی از طریق نورخوشید جذب بدن می‌شود. از طرفی با بسیاری از مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، غلات غنی شده و… هم این ویتامین تأمین می‌شود. کمبود ویتامین دی سطح هورمون پاراتیروئید و کلسترول را در بدن افزایش می‌دهد و باعث ذخیره چربی‌های ناسالم در بدن می‌شود.

یکی دیگر از ویتامین های چربی سوز می‌باشد. سبب  بین بردن سموم و به کاهش وزن کمک می‌کند. ویتامین E توکسین‌ها و سمومی که از طریق تغذیه نامناسب جذب بافت‌های بدن شده طی فرآیندی از بدن خارج کرده و از چاقی جلوگیری می‌کند.

منیزیم باعث تولید انرژی و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها می‌شود. منیزیم علاوه بر کنترل فشار خون به تنظیم سطح گلوکز و کاهش وزن هم کمک می‌کند. گن لاغری برای بعد از زایمان به شکلی طراحی شده است که بتواند بیشترین کمک را به خانم ها بعد از زایمان بکند.

بهترین مولتی ویتامین جهت افزایش سوخت و ساز بدن

پیشتر در مورد ویتامین های لاغر کننده صحبت کردیم. ولی شاید از خود بپرسید که مولتی ویتامین‌ها چقدر در لاغری می‌توانند نقش داشته باشند؟ در این قسمت از مطلب قصد داریم تا در مورد مولتی ویتامین مینرال توضیحاتی به شما ارائه بدهیم.  کمبود ریزمغذی‌ها باعث می‌شود که فرد اشتهای بیشتری داشته باشد.

بنابراین تأمین این ویتامین‌های مورد نیاز بدن می‌تواند به شما تا حدی در رژیم لاغری کمک کند. ویتامین‌های امگا3، آهن و منزیم هم از دسته ویتامین‌هایی هستند که در صورت کاهش آن‌ها در بدن مشکلاتی در متابولیسم پیش می‌آید که روند سوخت و ساز را تقریباً متوقف می‌کند. مصرف مولتی ویتامین‌ها می‌تواند نیاز‌های روزمره بدن تأمین کند.

بهترین زمان مصرف ویتامین ها جهت لاغری

بعضی مواقع با مصرف غذا‌های مختلف هم ویتأمین کافی به بدن نمی‌رسد و متخصصان تغذیه مصرف ویتامین‌ها را به عنوان مکمل تجویز می‌کنند. به طور میانگین برای تأمین ویتامین‌های مورد نیاز بدن و حتی ویتامین های چربی سوز به 13 مورد ویتامین نیازداریم که 9 مورد از آن‌ها محلول در آب و 4 مورد از آن‌ها محلول در چربی می‌باشند.

ویتأمین‌های محلول در آب مانند ویتامین سی و گروه B نیازی نیست که همراه غذا مصرف شوند. مقدار اضافی این ویتامین‌ها به دلیل ساختاری که دارند از طریق ادرار دفع می‌شود و از آنجایی که برخلاف ویتامین‌های محلول در چربی به راحتی در بدن جذب نمی‌شوند باید روزانه برای مدت مشخصی مصرف شوند.

نکات مهم در مصرف ویتامین ها جهت لاغری

در رژیم‌های غذایی حتماً باید از مکمل‌های مختلف برای تأمین ویتامین مورد نیاز بدن استفاده کنید. کمبود ویتامین باعث می‌شود تا کاهش وزن شما متوقف شود. بهترین راهکار برای مصرف ویتامین های چربی سوز مشورت با یک متخصص تغذیه می‌باشد.

دریافت اضافی ویتامین‌ها منجر به بروز مشکلاتی از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی وفشارخون می‌شود. نکته مهم دیگر در مصرف ویتامین‌ها توجه به تاریخ انقضای ویتامین‌ها است. گذشت زمان باعث می‌شود که ویتامین‌ها تأثیر کمتری داشته باشند.

خاصیت آنتی اکسیدانی این ویتامین همچون ویتامین های چربی سوز C و E می تواند از آسیب‌های بافتی جلوگیری کند و باعث بهبود سریعتر زخم‌ها بشود. افزایش مقاومت سیستم دفاعی بدن یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از این ویتأمین‌ها می‌باشد.  شما می‌توانید نیاز روزانه خود را با موادغذایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم تأمین کنید.

ویتامین ها چگونه باعث کاهش وزن می شوند؟

بهترین ویتامین های چربی سوز را معرفی کردیم که اکثر آن‌ها به کاهش وزن بسیار کمک می‌کنند. ویتامین‌ ها در کنار رژیم غذای سالم می‌تواند متابولیسم را طوری تغییر دهد که بدن چربی را ذخیره نکند و طی فرآیندی آن‌ها را به کالری و انرژی تبدیل کند. کاهش وزن ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش می‌باشد.

برای کمک به روند کاهش وزن می‌توان از ویتامین‌ ها استفاده کرد. از آنجایی که در پروسه کاهش وزن مواد مغذی کمتری به بدن می‌رسد. اشتها افزایش پیدا می‌کند تا بدن کمبود‌های ویتأمین خود را از این طریق جبران کند.

بهترین راه، استفاده از قرص‌های ویتأمین می‌باشد تا جلوی اشتهای کاذب را گرفته وویتامینc (اسید ال اسکوربیک) یکی از ویتامین‌هایی است که عموم مردم درباره فواید و ضرورت مصرف آن برای سلامتی شنیده‌اند. این ماده مغذی به دلیل پتانسیل بالای تقویت‌ سیستم ایمنی و کاهش علائم سرماخوردگی شهرت دارد.

طبق گفته کلینیک مایو، این آنتی اکسیدان به طور طبیعی توسط بدن ساخته نمی‌شود، بنابراین دریافت آن از غذاهای غنی از ویتامین C بسیار مهم است.

خواص ویتامین c

کارشناسان می‌گویند ویتامین C یکی از بی‌خطرترین و موثرترین مواد مغذی است. اگرچه ممکن است درمان سرماخوردگی نباشد، اما مزایای ویتامین C شامل محافظت در برابر کمبودهای سیستم ایمنی، بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات سلامت دوران بارداری، بیماری‌های چشمی و حتی چین و چروک پوست است.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن

ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند سیستم دفاعی طبیعی بدن را تقویت کند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف بیشتر ویتامین سی می‌تواند سطح آنتی‌اکسیدان خون را تا 30 درصد افزایش دهد تا به سیستم دفاعی طبیعی بدن برای مقابله با التهاب کمک کند.

کنترل فشار خون بالا

فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی(علت اصلی مرگ و میر در جهان) قرار می‌دهد. مطالعات نشان داده است که ویتامین C می‌تواند به کاهش فشار خون در افراد مبتلا و غیر مبتلا به فشار خون بالا کمک کند.

تجزیه و تحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به طور متوسط ​​در بزرگسالان سالم باعث کاهش فشار خون سیستولیک(فشار بالا) 3.8 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک(فشار پایین) 1.5 میلی‌متر جیوه می‌شود.

در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، مکمل‌های ویتامین سی به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را 4.9 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را به میزان 1.7 میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهند. البته توجه داشته باشید که افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید فقط به درمان با ویتامین C اکتفا کنند و باید تحت نظر پزشک درمان شوند.

آیا ویتامین سی در رژیم لاغری موثر است؟

این ویتامین می‌تواند تاثیرات دیگری بر کاهش وزن شما داشته باشد؛ مانند:

افزایش سوخت و ساز بدن: ویتامین C در تولید کارنیتین، ترکیبی که به بدن کمک می‌کند چربی را به انرژی تبدیل کند، نقش دارد. این به طور بالقوه می‌تواند متابولیسم شما را افزایش داده و به کاهش وزن کمک کند.

کنترل اشتها: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ویتامین C ممکن است به تنظیم اشتها و کاهش میل به غذاهای ناسالم کمک کند. این امر می‌تواند پیروی از یک رژیم غذایی کنترل‌شده کالری را آسان‌تر کند.

کاهش استرس: سطح استرس بالا می‌تواند منجر به خوردن احساسی و افزایش وزن شود. ویتامین C با کاهش تولید هورمون‌های استرس مانند کورتیزول به کاهش استرس کمک می‌کند.

اکسیداسیون چربی: ویتامین C ممکن است باعث اکسیداسیون چربی در طول تمرینات با شدت متوسط شود، که می‌تواند باعث کاهش چربی در طول تمرین شود. گن لاغری ورزشی را می‌توان لباس‌های ساخته شده از الیاف کشسان دانست که پوشیدن مداوم آن‌ها می‌تواند به شما در دستیابی به اندام دلخواه و فرم مناسب بدن کمک کند.

حمایت سیستم ایمنی: هنگامی که در رژیم غذایی با کالری محدود هستید، حفظ یک سیستم ایمنی قوی مهم است. ویتامین C می‌تواند از عملکرد سیستم ایمنی حمایت کند و به شما کمک کند در طول سفر کاهش وزن خود سالم بمانید.